yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. ne yazık ki iyileşme sürecini çok başarılı atlatamayan ilginç bir cilt yapısına sahibim. şimdiye kadar çeşitli sebeplerle (çocukluğumda haylazlık, sonrasında kist üretmeye meyilli bünye) çeşitli ameliyatlar geçirmek zorunda kaldım. 9 yaşından beri her ameliyatımda doktorlar "estetik dikiş atacağız, izler kendi kendini yok edecek" dedi ama izler ne yazık ki yok olmak yerine daha da genişleyip kızardı ve o şekilde derime yerleşti. en son 3 yıl önce kitle aldırmak zorunda kaldım ve o günden beri hem dokusu hem görüntüsü epey çirkin bir izle yaşamaya çalışıyorum. Allah başka dert vermesin; tabii ki sağlık, görüntüden de diğer her şeyden önce gelir ama bu izin görüntüsü beni gerçekten çok rahatsız etti. Daha öncekiler 9-11 yaş aralığında edindiğim ve bir şekilde barıştığım veya ameliyat yerini yapıştırarak kapattıkları için çizgi halinde kalan ve kabullendiğim izlerdi. bunu kabullenemedim. dokunmaktan da görmekten de tiksiniyorum. en son 3 ay kadar önce yine sırtımda çıkan dışarıdan da görülebilen bir kisti aldırmak için -bu kez- iyi bir plastik cerraha gittim. ona beni rahatsız eden izden de bahsettim ve estetik ameliyatla bu izden kurtulup kurtulamayacağımı sordum. maalesef buna garanti veremeyeceğini, çünkü hücrelerimin iyileşme yönteminin bu olduğunu, estetik ameliyat sonrasında da iyileşme biçiminin bu şekilde olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi. bunu daha önce bir başka doktordan da duymuştum. yine de biraz umudum vardı; artık yok. çok üzüldüm. "yine de bir merhem tavsiye edeyim sana" dedi. Kenacort-a Pomad önerdi, normalde ameliyattan sonraki 1 ay içinde kullanmaya başlamak gerekiyor, ne kadar etki eder bilemeyiz ama her sabah uyandığında ve her gece yatmadan önce çok az sürüp masaj yapmaya çalış ize dedi. mümkün olduğunca düzenli yapmaya çalıştım ve 3 aylık bir sürenin ardından çok büyük olmasa da bir miktar iyileşme gözlemledim. en azından dokunun kalın sert yapısı gitti ve biraz daha cildimle bütünleşti. keşke bunu ameliyat sonrası bilseymişim ve o zaman uygulasaymışım en azından bu kadar büyük izler, yara-bereler olmazdı vücudumda. 

  buraya da yazmak istedim ki -Allah vermesin ama- olur ya böyle bir durumla karşı karşıya kalan biri olursa benim kadar geç kalmasın. Eczaneler reçetesiz satıyor; yine de bir doktora danışmakta fayda var elbet. sağlıcakla kalın.

  2 aralık 2019 21:38

  2. vücudumda devasa bir dikiş izi taşıyorum fakat sağlığıma kavuştuğum için iz falan umrumda değil.ayrıca dikiş izlerinin gözükmesi kötü bir şey değil aksine ben çok anlam yüklüyorum öyle şeylere. herkesin iyi yaşantısı olduğu kadar hayatta başa çıkmak zorunda olduğu kötü gerçekler de oluyor. bence o izler bir başa çıkma serüveninin,bir adım daha olgunlaşmanın göstergesi.

  2 aralık 2019 22:07 2 aralık 2019 22:08

  3. (bkz: keloid)

  ben de görünür yerimde uzun ve görece çirkin bir adedini taşıyorum, görünmez yerimde de birkaç tane daha var. merhemlere çok inanmıyorum çünkü ameliyatımdan sonra ilk günden itibaren kullanmama rağmen oluştular. ben rahatsız değilim, alışkınım.

  2 aralık 2019 23:53


  4. Ben de sırtımda boylu boyunca uzanan skolyoz ameliyatı izine sahibim. Estetik dikiş fakat bakınca belli oluyor tabii. Şimdiye kadar hiç bir rahatsızlık duymadım, aksine tuhaf bir bağ kurdum kendisiyle. Baktıkça sağlığıma şükrediyorum, doktorum da müthiş bir insandı zaten. Yazın kumsalda falan fark edip soranlar oluyor, onun dışında bir sorun olduğunu hiç düşünmedim.

  3 aralık 2019 00:04

  5. meme ameliyatı oldum yakın zamanda, izlerim şuanda belli belirsiz. sakar biriyim elime koluma çok dikiş atıldı ama hiçbirinin izi kalmadı. kalsada çok umrumda olmazdı gerçi.

  3 aralık 2019 21:31

  6. Küçük bir apandisit dikişim oldu. İz kalır mı bilmiyorum ama aksine ben bu tarz izleri seviyorum. Yaşanmışlık izlerinin kapatılmaması gerektiğini düşünüyorum.

  19 kasım 2020 21:10

  7. Geçen hafta yağ aldırma ameliyatı oldum iz kalmasından çok korkuyodum doktor kremlerin yanında destekleyici olarak peptage takviye önerdi içinde kolajen var cildi yeniliyo özellikle ameliyat yaralarında çok etkili olduğunu söyledi.

  31 aralık 2020 12:12