yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Benim düzenli aralıklarla başıma gelen illet. Neyseki ağrılı değil. Yalnızca cinsel ilişki sonrası şişme oluyor. Suyun dışarı çıkması için sıcak su torbası koyuyorum. Sonra kendiliğinden boşalıyor.

  Ilk olduğunda panik yapıp doktora gitmiştim. Her kadında oluyor vs. dedi. Dikkat edilmesi gereken nokta iltihaplanmaması. Iltihapliysa vakit kaybetmeden doktora gidin. Değilse sıcak suya oturun veya sıcak su torbası kullanın. İçerde alan şu kendiliğinden çıkıyor maksimum bir saatte.

  Agriniz yoksa telaşlanmayın süslüler. Kadın olmanin binlerce kötü yanından biri sadece....

  6 haziran 2016 23:11

  2. 3-4 sene önce beni baya zorlayan kist. üst üste 3 defa şişkinlik şikayetiyle farklı doktorlara gittim. bir anda şişiyor ve ateş yapıyordu, diğer girdilerde yazılanlar gibi. benimki öyle kendiliğinden patlayacak gibi değildi asla. şırıngayla değil cerrahi müdahaleyle (neşterle kesik atılarak) boşaltılıyordu ve bildiğiniz koskoca bir kabı dolduracak kadar sıvı çıkıyordu içinden.

  en son gittiğim doktor beni ameliyata aldı ve kistin bağırsağıma doğru büyüdüğünü, o yüzden tamamen alamadığını, fakat parça aldığını ve patolojiye gönderdiğini söyledi. ameliyattan sonraki gece sabaha kadar ağrılar çektim. sonuçlar temiz çıktı ve o günden sonra hiç tekrarlamadı şükür ki.

  doktorum 10 kadın 8'inin başına geliyor ve genetik olabiliyor demişti. hazır olmadan cinsel ilişkiye girmememi tavsiye etmişti. hazır olmadan ilişkiye girince sıvı bezin içinde kendi kendine salgılanıyor ve bartholin bezi tıkanırsa içeride sıvı salgılanmaya devam ediyor, doldukça şişiyor. iltihaplı bir sıvı haline geliyor, ateş ve ağrıya sebep oluyor. en kabaca anlatımı bu.

  tanım: bartholin bezlerinin tıkanması sonucu oluşan kist.

  24 temmuz 2018 15:01

  3. Beni 3 haftadır kıvrandıran kist. 2 sene önce ilk farkettiğimde nohut büyüklüğündeydi. Muayene olup gösterdiğimde gözlemlemem gerektiği, şişme, ağrı olursa müdahale edilebileceği söylenmişti. 3 hafta önce ortalama bıldırcın yumurtası büyüklüğünde şişti. Bazen regl öncesi hafif şişip regl sonrası iniyordu o yüzden başta önemsemedim. Regl olduktan sonra da şişliği inmedi ve ağrımaya başladı. En erken 14 mayıs gününe randevu alabildim ancak. Son 3 gündür dayanılamayacak bir ağrı, o bölgede hassasiyet, şişliğin daha da büyümesiyle yürüyemeyecek hale geldim. 14’ünü bekleyemeden bugün hastaneden sıra alıp muayene oldum. 3 tane ayrı 20lik enjektörle içi boşaltıldı. Sanırım hayatımın en acılı deneyimiydi. Çünkü herhangi bir uyuşturma işlemi yapılmadan yapıldı. Ve içinde kalan enjektöre gelmeyen sıvıyı eliyle sıkarak boşalttı. Ama 1 haftadır ilk defa çok afedersiniz popomun üstüne rahatça oturabiliyorum. İçi boşalınca rahatladım. 2li antibiyotik tedavisi ve fitil reçete edildi. İlaçlar bittiğinde kontrole gideceğim. 

  13 mayıs 2019 11:07


  4. Bayram tatiline çıkmadan 2 gün önce ortaya çıktı. Yürümekte dahi zorlaniyordum, acile gittim mecbur, ağrı kesici verdiler. Ağrı kesiciler ağrısını dindirse de sızlama hali devam ediyordu. Dün havuzda, bugünse gün boyu denizde yüzdüm ama ağrı artık dayanılmaz olmuştu. Akşam eve geldim, üstümü giyinip oturdum bacaklarımı ayıra ayıra oturuyorum tabi ki. Sonra tuvalete bir gittim ki külot olduğu gibi kan, temizledikce sarımtırak bir sıvıyla kan geliyor. 1 paket selpak ve kat kat bissürü mendil bitirdim. Şuan böyle bir rahatlama olamaz. Hala ufacık bir şişlik var ama inanilmaz rahatladım. Döner dönmez doktora görüneceğim, tekrarı çok görülen bir hastalık imiş, ihmal etmeyeceğim. Sonrasını da editlerim.

  4 haziran 2019 21:12

  5. Son regl doneminden sonra başıma gelen illet. Parmak kadar salgi bezi ne kadar can yakabilir sorusunun cevabını artık merak etmiyorum canimdan bezdirdi. Bir anda ufak bir batmayla başlayıp yarım ceviz boyutuna çıktı 4 günde de olgunlaşıp aktı. Bu süreçte ilk yaptığım (link: https://selmasultan.com/bartolin-kisti-kendiliginden-gecer-mi-patlamasi-icin-kara-merhem Biraz araştırmak oldu) sıcak su torbasını mutlaka kullanın ağrıyı hafifletiyor. Bölgeyi çay ağacı yağı damlatilmis suyla yıkamak cok rahatlattı ama asıl iltihabi toplayip akıtan tuzla dövülmüş sarımsak oldu sanırım. Müthiş can yakiyor ama zaten 2 dk kalmasi yeterli. Kistin ertesi gün aktığını farkettim hala ufak ufak akıyor ve cok küçüldü bu arada herhangi bir sekilde patlamiyor tikanan yer açılıp aktı bende. Desteklemek icin zerdeçallı çay içiyorum. Umarım tekrarlamaz. Tahrişi azaltmak için İntim jel kullanmaya başladım

  bu arada Başlığın tamamı bu konu uzerineyken eksilenme sebebi nedir onu da merak ediyorum bi anlatsaniza neden?

  26 kasım 2019 23:37 10 aralık 2019 17:13