sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (0)

1. Düğünlerin olmazsa olmazlarıdır. Kim istemez ki düğünü artistik bir şekilde fotoğraflansın.. kalitelisini, işini önemseyenini, dakik olanını bulmak zordur. Bu sanırım dünyanın her yerinde aynı. Sonuçta sanatsal bir iş yapıyorlar, herkes gördüğünü fotografik bir şekilde ilgi çekici anlatamaz. Üstüne üstlük servis kategorisine giriyor yaptıkları iş. Hem fotoğrafçılık hünerlerini sergiliyorlar, hemde müşteri hizmeti yeteneklerini. O yüzden bunun ucuzu var, pahalısı var. Kabası var, kibarı var. Beceriklisi var beceriksizi var. En kötüsüde kendisini iyi bir fotoğrafçı sanıp, ama aslında beş para etmeyeni var. İyi bir fotoğrafçıya denk gelmek, amacı sizin özel gününüzü daha özel kılmak olan biriyle çalışmak maalesef ki kolay bulunmuyor. O yüzden insanların gözünde bu mesleğe biraz on yargılı bakıldığını düşünüyorum. Birsuru düğün fotoğrafçısı var, iyice araştırmak lazım..

3 ağustos 2016 23:07

2. Yakında arkadaşım evlenecek fiyatları öğrendiği gün bana düğün fotoğraflarımı sen çekiyosun demişti

4 ağustos 2016 21:28

3. artık bir sektör.düğünüm 6 ay önceydi ve bu sektörle biz de bir kış düğününde tanıştık. dış çekim için oldukça makul bir fiyat vermişlerdi fakat daha sonra yönlendirdiğimiz arkadaşlarımızdan yaz düğünü olduğu için fiyatın 4 katına çıktığı duyduk.

dış çekim, değişik temalar filan derken baya baya sömürü yapılmaya başlanmış meslek grubu olmuş.

kışın ortasında düğün yaptığımız için titreye titreye gerçekleşen bir çekim oldu ve normalde bütün fotoğrafları alırız niyetiyle gitmemize rağmen albüm için gerekli 20 pozu zor bulduk, soğuk yüzünden titremekten her poz saçma sapan çıkmış.

o yüzden tavsiyem kışın evlenecekseniz fotoğraf işini havaların düzelmesine erteleyin ve fotoğrafçı arkadaşın çektiği her poza bakın elinizde o güne dair zar zor bulunmuş 20'den fazla poz kalsın.

4 ağustos 2016 21:48

4. şimdi arkadaşlar biraz uzun olacak ama durum sandığınız kadar basit değil..

öncelikle bundna 5 sene önce bir arkadaşımızın aracılığıyla profesyonel fotoğrafçı olduğunu iddia eden bir kızla (merak eden olursa özelden kim olduğunu da söylerim uzak durmanız için) anlaştık. dış çekimleri lunaparkta istemiştim, kendi portföyüne koyabileceği kuaför fotoğrafları hariç her kare birbirinden korkunçtu, elime aldığımda ağlamak istedim. fotoğrafçı kız lensini bile temizlememiş, her pozda bi yerlerde izzet altınmeşe beni var! daha sonra bunu bilgisayarda temizleme zahmetine dahi girmemiş! baskı falan hak getire, verdiği hiç bir sözü tutmadı.. ödediğimiz paramızla kaldık. bir ton kavga ettik kızla, bir de üzerine iki sene sonra eşime mail atmış "ya umut bey kusura bakmayın ama bilgisayarım çalındı bütün çalışmalarım gitti, size zahmet düğün çekimlerinizi bana mailler misini", yüzsüzlüğe bakar mısınız?!?!?! tabii ki yollamadık bir de üzerine sıkı bir mail döşedik.. yaşattıkları yetmemiş dalga geçer gibi bizden fotoğrafları istiyor!

********

bir de şöyle bir konu var arkadaşlar; bu insanlar 3-5 bin liralık fotoğraf makinalarını alıp gelip kafalarına göre fotoğraf çekmiyorlar. bu bir sanat; bu işin eğitimi var ve bu eğitimler bitmiyor. ikamet ettiğiniz şehirdeki fotoğraf kulübünden aldığınız sertifikayla bitmiyor iş; ışığı doğru kullanmak için farklı eğitim alıyosunuz, renkleri doğru kullanmak için ayrı eğitim alıyorsunuz, fotoshop için ayrı eğitim alıyorsunuz, kendinizi geliştirmek için revize eğitimlere muhakkak yılda bir kaç kez katılıyorsunuz, liste uzar gider.

yukarıda süslülerden biri bahsetmiş, bir gece giyeceğiniz gelinliğe 10 bin lira vermeyi göze alıyorsunuz, aliexpress'ten getirteceğiniz 30 liralık yapma çiçekle en alasını yapacağınız gelin çiçeğine 500 lira veriyorsunuz, normalde evde yapabileceğiniz saç ve makyaja 500 ila 1000 lira arasında değişen ücretler ödüyorsunuz ama iş ömür boyunca saklayacağınız fotoğraflara geldiğinde cimrileşiyorsunuz. çünkü işin ardındaki emeği görmüyorsunuz.

