yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  1. allah affetsin kar, tufan derken bu gün ofisteki en verimsiz günümü geçiriyorum.

  az önce yörekok'un (link: https://www.youtube.com/watch?v=gKY1qRjOHxE şu) videosunu izledim. ben haberdar değildim ama youtube'da çocuklar için içerik üreten, çizgi film-vari kısa videolar çeken kanallar varmış. babakok da videoda bunları incelemiş ama ben dehşete düştüm.

  özet geçersem bir abla, çıplak oyuncak bebeklerin tuvalet ritüellerini hikayeleştirdiği bir çizgi film yüklemiş. beni en çok dehşete düşüren sahne, kadının oyuncak bebekleri kremlediği sahne, (link: https://youtu.be/gKY1qRjOHxE?t=2m27s şurada). burada sebebini açıklayamadığım kadar iğrenç bir görüntü var, abi kafamı dağlara taşlara vuracağım sorun bende mi ?

  ablacım sadece kaka muhabbeti yaptığın bu iç gıcıklayıcı sapık videoyu gerçekten çocuklar mı izliyor ya.

  aynı videonun ilerleyen kısımlarında, gta üzerine yapılan dublajlar var. joker karakteri çocuğa molotof veriyor, çocuk gevrek gevrek eğleniyor falan. o sahne de (link: https://youtu.be/gKY1qRjOHxE?t=5m1s şurada) bunu izleyip psikolojisi normal kalan çocuk var mıdır, hiç sanmıyorum. kendimi ofisin duvarına bağlayıp ısıtıcıyla beynimi kızartmaya çalışmadan önce beni bu bataklıktan kurtarın pls.

  29 aralık 2016 16:28

  2. Bence bu tarz şeylerin sebebi çocuğu ayrı bir tür gibi görmek,oysa çocuk dediğin "yetişkin adayı"dır. Yani nasıl ileride sorunlu bir birey olmasın diye şiddet içerikli şeyler izletmiyorsak,ömür boyu bebek olarak kalmayacağını da göz önünde bulundurmalıyız.Çocuk iki yaşında pepe bebek,pepe halay çekiyor,pepe şımarık.Çocuk geliyor altı yaşına pepe hala bebek,pepe hala halay çekiyor,pepe hala şımarık.Çocuk tuvalet alışlanlığı kazanacak bimakyajdelisinin belirttiği gibi "awkward" videolar... Töbe töbe bunlara maruz kalan çocuklar normal kalmışsa şükredin.

  E ne izletelim o zaman diyen anneye ise Şermin Çarkacı diyorum.Hayvan belgeseli diyorum.Oyuncak bebekle oynama videosu değil oyuncak bebekle bizzat oynamak diyorum (gizlinot: zahmet edip vakit ayırırsanız). Kutu oyunları diyorum. Omo reklamı gibi çamurda çimde yuvarlanmak diyorum.

  29 aralık 2016 16:47

  3. Malesef çoğunluğu eğitici olmak yerine düzgün konuşan çocuğa birkaç dakika içinde yaa ve bee gibi kelimeleri kullanarak konuşmayı, henüz algılayamasa da "tuhaf" davranışları öğreten, koca koca insanların (baya sakallı makallı adamlar ya da yaşını başını almış kadınlar falan yani) oyuncaklarla oynadığı bakın bu oyuncakla böyle oynanır diye çocuğun hayal gücünü kısıtladığı kanallardır. Bu nedenle ailemizdeki 0-6 yaş çocukları elimizden geldiğince uzak tutmaya çalışıyoruz. Çocuğu korumak için ailelere büyük görev düşüyor. Malesef bunları denetleyen bir mekanizma bulunmamakta.

  29 aralık 2016 17:05


  4. küçük bir kardeşim olduğundan yakınen takip ediyorum onu ve söyleyecek bir kaç şeyim var. öncelikle kardeşimin izlediğini görene kadar haberim yoktu böyle kanallardan. sadece şu evli çifti görmüştüm tesadüfen. hani garip challengelar yapan çift. ayşe yılmaz tv mi ne kanalın adı. şekillenmeye müsait olan bir beyni böyle berbat içeriklere maruz bırakma çok acımazsızca. ama çalışan anneler, özellikle kadın işten sonra bir evde bir mesai harcaması, kendine ayıracak vaktinin olmaması, eşiyle sadece tv karşısında sohbet etmesi çocukları bunlara itiyor ne yazık ki. zaten çağımız teknoloji çağı, çocuklar doğuştan buna aşina doğuyorlar,istesek de uzak tutmak mümkün değil. kısıtlamak da zor. mesela benim kardeşim sürekli kartondan,kutudan, kağıttan bi faaliyetler yapıyor. origami yapıyor,hatta parmak kaykay yapıyor kağıttan tekerlek takarak. annemlere göre daha bilinçli olmama rağmen ben bile karşılık veremiyorum enerjisine. bir yere kadar onunla oynuyorum. e sonra ilgisi bu saçma yerlere kanalize oluyor. durumu cidden fark ettiğim an ise bir orkun ışıtmak videosu izlemesiyle oldu. orkun ışıtmak videosundan annesiyle babasının ayrı olduğundan bahsetmiş, bizimki de öyle bir etkilenmiş ki o akşam orkun için ağlamaklı dolaştı evde. dedim bu insanlar bunu nasıl yapıyor ve biz neden izin veriyoruz. dünyaya o canlıyı getiriyorsak en iyi gelişimi göstermesini sağlamak görevimiz. başta herşey ilgi meselesi tabi. hayvanlara ilgi duymayan bir çocuğa saatlerce vahşi doğa belgeseli izletemeyiz. en azından kontrollü ve kısıtlı olabiliriz internet kullanımına karşı. en önemlisi de çaktırmadan ne izliyor ne yapıyor öğrenebilmek. o paylaşılan videoyu izledim de inanamadım. kadının işi gücü yok bezlere nutella sürüp kaka süsü vermiş. bu nasıl bir beyindir ya? cidden ağzım açık kaldı.

  29 aralık 2016 18:08