sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (39)
 • medya (0)

39. uber hakkında "uber xl hizmetini daha önce defalarca kullandığım, özellikle kalabalık olunduğunda kullanılabilecek en iyi ulaşım alternatifi" diye tanım yapabilirdim, cumartesi gecesine kadar. oldukça uzun bir girdi olacağı için son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; istanbul'daysanız ve uber kullanıyorsanız araç çağırmadan önce iki kez düşünün, hiç beklemediğiniz anda kendinizi trafik ceza tutanağına imza atıyorken bulabilirsiniz.

cumartesi gecesi arkadaşlarımla anadolu yakasından avrupa'ya nasıl geçsek diye karar vermeye çalışıyorduk, kalabalık olduğumuz için uber çağırmak hepimize mantıklı geldi. biliyorsunuz talebe göre değişken fiyat uygulaması var, üç kişi uygulamadan fiyatları kontrol ettik yürürken. bir arkadaşımda 260 tl, diğerinde 166 tl bende ise 106 tl olarak görünüyordu gideceğimiz mesafenin ücreti. dolayısıyla uber'i ben çağırdım. 10 dakika kadar aracı bekledik, araç geldi ve yolculuğumuz başladı. yolculuğumuz başladıktan sonra maksimum iki dakika içinde durdurulduk. aracın kapısı açıldı, sivil biri polis olduğunu ve kimliklerimizi görmek istediğini söyledi. sivil olduğu için "önce biz sizin kimliğinizi görebilir miyiz?" dedim, cidden polismiş. sonra, "sadece aracı çağıran yolcunun kimliğini alsak yeter" dedi, kimliğimi verdim. cidden ne olacağına dair hiçbir fikrim yoktu, rutin kontroldür falan diye düşünüyorum. daha önce uber araçlarına saldıran taksicileri vs duydum evet ama polislerin yaptığı uygulamadan hiçbir şekilde haberdar değildim, zaten bilsem uber'de işim ne. en son uber'in vergi vermeye başladığını okuduğumu hatırlıyorum, artık tamamen yasal bir sistem olduğunu düşünüyordum ve herhangi bir yaptırım uygulanabileceği asla aklıma gelmemişti.

neyse, kimliğimi alıp gitti polis bekledim biraz gelen giden yok. araçtan inip yanlarına gittim, ve 334 tl ceza yediğimi öğrendim. böyle bir şeyi hiç beklemediğimden dumur oldum. sürücü sürekli özür dileyerek "cezanızı uber ödeyecek merak etmeyin, hemen yazarsanız bir iki gün içinde ödeniyor cezalar sizin adınıza." dedi. polis de aynı şekilde doğruladı, "siz yolcu olduğunuz için cezayı size yazıyoruz ama uber ödeyecek." diyerek.

sonra eve gider gitmez uygulamanın yardım kısmından uber'e konuyu ve ceza tutanağının fotoğraflarını ilettim, hızlı bir şekilde geri dönüş sağladılar. yolculuk ücretimi ve ekstra 20 tl uber kredisini hesabıma yüklediklerini ve ceza konusunda en yakın zamanda aksiyon alarak tarafıma geri dönüş sağlayacaklarını bildirdiler. beklediğimden çok daha hızlı bir geri dönüş aldığım için içim rahatladı ve konuyu dert etmemeye başladım.

bugün herhangi bir gelişme var mı diye tekrar uygulamaya girdiğimde hesabıma yükledikleri 20 tl'lik uber kredisinin geri alınmış olduğunu gördüm ve açıkçası çok şaşırdım. olay kesinlikle 20 tl'lik kredi falan değil isterlerse hiç vermesinler umrumda değil zaten bu durumdan sonra bir daha uber kullanır mıyım bilmiyorum. ancak mağduriyetim sonucunda müşteri memnuniyeti için yapılan bir şeyin bir iki gün sonra geri alınıyor olması olayın sadece göstermelik olduğunu düşündürttü bana. cezayı da ödeyip ödemeyeceklerini bilmiyorum, internette aylardır ödenmedi diye yazanlar olmuş. umarım böyle bir mağduriyet yaşamam. yaşanan gelişmelerle girdiyi güncelliyor olacağım.

edit: sadece uber'i kötülüyormuşum gibi bir anlam çıkarılabilir yazdıklarımdan, uber bu olumsuzluğa kadar oldukça sevdiğim bir alternatifti. polisin uygulamasını zaten bütünüyle yanlış buluyorum ama bu konu hakkında çok bir şey yazamayacağım silivri soğuktur şimdi...

