yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (1)

  1. endokrinoloji tarafından kilo vermem için verilen iğne.

  26 temmuzda 94.30 kiloyla başladım.

  ciddi yan etkileri olan bir ilaç olduğundan doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. bu ciddi yan etkilerden bence en büyüğü (bkz: tiroit kanseri) doktor bana tavsiye etmeden önce boğazıma baktı ultrasonla ve risk bölgesinde olup olmadığıma karar verdi. onun dışında kan tahlilleri de verdim.

  aslında kilo vermeyi engelleyici hormonal bir sorunum yok ama çok stres yaptığım için veremiyorum, psikiyatrik bir ilaç da kullanıyorum o yüzden saxendanın yanında (gbkz: zedprex)

  doktorum haftada bir tartıl, fazlası seni strese sokar dese de ben her gün günde üç kere tartılmaya devam ediyorum, 2 günde 2 kilo gitti (muhtemelen su kiloları) ve 2 gündür bir şey değişmedi, bekliyoruz.

  kullanımına gelirsek, doktor bunun mucizevi bir ilaç olmadığını, yemeye devam edersem buna rağmen beni zayıflatmayacağını üstüne basa basa söyledi. belli bir beslenme planı vermemekle birlikte, bir şey yemeden önce "bu kaloriye değer mi" diye düşünmemi söyledi. ilginçtir ki gece gündüz demeden sık sık yeme atakları yaşayan ben, artık gerçekten de düşünerek yiyorum çünkü aç değilim. gözüm dönmüş gibi buzdolabına saldırmıyorum, tabağımda yemek bırakabiliyorum artık.

  sporun da çok önemli olduğunu söyledi doktorum, o konuda biraz sıkıntılıyım. günde 45 dakika yürümeye çalışıyorum, bunu bir alışkanlık haline getirirsem iyi olacak.

  önümüzdeki günler aklıma geldikçe editlerim girdiyi.

  1 ağustos editi: bugün 7. iğneyi vurup doktoruma mesaj attım, dozu 1.2'ye çıkarmamı söyledi. tartı 91.95'i gösteriyor. dün açlık krizleri yaşadım uzun bir aradan sonra ve iki gündür çok kötü besleniyorum. beslenmemi düzenlemezsem bunun bir işe yaramadığını bildiğimden elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama kolay değil. ayrıca bu 2 kilo 30 gram sudan mı gitti yağdan mı bunu da bilememek beni öldürüyor. ilk hafta egzersizi çok aksattım, bu girdiyi de niye eksileyip duruyorsunuz anlamadım.

  saxenda kolay bir iğne değil, pankreas iltihabına vs neden olabilecek bir ilaç. 60 - 70 kilo insanların kilo vermesi için de uygun değil muhtemelen, ben 95 kilo olduğum için kullanıyorum aloo?? mesajlar da geliyor bu girdi insanları yanlış etkileyecek vs diye, arkadaşlar en başa kilomu yazarak girmişim zaten konuya, obezim gerekli bir ilaç bu bana, endokrine gitmişim doktor vermiş, bir zahmet aklınıza estiği gibi kullanmamayı akıl edin siz de. zaten 744 lira fiyatı var, ekmek alır gibi alabileceğiniz bir ilaç değil bütçe sarsıyor. bilmeden etmeden insanlar laga luga ediyor gerçekten sinir bozucu.

  17 ağustos editi: ilacın 3. haftası bitti, dün itibariyle 88 kiloyum, 10 kilo daha verirsem obezliğe veda edip "fazla kilolu" kategorisine gireceğim artık.

  21 eylül editi: haftaya iki ayım dolacak ilaçla, 3. haftadan itibaren doktorum 1.8 kullanmamı söylemişti ve henüz değiştirmedi bu dozu. şu anda 83 kiloyum. obeziteye veda partisine son 5 kilo. herhangi bir yan etkisi yok üzerimde, günlük çok az yiyorum, bazen yemek yemeyi unuttuğum oluyor yoğunluktan -ki bu daha önce hiç başıma gelmezdi, gerekirse dersi asar yine de yemek yemeye bir boşluk yaratırdım. ama artık eve döndüğümde çok yorgunsam fark ediyorum aç olduğumu. genelde meyve ve çorbayla besleniyorum, yanında yoğurt ve sütle de destekleyerek. bol su tüketiyorum, günde en az 3 litre. akşamları kısa bir bacak egzersizi dışında düzenli sporum hala yok ama günde 10.000 adımın altında kalmamaya özen göstermeye çalışıyorum. maksimum bir ay sonra tartıda 78 göreceğime dair inancım tam.

  4 kasım editi: gün itibariyle 77 gördüm tartıda, artık resmi olarak 'I. sınıf obez' değil 'fazla kilolu'yumsjshskjsksks sırada vücut kitle indeksimi 'normal' düzeyine çekecek bir hedef var; 65.

  nihai edit: tartıda 75 gördüğümü doktoruma söylediğim an bıraktırdı ilacı bana. tabii cart diye bırakmıyorsunuz, doz azaltarak bırakılıyor. ama doz azalmaya başladığı gün açlık hissi geri geldi, hem de ne açlık, doyurabilene aşkolsun. sonrasında verdiğim bütün kiloları geri aldım, hatta ekstra üstüne kilo da aldım, tartıda 103 görünce tüp mide ameliyatı olmaya karar verdim. kimsenin moralini düşürmek istemem ama "ilacı bırakınca verilen kiloları geri alma" muhabbeti en azından benim için doğruymuş. saxenda 2019-2020 yılının en büyük hayalkırıklığı oldu benim için.

  30 temmuz 2019 13:16 5 haziran 2020 22:10

  2. Obezite tedavisinde daha once kullanilan butun istah kesici ilaclardan ustun bir ilactir. En iyi yani ilk etapta deli gibi istah kesmesi ve duzgun bir diyet (dusuk kalorili ama besleyici) ve azicik sporla desteklendiginde kisa zamanda cok fazla yag verdirmesidir. Kotu yani bu ilaca mutlaka bir tolerans gelistiriyor vucut uzun donemde. Yani ayda iki kilo vermek icin kullanmaya degmeyecek bir ilac, hem fiyati hem yan etkileri yuzunden. Uzun zamandir saxenda kullanan bireylerle calisiyorum ve beslenmesini duzeltmeyen kimse bu ilactan fayda gormedi. Maalesef yan etkileri fazla, mide bulantisi, kabizlik ve yorgunluk bizim en cok gorduklerimiz. Tiroid kanseri gibi ciddi yan etkiler insan calismalarinda gosterilmemis ama yine de uzun sure kullanmamakta fayda var bu ilaci. 

  31 temmuz 2019 06:06