sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (52)
  • medya (0)

  1. kimin neye inandığı ya da inanmadığı umurumda değil lakin, inanıyormuş gibi yapıp, dinin "mütevazılık" dini olduğunu unutup, nereden geldiği belli olmayan zenginlikleirni gözümüze gözümüze sokan, bizim gibi giyinip, süslenip sadece bizim soğuk günlerde boynumuza attığımız şalı alelade başına atan yeni nesil müslümanlar.

  sosyal medyada belli bir partiyi ve belli bir kişiyi destekleyip, muhakkak bir konuda tasarım yapıyor oluyorlar.. kendileri gibi çok sayfa olduğu için de al gülüm ver gülüm kendi aralarında geçinip gidiyorlar..

  ama bunların varlığı bizi daha da ötekileştiriyor..

  hakkıyla örtünen, dikkat çekmeyecek şekilde makyaj yapan ya da hiç yapmayan, pardesüsünü giyip hatlarını belli etmeyen, baş örtüsünü olmaıs gerektiği gibi örten kadınlara saygı duyuyorum hem de sonsuz.. onlarla aynı düşünmüyorum ama saygı duyuyorum..

  lakin bu daracık kotlar, belde biter ya da uzun olsa dahi transparan olan tuniklerle arz-ı endam eyleyip, bir batman da makyajla selfieler çeken süslümanlara zerrece saygı duymuyorum..

  bunların erkek versiyonları da daha beter! değerli taşlardan tesbihler, ipek seccadeler.. oldu canım, peki!

  (link: http://www.aksam.com.tr/yazarlar/kim-bu-suslumanlar-sorusuyla-basladi-her-sey/haber-207168 bu da yıllar öncenin gazete yazısı)

  14 ekim 2016 16:50 14 ekim 2016 16:52

  2. Bakımlı olunca, giyimine kuşamına özen gösterince, modern olmaya ve zamana ayak uydurmaya çalışınca süslüman diyorlar; simsiyah giyinip, bakımsız dolaşınca karafatma, öcü gibi, paspal, çağdışı diyorlar. Ne istiyorsunuz? Pardon, yanlış soruyu sordum: sana ne?

  14 ekim 2016 18:28 14 ekim 2016 18:29

  3. Başörtülerini bana tavırlarında kibir ile harmanlayıp kullananlara saygı duymuyorum. Ben müslümanım, örtülü değilim, örtünme amacını unutup benden çok daha fazla dikkat çeken (giyim kuşam makyaj aksesuar) bununla beraber beni örtülü değilim diye ezene değil saygı duymak kendisini insan yerine koymam. Çünkü o yapması gerekeni kuran'a göre bire bir yapsa da beni ezme eksik görme hakkına sahip değil. Kaldı ki kuran'a göre yaşıyorsa ilk kazanması gereken şey tevazu. Ama bana bulaşmasın isterse jartiyer üzerine eşarpla gezsin keyfi bilir. Normal şartlarda ilgilenmediğim kadınlardır kısacası.

  14 ekim 2016 18:41

  4. Baskalarinin yasam tarzina mudahale etmeye calisanlarin surekli tek tarafli hosgoru beklemesi gercekten komik olmaya basladi. Lafa gelince herkes feminist, herkes ozgurlukcu.

  Kapali falan degilim. ama 'aslinda inanmiyorum, yok insanlarin nasil yasadigi umrumda degil' deyip nasil giyinmeleri gerektigiyle ilgili talimatlari siralamak nasil bir mantigin urunu? Pardesu giyen de, dar pantolon giyen de cani nasil giyinmek istiyorsa o sekilde giyiniyor iste. Kimsenin kimseye aciklama borcu yok.

  İnandigi dinin gereklerini kendince yerine getirmeye calismalarindan bize ne? aslinda boyle olmasi gerekiyor falan gibi bir tek kendi kesfetmiscesine ayar verme cabalari cok itici. Eminim kendisi de sizden iyi biliyordur asil dogrusunun nasil oldugunu. Ama genclik hevesleri, nefis denen seyler var. Bunlari tamamen yok saymak zaten asil mesele. ama o seviyeye ulasmak kolay degildir eminim.

  Ozetle kendi mini etek giyme ozgurlugumuzu nasil savunuyorsak, geri kalan herkesin kendi tarzina gore giyinme ozgurlugunu savunmak zorundayiz. Sadece kendimize gelince coşmakla olmuyor o is.