26 aralık 2018 13:08 26 aralık 2018 13:19

38. Bugün aksam 9.3da taksi secenegini cagırdım. Bekleme süresi 7 dk yazdı. taksiyi izlemeye basladım alakasız yerlere gidiyor, bekleme süresi sürekli uzamaya basladı. sürücüyü ilk aradıgımda trafik var, geliyorum dedi. Bu saatte ne trafigi demedim, bekliyorum hala. 15 dk oldu yine aradım 2-3 dk ya geliyorum diyor ama arkadan insanların sesi geliyor, bi kadının susun telefonla konusuyo dedigini duydum. 25 dk bekledim, 3-4 kere aradım sürekli geliyorum deyip telefonu yüzüme kapadı. Sonunda iptal ettim. 18 tl lik mesafe icin iptal ücreti 24 tl cekildi hesabımdan.uberxl cagırdım, geldi goturdu. Hic gelmeyecek taksiciyi beklemenizi istiyor, gelmedigi sürecin parasını da ceza olarak size odetiyorlar. Ben simdi 2 saat beklesem adam gelmese 200-300 tl de ceza mı odeyecegim. Bu nasıl bi mantık. Duraktan taksi cagırsam, gelmezse hic degilse para odemiyoruz, ya da gelip yolu uzatsa hic degilse gidecegimiz yere gidiyoruz. Evde hazır sekilde oturup gelmeyecek taksinin yolunu gozlemiyoruz. App ten sikayet yazdım, para iadesi istedim. Donus oldugunda editleyecegim. İade etmezlerse uygulamayı silecegim. Kullanıyorsanız uberxl cagırın, taksi secenegini secmeyin. Uberxl la yaptıgım yolculuklarda sıkıntı yasamamıstım.

Edit: geri donus maili aldım. paramı iade ettiklerini belirttiler. Bu arada uberxl soforunden ogrendigime gore iptal ucretinin büyük kısmı gelmeyen taksiciye odeniyor. Bu durumu suistimal etmek isteyen taksiciler konuma gelmiyor, beklemekten bıkan musteri iptal ediyor, adam hic ugrasmadan para kazanıyor. Sitelerinden baktım, sadece aracı sectiginden itibaren 5. dk ya kadar olan iptallerden dolayı iptal ücreti cekilmez diyor, diger iptal işlemlerinden de 13 tl cekilir diyor. Fakat benden gayet de 24 tl cekilmişti. iptal işlemlerinizde,  kredi kartıyla kullanıyorsanız muhakkak provizyon islemlerinden takip edin, para cekildi mi diye. Cekildiyse itiraz edin. Ben ordan gorup, itiraz etmeseydim bu adam uber aracılıgıyla beni dolandırmıs olacaktı. Kısacası dikkatli kullanın, mümkünse taksi cagırmayın, uberxl cagırın. türk milleti maalesef her sistemi kotuye kullanmayı cok iyi biliyor. 

26 ekim 2018 23:03 27 ekim 2018 17:01

37. Kaldırılması en çok yutubırlarımızı üzecek.XL taksi ara ki bulasın,ayaklı storilere elveda.

11 haziran 2018 22:13 11 haziran 2018 22:22

36. Antalya'da yaşıyorum. Maalesef henüz kullanma imkanım olmadı. Ama uber hizmeti verilen şehirlerden birine gittiğim zaman hiç düşünmeden tercih edeceğimdir. Bugün vedat milor ınstagram hesabında bir taksiciyle yaşadığı olayı anlatıyor: eminönünde taksi bekliyor. Tabii ilk soru "nereye". Eğer taksicinin keyfi olursa, güzergahı beğenirse kabul ediyor. Zar zor bir taksi buluyorlar ve direkt 90 liraya götürürüm diyor. Tabii trafikte offuyor poffluyor. Vedat Milor stres olmuş haliyle. İnerken 100 lira uzatıyor. Üstünü vermeyecek olmuş ilk. Sonra vedat milor yiğit adam sözünü tutar deyince vermiş. Neden taksi değil de uber tercih edildiğinin haklı nedenlerinden biri daha. 

