yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

  1. Ağırlıklı olarak bosna hersek ve sancak'ta yaşayan, diğer slav halklarının ortodoksluğu veya katolikliği benimsemesinin aksine müslümanlığı kabul etmiş halka mensup kişidir. Boşnaklar boşnakça konuşur fakat bu dil sırpça ile temelde aynıdır.

  Erkekleri de kadınları da genelde uzun boylu, dalyan gibi olur. Ünlü basketçilerin çoğunun boşnak olması tesadüf değildir. Ayrıca Pek de yakışıklıdır bu boşnak erkekleri maşallah.

  Efsane bir mutfakları vardır. Yazarken bile ağzımı sulandıran boşnak mantısı, pita, kurutulmuş et, cevapi, ajvar sosu boşnak mutfağının güzide lezzetleridir.

  İstanbul'da bayrampaşa yıldırım ve pendik sapanbağları civarında yoğun olarak boşnak aileler oturur. Eski kuşaklar aynen arnavutlar gibi çok çocukludur. Asla akraba evliliği yapmazlar ama kendi cemiyetleri içinden evlenmeyi tercih ederler. Kına geceleri de çok bomba olur. Çok şaşaalı bir geleneksel kıyafetleri vardır ve kadınlar illa amy winehouse ile yarışacak büyüklükte topuzlar yaptırır.

  Son olarak bosna hersek çok güzel memleket. (no:37929)'da da yazmıştım, gitmek, görmek, kaynaşmak lazım.

  Ukte (yazar: femme)

  14 aralık 2015 20:14

  2. Kadınlarını nerde görsem boşnak olduklarını şıp diye anladığım millet (bosna-hersek'li olanlar için söylüyorum, türkiye'de kileri tanımıyorum). Bi kere istisnasız diyebilecek derecede hepsinin saçları sarı/açık kumral, ve açık tenliler. Göz rengine gelirsek, mavi ve yeşil gözlüleri bol, ama kahverengi gözlüsünü de tanıdım. Ama "ben boşnağım" diye bağıran bir yanları varsa, o da o çok karakteristik yüz hatları. Kaşları genelde yay gibi olmaz, kısa yapılı olur. Yani alınları dar da diyebiliriz. Yüzleri genel olarak uzun ve incedir, dudakları da öyle: ince ve dar (yani geniş değil). Burunları güzel olur, burun estetiğine ihtiyaç duyacak en son millettirler herhalde (iskandinavlarla birlikte). Benzer yüz hatları diğer balkan milletlerinde de vardır, onlar da hemen belli ederler kendilerini sokakta vs. karşılaşınca.

  Bir de şunu farkettim - kesinlikle yukarda ki özelliklere sahip olanlarının çirkin olduklarını düşündüğüm için değil - çok güzel diye tanımlayabileceğimiz boşnak kadınları/kızları bu yukarda bahsettiğim yüz hatlarına sahip olmuyorlar, çünki ortalamanın üstünde bir güzelliğe sahip olanlarının boşnak olduğunu anlayamıyorum.(gizlinot: tip sarrafı da değilim tabi)

  İkinci "bir de": bosna-hersek'li erkeklere çok dikkat etmediysem de, Türkiye'de ki Boşnak ve boşnak melezi erkek oyunculara bakılırsa (birkan sokullu, çağatay ulusoy, berk atan, kıvanç tatlıtuğ, furkan andıç) erkekleri de güzel olan millet. Yani genel olarak görünüş itibariyle güzel olan bir millet boşnaklar.

  Edit: furkan andıç ve - boşnak olduğu konusu tartışılsa da - kıvanç tatlıtuğ(gizlinot: nasıl unuturum??) da eklendi yukarda ki boşnak/boşnak melezi erkekler parantezine.

  17 mayıs 2016 05:05 20 mayıs 2016 01:25

  3. kadınıyla erkeğiyle böreğiyle(gizlinot: Evet) çok güzel bir balkan milleti.

  Müslüman ve de slavdırlar. İkinci kısım bir kısım insan tarafından bilinmez. Mesela benim amcama boşnak ne diye sorarsanız balkan türkü diye cevaplıyor. Oysa Balkan türkü değiller balkan türkleri de var ve onlara boşnak değil Türk diyoruz(gizlinot: swh) 

  Boşnaklar yugoslavdır yani güney slavları grubuna mensupturlar. Hırvatlar ve sırplarla üçü de bunu kabul etmek istemese de orijinalinde aynı millettirler aynı dili konuşurlar(gizlinot: Bölgesel aksan farklılıkları mevcut tabi). Temel farkları din; hırvatlar katolik, sırplar ortodoks, boşnaklar müslüman. Tabi bu ayrışma dün olmadığı için günümüzde aralarında kültür farklılıkları vardır. Hatta tip farklılıkları bile vardır. Boşnaklar bariz bir şekilde daha sarışındır.

  Anadoluda beraber yaşadığımız mensupları var diye torpil yapıyor gibi görünsem de açık ara en yakışıklı slav erkeklerine sahip olduklarını düşünüyorum. Huyunu suyunu bilmem dış görünüş baz alarak konuşuyorum.

  Hatta dünya genelinde de baya baya üst sıralara oynar boşnak erkekleri.

  Börekleri de oynar hatta. Ulan yapılır mi ki diye girişip normal su böreği yapmıştım bir keresinde. Pes ettim  ehlinin elinden alıp yemeye devam ediyorum. Basenlerimin bir kısmından sorumludur hatta bu boşnak böreği. Olsun 3 günlük dünya(gizlinot: swh)

  Son olarak  şarkılarını da övüp gideceğim. Saraybosna’ya yazılmış iki şarkıya bayılıyorum şuraya bırakayım hemen:

  (link: https://m.youtube.com/watch?v=JlaNXnSUr3M Sarajevo grade  moj )

  (link: https://m.youtube.com/watch?v=_gWRb9zJXh4 Sarajevo ljubavi moja )

  Bir de büyük üstad (gbkz: Dino merlin) !

  9 ağustos 23:30 9 ağustos 23:32

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar