chia tohumu

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (82)
  • medya (8)

1. Son zamanlarda internette çok rastlıyordum. Bir chia seed çılgınlığıdır gidiyordu quinoa ile başabaş. Neyse sonunda denedim. yüksek düzeyde protein, demir, omega 3 içeriyor. süper yiyecek diyorlar. ufacık tefecik ama çok fazla su tutabiliyor bu yüzden bir bardak süte bir kaşık chia eklediğinizde bal falan da koyunca ertesi gün puding gibi oluyor. Tadı yok gibi bir şey. mutlaka sulu bir şeyle tüketmek gerekiyor yoksa bir kaşık yutuvereyim derseniz boğazınızda şişer valla. suya bir kaşık atıp içtiğim de oluyor. keşke Türkiye'de de kolay ve ucuz bir şekilde bulabilsek şu meretleri

24 ağustos 2015 19:26

2. yaklaşık 1 yıldır kullandığım tohum. içinde ne ararsanı var bu tatsız tuzsuz şeyin. ben de yoğurt, yemek ne bulursam karıştırarak yemeye çalışıyorum. herşeye gidiyor kokusuz olduğu için.

almanya'dan almıştım. türkiyede bulma güçlüğü çekeceğimden küçük bir miktarını balkonumdaki saksıma ektim. bakalım tohum üretebilecek miyim.

24 ağustos 2015 20:38

3. ortalama 2 yemek kaşığı chai tohumunda 11gr lif varmış. bu çok önemli bi miktar. kadınların günlük lif ihtiyacı zaten 20-25gr. yani benim gibi kabızlıktan müzdarip süslüler sanırım chai tohumuyla tanışmanın vakti geldi tabi sizin de henüz hayatınızda değilse.

24 ağustos 2015 21:58

4. şiştikten sonra ortaya çıkan o göz göz görüntüye tahammül edemediğim için çok yanaşmadığım yiyecek ama denemedim mi denedim tabi. sırf faydalı diye yenebilecek bir şey tadı tuzu yok joleleşmiş çekirdek yiyorsunuz neticede. kendisiyle ilgili bolca uygulaması basit tarif var nette.

24 ağustos 2015 22:22


5. 100 gram'ında 100 gram somondakinden daha fazla omega 3 içerdiğini duyduğum tohum.

bim'de satıldığını duyunca o gün evden çıkamayacağım için erkek kardeşimden almasını rica ettim. kendisi küçük bir ilçede yaşadığı için kimse yüzüne bile bakmamış, akşam dahi hepsi duruyormuş. Ben iki paket istedim. kardeşim "ne bu?" diye sorunca "sütün içine koyunca puding oluyormuş" dedim. kendine de aldı bir paket. yalnız yaşayan erkek, kolay tatlı fikrini duyunca sevindi tabi :) akşam denemiş, bayılmış. "bir paket daha alacağım." diyordu :) bense paketlerime henüz kavuşamadım.

23 ocak 2016 22:46

6. Son zamanlardaki gözdem. Dehşet tok tutuyo ve yoğurtla falan yenince lezzetli de hani. Dün çikolatalı süte karıştırıp içine taze çilek doğrayıp iki saat folapta beklettim, oldu sana taze meyveli çikolatalı puding! Öğlen yemeği olarak yedim tok da tuttu valla. Bugün de üç kaşık yoğurda iki kaşık elleyio yine taze çilekle karıştırıp bekledim. Öğlen yemeği olarak tüketilmek üzere dolapta bekliyor:))

30 mart 2016 12:53

7. her gün kaşık kaşık yiyorum hani vitamindi hani somondan daha iyiydi arkadaş az önce bir unutkanlık yaşadım ofisçene şoktayız öğlen vakti arkadaşıma günaydın aldın mı uykunu dedim oğlum çocuk işe öğlen geldi sandım ya ben ne neyin tohumu bu !

30 mart 2016 13:33

8. mucize yiyeceklere ve abartılmış fiyatlarına sinir olduğumdan yanaşmadığım bir yiyecekti ama migros'ta 7 liraya görünce aldım bende. sonra bir iki tane daha alayım diye gittim ama kalmamış, millet benim gibi atladı herhalde görünce.

tadı tuzu yok, tatlı bir şeylerle karıştırıyorum ben. çok güzel tarifler var, foodgawker'da falan bakın. ben akşamdan sütle karıştırıyorum sadece, sonra içine muz,badem,kuru incir vs artık ne varsa. daha karmaşık şeyler denemedim ama cidden güzel çikolatalı şeyler yapılır bundan elinizde iyi bir kakao varsa.

lif oranı oldukça yüksek. ben zaten protein ağırlıklı beslendiğimden günlük aldığım life çok dikkat ederim. çünkü lifsizlik eşittir hazım zorluğu yani türkçesi kabızlık. benim aldığım pakette günlük 15 gramı geçmeyin demişler. biraz bakındım yabancı kaynaklarda 25-30 grama kadar yenebilir yazmış tabii kişiye göre değişir. benim bünyem yüksek life alışık olduğundan 15 gram diye kasmadım kendimi. 20 gram falan yiyorum, o da bizim evdeki kaşıktan 2 tane falan oluyor. sizde ölçün isterseniz.

yalnız bu lif olayı gerçekten şahane. günlük 20-25 gram falan lif öneriliyor sağlıklı bir diyet için. bunla direk 8-10 gram alıyorsunuz zaten. her kahvaltı sonrası mutlu mutlu tuvalete gidiyoruz.

omega 3 konusunda ise haberler kötü. chia'nın içerdiği omega 3'ün büyük miktarı vücut tarafından kullanılamayan ve çok verimli olmayan türden. hayvansal olmayan omega 3 için keten tohumu çok daha iyi bir seçenek, bir de ceviz tabii. ama sağlam omega 3 istiyorsanız somon hala en iyi seçenek ne yazık ki.

edit: önemli bir nokta, kalorisinin büyük kısmı yağdan geliyor, karbonhidrat oranı düşük ve karbonhidratlar da fiber formatında. bu da yüksek termik etki demek (ybkz: negative calorie). kalorisini çok dert etmeyeceğiniz yiyeceklerden. vitamini, minerali, antioksidanı da bol. ama bu açıdan tekrar söyleyelim, mucize yiyecek yok. bunun gibi sağlıklı yiyecekleri beslenmenize ekleyin ama genel olarak sağlıklı da beslenin. her şeyin yararı azar azar.

30 mart 2016 16:06 30 mart 2016 17:22

9. 100 gr'ı 30 lira diye abartılıyordu, dün Migros'tan 500 gr'ı 6.90a aldım. Meşhur şekersiz beslenmeye başladım bakliyat ve Tahıl kesilince hali hazırda da zaten vejeteryan olunca yiyecek şey bulamadım, bari bunu deneyeyim dedim. Yine abartılan puding kıvamına gelecek kadar şişmedi, ben mi yanlış yaptım acaba?

5 nisan 2016 14:30

10. bugün 500gramını 7tl ye edindiğim bakliyat. yağ ve lif oranı çok yüksek. günde 15gramı aşmayın yazıyor paketin üstünde. yarın başlıyorum bakalım yoğurt ve suyla kahvaltıda tüketmeyi düşünüyorum. artılarıyla eksileriyle bir kaç hafta sonra edit gelecek.

18 nisan 2016 23:47