yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (29)
  • medya (1)

  1. İnsanların fikir alışverişinde bulunmak için geldiği online ve herkese açık bir mecrada girdilerin eksilenmesinden şikayet eden insanların olması beni hayrete düşürüyor. isteyen istediğini eksiler, belki sizin anlayamadığınız mantıklı bir sebebi vardır belki de sadece canı istemiştir eksiye basmıştır. Her eksi verildiğinde şu yüzden eksiledim diye rapor verilmek zorunda değil. Artılarken neden artıladığımızı söylüyor muyuz? İnterneti bu kadar ciddiye almayın gözünüzü seveyim ya. Eksilendiği için bu kadar ağlaşan başka bir sözlük yoktur eminim. 

  22 mayıs 2019 20:00

  2. Bir yorumu, düşünceyi eksilenmeyi anlıyorum, zaten sözlüğün amacı bu fakat takas adlı bir başlık var ve oradaki girdiler niye eksileniyor hala çözemedim. Cidden bilen biri anlatsın. O başlıktaki eksilenmiş girdileri görünce ben de artılıyorum.(gizlinot: Swh) Artılananlar genelde benefit ve nars ürünleri yazılmış girdiler oluyor. İlginç.

  Edit: Hijyenik değil diye düşünenler eksiliyormuş. Evet, hijyenik olmayabilir, kabul ediyorum ve ben pek yanaşmıyorum ama şu anki kozmetik fiyatlarıyla insanlar her istediği şeyi her zaman alamıyor. İşin çevresel boyutunu da düşünürsek bence bunu dert etmeyenler için sorun yok, hatta çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Boşuna yazarlarımızı üzmeye, yanlış bir şey mi yazdım diye düşündürmeye gerek yok bence. Başlığı engelleyin gitsin.

  22 mayıs 2019 20:23 22 mayıs 2019 21:00

  3. (bkz: Sebeb) (bkz: Sebep)

  22 mayıs 2019 20:45


  4. “Sebebsiz” yazarak başlık açarsa o yazar, tabi ki eksilenir. En kötü ihtimalle 12 sene bilfiil türkçe dersi görmüş insanların “sebebsiz” yazmasını anlayışla karşılayamıyorum ben. Her sene de anlatıyorlar şu ünsüz yumuşamasını oysa. Ha “herkez” yazmışsın ha “sebebsiz”. 

  Evet burası tdk sözlük değil ama başlık açarken de bir zahmet dikkat edilsin. Yoksa herkes “qaLite” falan yazsın, 2000 devri apaçi forumlarına dönelim direkt.

  22 mayıs 2019 20:53 22 mayıs 2019 20:54

  5. Ama şuan çok “sebebli” yere eksilendiğinizi kabul edelim sevgili yazar

  22 mayıs 2019 20:59

  6. Haydi bismillah, süslü sözlük’te ünsüz yumuşaması anlatmak da nasipmiş yarabbim:

  ünsüz yumuşaması p,ç,t,k harflerinden sonra ünlü ile başlayan bir ek gelmesi durumunda yaşanır. Kelime “sebep-i” olsa yumuşardı ve “sebebi” olurdu ama -sız ekinden sonra yumuşamaması gerekir. Neden ? Çünkü -sız ünsüz harf ile başlayan bir ektir. Bu yüzden “Sebep-siz” kelimesi “sebepsiz” olarak kalır.

  Ay ne anlatıyorsam google it.

  Edit: işbu girdi, başlığı açan yazarın “başlıkta ne hata var bir hata yok, özellikle dikkat ettim” demesi üzerine yazılan bir girdidir. Sonra kendi girdisini editlemiş, o kısmı silmiştir. Durduk yere ortaokula dönmedim :d

  22 mayıs 2019 21:09 22 mayıs 2019 21:17

  7. girdilerdeki yazım hatalarından dolayı o girdileri kabine gönderecek en son sözlük burası olmalı bana göre. siteye giriş yaparkenki "hoşgeldin xxxxx" yazısı bile hatalı. diğer yazarların da belirttiği gibi büyük harf kullanımı yok. ayrıca sırf bazı yazarlar girdilerinde yazım hatası yaptı diye o girdiyi eksilemek bana saçma geliyor. belki doğru yazımını bilmiyordur ama öğrenir, bunu karşı tarafa güzel bir dille anlatabilirsiniz. belki yazarken fark etmemiş ve klavyenin azizliğine uğramıştır ya da aceleyle yazmıştır, görememiştir. her yerde olduğu gibi burada da türkiye abartma timi iş başında. arkadaşlar siz dil bilimci vs değilsiniz. herkesin konuşma dili veyahut yazma dili de mükemmel olmak zorunda değil. girdi yazım yanlışlarıyla dolu olsun, göz kanatsın demiyorum ama bazı ufak yanlışları da görmezden gelebilirsiniz diye düşünüyorum.

  22 mayıs 2019 21:13


  8. sebebsiz nedir ya bi defa? kimse bunu sormayacak mı?

  edit: hiç bir şey sebebsiz değildir demek istiyorum asadfg

  başlık eksilemek istedim adeta. ben okurken zorlanıyorum başlığı açan yazarken yanlış olduğunu nasıl anlamamış acaba.

  22 mayıs 2019 21:41 22 mayıs 2019 21:47

  9. (bkz: farketmek) (bkz: fark etmek) :(

  22 mayıs 2019 21:45

  10. sebep sözcüğünün yazımına girmeyeceğim yeterince konuşulmuş. yalnız hep diyorum ve de diyeceğim. girdilerinizin eksilenmesine bu kadar takılırsanız burada hiçbir konuda fikrinizi yazamazsınız. size göre sebepsiz, başkasına göre kendi içinde sebebi olan bir şey çünkü bu. herkes, her şeyi beğenecek diye bir şey yok sonuçta.

  oraya bir eksi butonu koyulmuşsa, elbette birileri bunu kullanıp eksi oy verecek.

  daha önce denendi güncelleme yapıldıktan sonra eksiler görünmüyordu bir ara. o zaman da neden eksilendiğimi göremiyorum diye sorun oldu. eksi oylar tekrar eskisi gibi oldu, şimdi de sebepsiz yere eksileniyorum durumu çıktı. bir eksidir gidiyoruz takıldık kaldık.

  zaten her girdi neden eksilendi diye sebebine tek tek girersek işin içinden hiç çıkamayız.

  22 mayıs 2019 21:58