yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  6. Psikolog olarak yorumumu yazmaya geldim. Bir konuşma terapisi değil, anı çalışmasıdır. Tanımlamayı yazdıktan sonra kendi deneyimlerimi anlatmak istedim. Yaklaşık 1 senedir emdr uyguluyorum. İlk başta eğitimini almadan önce çok büyük umutlarla eğitime başlamış, eğitimin ilk 2 günü abartılmış balon gibi bulmuş, ancak uygulama sırasında danışan koltuğuna oturduğumda inanamadım kendimde gerçekleşenlere. Bi kere anı gerçekten zihnin silinmiyor ama eskisi kadar net hatırlayamıyorsun. Anının sende hissettirdikleri komple gidiyor. Yukardakş entry'lerden anladığım kadarıyla diğer yazarlar doğru uygulayan bir terapiste denk gelmemiş. Ülkede bunun eğitimini veren doğru veren avrupa emdr derneğiyle entegre tek bir yer var, bence cv'ye bakıp ordan almış kişiden bu terapiyi görün derim, diğer eğitimler merdivenaltı.

  Danışan koltuğundaki tecrübemden bahsettiğime göre şimdi de terapist koltuğundaki tecrübemden bahsedeyim. Bu tekniği ne zaman "ben emdr için size geldim" diyen birisine uygulamışsam-ki genelde böyle bir taleple gelen danışana uygulama taraftarı değilimdir, çünkü bence emdr herkeste çalışmaz, önce danışanı değerlendiririm sonra başlarım- malesef ki çok efektif olmaz. Ama ne zaman yahu bu sorun tam emdr'de çözülecek bir sorun dersem ve danışanı bu çalışmaya uygun görürsem mucize dediğim sonuçlara danışanım ile birlikte şahit olmak gerçekten çok keyiflidir. Ancak şunu söylemeliyim ki, emdr süreci çok sancılıdır, o kötü anıya tekrar tekrar maruz kalırsın. Ama tünelin sonundaki o ışığı gördüğümüz her emdr terapi bitişi mutluluk gözyaşlarımızı içeri akıtmamızı sağlar. Ben emdr'a inanan bir uzmanım. Eğer gerçekten bundan fayda sağlamak istiyorsanız bunun eğitimini direkt derneğinin tanıdığı kurumdan almış uzmandan alın, ve seansları kesinlikle aksatmayın. Seans aralığında 1 haftayı geçerseniz pek bir faydası olmaz.

  22 eylül 2023 23:11 22 eylül 2023 23:12

  5. Genelleşmiş, yaygın bozukluklarda çok etkili olduğunu düşünmüyorum ama eğer iyi bir terapistle yapılırsa spesifik travmatik olaylarda ve onların kişi üzerindeki etkilerini azaltmakta/silmekte oldukça güçlü bir teknik olduğunu bizzat gözlemledim. Eğer sorunun ana kaynağı ilk travmatik anıya ulaşılabilinirse belki yaygınlaşmış sorunlar için de etkili olabilir ama o da bir hayli zor bir iş, her terapist altından kalkamaz. Bu terapiyi uygulatıp memnun kalan süslülerimizi terapistlerinin adını paylaşmaya davet ediyorum, çünkü artık bir dolu terapist var ve bu sebeple de iyi terapist bulmak çok zor. Ben emdr için gittiğim terapistlerden önerebileceğim bir tane göremiyorum malesef, bazısı gerçekten çok verimsiz bir terapi sağlarken bir ikisi bir tık daha verimliydi ama onlarla da başka konularda ciddi olumsuzluk yaşadığım için önermem sağlıklı olmaz diye düşünüyorum.

  5 mart 2021 13:24

  4. bu hafta ilk seansıma girdim. sonraki gün depresif ve uykulu hissettim. bence bunun sebebi seans esnasında biraz rem moduna girmemiz ve sonrasında da etkisinin hemen kaybolmaması. yani beyin hala o seanstaki gibi aktif (o kadar olmasa da) ve rem durumu da normalde uyuduğumuzda gerçekleştiği için vücut afallıyor ve uyuması gerektiğini düşünüyor bu yüzden de yorgun hissediyoruz. tabi bunlar tamamen benim varsayımlarım, bir kaynağa dayanarak söylemiyorum. yanlış yönlendiriyorsam lütfen düzeltiniz efem, ben de doğrusunu öğrenmek isterim. (gizlinot: asla google a sormuyorum :D)

  ama seans esnasında üzerine gittiğimiz problemin seans sonrasında beni o kadar rahatsız etmediğini de fark ettim. şöyle ki ne zaman o veya ona benzer bir olayı düşünsem hemen gözlerim dolar. bu sefer öyle olmadı. anlatınca basit gibi geliyor ama bu benim için çok büyük bir şey.