11 haziran 2018 16:03

35. istanbul’a Her gittiğimde gönül rahatlığıyla kullandığım uygulamaydı. padişah efendi maganda taksici kullarını seçim öncesi tatmin etmek için kaldırmaya karar vermiş. halkın isteğini ve ihtiyacını ne derece göz önünde bulundurduklarının kanıtıdır. Zira Türkiye’de taksicilik sektörü mafya gibi birşey zaten. 

Uber’le bir kere sıkıntım oldu, genç bir çocuk çok da bilmediğim bir yere uzatarak götürdü, arkadaşlarım verdiğim ücretin çok olduğunu söylediler ve uber’e mail attığımda özür üstüne özür dilenerek banka bilgilerim alınıp fark ücreti geri ödendi. Sarı takside aynısı başınıza gelse ve fazla ücreti ödemek istemediğinizi belirtseniz nasıl olurdu? Dayak mı yerdiniz, yol ortasında mı bırakılırdınız, tehdit mi edilirdiniz yoksa ortaya karışık mı? 

Uber’e güvenmemin bir diğer sebebi, sokaktan geçen adamı sürücü yapmamaları. Bir kurum olduklarının ve hizmet bilincinde olduklarının önemli bir göstergesi bu. Yani yaptırım uygulanabilitesi her an var, o yüzden uber şoförleri çok daha dikkatli ve saygılı. 

Özellikle istanbul’daki Sarı taksilerin nasıl bir kalitesizlik ve terbiyesizlik örneği olduğunu 2 dakikalık bir Google araştırmasıyla öğrenebilirsiniz. Havalimanından aldıkları yolcuyu durağına bırakmadan önce şehir turu yaptırmaları mı diyeyim size, havalimanında patlama olduğunda kısa mesafeye gidecek yolcuları almamaları mı... geçenlerde bir Uber şoförüne ana avrat saydırmaları haber oldu, ondan önce Uber şoförünü dövmeleri... Türkiye’de en sevmediğim meslek grubu taksi ve minibüs şoförleri sanırım, hepsini özenle mi dallama seçiyorlar bilmiyorum. Trafiği felç etme desen bunlarda, yolcuya hallenme desen bunlarda, tehditler, küfürler gırla. Gerçekten iğrenç. 

şayet ki Uber gerçekten kaldırılırsa, çok şükür Türkiye’nin 3 büyük şehrindeki korsan taksi numaraları plakalarıyla var elimde. Zaten istanbul’un genç nüfusunun büyük çoğunluğu senelerdir sarı taksi yerine korsan taksi kullanıyordu. 

Ama bu saatten sonra benim için tertemiz ve en sağlam boykot sarı taksi boykotudur. Magandalara verecek param yok. 

7 haziran 2018 21:28

34. Bugün gördüğüm haberde erdoğan istedi diye kaldırılacağını öğrendiğim uygulama. 

Taksicilerden oy alabilmek için, halka hiç sorma gereği bile duymadan bittiğini belirtmiştir. Senin seçmenin istemiyor olabilir, isteyen kesimi niye görmezden geliyorsun. Bu adamın standartlarına göre kalitesiz bir yaşam sürmekten bıktım gerçekten.

