yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (12)
  • medya (0)

  1. Kobalamin olarak da adlandırılır. sadece doğada bulunan bazı bakteriler tarafından üretilir. insanlar kobalamini sadece diyetle alırlar. Karaciğer, dalak, böbrek gibi kırmızı et kaynakları B12 vitamininden yana çok zengindir. B12 vitamini dokularda depolanır. Bu vitaminin alımının aniden kesilmesi halinde B12 vitamin depolarının tükenmesi 3-4 yıllık bir zamanı alır. Fakat B12 vitamin eksikliğinin gelişmesi daha uzun sürebilir.

  (gbkz: B12 vitamini eksikliği)nde vücutta özellikle kan hücrelerinin yapısında değişiklikler oluşur. Sinir sisteminde ise sinirlerin üzerini kaplayan myelin denen maddenin yapımında bozukluğa yol açar.

  alıntıdır: (link: http://www.turkersahiner.com/makale-detay.php?sayfa=27 http://www.turkersahiner.com/makale-detay.php?sayfa=27)

  6 aralık 2016 22:00

  2. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerini destekleyerek vücudu kansızlık hastalığına karşı korur. Aynı zamanda B12 vitaminin sinir hücrelerinin gelişimine karşı büyük katkısı vardır. Sinir ve beyin sisteminin fonksiyonel bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle yaşlılarda açığa çıkan Alzheimer hastalığının ilerlemesini engelleyici bir rolü vardır. B12 vitamini eksikliğinde sinir, dil ağrısı, depresyon, hafıza kaybı gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Ayrıca b12 vitamini fazlalığı da tehlikelidir. Ben haplarını kullandığım dönem de harika sivilceler çıkarmama sebep olmuştur. Hâla uğraşıyorum geçirmek için.

  6 aralık 2016 22:27

  3. kan değerlerimle doğru ortantılı olarak yerlerde seyreden b12 eksikliğim 2 ünite demir serumu, 15 gün kalçadan iğne ve yarım kutu hap tedavisi ile 3 ayda anca normal seviyeye geldi. Bu süreçte ne yaşadım? Epey saçım döküldü, uykucu şirin oldum, balıklarla kıyasıya rekabet edebilecek bir hafıza ve hatta hafızasızlık oldu. Kan değerlerini fazlasıyla etkiliyor ve bu değerlerin düşük olması da peşinde hastalıkları getiriyor. Dikkat etmekte fayda var herşeyin başı bu b12.

  6 aralık 2016 23:56

  4. özellikle hormonal rahatsızlığı olanların, haşimato, troid, guatr rahatsızlığı olanların sıklıkla mutlaka değerlerinin kontrol ettirmesi gerekiyor.

  normalden daha hızlı hücrelerin içerisindeki B12 vitamini bitebiliyor ve bu saç dökülmesi, kaş kirpik dökülmesi, tırnak üzerinde çizgilenmeye kadar gidebiliyor.

  7 aralık 2016 16:16

  5. geçtiğimiz mart ayında (ki 8 ay olmuş) birden türlü nörolojik semptomlara ek olarak ağır güçsüzlükle çok hastalandım ve nöroloğa koştum. b12 vitamin değerlerime -tam kan sayımıyla- birlikte bunun üzerine bakıldı, sonuç düşük normal çıktı, keza d3 vitamini de yetersiz seviyedeydi. ayrıca beyin mr'ı da çektirdim, temiz çıktı. doktorum yaşadığım semptomları bu vitaminlerin azlığına bağladı ve hemen destek tedavisine başlandı. kıçıma giren iğnelerin sayısını saymadım efendim... zaman içerisinde öyle yoğun bir kur uygulandı.

  ilk aşama destek tedavisinden sonra, o güçsüzlük duygusu biraz da olsa toparladı ve en azından normal yürüyebilecek seviyeye geldim.