benim eşim mesleği farklı olmasına rağmen fotoğraf çekmeyi çok sevdiği için girdi bu sektöre; sabahtan başlıyor çalışmaya; gelinliğin çekimi, ayakkabıların çekimi, alyansların çekimi, hem gelinin hem damadın kuaförlerinde çekim, dış mekan çekimi, düğün salonuna girerken çekim, nikah aynı gün olsa da olmasa da nikah anında çekim... sadece bir gününü alan bunlar, peki sonra fotoshop, düzenleme; sizce bunlar kaç gününü alıyor! poz veremeyen damat, saçı makyajı istediği gibi olmadığı için sürekli surat asıp hırsını fotoğrafçıdan çıkartan gelin, çekmediği kapris kalmıyor.. ve bu arada "bir deklanşöre basıp kaç bin lira para istiyorlar" denecek kadar da büyük saygısızlığa uğraması cabası! git halan çeksin o zaman fotoğraflarını!!

mekan bulma konusunaysa asla girmemeyi tercih ederdim ama şu açıdan bakmanızı rica edicem sadece; bir fotoğrafçı olarak her çekiminizi portföyünüze eklediğinizi düşünecek olursanız, bütün çiftleri aynı mekanda çekmeniz sizin avantajınızıa mıdır?!?!?! hangi fotoğrafçı bütün çiftlerde aynı mekanı kullanır allah aşkına azıcık inandırıcı atın!

düğün fotoğrafı çekiyorsanız özellikle yaz tatiliniz yok demektir! aynı zamanda şehirler arası da çalıştığınız için kendi sosyal hayatınız da sekteye uğruyor.

bir sektörün içini bilmeden, zorluklarını bilmeden baltalamayın lütfen. "para tuzağı" betimlemesi beni bile üzdü..

sevgiler.

5 ağustos 2016 12:52

5. güzel örnekleri için: http://9gag.com/gag/amz9ny4/20-photos-that-prove-wedding-photographers-are-crazy

burada ödül kazanmış olanları var: http://www.fearlessphotographers.com/top-wedding-photographers-in-the-world.cfm

ve http://www.hongkiat.com/blog/top-wedding-photographer/

5 ağustos 2016 12:57 5 ağustos 2016 13:00

6. (link: https://www.instagram.com/ikihayatbirkare/ ikihayatbirkare)

5 ağustos 2016 13:04

7. Sanıldığı gibi kolay iş değil. Eğer fotoğrafçı iyi değilse dış çekim yaptırmayın derim. Dendiği gibi eline makinayı alan kendini fotoğrafçı zannediyor. Bi arkadaşımın fotoğraflarını gördüm mesela, gelin damadın yüzü hariç her yer aydınlık. Hem de bütün pozlarda! Adam daha ışığı arkaya almayı bilmiyor düşünün yani. Ben bile telefonumla daha iyi çekerdim.

Bu arada parklarda çekim yapmanın da tadı kaçtı diye düşünüyorum. Mekan gelinlikle uyumlu olmalı. Taşlı gelinlikle ormanda poz vereceğime bir köşkte poz vermeyi tercih ederim. Ya da deniz kenarında kabarık gelinlik ile değil de ince beyaz bir elbise giyerim... Bunun gibi detaylar önemli. Hatta bazen stüdyoda çekilenler bile daha güzel geliyor... En azından habersiz çekilmiş gibi yapmıyorsun.

5 ağustos 2016 13:12 5 ağustos 2016 13:13

8. Üniversite son sınıfta bi seçmeli ders almıştım. Derse geç kalan bi hipster vardı sinema tv okuyan. Meğerse freelance düğün fotoğrafçısı imiş kendisi. İçten içe gülmüştüm(gizlinot: hipsterlerin hayalleri ve hayatları) ama nerden bilebilirdim ki bu kadar para kazandırdığını.

Bir de dershanede hep kantini bekleyen tembel ama yakışıklı biri vardı. Üniversite falan olmayınca düğün fotoğrafçısı olmuş. Adı da x photography ahshsj. Bilemiyorum boş insan mesleği mi yoksa değil mi. Kafam karışık epey.

5 ağustos 2016 13:26 5 ağustos 2016 13:28

9. Her eline profesyonel makine alanın kendini fotoğrafçı sanmasından dolayı bu sanatı yapan doğru kişileri bulmanın zorlaştığı meslek. Ayrıca fotoğraf sanatçısı düğün fotoğrafçısı da olamaz. Fotoğrafçılık bölümünde (güzel sanatlar fakültesinde 4 yıllık bir bölüm) insan fotoğrafları, portreler, moda fotoğrafları, doğa fotoğrafları, ürün fotoğrafçılığı vs gibi bir sürü dal ve alanda dersler alınıyor. Sonucunda belirli bir alan ya da alanlarda uzmanlaşılıyor. İşini hakkıyla yapanların tabiki ücreti de ona göre oluyor. Eğer yıllarca kalacak kaliteli bir şeyler isteniyorsa parayı da ona göre ayarlamalı.

5 ağustos 2016 17:30

10. fotoğrafçılık hobisine profesyonel olarak devam etmeyi düşünen çoğu insanın günümüzde aklına gelen ilk mesleklerden bir tanesi.

5 ağustos 2016 18:28