  14 ekim 2016 18:53

  5. yalnızca başörtülü olunca müslüman olunuyormuş gibi davranılıyor. her yerde olduğu gibi burada da. madem ki kelime süslüman o zaman herhangi bir müslümanın dikkat çekmesi için kullanalım. şalını takıp makyajını yapınca nasıl süslüman oluyorsa mini eteğini giyince de süslüman olsun. illa birilerini belli bir isimle anabilmek için efsane çaba sarf ediyoruz.

  ki zaten burada süslüman denilince sizin aklınıza gelen profil kuvvetle muhtemel ki düz gelenekçi bir aileden geliyor (gizlinot: dindar değil gelenekçi) saçı gözükmesin yeter diyorlar. e kızlarda şalını takıyor gerisi nasıl isterse öyle takılıyor. buradan da az çok anlayabilirsiniz kim neden nasıl yapıyor. tonla arkadaşım var böyle 'süslüman'. çünkü kendi isteğiyle örtünen insan bir şekilde sadece saçı örtmekle olmayacağını bilerek diğer gerekleri de yapmak için çaba sarf ediyor.

  şimdi ben eşarbımı takıyorum, rimelimi, rujumu sürüyorum, sokağa çıkıyorum ya ucundan bir yerlerden bana da süslüman deniyor o zaman. ha makyaj yapmasam sizin kafanızdaki süslüman profiliyle bir alakam yok çünkü öyle dar ya da dikkat çekici giyinmiyorum ama yine de birilerinin sırf bir adı olsun diye yeni ayrıştırmalar yapmayalım. kadın işte. süslüman-müslüman ne fark ediyor.

  bu konuda tesettürlü birine soracak bir şeyleri olan varsa mesaj kutuma beklerim. yazdıkça yazasım geliyor, girdi uzuyor.

  düzenleme: başlığa ilk rastladığımda sülüman diye okumam... başka da bir şey söylemiyorum.

  14 ekim 2016 19:24 14 ekim 2016 19:38

  6. bir yanda şort giyme sen haramsın, diğer yanda da dar pantolon giyene bu ne biçim müslüman zihniyeti. ikisini de zerre kadar sevmiyorum.ayrıca süslüman nedir ya bu mudur olaya bakış açımız. bırakın herkesi kendi haline ya isteyen istediğini yapsın.herkesin hesabı kendine. kadın mevzu olunca hep bir sınırlama , hep bir kalın çizgilerle belirtilen ifadeler ne hale geldik biz ya bizler de kadınız bunu unutmayalım.

  evet dinde gösteriş , abartı yoktur mütevazi olma konusuna hele sonuna kadar katılıyorum ama konu sadece kadın mı bu konuda. özellikle kıyafet konusunda kadınları bir rahat bıraksınlar artık.erkekler bitti şimdi biz mi başladık yani.kimsenin kimseyi neyi ne şekilde yapacağı konusunda yargılar biçimde eleştirmesini kendi adıma doğru bulmuyorum.

  14 ekim 2016 19:35

  7. bunun gibi tabirlerden hoşlanmıyorum. islamın kutsal bir kitabı ve kuralları var. bu dinin kurallarına göre değerlendirilecekse dar kot, kırmızı ruj, baş örtü tabi ki yanlış olur. siz sadece saçlarınız görünmesin diye başınızı örtmüş olursunuz. inanıp inanmamanıza göre bu kuralları kabul edersiniz ya da etmezsiniz, buna sözüm yok. herkesin kendi bileceği iş. ama siz bu dine mensup ve gereklerini yapan biri olarak tanımlıyorsanız kendinizi, ve örtünme kurallarına uymadan örtünüyorsanız bir şeyler yanlış oluyor demektir. bunun adına süslüman denmiş. yine söylüyorum rahatsız oluyorum bu yakıştırmalardan. nasıl ki birilerinin noeli kutlamanıza karşı çıkması sizi sinir ediyor ve noelsiz yaşamı saçma buluyorsanız, süslümanlara da laf söylemek komik oluyor. onlarda o uygulama hoşlarına gittikleri için öyleler. hani nerede kaldı o zaman mahalle baskısına karşı durmak? süslüman demek de mahalle baskısı olmuyor mu? bir gruba karşı olmak körü körüne karşı olmak demek olmamalı. kendisine yapılmasından rahatsız olduğu şeyleri insan karşısındaki yapmamalı. benim çevremde tesettüre giren tanıdıklarım içinde( yaşı genç olanları kastediyorum) islam felsefesini tam algılayamamış ve biraz da ailesinin isteğiyle kapananlar zaman zaman gerektiği gibi yapamıyorlar. bazen etek boyu kısalıyor, bileği geçiyor. bazen makyaj fazla kaçıyor. nefis etrafında olan bitenden geri kalamıyor. ama bu yaptığı onun günahı ya da sevabı olur. başı kapalı makyajlı müslüman kişi süslüman oluyor da, mini etekli başı açık kadın namussuz mu oluyor? tabi ki olmuyor. doğrusunu yapıp yapmadığı tartışılır ama yaftalamak yanlış.

