yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (1)

  1. Düğünlerde ikram edilen pasta. Düğün sırasında bu pastanın kendisi değil yapay bir maket kesilir. Aslında kesilmesi için bir de bıçak parası ödenir yoksa kesmez. Karşılıklı gelin damat birbirine yedirir. Yediremeyip kolları dolananlar da mevcut. Sonuç sonra herkese dağıtılır. Biz bu kısmı geçtik çünkü benim fikrime uymuyor. O yüzden düğün pastası yok onun yerine kalp şeklinde küçük bir pastacık dağıtılcak herkese. Bana kalsa kesin abes bir şekil olurdu da işte damat normal biri.

  Ukte: (yazar: femme ) (gizlinot: evleniyor mu ne? )

  2 ağustos 2016 18:19

  2. Çoğunlukla maket olan pasta. Yani öyleymiş, bu yaşımda yeni öğrendim. (gizlinot: kınamayın lütfen)

  Acaba benim düğün pastam da maket miydi? Valla hiç hatırlamıyorum hatta bilmiyorum. (gizlinot: ahahaaa)

  2 ağustos 2016 18:29

  3. Benim de son gittiğim düğünde saçma sapan dev bi maket pasta geldi. Benim 3 katım falan heralde boyu. O derece bişey. Sonra ise hoşuma giden bişey dağıttılar. Kakaolu rulo pasta. Fakat sadece dış katmanı var. İçi ise sade ve çilekli dondurmaydı. Çilekli dondurmayı kalp şeklinde ayarlamışlar. Görsel de güzeldi açıkcası. Yaz sıcağında gelen misafirler açısından hoş bi durum oldu. Yazın evlenirsem böyle bişey planlıyorum.

  2 ağustos 2016 19:08


  4. abimi aklıma getiren başlık. 15 temmuz'da düğünü oldu. bizim olaylardan haberimiz yok, ama salonun sahipleri biliyo. doğal olarak herkes evine gitmek ister ama bize diyen yok. daha takı takılırken pasta servisi yapıldı ben dahil herkes "pasta ne zaman kesildi?" dedi. abim için düğün özeti: 2 ölü, 2 yaralı, 1 darbe. napalım biz de abimle dalga geçiyoruz artık :)

  2 ağustos 2016 19:17

  5. Benim de en son gittiğim düğünde maket bir pastayı keser gibi yaptılar, sonra tiramisu geldi önümüze. Ne diyeceğimi bilemedim. Hayır bu illa ki düğün pastası kescez geleneği nerden çıkma ki zaten? Zorlama bir şekilde göstermelik maket kesiyor millet, sonra da tiramisu dağıtılıyor. Pasta dağıtılsa anlayacağım gene. Ama tiramisu güzeldi.(gizlinot: :] )

  2 ağustos 2016 20:44

  6. SON GİTTİĞİM SÜNNETTE DE MAKET BEMBEYAZ çok şık bi pasta kestiler ama yukarıda dendiği gibi çilekli kısım kalplı dondurmalı rulo pasta geldi şaşırmıştım ama güzel olmuş sıcakta serinlemek açısından. bu maket son senelerde ortaya çıktı abimin hem nişanında hem düğününde normal pasta kesildi hatta kesilirken pasta kremasını parmaklamışlığım bile vardır (gizlinot: swh )

  2 ağustos 2016 23:24

  7. Bence <3 (link: http://www.ascihaber.com/v4/haber/devam.asp?haber_id=14337 ) (gizlinot: görsele ekledim )

  3 ağustos 2016 01:56 3 ağustos 2016 01:58


  8. maket pasta kesmek istemediğimiz için dağıtılacak pastalardan birinin ekstra süsleme olmaksızın üzerine ufak bir yazıyla ortaya getirilmesini rica ettik mekandan, kabul ettiler. çok sıcak memleketlerde özellikle maket getirmelerinin sebebi katlı pastayı muhafaza edebilecekleri yerlerinin olmaması; düğün mekanı canım ora dünya para alıyolar bi pasta dolabı alsınlar demeyim zira pastanelerdeki buzdolabı boyutundaki katlı pasta standlarının dahi ikinci el fiyatları 5000 liradan başlıyo! kaldı ki pastanelerde dahi o boy bir pasta dolabı yok, illa o şekilde bi sipariş aldıklarında pastanın katlarını teslimat günü birleştiriyorlar ;)

  3 ağustos 2016 08:15

  9. Düğünüm başka şehirde olduğu icin nasıl bir şey olacağını kendim seçemedim eşimin erkek kardeşi ilgilendi düğünde bi getirdiler önüme allahım her yanında koca koca kırmızı güller vardı etrafıda full kırmızı kurdele falan o an eşimle gözgöze geldik ve tek acı cekenin ben olmadığımı anladım,bana bu da geçecek der gibi baktı.Hala pastalı düğün fotoğraflarımıza bakamıyoruz,bak yine tüylerim diken diken oldu

  27 eylül 2018 00:24 27 eylül 2018 00:39

  10. sen ve tüm davetliler onun bir strafor olduğunu bildiği halde neden danslar eşliğinde gacır gucur o şeyi keser?

  pasta kesme töreninin amacı,gerçek bir pasta olduğu için kesilmesi değil mi?

  ben plastik olduğunu bildiğim bir şeyi neden gerçeğiymiş gibi kesmeliyim?

  gerçeği olması için bir çaba gösterilse,o seremoni daha anlamlı olmaz mı?

  binlerce liraya düğün yapılıp,sıra pastaya gelince mi çözüm bulunamıyor?

  ve son olarak;

  ne olursa olsun illa kesilmek zorunda mı?

  tam bir kavram karmaşasısın ey türk halkı.

  27 eylül 2018 19:00 27 eylül 2018 20:50