sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (61)
 • medya (0)

1. Konusu, dili, durağan oluşu, kötü çeviri durumu gibi sebeplerden dolayı bir türlü sonu getirilemeyen kitaplardır.

Eskiden başladığım kitabı mutlaka bitirmeliyim gibi bir fikre sahiptim ve başladığım kitabı mutlaka bitirirdim. Ama son yıllarda bunun hata olduğunu anladım ve beğenmediğim kitabı okumaya devam etmiyorum.

Örnek vermek gerekirse craig silvey- tanrının unutulan çocukları' nı bitiremedim. Kendimi zorlamama rağmen kitap asla akmadı. Çeviriyi çok sevemedim sanırım. Çevirmenlik o kadar önemli bir şey ki; kitap başka bir dile çevrilmiyor sadece, baştan sona yeniden yazılıyor.

11 aralık 2015 01:03

2. dili ağdalı, ağır akan kitaplardır genellikle. konunun ağır olmasıyla aynı şey değildir. ne felsefi kitaplar sular gibi okunur. bu problem genellikle sanat eseri üretmek için, edebi sanatları suyunu çıkarırcasına kullanan yazarların kitaplarında oluşur.

bence balzac böyle bir yazardır örneğin. hiçbir kitabını bitiremedim.

11 aralık 2015 11:25

3. marylin monroe ve bilinmeyen hayatı

bu kitaba üniversitedeyken okuldan eve dönerken trende başlamıştım. 5cm filan kalınlığında bir kitap. aynı gün ilaç düzenlemem yeniden yapılmıştı. günde 15 saat uyumama sebep olan rexapin kesilmişti. tüm gece yolculuk boyunca bu kitabı okudum. marylin monroe da bipolar ve bu kitabı okumak istememin sebebi de aslında buydu. hayatına nasıl etki etmiş merak etmiştim. ama aynı zamanda paranoid şizofreni hastası olduğundan bahsediliyordu ki bence hayatını mahveden daha çok bu olmuştu sanırım. herneyse, ben o gece bu kitabı neredeyse bitirdim. yarım cmden az bi kalınlık kalmıştı. eve geldiğimde okuyacak fırsat bulamamıştım. sonrasında 2 haftanın içinde -fazlasıyla ortam değişikliğinin de etkisiyle- (gizlinot: yurtdışı, kamp vs) ikinci manik atağımı yaşayıp hastaneye yatırılmıştım. o ruh halinin tribinden midir kitabın sonu getirmek istemedim. neden intihar etti ya da gerçekten intihar mıydı bilmek isterken kendi adıma karamsar bi döneme girdiğim için okumak istemedimi okumadım. ama şimdi merak ettim bak. başlık sayesinde hatırlamış oldum, bakarım bi ara :)

11 aralık 2015 14:06

4. sonu getirildi ama delirildi de.

insan bir konudan bir konuya geçerken yeni bir paragrafa başlamaz mı? bir konu bütünlüğü olmaz mı? öyle ya bismillah deyip kitaba başlayıp aklına geleni aklına geldiği sırayla yazıp al sana kitap denir mi?

ihsan oktay anar'la tanışma için çok talihsiz bir başlangıç olduğuna inanmak istiyorum. bu başka kitaplarına şans vermeyeceğim anlamına gelmiyor, diğer kitaplarını mutlaka okuyacağım.

ama;

o (bkz: yedinci gün) neydi kele?

erken menapoz sebebi yemin ederim.

11 aralık 2015 14:14

5. jose saramago - körlük.

konusu ve başlangıcı kitabın çok güzel ancak kitabın ilerleyen kısımlarında çok rahatsız olduğum kısımlar vardı. yüzyıllık yalnızlıkta çarpık cinsel ilişkilere rağmen kolayca okuduğum bir kitap iken bu kitaptaki cinsel açlık ve istismar feci şekilde midemi bulandırmıştı. ancak deep web'te sorunları olan insanların paylaşacağı türden şeyler gibi geldi. zaten adından da anlaşılacağı üzere hangi durumda cinsel istismarın işlendiği ortada. yada o anki ruh halimde bana çok abartılı gelip kitabı devam ettiremedim.

ancak kitabı bir başyapıt olarak niteleyen çok kişi var ve zaten en ünlü romanı. en kısa zamanda tekrardan okumaya çalışacağım. sanırım saramago üstadın bitiremediğim tek kitabı.

12 aralık 2015 01:10

6. Kitapları yarım bırakmayı hiç sevmem ama çok eskiden vadideki zambak kitabının son 30 ya da 40 sayfasında bırakmış olabilirim. Belki başka yayın evinden okusam okunur ama o zamanlar nasıl sıkıldıysam ehhh yetti bee diyerekten bir köşeye bırakmıştım kitabı. Bir daha da bu romanı okumaya çalışmadım.

18 aralık 2015 15:55

7. Gözlerini sımsıkı kapat. o aralar baya popülerdi okuyan herkes öve öve bitiremiyordu. ben o tür kitaplara bayılmama rağmen okuyamadım ki ilkinden sonra ikinciyi neden aldım hiiç bilmiyorum (gizlinot: sürü psikolijisi sanırım ) sodom ve gomore yle saatleri ayarlama enstitüsünü de okul okutmuştu sınıfta çokça seven olmasına rağmen beni bi basmıştı bu kitaplar ikisini de okumadım duruyorlar öyle :((

13 ağustos 2016 02:38

8. Jack london- beyaz dis

19 ekim 2016 23:14

9. Platon - Devlet

Aboooov o ne sıkıcılık öyle, 35. sayfaya kadar kendimi zorlaya zorlaya okudum ama devamı ııh :( tabi bunda bu kitabı yıllar önceki ilk okuma teşebbüsüm esnasında henüz liseye yeni başlamış olmamın payı da olabilir, bilemedim şimdi bak :/

20 ekim 2016 14:11

10. (gbkz: yüreğinin götürdüğü yere git)

innnncecik bri kitap ama gel gör ki normalde bir saatte bitireceğim kitap zul oldu bana.. orta okulu bitirdiğim yazdı okumaya çalıştığım zaman, okuyamadım, bir daha da denemedim..

(gbkz: fırat suyu kan akıyor baksana)

uuuuuupuzun ama uuuuuuupuzun betimlemelerinden mütevellit okuyamadım, 50. sayfada hala saçını kestirmek için adadan ayrılıp anakaraya gidemediğini fark ettiğimde, ayakkabısını bağlamasının bile 15 sayfa sürdüğünü fark ettiğim noktada bıraktım!

edebi değerlerini asla yadsıyamam, ben kimimki.. ama uzun betimlemeler bana göre değil. bana sürükleyici kitap verin..

20 ekim 2016 14:51