  5 nisan 2019 09:54


  3. eskişehir'deki psikoloğumun önerdiği tedaviydi.çok işe yaradığını, anksiyeteyi ilaçsız bitirdiğini, kendisinin emdr terapisi eğitimi verdiğini vs. anlattı.tamam dedim denemekten ne çıkar. arkadaşlar anlatmış zaten, kulaklık takılıyor bip bip ses geliyor, o arada psikolog damarınıza basan sorular soruyor, bir şeyler hayal etmenizi istiyor.

  yaklaşık 5-6 seans aldım.ancak pek bir faydasını gördüğümü söyleyemem. baştan pek ikna edici gelmemişti bana zaten.ben konuşalım istiyordum ama gittiğimde nasılsın napıyosun demeden direk taktırıyordu kulaklığı.

  en son isyan edip ne zaman etki edecek bu diye sorduğumda, uzun bir süreç olduğunu, senelerce gelen danışanları olduğunu söyledi.seans başı da yüzlerce lira bu arada.e ben sana o kadar parayı verince yine bozulacak benim psikolojim diyerek(gizlinot: içimden)  "tedaviyi" sonlandırdım.

  18 kasım 2017 23:05

  2. bu konuyla ilgili o kadar çok soru geliyor ki kendi deneyimlerimi paylaşmanın faydalı olacağını düşündüm.

  yaklaşık 3 sene önce bana genel anksiyete bozukluğu ve major depresyon teşhisi kondu. uzun bir süre tedavi olmayı reddettikten sonra 'bana yardım ediiinnnn' noktasına gelip, paşa paşa bankaya gidip kredimi çekip kendimi psikoloji/psikiyatri biliminin kollarına bıraktım. çok güvendiğim ve gittikçe sevdiğim psikiyatristim ilaç verdi fakat terapiyi reddetti. kime sorsam 'nasıl bir psikiyatrist terapiyi reddeder?' diye şaşırıyor. ben de şaşırdım. 'hyperconscious' bir süreçte olduğumu, bu süreçte bana terapi uygulamanın iyi gelmeyeceğini söyledi. 2 haftada bir durumumu konuşmaya, ilaç tedavime devam ettik. gel gelelim 4. ayın sonunda bende ilaç tedavisi cevap vermeyince başka yollar araştırmaya başladım.

  durumumla ilgili konuştuğum kimselerden birkaçı bana emdr terapisinden söz etti bu süreçte. ciddi anlamda çok olumlu sonuçlar alındığını, denememin faydalı olabileceğinden bahsettiler. ben de internette biraz araştırma yaptım. psikiyatri alanında zerre kadar bilgisi olmayan bir insan olarak doğru ya da yanlış şunu anladım: emdr terapisinin tam olarak ne şekilde işlediği çok tartışmalı ama bazı insanlarda önemli derecede iyileşme sağladığı sabit. çalışma mekanizması genel olarak kabul görecek bir şekilde açıklanmadığı için pseudo terapi yöntemlerinden biri olduğunu iddia edenler var. öte yandan işe yarıyorsa pseudo da olsa işe yarıyordur dedim, şans vermeye karar verdim.

  ankara'da emdr terapisiyle ünlü bir psikolog var, onunla görüştüm. açık konuşacağım bu noktada, bana inanılmaz umutlar vadetti. 'tam senin gibi insanlar için bu terapi, sonuç alacağımıza %100 eminim, ilaç bile kullanmana gerek yok, bomba gibi olacaksın' falan filan. bu kadar emin konuşması beni şüpheye düşürse de kabul ettim ve seanslara başladık.

