sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (90)
 • medya (12)

1. Biraz ince düşünmek lazım dediğim gündür.

Türkiyenin önde gelen şirketlerinden birinde çalışıyorum, benim şirketim bir mesaj bile yayınlamadı ama catering firmamız sabah masalarımıza karanfil bırakmış, yemeğe indiğimizde ise kurabiyelerle karşıladı bizi.

7 mart 2014 19:07

2. kadınların hatırlanıldığı ve çiçek verildiği az sayıda gün olmasından ne kadar rahatsızlık duysam da muhalefet etmeyi yersiz buluyorum ve hepimizin gününü kutluyorum. hadi bir parça gelirimiz var belli ki alışveriş yapıyoruz moralimizi düzeltiyoruz. Allah fırsatı olmayanlara nasip etsin.

Bu sene çok üzülen kadınlar, anneler oldu. Burası ne kadar ciddi meselelerin bahsedileceği bir platform gibi görünmese de kayıtsız kalamayıp paylaşıcam. Merhum, Ali İsmail Korkmaz'ın güzel annesi çok üzüldü bu sene mesela. Allah ona sabırlar versin. Bir senede o kadar yaşlandı, üzüldü ki.

Dayak yiyen, tacize uğrayan, katledilen kadınlara ne demeli?

Bari bir günlük canımız acımasın, ömrümüz kısalmasın, sabrımız taşmasın.

8 mart 2014 01:59 ed.17 mart 2014 16:15

3. emekçi kadın günüdür. evde, sokakta, laboratuvarda , hastanede, karanlık odada , tarlada, ahırda, tezgah başında, belki bir vapurda belki bir dehlizde belki bir atölyede belki kara tahta önünde belki bir bankonun arkasında, bir sedyenin başında, bir sıraya oturmuş belki ... yani kendi ayakları üstünde duran , yükselmek için başkasını ezmemiş, yapıcı, kırmadan parçalamadan üreten , tüketim toplumuna karşı, emeğin kıymetini bilen, evine helal ekmek götüren, başkasının sırtından geçinmeyen tüm kadınların günüdür. kutlu olsun !

8 mart 2014 02:29


4. 1921 yılından beri Türkiye'de de kutlanan dünya emekçi kadınlar gününün esas dayanağı şöyledir:

"8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı."

8 mart 2014 13:53

5. 8 mart 1857 tarihinde 129 kadın işçi öldürülmüştür. Bu bir katliamdır. Daha sonrasında 8 mart dünya kadınlar günü ilan edilmiştir.

Utanç verici bir gündür! Evet 8 mart kutlamamız gereken bir gün değil anmamız gereken bir gündür! Keşke böyle bir gün olmasaydı diyorum !

8 mart 2014 14:17

6. gelsin baba

gelsin koca

gelsin devlet

gelsin jop

inadına isyan inadına isyan

inadına özgürlük !

tüm hemncinslerime özgürlük dolu günler diliyorum, kadınlar asla yalnız yürümemeli. yaşasın kadın dayanışması !

8 mart 2014 20:03

7. "Dünya emekçi kadınlar günü" tabiri mantıksal olarak büyük bir yanlış barındırıyor. Çünkü kadın kavramı "emek" kavramını zaten kapsayan bir kavram. Bu tabiri kullanan arkadaşa sormak isterim ki "Emekçi olmayan kadın kim? Hele de bu coğrafyada. Hele de tüm dünyanın ataerkil olduğu bu erkek hegemonyası işleyişte. Küba'da dahi "kadın" tam olarak insan olma hakkını kullanamamışken ne kadar itiraz edersek edelim erkek dikdatörlüğü altında ezilirken "Emekçi olmayan kadın kim?" Tamam, bu gün çıkış olarak işçi grubuna dayanabilir. Ancak bu gün "tüm kadınlara" armağan edilmiştir. İşçi dediğimizde aklımıza geçmiş zamanların etkisiyle işçi sınıfı gelebilir. Ancak bu tamamen dönemin şartlarıyla bağlantılır. Şu an "emek verip ezilen" kimdir? Sadece işçi grubu mu? Değil memurlar, öğrenciler, %1 lik kesimin dışında kalan herkes! Bizler! En başta KADINLAR! Toparlayacak olursak emek zaten kadın kavramının tözlerindendir (öz değil töz, doğru okudunuz). Dolayısıyla emekçi muhabbetini aşalım. DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

8 mart 2014 23:53 ed.17 mart 2014 17:53


8. ülkemizde her yıl "saçı başı dağılmış gözü morarmış patlamış dudaklı kadın" makyajı yapılmış ünlü simalar ile farkındalık yaratılmaya çalışılan gün. bu makyajlar genellikle "sadece erkekler dövüyor diye bir şey yok, kadınlar dayak yiyor gibi geliyor bana" , "kadının kaşınanı var, kaşınmayanı var, haksız yere dayak yiyeni var" ve "bunu söylemek kolay ama akıllı kadın dayak yemez diye düşünüyorum" şeklinde laflar eden simalara yapılır. sonra 9 mart olur, bu kadın yeni albümler yeni televizyon programları için pırıltılı hayatına geri döner. dünyanın çeşitli yerlerinde ise "kaşındığı" ya da "akıllı olmadığı" için bir sürü kadın dayak yemeye devam eder. öyle de bir gündür.

17 haziran 2014 20:10

9. olayın tarihsel alt yapısına dikkat çekilmek amacıyla iliştirilmiş ''emekçi'' kelimesinin altının çizilmesi gereken gündür.

6 mart 2015 11:46

10. laf-ü güzaf.kafalar değişmedikçe emekçi kadınlar günü ya da kadınlar gününün bir önemi olmaz.bugün karanfil veren adam ertesi gün kadına şiddetin alasını gösteriyor çünkü.

6 mart 2015 15:22