yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (2)

  1. sevgili arkadaşım (yazar: occasionaluser)'ın detoks yapma kararı almasından sonra benim neyim eksik diyerek bulduğum ve pazar akşamı tamamladığım üç günlük detoks programı.

  bu üç gün boyunda güne limon ve zencefil kattığınız koca bir bardak sıcak su ile başlıyor, gün içerisinde 5 sefer meye-sebze suyu içiyor, akşam sadece sebzelerden oluşan yemeğinizi yiyor ve bitki çayınızı içip günü sonlandırıyorsunuz. tabii nasılsa meyve suyu içiyorum diyip de su içmeyi ihmal etmiyorsunuz.

  üç gün detoks yapınca birdenbire sağlıklı olmadım tabii, ama insan kendim için iyi birşey yapıyorum diye düşünüp mutlu oluyor. ayrıca olağan yemek yeme rutinini üç gün değiştirmek bile bünyeye yediklerine daha çok dikkat etmesi gerektiğini hatırlatmaya yarıyor. hafif yemek gerçekten de hafif hissettiriyor. şimdi biraz daha sürece ilişkin detaylara inelim.

  benim internetteki pek çok detoks programı arasından bunu seçmemin iki sebebi var:

  1. akşam yemeği var! yemeği o kadar seviyorum ki üç gün sadece içecekle beslenmek ruhen kaldırabileceğim birşey değil. (gizlinot: bir öğün yemese öleceğini sanmak) bu yüzden bugüne kadar detoks yapmaktan hep çok çekinmiştim. bu programda beni en çok rahatlatan akşam yemek yiyebileceğimi bilmekti.

  2. bir doktor tarafından onaylanmış olması: internette de o kadar fazla program var ki insan hangisine güveneceğini şaşırıyor. detoks yapayim derken vücuduma zarar vermek istemem. (gbkz: joe cross) aslında meyve sebze suyu ile beslenme işinin suyunu çıkartmış (gizlinot: eki eki) bir kişi. dr.öz'ün uzun dönemler boyunca sadece meyve-sebze suyuyla beslenmeyi önermese de birkaç günlük bu programı onaylaması içimi rahatlattı.

  gerekli meyve ve sebze listesi ile detaylarına (link: http://www.doctoroz.com/videos/joe-cross-3-day-weekend-juice-cleanse şuradan) ulaşılabilirsiniz.

  erkek arkadaşım da yapmaya istekli olunca perşembe günü manavdan gerekli malzemeleri aldık. mevsim ve türkiye şartları dolayısı ile mandalina yerine portakal, "kerevizin kendi var mı ki sapını bulasın" diyen manavın önerisi ile kereviz sapı yerine semizotu, misket limonu yerine ise limon kullandık. sweet potato / tatlı patates ise o kadar uzak bir kavramdı ki hem bize hem manava, yerine bir şey koyamadık.

  akşam öğünü olarak ise sebzeleri haşlayıp yemekten hiç haz etmediğim için birinci akşam zeytinyağlı fasülye, ikinci akşam zeytinyağlı enginar, son akşam da karamelize soğan ve tavada zeytinyağı, kimyon, kırmızı biber ve tuzla sotelenmiş kayın mantarı yapıp yedim. bir de tatlı niyetine karadut.

  meyve sebze suyu sıkmak aslında eğlenceli, ama hergün beş defa katı meyve sıkacağını temizlemek gerçekten fenalık getiriyor insana. ben detoks sürecini biraz eğlenceli ve oyuncaklı hale getirmek için evde üç büyük torba hazırladım kendime ve her gün sıkılacak olan meyve sebzeleri torbalara dağıttım. üzerlerine minik mandallar, notlar ekledim, detoks listesini basıp buzdolabına astım ve torbaların önüne koyduğum küçük sepete düzenli olarak bir sonraki öğünün meyvelerini yerleştirdim göz önünde dursunlar diye.

  tek tek içecekleri yorumlamayacağım ama gaspacho hariç hiç biri kötü değil bence. diğer içecekleri denerken ise aklımda hep buna vodka çok yakışır, bu da cinle kokteyl olarak baya iyi gider ha gibi düşünceler uçuştu. (gizlinot: konsepti anlayamamış)

  Maliyeti: Türkiye bu konuda cennet, iki kişilik detoks için akşam yemeği malzemeleri dahil tüm malzemeler 125 lira civarı tuttu. bunun iki kişinin üç günlük öğünlerinin tamamını kapsadığını unutmamak gerek.

  aç kalınıyor mu diye sorarsanız, tok tutuyor demeyelim de şişkinlik yapıyor diyelim derim. Öyle açlığa bağlı bir sorun hissetmiyorsunuz meyve sebzelerden yeterince besin ve şeker aldığınız için ama insan çiğnemek istiyor arkadaş :)

  etkilerine gelirsek:

  ilk iki gün akşama doğru baş ağrısı çektik ikimiz de, hatta ben ilk gün gün içerisinde bir ara bir saat kadar uyudum. bunun normal olduğunu okumuştuk zaten, sakinlikle karşıladık. ama ikinci gün gündüz enerjim de keyfim de gayet yerindeydi.

  Bu programın etkileri elbette farklı bünyelerde farklı etkiler yaratabilir, bazıları ishal gibi probemler de yaşayabiliyor sanırım. ben beni rahatsız eden, bir daha hayatta yapmam dedirten bir sorunla karşılaşmadım.

  normalde yemediğim sebzelere (ör: kara lahana ve pancar) beslenmemde yer vermemi sağladığı için Bu detoksu ara ara tekrarlamayı düşünüyorum.

  7 mayıs 2014 10:26 7 mayıs 2014 10:41