  terapiler şöyle gerçekleşiyor. kulağınıza bir kulaklık takılıyor, sürekli oradan bir bipleme sesi geliyor. iki elime de titreşen bir cihaz verdi, sırayla bir sol bir sağ titreşiyor. birkaç dakika bipleme ve titreşimle, gözlerim kapalı bir şekilde bekledikten sonra konuya giriyoruz. psikolog devamlı olarak bir travma arayışı içinde. anladığım kadarıyla her türlü psikolojik bozukluğun temelinde yatan bir olay, köklü bir değişime neden olmuş o en sarsıcı deneyim aranıyor. benim, en azından bildiğim kadarıyla öyle bir travmam yok. annemden giriyoruz, babamdan çıkıyoruz. mesela örnek veriyorum, benden annemin beni en çok yaraladığı olayı hatırlamamı istedi. o olayın tüm detaylarını, olabildiğince en ince ayrıntısına kadar hayal ettirdi. tam olayların kızıştığı ve onun travmaya neden olduğunu düşündüğü noktada benim anılarımı yeniden yazmaya girişti. dedi ki, 'tam o anda annene ne söylemek isterdin?' ben cevap verdim. uzun uzun konuştum. sonra dedi ki, 'annenin nasıl bir cevap vermesini isterdin?' anlattım. şöyle, böyle yapsaydı iyi hissederdim. bir yandan bipler ve titreşimler devam ediyor. ardından beni o ana döndürdü, annemin söylemesini istediklerimi sanki annem karşımdaymış gibi söyledi, en son hayalimde annemle sarıldık, güzel şekilde sonuçlandı vesaire.

  emdr'nin açılımı: eye movement desensitization therapy. yine doğru veya yanlış anlayabildiğim kadarıyla, bipleme ve titreşimlerle sizin beyin dalgalarınızı rem esnasındaki beyin dalgalarına doğru çekiyorlar. hani rem'de gözlerimiz hızlı hızlı oynar ya sağa sola, işte o elimizdeki aletten gelen sağdan soldan gelen titreşimler falan o yüzden. iddialara göre anıların ve bu anılara dair bağlantıların yeniden kurulduğu bir evre bu. rem'e yaklaştırıp travmatik anılarla ilgili kurduğumuz bağlantıları yeniden şekillendirme çalışması.

  bir oturumda 2 seans üst üste yaptığımız da oldu. ben toplamda yanılmıyorsam 6 veya 7 seans gittim. her seferinde başka bir travma arayışı. seanslara gittiğimde 'nasıl hissediyorsun bir öncekinden sonra?' diye soruyordu. ben 'aynıyım' deyince asıl dipteki travmayı bulmadığımızı, hep semptomatik şeylere odaklandığımızı, kaynağı bulmak zorunda olduğumuzu söyledi.

  tüm bu tedavi sürecinin sonunu merak ediyorsanız, oldukça ilginç olduğunu belirteyim. öncelikle hayır, anksiyeteye de depresyona da en ufak bir etkisi olmadı. zaten ben herhangi bir travmadan kaynaklı olarak değil, bir süreç içinde biriken milyonlarca şeyden ortaya çıktığını düşünüyorum hastalıklarımın. ama anneme ve babama karşı delicesine olgun ve affedici bir ruh haline girdiğimi net bir şekilde söyleyebilirim. sadece safça bir affedicilik değil, benim içime bir şekilde yerleştirmeyi başardıkları herhangi bir suçluluk duygusunu da söküp attı. eskiden beni endişelendiren ve kötü hissettiren birçok duygu yerini bu konuda soğuk bir umursamazlığa bıraktı. fakat nihayetinde bana verdiği vaadlerin hiçbiri gerçekleşmedi.

  kendi yaptığım araştırmalardan anladıklarım yanlışsa psikolog/psikiyatrist yazarlardan tashih rica ediyorum. elbette benim deneyimlerim beni bağlar; herkesin hayat öyküsü bambaşka, bu nedenle ne önerebilirim, ne de önermem diyebilirim. 'yardım ediiiiiinnn' noktasındaysanız kaybedecek bir şeyiniz yok, şansınızı deneyebilirsiniz.

  18 kasım 2017 21:24

  1. ağırlıklı olarak travma sonrası stres bozukluğunu tedavi etme amaçlı kullanınlan bir terapidir.

  açılımı eye movement desensitization and reprocessing olan emdr terapisi temelde travma anısını yeniden ele alıp ona olan hassasiyeti ortadan kaldırma ve o anıyı yorumlanış şeklini değiştirmeyi amaçlar.

  bu duyarsızlaştırma sürecinde uyguladığı bazı yöntemler kimi ekoller tarafından bilimsel olmamakla suçlanır.

  ukte sahibi: (yazar: winterwaltz)

  27 aralık 2015 02:17

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar