yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. okulun yaşayan kütüphane etkinliğinde tanıştığım/konuşma fırsatı bulduğum müthiş kadın. eski seks işçisi. hayatı çalınmış kadın.

  9 yaşında amcası tarafından tecavüze uğradı,söylediğinde ailesini inandıramadı. evlendi,kocası her seferinde farklı bir ile teyzelerinin elini öptürmeye götürüyordu ama ayşe bilmiyordu onların genelev müdürleri olduğunu. kocası tarafından genel eve satıldı. kaçmaya çalıştı,bodrum katında haftalarca darp edildi, bayram günleri ailesinden harçlığını toplayıp genel eve koşan çocuklar tarafından sorulan "iyi miydim abla?" sorusuna cevap aradı. (gizlinot: kötüydü dersem çocukların etkilenmesinden / ileride sorunlar yaşamasından korktuğunu söyledi)

  kandil geceleri,adet zamanları,yılın 365 günü bir gün bile dışarı çıkmasına izin verilmeden, günde 50 adamla birlikte olmaya zorlandı. dokuz kere kürtaj yaptırmak zorunda kaldı, regl olmasın diye rahmi dağlandı, asla çocuk sahibi olamayacak bir kadın.

  sonunda kaçtı. hayat kadını diye kimse ev kiralamasına izin vermedi,iş bulamadı. sokaklarda yaşadı. bir an olsun dönmeyi düşünmedi. milletvekili adayı oldu.

  müthiş bir kadın ayşe. susmuyor. görmezden gelmeyi seçtiğimiz, önyargılı olduğumuz bu yaşamı göğsünü gererek anlatıyor. %30 vergi alan devlete, kaçmaya çalıştığında zorla içeri tıkıp "hadi hadi alışırsın" diye polislere hesap sorabiliyor.

  ve maalesef genel evlerindeki kadınların %70'inin tecavüz mağduru olduğunu söylüyor.

  ilk konuşmaya başlarken bana istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz,sizin soracağınız en zor soru benim en kolay sorum olur demişti. öyle değil. hala annesinin babasının ona inanmayışından bahsederken gözleri doluyor.içi yanıyor.

  ve soruyor: "ben zorla da olsa altta olduğum için ev/iş verilmeyenim, sokaklarda yaşamaya mahkum edilenim, üstte olanların hiç mi suçu yok?"

  şimdi mi ne yapıyor? kitabı var,yaşamını anlatan "hayatsız kadın ayşe" ondan gelen 3-5 kuruşla her gece evsizlere sokaklarda çorba dağıtıyor.

  hayatını detaylı okumak isterseniz: (link: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse-arman_12/ayse-tukrukcu-nun-akillara-durgunluk-veren-hik-yesi_29088792 ayşe arman'ın yazısı)

  4 haziran 2016 00:23 4 haziran 2016 00:32

  2. yerelde yaptığımız bir yaşayan kütüphanede eski seks işçisi kitabımızdı ayşe teyze. kendisiyle sohbet ederken genelevde çalıştığı zamanlar en yoğun dönemlerin askerlerin dağıtım zamanları ve dini bayramlar olduğunu söylemişti. çok müslüman erkeklerimiz kendilerine bayram hediyesi olarak bunu veriyorlarmış. bir de iş üzerindeyken 4 kişinin öldüğünü söyledi kalp krizinden. yaşı da yok bunun yani. toplum hep onu kötü gördü oysaki bu sektörü ayakta tutan ataerkil düzendi. hikayedeki tek mağdur kendisiydi

  4 haziran 2016 00:32

  3. katarsis isimli programda hayat hikayesini anlatan (gbkz: çocuklukta cinsel istismar), (gbkz: fuhuşa zormala), (gbkz: hürriyeti tahdit) ve (gbkz: tecavüz) mağduru kadın. programın (link: https://youtu.be/HNtLG6M7HNU linki).

  isyan etmeye nereden başlasam bilemiyorum ayşe abla. saçlarımı yola yola, kendimi parçalaya parçalaya haykırmak istiyorum. tüm dünyada sana ve senin gibi (gbkz: milyonlarca) çocuğa, genç kıza ve yetişkin kadına bunları yapanlara bu dünyada verebileceğimiz bir ceza yok. siyasilerin "kapatalım da millet bizi mi m.ksin?!" diye dalga geçtiği o korkunç (gbkz: genelev)lerde atamadığınız çığlığı, kendimi yırtarcasına atmak istiyorum.

  bunları yapsak yine de hiçbirinizin o çocuk halinizle yaşadıklarınızı geri döndüremeyiz. bu gerçek, bir jilet gibi boğazıma takılıyor. ne yutabiliyorum, ne kusabiliyorum. bu gerçek, bu iğrenç, bu allah kahredesice gerçek, bu korkunç ve lağımlara gömülmesi, üstüne kireç atılması gereken mide bulandırıcı gerçek içimi kanatıyor. bir insanın hayatını kaydırmak neden bu kadar kolay? çocukları koruyamıyoruz, gençleri koruyamıyoruz, yetişkinleri de koruyamıyoruz. o zaman niye varız? neden nefes alıp vermeye devam ediyoruz? bu dünya durmalı artık. çok fazla sayıda çok korkunç, dehşet verici iğrenç gerçek var. lanet olsun bu düzene, lanet olsun kendi çocuğuna inanmayan annelere, lanet olsun kendi çocuğunu korumaktan aciz babalara, lanet olsun sapık pedofililere, lanet olsun para karşılığı seks yapan her türlü yaratığa.

  istediğiniz kadar pembe bakmaya çalışın. acı gerçek şu ki, hiçbir insan para karşılığı seks yapmak istemez kendi hür iradesiyle. hür iradesiyle yaptığını zannettiklerinizin de durup bir çocukluğuna bakın isterseniz bakacak cesaretiniz var ise.

  girdiyi nereye bağlayacağımı bilemiyorum. linkteki ropörtajı 18 yaşın altına veya psikolojisi kötü olanlara kesinlikle önermem.

  haykırarak ağlayıp kendimi tüketmek istiyorum.

  5 ağustos 2019 16:15