yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (34)
  • medya (5)

  1. Bir arkadaşımın durumu. Etraftaki herkes acımasızca eleştiriyor. İlk başta ben de sağlık tavsiyeleri vs veriyordum ama fark ettim ki başıma patlayabilir az kalmış. Çevreden gelen tepkilere sağlam durması gereken kişi. Nasıl yapıyor bilmiyorum. Ama ısrarla kahveyle yaşamayı surduruyor. Bir yemek yese güzelliği ortaya çıkacak diye dert ediniyorum. Kesin psikolojik bir açıklaması vardır.

  edit: neden başkasının kilosu hakkında yorum yapılır, bunun kesin bir psikolojik açıklaması vardır diye kendime doğrultmak isterim lafı. anlatım bozukluğundan dolayı düzelti yapmak isterim. Bu entry de kendimi sorguladım. sağlığından endişe ettiğim doğru, düşünce tarzım yanlıştır.

  4 aralık 2014 23:55 5 aralık 2014 22:21

  2. insan bununla neden övünür? kimse demiyor mu arkadaşım pantolon üstünden düşüyor, kemiklerin gözüküyor, gözlerinin altı mor, giydiklerin havada kalıyor diye. sağlığı da geçtim insan nasıl bu şekilde güzel gözüktüğünü zannedebilir ki?

  5 aralık 2014 01:44

  3. (no:58122) nolu entrynin altına imzamı atmak isterdim lakin sözlük formatında böyle bir şey yok. Olaya 1.70 boy ve 46 kg dan katılıyorum, çevremdeki herkes hakkımda atıp tutabiliyor yeme düzenimle ilgili istediği gibi konuşabiliyor. Ama ben hiç bir zaman beni rencide eden insanlara "sanane bee" diyemiyorum. "Güzellik, sağlık algıları sizin gibiler yüzünden tekelde toplanamaz taaam miaa?!" Diye cemkiremiyorum. Hatta kilo problemi sağlık sorunlarına dayanan insanlara "ayy ama ne yapsın onun suçu mu şimdi" diye anlayış gösteriliyorken, ben kilo alamıyorum dediğimde "ay hem zayıf hem de hala konuşuyor yaa uyuz oluyorum böylelerine" gibi tepkilerle karşılaşıyorum.

  İşte o an cinlerim tepemde halay çekerken "benim zayifligima laf edene kadar kendiniz azcik tutsaniz o bogazinizi!" Desem ben terbiyesiz olurum di mi? He he evet, aynen.

  5 aralık 2014 12:03 5 aralık 2014 17:37


  4. Yukarda yazan entrylere katılıyorum, zayıf birine istediği gibi konuşabiliyor insanlar, üzülür mü kırılır mı düşünmeden.

  "Bu kadarcık yiyorsun tabi ki kilo alamazsın!" Cümlesinde bir sıkıntı yoktur ama bir de "o kadar yersen kilo veremezsin tabi!" demeyi deneyelim.. birinci cümleyi herkesin içinde bir kişiye kurar insanlar kimse de ne diyorsun sen ya demez, ikinci cümleyi kilolu birine kursan hakaret ediyor olursun.

  Ben hiç bir zaman kilolu olmadım ama aşırı zayıf da değilim ama akrabalar da dahil bu konuyla benden çok ilgilendi. Çocukluğumda başladı bu, zaten her bebek kilolu ve tontiş olmak zorunda ya. Az yiyen bir insan değilim, porsiyonlarım büyüktür, aklımda hep ne yesem vardır, yemek yapmayı ve yemeyi çok severim. Bu yaşıma kadar hiç bir sağlık sorunu yaşamadım, hiç bir vitamin eksikliği ya da herhangi başka bir şeyim yok. Ama bir kaç sene önce artık o kadar sıkıldım ve bunaldım ki kilo almak istiyorum dedim çünkü ben de kendimi aşırı zayif biriymiş gibi görmeye başladım, aslında alakası yoktu. Diyetisyene gittim, sıvı mama takviyeleri kullandım ama yok 1 kilo bile alamadım. O dönem gerçekten mutsuzdum kilo konusunda o günleri aştım çok şükür aynı kilodayım hala ama hastalıklı bir zayıf olmadığımı biliyorum ve en önemlisi sağlıklıyım.

  Yani demek istediğim, insanlar zayıf kişilere karşı bazen acımasız olabiliyorlar, zayıflara yapılıyor kilolulara da yapılsın demiyorum. 2 gruba da o kişi sormuyorsa kilosu, fiziği hakkında yorum yapılmasın bence.

  5 aralık 2014 12:44

  5. 36-38 beden arası bir kadın olarak hayatımda hiç yaşamadığım durum. Ama kardeşim ve en yakın arkadaşım sayesinde iyi biliyorum ki ciddi ciddi hakarete uğruyorlar, normalden biraz daha zayıf olsalar bile.

