girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (2)
  • medya (0)

1. Sevgili (yazar: balpeteği) nin ukteyi verirken uyku hijyeninden asıl kastı nedir bilmiyorum ancak, kendimin uyguladıklarını şu şekilde sıralayabilirim :

- Yüzümü yıkayıp, cildimi boynumu temizlemek ve nemlendirmek.

- İç çamaşırlarımı değiştirmek (gizlinot: özellikle külodumu, annemden kalan bir alışkanlık, onun da gece giydiği iç çamaşırları muhakkak ayrı olurdu)

- Pijama ya da geceliğimi giymek; ki bu giysileri sabah kalkar kalkmaz çıkarırım, kahvaltı bile hazırlamam onlarla olur da kirlenir diye. Mutlaka yatağa özel olmalılar. Yatağa asla ama asla günlük kıyafetlerle giremem.

- Çarşaf, nevresim gibi bilimum şeyleri sık sık değiştirerek yıkamak, mutlaka ama mutlaka ütülemek.

- Bir de saçlarım toplu ve temiz olmalı. Saçta jöle, köpük, krem vb şekillendirici kalıntısı varsa önce banyo yapar sonra yatarım. O yastık kılıfına o şekilde değmemeli saçlarım.

Önemli not: "Uyku Hijyeni" denen olgunun yukarıda saydıklarımla alakası olmadığını belirtmek isterim. (yazar: lillian) ın da uyarısı ile kendisi bana şu linki göndermiş bulunmaktadır (link: http://www.turkpsikiyatri.org/blog/2012/11/20/uykusuzluk-cekenler-icin-uyku-hijyeni-onerileri/ Uyku Hijyeni).

Kusura bakmayın süslüler, hijyen deyince tutamadım bir an kendimi. Affınıza sığınırım.

8 kasım 2016 13:35 8 kasım 2016 20:43

2. Uyku hijyeni, uykusuzluk sorunu yaşayanlar için uykuyu kaliteli hale sokmaya yarayan bir takım kurallardır. Şunları kapsar :

1. Çay kahve gibi kafein içeren gıdaların alımının azaltılması, akşam saatlerinde alınmaması

2. Uykuya dalmayı zorlaştıracağı için yatmadan önce nikotin alımının kısıtlanması

3. Uykunun kalitesini bozacağı için alkol alımının kısıtlanması

4. Haftada 3 kez en az yarım saat gündüz egzersizi yapılması (Akşam saatleri yapılan egzersiz uyarıcı etki ortaya çıkararak uykuya dalmayı zorlaştırabilir)

5. İyi havalandırılmış, çok sıcak ya da çok soğuk olmayan (ortalama 12-24 °C sıcaklıkta), gürültüden uzak, parlak ışık almayan bir odada uyumak

6. Uyku ritmini ve gece uykusunu bozacağı için kısa gündüz uykularından ve şekerlemelerden kaçınmak

7. Yatakta televizyon izlemek, yemek yemek vs faaliyetlerden kaçınmak, yatağı sadece uyku ve cinsellik için kullanmak

8. Vücudun düzenli uyku ritmini oluşturabilmesi için önceki akşam ne kadar uyunursa uyunsun alarm kurarak her gün aynı saatte kalkınması

Konuyla ilgili detaylı bilgi için Türkiye Psikiyatri Derneği'nin uyku hijyeni kuralları okunabilir.

8 kasım 2016 16:30 12 aralık 2016 14:58