sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (18)
 • medya (0)

1. Benim için ergenlik çağlarıdır. 15-16 yaş yani. En azından ergenlikte yağ salgısının artmasından dolayı çığrından çıkan cildi, cilt tipine uygun bir temizleyici ile temizlemek önemli.

Benim siyah noktalarım malesef ergenlik döneminde pörtledi. Belki o dönemlerde daha iyi bir temizlik müdahalesinde bulunsaydım şimdi başımı bu kadar ağrıtmazlardı.

Aynı zamanda makyaja başlama yaşından daha önemli bir konudur.

Bilgili süslüler konuya bekleniyor :)

Ukte: ben <3

9 şubat 2016 16:41

2. Ben de lisede, 14-15 yaşlarında başladım. Yüzümü temizleme jeli ile yıkayıp güneş koruma faktörü içeren nemlendirici sürüyordum. O zaman gittiğim dermatolog "güneşten koruma çok önemli, lekeler için yaz kış dikkat etmelisin." demişti. Hala da dinlerim onu. o zamandan beri dikkat ediyorum. cilt bakımına makyajdan daha çok önem verilmesi gerekiyor bence. çünkü düzgün, temiz bir ciltte hem daha az ürün kullanılıyor hem de her makyaj daha güzel duruyor.

9 şubat 2016 16:51 ed.10 şubat 2016 10:03

3. tam da buna benzer bir başlık açmayı düşünüyordum. şaşırdım.. konuya gelelim. cildin neye ihtiyacı varsa onu kullanmak gerekir bir yaş sınırlaması olduğunu düşünmüyorum. 10 yaşında kardeşimin de bazen nemlendiriciye ihtiyacı oluyor elbette. ama bence burada önemli olan anti aginge başlama yaşı. ne yazık ki prim yapma meraklısı satış danışmanları ellerine geçen her ürünü bize satmak için bunu umursamıyorlar. daha yaşım 23 24 iken anti agingin en hasını verecekler bana bıraksam. ama şu da bir gerçek ki iyi markaların çoğu genelde anti aginge çalışıyor. düz sade serumlar kremler daha bi az sanki ya da bana mı denk gelmiyor. şimdiden kırışıklık tedavisi vaad eden ürünler kullanmak ilerleyen yıllarda cildimi bu ürünlerde bulunan bileşenlere karşı duyarsızlaştıracağını düşünüyorum. yanılıyor muyum bilmem.

9 şubat 2016 17:04

4. sadece temizlik nemlendirme ve koruma için yaş önemli değil ama diğerleri için 30 sonrasını bekleyin. 25-26 yaşında serumlar yoğun gece kremleri medikal peelingler falan anlamsız. bunu her türlü markayı kullanarak cilt bakımının vaktinde dibine vurmuş ve yeni durulmuş 38 yaşında biri olarak yazıyorum. oysa benim 38 yaşımdan sonra kullanmam gereken kremlerim keşfetmem gereken yeni markalarım olmalıydı ama yok çünkü piyasada ne varsa denemiş etkilerini görmüş ve emekliye ayrılmışım gibi hissediyorum. siz siz olun yavaş gidin.

9 şubat 2016 18:21 9 şubat 2016 18:24

5. Kesinlikle ergenlik dönemi. Ciltte bir kere gözenek, siyah nokta, sivilce vs oluştu mu bütün ömrün boyunca cildini temizlemeye uğraş dur

9 şubat 2016 18:23

6. lise-üniversite çağında başlanabilir. ekstrem bir problem yoksa temizleme jeli, peeling ve nemlendirici yeterli gelecektir. gece başka gündüz başka göz için bambaşka kreme gerek yoktur.

ben 19 yaşımda ilk nemlendiricimi alarak başladım. bundan öncesinde yüzüme kalıp sabun ve ara sıra bepanthol losyondan başka bir şey sürmüşlüğüm yoktu.

29 kasım 2016 15:50

7. lise döneminde annemin çeşitli cilt temizleyiciler alıp bana yalvarmalarına kulak tıkamam sebebiyle benim için maalesef 20-21 yaşlarım olmuştur. (fondöten kullanmaya başladığım yaş yani)

24 ocak 2017 03:46

8. ergenliğimle birlikte bilinçsizce başladığım için yüzümü bugünkü haline gelmesine sebep oldum. elimizde çok bilgi yoktu, migrosun realin kozmetik reyonlarında içerik okuyarak seçerdik alacaklarımızı.

içerik dediysem bugün okunan gibi değil; bak bak sivilceye iyi geliyomuş, fiyatı da ucuz şeklinde (gizlinot: al bunu al, al, al)

fiyat olarak en ulaşılabilir olanı niveaydı ve ben niveanın tüm ürünlerinin bana sivilce yaptığına bir türlü ayamadım. sivilcem arttıkça düzenli kullanma alışkanlığı kazanamadım, düzensiz sürdüm diye arttı sandım. (gizlinot: halbuki iyi ki daha fazla sürmemişim) annem zaten düzenli sürmüyosun diyerek beni high end bakım ürünlerinden uzak tuttu (gizlinot: ki haklıydı, yeni alma hevesim geçince sürmüyordum)

bence başlama yaşı olarak ilk ergenlik uygun olsa bile benim gibi bilinçsiz başlanacaksa sadece suyla yıkanması bile daha iyidir. sonra neden 27 yaşında hala sivilcelerle, egzemalarla uğraşıyorum..

24 ocak 2017 08:51

9. Ben universitede başladım çok bir etkilerini göremedim. Bir temizleme jelim haftalık uyguladigim yeşilçay maskem ve nemlendiricim vardı. Şimdi yine nem maskem 25 yaşımda olduğum için başladığım göz kremim nemlendiricim ve güneş kremim var. Olabildiğince az makyaj yapıp sadece kusurları kapatmayı deniyorum. Çok bakım yapmanin da aslında cildi yorup yiprandirdigini düşünüyorum. Herşeyde olduğu gibi makyaj ve bakımda da dengeyi tutturup kararında bırakmak en iyisi bana göre.

24 ocak 2017 09:34

10. 13-14 yaşında annemin benim yaşıma ve cildime özel aldığı ürünlerle başladım. Yüzüm yaglanmaya ve sivilceler çıkmaya başlamıştı o dönem. Kullandığım ilk ürünlerin en önemli etkisi ise kişisel bakımı alışkanlık haline getirmemdir.

24 ocak 2017 16:01