  Zaten Türk insanının otomatik tartı özelliği var. Benim iki-üç ayda bir aynı ortamda bulunduğum akrabalarım var. Her gördüklerinde daha selam vermeden "hmmm kilo almışsın" "hmmm sanki biraz vermişsin". Önlerinden yürümekten falan rahatsız oluyorum, vücudunun her milimetresini ölçen bakışlarla inceliyorlar. Sen caddede 1 lira bozuk para atarak kilomu, kemik ağırlığımı, yağ-kas oranımı ölçen tartı mısın be kadın? Baksana önüne, baksana işine. Bu bana yaptıkları bir de. Kardeşimin arkasından söyledikleri için az kavga etmedim. Küçücük kıza biraz zayıf diye "Ay bu ne böyle Safinaz gibisin!" diyecek kadar şuursuz insanlar evet.

  Kadın dediğin "ele gelirmiş". Ben de "ele gelen" bir kadın olarak tiksiniyorum bunlardan. Yeme bozukluğu gibi durumlarda en iyisi bir diyetisyene görünmek; onun dışında ağzınızdan zorla yemek sokmaya çalışan, sürekli size laf sokan insanları en iyisi duymamaya çalışın. Çünkü bitmiyorlar. Kilolu insanları korumak için zayıf insanlara hakaret ederek akıllarınca "güzellik faşizmini eleştiriyorlar." Çok sinirliyim sözlük.

  5 aralık 2014 13:57

  6. çocukluk ver ergenlik dönemimde çok zayıf bir kızdım. Gerçekten kemiklerim sayılıyordu. İnsanlar o kadar acımasız çok affedersiniz ama o kadar hadsiz yorumlar yapıyordu i bu bilinçaltımda kaldı hep. şimdi 1.59 boyuma 52 kiloyum ki gayet normal bir kilo ama kiloyla ilgili takıntılı durumdayım. aynada hala kendimi çok zayıf görüyorum. şurası da kesinlikle doğru ki şişman insanların yüzüne hiç bu kadar rahat konuşulmuyor. sanki zayıf olanların gururu yokmuş gibi. çok zayıflık da tabii ki çok kilolu olmak gibi kötü bir görüntü yaratıyor. kendinizi iyi hissetmiyorsunuz bir kere. ama zayıflık problemi olanlara tavsiyem, insanları gerçekten takmayın. zamanla bi yeme düzeni oturtunca kilo olmak o kadar da zor olmuyor.

  5 aralık 2014 16:52

  7. benim çok özendiğim beğendiğim durum.kadınsı dolgun seksi görünümlerden pek hoşlanmam .ne giysen salaş mis. ama boy 1.70 in altıysa erkeklerce pek beğenilmediği de bi gerçek

  5 aralık 2014 21:10


  8. Çok zayıf insanlar kendilerine söylenen olumsuz lafların genelde kilo vermek isteyip bir türlü veremeyen insanlardan geldiğini fark ederlerse, durumun sadece aptal bir kıskançlıktan ibaret olduğunu anlayabilirler. Üzülmeye gerek yok yani. Çok zayıfsın diyerek sizi sinirlendirirlerse; kadın dediğin zarif olur, ne öyle piggy gibi diyerek bertaraf edin. Kilo alırsanız da kadın dediğin ele gelir dersiniz. Balık etli bir toplum olmamızdan mütevellit, Onunla ilgili daha çok laf var malum. Kendi mutsuzluklarını ve komplekslerini başka insanlar üzerinden gideren, düşüncesizce laflar eden bi insan olmamak için kim hangi haldeyse onunla mutlu olsa negzel olur.

  5 aralık 2014 21:12 5 aralık 2014 21:15

  9. dobicik bünyemin biran önce kavuşmasını istediğim görünümdür, kıyafet yakışmaz o olmaz bu olmaz kısmına katılmıyorum, ne şişmanlar var moda dergilerinden fırlamış gibi, muhteşem giyinen ve ne zayıflar var aynı şekilde, kıyafet olayı tamamen yakıştırmakla alakalı bence ve kişi rahatsa, sağlık sorunu yoksa, zayıf olmak iyidir

  edit, demek ki bu sözlükte gizli bakınızı, yazımızda vurgulamak istediğimiz yer için kullanamıyormuşuz

  5 aralık 2014 22:02 5 aralık 2014 23:17

  10. yaklaşık 3 sene önceki halimin tanımı. üniversiteye hazırlık aşamasında acayip kilo verip 42 kiloya düşmüştüm tamam boyum da çok uzun degil 1.60 im. ama yine de çok kötü görünüyordu acayip rahatsızdım. Zaten bizim toplumumuzdaki kimin ne yaşadığını bilmeden cahilce ve acımasızca eleştiren tipler varken o halimle yaşamak kolay değildi. Sonra üniversiteye başladım rahatladım. Kilo almak için ne gerekiyorsa yaptım ve şimdi 55 kiloyum. Boyuma göre balık etliyim hatta. Kimse hiç bir konuda yargılanmamalı. bu sadece kilo konusu da değil sivilce de aynı şekilde . herkes herkese çok karışıyor yahu benim kilomdan sananeeee? (gizlinot: bu tarz benim ayşegül tribi)

  5 aralık 2014 22:28