yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer

  içerik listesi

  henüz içerik eklenmemiş.

  4.7
  girdi yaz
  medya ekle
  değerlendir
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (40)
  • oylar (18)
  • medya (0)

  1. üzüm çekirdeği yağı güçlü bir antioksidandır. E vitamini ve omega 6 içerir. Ben kullanıyorum. Çok yoğun değil. Özellikle yağla temizleme yönteminde çok işe yarıyor. (bkz: oil cleansing) Ama tüm yağlarda olduğu gibi soğuk pres almak lazım. Öyle aktardaki her yağ markasına inanmayın. Hele kayısı çekirdeği yağı ile karışınca çok iyi bir gece nemlendiricisi oluyor. Fakat yağlı ciltlerde çok abartmamak lazım.

  24 ağustos 2015 19:13

  5

  2. 4 senedir devamlı kullandığım vazgeçilmez nemlendiricim. dönem dönem cildimin ihtiyaçlarına göre başka esansiyel ve baz yağlarıyla karıştırıp kullanıyorum ama üzüm çekirdeği mutlaka ağırlıkta oluyor.

  cildin kendi sebum salgısına yakın ve irrite edici olmayan bir yapıda. yüksek bir linoeik ve oleik asit içeriğine sahip, bu sayede gözenek tıkanması gibi bir duruma kesinlikle mahal vermiyor ve uzun vadede gözenekleri küçülterek cildi son derece durulaştırıyor. bu özellikleri nedeniyle özellikle yağlı ve karma ciltler için ideal bir yağ, üstteki entry'deki uyarıyı da kozmetik firmalarının ticari kaygılarla kafamıza yerleştirdiği "yağlı ciltler kaçınmalı" algısına bağlıyorum. unutmayın yağ yapı olarak komedojenik değildir yani gözenek tıkamaz, belli yağların içeriğinde bulunan maddeler tıkar. bunları araştırır ve az-çok bilirseniz sorun yaşamazsınız. ayrıca cilt tipinize uygun bir yağla yağ ihtiyacı karşılandığında cilt eksesif sebum salgılamayı keser, bu yüzden özellikle yağlı cilt sahiplerinin bitkisel yağ kullanması önerilir. benim özünde akne eğilimli, gözenek sorunu olan cildim şu an insanların ha bire övgü yağdırdığı, sırlarını sorduğu, ufak tefek dokunuşlar dışında makyaj istemeyen, dengeli tona sahip bir noktada.

  tüm baz yağları gibi soğuk sıkma (cold press) olanını tercih etmeniz gerek, aksi aleni tabirle "üç tane üzüm çekirdeğini zeytinyağında beklettik" anlamına gelebiliyor. tabii üzerinde soğuk pres yazmasına da hemen güvenmeyin. önerim, bakanlık konuya pek bir düzenleme getirmediği için ne sattıkları belli olmayan aktarlara kesinlikle güvenmemeniz, özellikle düşük yağ kalitesine rağmen inanılmaz bir dağıtım ağına sahip olan karden ve shiffa home'unkilerden sakın sakın kaçmanız. yıllardır tamamen doğal ürünler kullanarak edindiğim tecrübeler sayesinde bir yağı koklayarak, rengine bakarak aşağı yukarı ne olduğunu anlayabiliyorum ve diyebilirim ki "üzüm çekirdeği yağı" etiketiyle aktarlarda satılanların büyük bölümü zeytinyağı, badem yağı veya düşük kalitede mineral yağların azıcık esans eklenerek oluşturulmuş, çöp kalitesinde ürünler. yalnızca (gbkz: doa kozmetik) ve (gbkz: gençay) markalarının üzüm çekirdeği yağı kalitesine referans olabilirim, onun dışındaki markalarla rus ruleti oynamış olabilirsiniz.