  14 ekim 2016 20:18

  8. ben kimim de bu şekilde tanımlanmış insanı eleştireceğim ya da o kim ki beni böyle olduğum için eleştirecek.bence hadsiz bi ifade.ben müslümanım diyorum ve örtünmüyorum biri kalkar bunun hakkında yorum yapar kendi küçük fikrini söylemeye kalkar falan onu kendi ipek şalında boğarım bu da demek oluyor ki ben de bir başkasının giyimine laf edemem.

  ben her zaman insanın kendinden sorumlu olduğuna inanırım ben kadınım diye tüm kadınlar böyle değildir,kadınlığın temsilcisi değilim böyle kadın olur mu diyeni vururum.bütün türkler, müslümanlar, kadınlar, tarantinoseverler, mor giyineneler gibi değilim bu insanların sözcüsü de değilim.

  bu özelliklere sahip bir kişi bizzat gelip sizi başörtüsü kullanmadığınız için yargılamaya kalkarsa bu ifadeyle birlikte sizin bildiğiniz kadarıyla onun da kurala uymadığını söyleyebilirsiniz o kadar geri kalan insanlar sizi ilgilendirmez,kişi nasıl mutlu hissediyorsa öyle giyinmeye hakkı vardır ve giyim tarzı bir insan hakkında nihai bir çıkarım yaratamaz.

  yıllarca dış görünüşe göre insanlar hakkında sallayanlardan çektiğim için ben insanların belli isimlendirmelerle yargılanmalarından tiksiniyorum ve benim gibi insanlar da bu durumu savunuyorlar ancak ne yazık ki bu süslüman ifadesini ben gayet başörtülü bir arkadaşımdan facebookta yaptığı abuk bir paylaşımda duydum kendisi de topuklu ayakkabısını giyen rimelini allığını süren bir kadındır ama işte bir camiaya başkasını boklayarak yaranacak ya böyle ifadeler kullanmaktan çekinmezdi.

  asıllı asılsız ithamlarda bulunmak, bir kişinin kalbini kırmak kul hakkına girer varsa bi günahım (gizlinot: ki binlerce var hangi dinden bakarsan bak) bunu tanrıyla aramda halletmek isterim öbür tarafta bir de böyle salak saçma işlerle mi uğraşacağım.

  14 ekim 2016 20:22

  9. at pazarı muhafazakarlarıyla, katı laikleri ortak noktada buluşturan tabir. "şallı kız" da dendiği oluyor. çocuklarına bakıcı tutan, çalışan (vauv evet), boşanmak isteyen, yüksek eğitimli eş arayan dindar kadınları nasıl çekiştiriyorlar görmeniz lazım. "madem böylesin, o zaman açıl!", "bacımın örtüsünü kirletiyorlar hörhörhör" diye söylenip duruyorlar. bir de yeni nesil dindar kadınlar bizi beğenmiyor diye bir şikayetler bir şikayetler. neredeyse örtü yasağını savunacaklar, o kadar kadınların özgürleşmesi, kariyer sahibi olması, kendi istediği gibi giyinmesi batıyor bunlara. bu vasatlarla aynı perdeden mi konuşmak istiyorsunuz cidden?

  -söyleniyorlar, şikayet ediyorlar derken muhafazakar (genç) erkekleri kast etmiştim tabi, biraz eksik yazmışım.

  14 ekim 2016 21:14 14 ekim 2016 21:20

  10. işi gene özünden çıkarıp demogojiye bağladınız ya ayakta alkışlıyorum hepinizi!

  ötekileşmekten kemiklerimiz kırıldı, ruhumuz ezildi, öldürülmelere doyulamadık. hunharca baş örtülülerin üniversiteye girebilmesini savunduk/savundum! geldiğimiz noktada dövülen, sövülen, ötekileştirilen hangimiz için eşitlik dediler, özgürlük dediler? kutuplaşma tek taraflı olmaz, biz kucak açtıkça kendilerini bi şey sandılar.. biz arkalarında durdukça arkalarına bakmadan koşup uzaklaştlar.. biz, "biz" olalım diye uğraştıkça kendilerine sunulan sırça köşklerde bizi aşağıladılar.. şortlu olduğumuz için dayak yerken, eşofmanlı olduğumuz için otobüslerden indirilirken hangi süslüman kardeşimiz çıkıp "müslümanlık bu değil, hani sizin hoş görünüz" dedi de ben kaçırdım acaba..

  benim canıma tak dedi zaten pozitif ayrımcılığa sahip insanlara hala mağdur edebiyatı yapılması...

  bi bitin be, bi bitin!!!

  özgürlüğüm uğruna yanımda var olduklarını görene kadar bir daha aynı enayiliği yapmam! bir tilki bir delikte bir kez!!!!

  14 ekim 2016 21:17