  fakat o sürecin ardından, yine mart ayı içerisinde olsa gerek, kimi yeni semptomlar tecrübelediğim gibi, kulak çınlaması gibi şeyleri (bugüne dek) çok yoğun yaşadım.

  doktor ikinci kurun ardından "senin nörolojik hiçbir şeyin yok" diyerek beni dahiliye uzmanına yönlendirdi. çok detaylı bir tetkik yapıldı, 4-5 tüp filan kan verdim, b12'yle ilgili aklınıza gelebilecek her ne varsa bakıldı. yaşadığım semptomlar üzerinden, internette çok şeyi araştırdım ve bağışıklık sisteminin durumunu ortaya koyacak ımmunoglobin değerlerinin topunu birden doktor benden istememiş olmasına rağmen talep formunda ben işaretledim. sonuç, "organik hiçbir şeyin yok" dendi. fakat b12'ye devam edilmesini uygun gördü doktor ve halen periyodik olarak yaptırıyorum, en son iğne dün olmak kaydıyla. geçtiğini yahut hafiflediğini düşündüğüm kimi bazı semptomlar geri geldi. arada 1 iğne atladım, ondan olabilir mi hiç bilmiyorum, fakat semptomların doğası gereği yine baştan nöroloğa gideceğim kesin.

  allah'tan tek ama tek bir duam var. b12 olsun da başka türlü bir rahatsızlık olmasın.

  17 kasım 2017 09:19 17 kasım 2017 09:24

  6. Geçenlerde artık gözümü açamamam be yerimden kalkamamamın üzerine bi gideyim ölçtüreyim dedim bi de baktım ki o da nee baya depolarım boş çıktı. B12nin yanında aynı zamanda demir depolarım da boşalmış. Doktor ilaç verdi onları yaklaşık iki hafta kadar kullandım sonra noldu bi sorun ilaçlar alerji yaptı. Yüzümden vücudumdan kocaman kaşıntılı sivilceler çıkardı bi hafta oldu hala da geçmedi. Artık ilaç kullanmak istemediğim için doğal yöntemlere başvurucam

  17 kasım 2017 10:36

  7. yaklaşık 2 yıl önce neredeyse ölüm diyeti denebilecek bir diyet deneyiminden sonra yaptırdığım kan tahlilinde yerlerde olan vitamin. halsizlik ve unutkanlığı zirveye çıkarabiliyor. (gizlinot: doğru beslenme önemli)

  17 kasım 2017 16:06

  8. D vitaminiyle birlikte eksikliğinin beraberinde getirdiklerinden çekiyorum.Daha önce yapılan tahlillerin ardından b6 ve b12 için hap,D vitamini içinse devit-3 ampulü kullandım.Kullandığım süreçte vitamin eksikliginin çok yoğun olan etkileri geçti.

  Doktor artık gerek yok dediğinde kullanmayı bıraktım,eskisi kadar şiddetli olmasa da etkileri geri geldi.Ve büyük ihtimalle daha önce olmayan yeni etkileri de eklendi.Tekrar daha iyi bir doktora gitmeyi planlıyorum.Eger vitamin eksikliginiz varsa ertelemeyin doktora gorunun;hem ruh halinizi hem görünüşünüzu hem de genel sagliginizi etkileyen bir sey.ancak ilaçlara bağlı kalmak yerine besinlerden almaya çalışmak en iyisi.

  17 kasım 2017 21:24

  9. annemin gönlü olsun diye haftada bir solgarınkini içtiğim vitamin. kardeşim ise doktorun verdiği benexol isimli olanını kullanıyor dünyanın en kötü kokusu :( solgarda öyle bi koku yok :d

  18 kasım 2017 00:36 7 mart 2018 12:15

  10. (yazar: Freudian) ın söylediklerine ek olarak kronik mide asit tedavisi görenlerin de dodex (b12 iğnesi) olması gerekir. Et yese bile asit engellenince b12 emilemez çünkü.

  22 kasım 2017 00:11 22 kasım 2017 00:12