  açıkçası en iyisi yemeklik yağ olarak koca bir şişesini 10 lira civarına alabileceğiniz, "yiyecek sınıfı" (food grade) olarak kabul edilen üzüm çekirdeği yağını almanız çünkü kozmetiğin aksine iş yiyeceğe geldiğinde devlet denetimi çok daha fazla oluyor ve litre başına çok daha az para ödemenize rağmen ne aldığınızdan emin olabiliyorsunuz. migros'larda satılıyor diye hatırlıyorum, organik gıda ürünleri satan dükkanlarda da bulunuyor.

  ben epeydir yurtdışında süpermarketten litresini 3 euro'ya aldığım şu markayı kullanıyorum ama güvenilir herhangi bir marka işinizi görecektir: http://www.monini.us/products/grapeseed.htm

  ayrıca dönem dönem oil cleansing için kullanıyorum (suyla emülsifiye olan temizleme yağları veya (gbkz: cleansing balm)'lar kullanım kolaylığı açısından tercihim ama üçy de onlarla eşit ölçüde iyi temizliyor), banyo suyuna iki kapak kadar ekleyerek kolay yoldan vücudumu nemlendirmiş oluyorum, yemeklerde de sıklıkla kullanıyorum çünkü zeytinyağı yüksek ısılarda bozulup kanserojen hale gelebilirken üzüm çekirdeği ısıya dayanıklı bir yağ.

  kullanın, kullandırın.

  24 ocak 2016 01:10 ed.25 ocak 2016 18:01

  3. Pamuğu gül suyuyla hafif ıslattıktan sonra üzerine üzüm çekirdeği yağı damlatıyorum ve tüm yüzümü siliyorum. cildi makyajdan mükemmel bir şekilde arındırıyor.hem ucuz hem doğal.

  8 şubat 2016 01:38


  4. Bir youtuberın düzenli kullanımda göz altı morluklarını azalttığını iddia ettiği yağ. Bunu duyar duymaz hemen koşup aldım düzenli kullanamasam da hafif hafif etki ettiğini düşünüyorum

  8 şubat 2016 03:10 ed.26 şubat 2016 13:42

  5. (yazar: tubilokko) ya cevaben; ben nuka defne essencia markalı olanını güvendiğim bir aktardan aldım, araştırdığım kadarıyla da kaliteli bir marka imiş. soğuk sıkım olması önemli tabii. Karden, oneva ve shiffa home bana pek güven vermiyor, mesela talya kurumsal, siteleri filan düzgün, sertifikalarını da paylaşmışlar.

  17 kasım 2016 12:09

  6. nuka defne essencia markalı olanını ben de bir dönem kullandım - cildime biraz fazla geldi yağlılık hissi ama makyaj çıkarmakta güzel işime yaradı. güvenilir buldum açıkçası.

  17 kasım 2016 12:31

  7. Nasılsa soğuk sıkım bu da iyidir heralde diye düşünerek ve uygun fiyatlı olduğu için shiffa home marka olanını kullandim,göz çevremde pek mor değil ama neme ihtiyacı var.diğer kremlerin de etkileri malum doğal olandan başlayalım dedim. bi hafta boyunca düzenli minicik bir damlayı parmak uçlarımla içten dışa doğru sürdüm.göz çevremde beyaz butonlar oluşturduğunu görünce kullanmayi bıraktığım yağdır. Ben memnun kalmadım.

  17 kasım 2016 18:27


  8. kan dolasimini hizlandirir, yaralarin iyilesmesine yardimci olur. uzumu cekirdegini cigneyerek ye derdi ananem ben kucukken. kadin biliyor tabii..

  17 kasım 2016 21:17

  9. hindistan cevizi yağından sonra ne moda olacak diye bekliyordum ki başlığı gördüm

  17 kasım 2016 23:16

  10. Hindistan cevizi yağından daha önce moda olmuş yağ . Sadece argan yağı, hind. Cevizi yağı kadar ses getirmeden söndü.

  18 kasım 2016 00:27