yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Allah'ın sokaklarda yaşayan, Açlıktan ölen, soğuktan Minicik bedeniyle donan Çocuklardan istediği neydiki diye sordurur cümle. Hastanede bi kadın yanıma geldi, hamile. Beşinciymiş. Kocasını işten çıkarmışlar, kaynanasının evine taşınmış, hamile kalmadan önce evlere temizliğe gidiyormuş. Kocası da günlük inşaatlarda çalışıyormuş, iş varsa tokuz yoksa kuru ekmek dedi. Doktor 3lü tarama demiş, Sigorta'sı yok, ne kadar tutar diye sormak istemiş. Bu durumda niye gebe kaldın, evdekilere yetebiliyormusun dedim. Allah rızkını verir dedi. Belliki vermiyor işte Allah rızkını, verse evdeki 4 taneye verir, ama bunu söyleyemiyorsun işte, hayırlısı olsun diyorsun anca.

  14 aralık 2015 13:21

  2. arkadaşımın ailesinin de söylediği cümle, zira o doğduğunda ev almışlar. ama o ev parası gökyüzünden pırıltılı ışıklar eşliğinde ilahilerle inmedi sonuçta, bir birikim oldu, emek verildi, belki sağdan soldan yardım geldi.

  evet, belki doğacak çocuğun şansıyla işler yolunda da gitmiş olabilir tabii. ama eğer her çocuk rızkıyla gelseydi, 8-9 çocuklu ailelerin 8-9 evi, bir o kadar arabası olurdu. zengin olmak için haydi çocuk doğuralımdı o zaman.

  orta karar vasat bir çocuk yetiştirmekse amacınız doğurun gitsin ama lumiere'in de dediği gibi, çocuğunuza iyi olanaklar sunmak istiyorsanız bu büyük sorumluluk işi. ve geleceğe oynayıp, riske girip hamile kalmak da akıl karı değil.

  14 aralık 2015 13:24

  3. (VERMEDİ) (gizlinot: caps lock açık aslında )

  14 aralık 2015 16:02


  4. hiçbir mantık çerçevesine sığmayan önerme. 10 tane çocuk doğuruyum kesin rızkı verilir. Ondan herkes aç.

  14 aralık 2015 18:16 14 aralık 2015 18:23

  5. bununla birlikte bir ortamda açlıktan ölen yok ya denmesi kadar beni dumura uğratan çok az şey var. var kardeşim dünyanın her yerinde açlıktan ölen var. varsa bi rızık onun insan tarafından engellenebildiğine de inanmak lazım bizim parmağımızdaki minnacık pırlanta için çalıştırılan aldığı neredeyse hiç parayla çocuklarının hatta kendisini karnını doyuramayan var bu dünyada cebimizdeki telefonu üreten minicik çocuklar var açlıktan bayıldığı için bir de dövülen şimdi durup allah rızkını verir deme dünya rızık dolu evet herkese yeter o da tamam ama biz aklımızı kullanıp onu herkese eşit ulaştırıyor muyuz? hayır o zaman haydi allah verir deyip kedi gibi doğurmayacaksın, düşüneceksin o muhteşem aklını kullanacaksın arada sırada.

  14 aralık 2015 18:35

  6. "afrikada allah yokmu?" sorusunu akla getirir.

  üstelik oradaki en yaygın dinin de islam olmasına rağmen oraya rızkını vermemiş nedense, onun yerine belalarını vermiş milyonlarca çocuğun/insanın.

  "allah rızkını verir" diye bir şey varsa, bu durumda allah ve adalet kavramlarını sorgulamamız gerekmiyor mu?

  14 aralık 2015 23:10

  7. ben bu konuda öyle uzun yazarım öyle uzun yazarım database çıldırır çünkü görev nedeniyle geldiğim doğunun küçük ilçesinde ve dahi tüm doğu'da bu zihniyet hakim hatta o kadar hakim ki; okumamışı cahili falan değil gayet akıllı geçineni okumuşu ve gerçekten akıllısı da böyle düşünüyor. herhalde diyorum birisi kuyuya bir taş atmış değil 40 akıllı feriştahı gelse çıkaramaz öyle kurşun gibi çökmüş bu zihniyet yazık gerçekten şimdi diyeceksiniz ki tek doğuda değil bizim ülkenin neredeyse hepsi öyle evet belki bir zamanlar bu zihniyetin sınırları daha genişti ama son zamanlarda ekonomik anlamda sınıfsal uçurum derinleşti ekonomik sıkıntılar batıdaki insanların daha hesaplı hareket etmesine sebep oldu tahsil durumu fark etmeden doğum oranı genelinde düştü yalnız doğu hala en yüksek doğum hızına sahip orada hala daha geçerli bir argüman . ama kısaca tecrübe ettiğimi yazayım arkadaşlar maalesef , v e r m i y o r .

  14 aralık 2015 23:56


  8. işsiz, başlarını sokacak evleri dahi bulunmayan, daha doğan çocuklarının karnını doyuramayan insanların daha çok sevişmek için kullandığı kılıf cümle. doğum kontrolü ne bilmediklerinden ve kendi iradelerine sahip çıkamadıklarından altı tane çocuğunuz var,üstelik durumunuz iyi değil yedinciyi neden yaptınız dediğinizde allah rızkını verir cevabıyla karşılaşırsınız.

  allah rızkını verir belki ama islam'da tevekkül diye bir şey de var be kardeşim?

  yalnız bayılıyorum cümleye. zaten ya allah rızkını verir yada devlet bakar. çoğalarak lütfediyor sanki ben yaptım siz bakın kafası.

  15 aralık 2015 00:06 15 aralık 2015 00:07

  9. Allah rızkını verir evet ama sen tedbirini alırsan. Bu temenni genelde çocuk doğurma konusunda kullanılıyor. Ancak kendi karnını bile doyuramayan insanların hiçbir önlem almadan çocuk sahibi olması ve bu cümleyi kullanmasına kıl oluyorum. Temel fıkrası gibi ya. Sonra o çocuklar aç kalıyor, sokaklara düşüyor vs. Çocuk sahibi olmak evet herkesin hakkıdır. Herkes anne baba olmak ister ama sırf kendi isteklerimiz, arzularımız için bir canlıyı dünyaya getirip ona zor bir hayat sunmak aptalca. Evet verir allah rızkını ama o rızkı kazanmak da bir yandan senin elinde. Senin doğuracağın varsa altını bu şekil şeylerle doldurma be kardeşim. Bu polyannacılıktan ve hatta cahillikten başka bir şey değil.

  15 aralık 2015 01:03

  10. diğer söylem ise biz çocukların nasibi ile ayaktayız.

  benim rızktan anladığım, bebişlere verilen süt, dünyanın heryerinde aynı...yani afrikalı aç bir annenin de süt rezervi aynı tok annenin de...(BEN ÖYLE DUYDUM.)

  fakirlikten dolayı çocuklarınızı öldürmeyin diyor. biz onların rızkını veririz.

  allahın vermesinden şüphem yok da, rızkını olmadık yerlerde harcayanlara bir dur demek lazım.

  kız bebişlerin rızkı daha çok arttırdığını söylerler...

  sonrayı da hesaba katmak lazım. hadi süt cepte....masraflar, büyüdükçe artıyor...tv'yi kapatsan, dışarıda arkadaşlarından gördüğü şeyi isteyecek...şimdikiler bizim gibi 2-3 kıyafete tav olmuyor. en iyisi varı ve yoku küçük yaşta öğretmek.

  15 aralık 2015 17:27