yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (10)
  • medya (0)

  1. Duş almak ile banyo yapmak arasındaki farkı anlatan başlıktır.

  kişiden kişiye değişen duş alma eylemi kimilerine göre saça sabun sürmeden tüm vücudu yıkamak; kimilerine göre ise vücudu ve saçı birer kere yıkamak suretiyle temizlenme eylemidir. banyo yapmaya göre süresi çoğu zaman daha kısadır.

  banyo yapmak ise; saç ve vücudun en az iki kere yıkanması eylemi olup yine kişiden kişiye yıkamanın sayısı artıp/azalabilir.

  Benim için ise banyo yapmak > duş almak. parmaklar buruşmadan o banyodan çıkmak tarzım değil (gizlinot: swh)

  edit: imla

  29 nisan 2018 14:59 30 nisan 2018 17:09

  2. Bence duş almak; vücudu yıkamak. Günün terinden pisliğinden arınmaktır. En fazla 15dk sürer.

  Banyo yapmak; saç + vücut + varsa tüylerden arınma = aklanıp paklanma olayıdır. Kuru üzüme dönüşene kadar kalınabilir banyoda.

  Gününe göre, saçımın haline göre ve acele durumuma bağlı olarak ikisinden birini tercih ederim ama en cok banyo yapmayı seviyorum. Heryer köpük olsun, buhar dolsun, evim hamam olsun kafasındayım.

  29 nisan 2018 15:26

  3. ikisinin de hayatımda yeri sağlam: hemen her gün duş alır, haftada iki kez de banyo yaparım.

  Saçlarım yağlı olduğundan her gün yıkana yıkana artık gün içerisinde vücuduma su değmese o gece yatarken kendimi kirli hissediyorum, böyle bi sevemiyorum kendimi. O yüzden her gün on dakikamı ayırır tüm vücuduma su döker, saçlarımı da şampuanlarım.

  Banyo yapmak ise hayatta en sevdiğim şeylerden biri olabilir: şampuanı, kremi, duş jelini tek tek kullanmak; kıldan tüyden arınmak; ardından güzelce yağlanıp adeta pammık gibi uyumak çok güzel değil mi ya..

  29 nisan 2018 20:13


  4. Duş almak genellikle dışarı çıkarken çok acelem varsa ya da yatmaya giderken kendimi pis hissettiğimde yine acele ile(gizlinot: uykucu olmak) yaptığım bir eylem. Bu yüzden bana hep zamanımın olmadığını, acele acele yıkandığımı hatırlatıyor. Bu sebeple kendisini pek sevmem.(gizlinot: swh)

  Ama banyo yapmak adeta bir keyif. Saçlar, vücut, kıl tüy, kendini nemlendiricilere boğmak. Komple bakım.(gizlinot: İç dış yıkama.)(gizlinot: swh) Banyodan sonra yapılan maske, yüze yapılan bakım, tertemiz saçlara sürülen kremler. Çok güzel çok. Banyo yapmak benim için adeta bir terapi. Banyodan sonra kendimi hem fiziksel hem psikolojik olarak arınmış hissediyorum. Bahsetmeden geçemeyeceğim. Banyo yaptıktan sonra temiz yatağa girmek kadar insana huzur veren bir şey yok.

  29 nisan 2018 21:25

  5. Banyoda keselenirim duşta vücut peelingi yaparım 

  29 nisan 2018 21:40

  6. saçı bir kere yıka, kremle, duş jeliyle vücudu yıka: mendiva' nın duşu

  saçı iki kere yıka, kremle, maskeler, beyaz sabunla sabunlan: mendiva' nın banyosu

  saçı iki kere yıka, kremle, maskele, keselen, beyaz sabunla sabunlan, bebe yağı ile nemlendir: mendiva' nın hamam sefası

  30 nisan 2018 16:12

  7. benim için;

  Duş; saçlar yıkanmadan, vücudu duş jeli, sabun vs ile yıkamak. Hızlı, pratik, yazın günde 3’e bile çıkabilir. (Max 5 dk)

  Banyo; saçlar yıkanır, bakımı vs yapılır, yine duş jeli, sabun vs devam edilir.  Saç yıkama dahil olduğundan benim her gün yaptığım. 

  bir de ufacık not olarak, saatlerce banyo yapan insanlara suyun önemini anlatmak gerekli diye düşünüyorum. Bu dünya hepimizin, ona katkı sağlamak için elimizden hiçbir şey gelmiyorsa bile banyo ve duşta suyu boşa akıtmayarak (sabunlanırken, maskeyi beklerken kapatmak gibi) ucundan yardım edebiliriz. 

  30 nisan 2018 17:00


  8. İtalyanca bagno "hamam, sıcak su havuzu, kaplıca, ılıca" kelimesi Latince aynı anlama gelen balneum veya baneum kelimesinden türemiştir. Bu kelime Antik Yunanca aynı anlama gelen balaneîon (βαλανεῖον), Çağdaş Yunancada ise banio (μπάνιο) kelimesinden banyo olarak dilimize gecmiştir. Aklınıza küvet geldi di mi ? Heh

  Fransızca douche kelimesi ise suyu düzgün bir şekilde dağıtarak fışkırtan araç manasına gelir ki o da evlerimizdeki duş başlıklarıdır.

  Aydınlandık mı? ehh işte :P

  Eksileyen arkadaşlara selamlar.

  30 nisan 2018 17:16 30 nisan 2018 19:48

  9. Benim için iki çeşit duş, iki çeşit banyo türü mevcut. Direkt işten spora gittiğimde ve sonrasında planım olmadığında, genellikle haftaiçi, spordan sonra sadece saçımı toplar vücudumu yıkarım. Eve gidene kadar terli dayanamıyorum. Yine saçımı saçımı yıkayıp keselenmediğim etmediğim hızlı türü de duş olarak algılıyorum, banyo olarak hem şampuan hem duj jeli basit banyo türü, detaylısıysa kese ya da peeling jel ya da sabun saça peeling yüze peeling, saça durulama sirkesi şusu busu diye detaylı banyo.

  30 nisan 2018 17:26

  10. Küvetim olmadığı için mecburen duş alıyorum. Şimdi düşününce küvet varken de aynıydı. Vakitsizlikten hep.

  30 nisan 2018 20:17