Yıllardır taksinin bizzat kendi yarattığı önyargılar yüzünden ailem hala taksiye bineceksem plakayı onlara yazmamı, başıma bir şey gelmesi durumunda ulaşacakları bir şeyin olmasını istiyorlar. Bu korkuyu yaratan kim, taksiciler. Havaalanında terör yaşandığı gün bile insanları dolandırma derdinde olan kim, taksiciler. Sormadan sigara içmeye başlayan, rahatsız olduğumu belirtince söylenen, trafikte yoldakilere sayıp söverek araba kullanan, yağmurda halkı mağdur eden kim, yine taksiciler. 

Hepsi böyledir diye genellemek istemiyorum ancak şu ana kadarki taksi tecrübelerimin çoğunluğu böyleydi, üzgünüm.

Ama uberle ilgili en ufak sıkıntı yaşamadım. Sürücünü seçiyorsun, yorumlardan nasıl biri olduğunu görebiliyorsun hatta istersen istemiyorum başkası olsun diyip değistirebiliyorsun,  kredi kartı ile ödeme imkanı var, verdiği fiyat belli acaba yolu uzatıp kazıklar mı endişesi yok, arabaları her zaman tertemiz ve konforlu, her zaman saygılılar, ayrıca 6-7 kişi için 2 taksiye bölünmekten daha avantajlı, yolda yaşadığınız problemleri direk uygulamadan şikayet edebiliyorsunuz, sürücüyü ararken numaranız anonim görünüyor aynı şekilde arandığınız numara da anonim. Bu kadar avantajı varken ben neden taksi kullanayım ki. Haksız rekabet olduğuna inanmıyorum, ubere saldırana kadar daha kaliteli hizmet nasıl verebiliriz diye oturup düşünsünler, kendilerini geliştirsinler taksiyi de kullanalım. Bunca olanlardan sonra ben kullanır mıyım, asla. 

2 haziran 2018 11:51

33. (link: https://www.uber.com/tr/blog/uberpet/ uberpet) diye süper bir uygulamaları var. halen devam ediyor mu bilmiyorum. bu bile tercih etmeye yeter.

hayatımda taksiye pek mecbur olmadım. gideceğim yere ya toplu taşıma ile ya yürüyerek ya da birinin arabası varsa onunla gittim. taksicilerle ilgili pek hikayem yok ama oradan buradan duyduklarımla dehşete düşüyorum. korkunç hizmet anlayışlarını geçtim, dilimize taksici terörü diye bir kavram kazandırdılar. lanet olsun yeni türkiye'deki bu kabadayı zihniyete!

31 mayıs 2018 11:46

32. Kesinlikle yasaklanmaması gereken, bayıla bayıla kullandığım uygulama. Bugün çok acelemiz vardı uber 10 dk uzaklıktaydı, beklemeyelim sarı taksiye binelim dedik. Mecburen yani. Pişman olduk bindiğimize. Biner binmez yüzümüze vuran sigara kokusu akabinde mide bulantısı. İftardan sonraydı yeni yemek yemiştik acayip çarptı sigara çok ağırdı. Biraz ilerledik klasik gereksiz taksici muhabbetleri, arkasından açılan son ses kıroca ve kulağı sağır edercesine basslı bir müzik. Aksaray trafiğinde zibilyon hatalı sollama, az daha çarpıyordu birine. O mide bulantısıyla arabadan nasıl indik bilmiyoruz. On dakika beklemediğimize bin pişman olduk, bir kez daha neden asla sarı taksi kullanmamalıyız konulu kamu spotu minvalinde facia bir yolculuktu. Allah insanı sarı taksiye mecbur etmesin, s o n u n a k a d a r u b e r!

31 mayıs 2018 03:21

31. Severek kullandığım uygulama. Taksilereen bıkmış bir insan olarak uzağa yada yakına hiç farketmiyor. Misler gibi gidip geliyorum. Üstelik ne trip ne laf yiyorum. Dolandırma yok fiyat sabit ne gördüysen o. Ama araştırdım yasaklanmamış henüz. Hatta daha dün akşam kullandım.

31 mayıs 2018 03:03

30. Dünyanın en kısa fıkrası = istediğimiz ulaşım aracını kullanma özgürlüğümüzün bile elimizden alınması

30 mayıs 2018 10:14