yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (24)
  • medya (2)

  24. bu siteye yeni üye oldum ve şöyle bir özelliğini öğrendim. elinizdeki parfüm koleksiyonunu girip bir vitrin oluşturabiliyorsunuz. ancak aradığım fakat var mı yok mu bulamadığım/anlamadığım diğer özellik de, oluşturduğum arşivdeki parfümleri en baskın notalarına ya da koku ailesine göre ayıran bir uygulama. böylelikle en çok hangi notlara gitmişim öğrenmek isterdim. böyle bir uygulama/app/fonksiyon varsa bilmek isterim.

  ayrıca bu dolap sayesinde elimde kaç tane parfüm olduğunu gördüm ve kendi parfüm bitiriş hızımla ufak bir hesaplama yaptım.. hikaye bu kadar. 

  12 mayıs 14:45

  23. Bundan sonra; çok beğenerek satın aldığım parfümlerin özellikle olumsuz yorumlarını ilgili parfümü bir daha satın almayacağıma karar vermedikçe fragrantica okumamaya karar verdim. bazen öyle benzetmeler yapılıyor ki, metaforu görseliyle hafızama kazınır ve direkt parfümle eşleşiyor ve tüm deneyimi bozuyor. mesela birisi turşu kavanozu demiş. mıh gibi işlendi aklıma. 

  19 mart 17:26

  22. forumundan kendimi kurtaramadığım, her gün okuduğum sitedir. bazen gerçekten çok yaratıcı sorular ve öneriler oluyor. mesela okuduğu bir kitabın atmosferine benzeyen bir parfüm önerisi gibi.bazen birisi hayalindeki kokuyu anlatırken resmen bir kitap sayfası yaratıyor kafasından. veya haftalık bir konu oluyor insanlar o konuyla alakalı güzel görseller koyup altına onu anımsatan bir parfüm önerisi bırakıyor, parfüm hobisine kokudan öte hayalgücünün de katılmasına bayılıyorum.

  13 ağustos 2023 14:20


  21. parfümlerle ilgili tüm merak ettiğiniz bilgilere ulaşabileceğiniz über ötesi site. kaç yıldır buraya üyeyim bilmiyorum ama canım sıkıldıkça hep burada gezinirim, soru sorarım falan filan. hatta tarayıcıda açılış sayfamdır, o derece.

  sadece gözlemimi aktaracağım tek şey şu ki, bu sitede özellikle gül notalı parfümler çok beğeniliyor. bana göre yoğun, ağır ne kadar parfüm varsa fragrantica'da öyle böyle övgüler methiyeler diziliyor ki şaşırıyorum. gerçekten zevkler de, kültürlerin farklılığı kadar çok başka.

  bizim 'aa bu aynı güllü lokum kokusuna benziyor' dediğimiz delina 4.05 puana sahip, çoğunluk beğeniyor bu parfümü. aynı şekilde baccarat rouge extrait versiyonu için konuşuyorum yine yüksek bi puana sahip ve epey beğeniliyor. ha ilk zamanlar benim de hastane kokusu sanıp, hiçbi şekilde beğenmeyip sonrasında nerede bu kokuyu duysam tek solukta tüm kokuyu manyak gibi içime çekme, aşırı beğenme gibi durumlarım hasıl olmuştur bu ayrı bi konu ama yine de beğenmeyeni çok fazla.

  guerlain samsara yine yüksek puana sahip parfümlerden birisi ki bu parfümü bana kalırsa türklere sorsak 10 kişiden ikisi ya da üçü zar zor beğenir. fakat yorumlara bakılınca yabancılar ölüyor, bitiyor bu kokuya.

  kısaca bizim genel anlamda pek beğenmediğimiz, fazla oryantal, güllü müllü, ağır bulduğumuz parfümler yabancılar tarafından epey beğeniliyor.

  12 ağustos 2023 14:31

  20. Parfüm severlerin ve koku meraklılarının bir numaralı adresidir. En sevdiğim kısmı ise 'this perfume reminds me of ' seçeneği.yani aynı parfümün bu sayede çeşitli başka markalarda benzerini,onu anımsatanı bulabiliyor olmanız.ve çoğunlukla doğru oluyor.araştırma yaparken parfümler arasında kaybolmuşluğum vardır.(gizlinot: ☺️☺️)

  12 ağustos 2023 13:02

  19. 10 senedir üyesi olduğum, gelmiş geçmiş bütün parfümleri, detaylı parfüm içeriklerini (her bir çiçeğin, otun, baharatın en ince detayına kadar) bulabileceğiniz, kendi dolabınızı oluşturup, forumlara kulüplere katılıp diğer kullanıcılarla fikir alışverişi yapıp muhabbet edebileceğiniz, kokulara ve tarihine meraklı araştırmacı kişilikler için sonsuz sınırsız bir kaynak... En basitinden alacağınız bir parfümü araştırabilirsiniz ve en doğru, en detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz ya da sevdiğiniz notaları yazıp benzer içerikli parfümleri öğrenebilirsiniz. Mesela yasemin çiçeğini çok seviyorsunuz, arama motoruna adını yazdığınızda yasemin içerikli geçmiş dönem ve güncel ne kadar parfüm varsa karşınıza geliyor. Çok keyifli bir sitedir. 9 sene önce Fragrantica için buraya en sevdiğim internet sitelerinden biri diye yazmışım; hâlâ öyledir.

  12 ağustos 2023 08:32

  18. Kesinlikle çok iyi düşünülmüş ve çok beğendiğim, parfümlere dair her şeyin olduğu bir (link: www.fragrantica.com/search/ web sitesi)dir.

  Yıllar önce incelemeyi çok severdim, şimdi aklıma gelince tekrar bir girip bakacağım, tavsiye ederim

  ilgili medya:
  1
  16 temmuz 2023 21:12 16 temmuz 2023 21:15


  17. buradaki (fragrantica) çok bilmiş yorumcuların, neredeyse tüm parfümlere "eskisi çok iyiydi, reformülasyonu çok bozdu" diye yazıp durmalarına artık uyuz olmaya başladım. herhangi bir parfüm seçip girin bakın, en üstteki üç kullanıcı yorumundan birinin bu olması garanti (son birkaç yılda lanse edilmiş kokular hariç tabii). Biriniz yazdı, ikiniz yazdı. Anladık reformülasyonlar boktan oluyor. Peki neden böyle?

  IFRA denilen bir organizasyon var. Türkçesi uluslararası koku/parfüm derneği. Bu arkadaşlar düzenli şekilde, parfüm yapımında (sadece kişisel parfümler aklınıza gelmesin; şampuandan deterjana parfüm içeren tüm ürünlerdeki parfümleri kastediyorum) kullanılan hammaddelerin kullanımını regüle ediyorlar. firmenich, givaudan, iff, symrise gibi tüm parfüm üreticileri de bu regülasyonları uygulamak zorunda. bunun amacı da tamamen kullanıcı sağlığını gözetmek. mesela en son lilial diye bir hammaddenin, "kanserojen, mutajenik veya reprotoksik” olduğunun deneylerle kanıtlanması üzerine kişisel bakım ürünleri parfümlerinde kullanımı tamamen yasaklandı. eskiden böyle düzenleyici bir kurum yokken bu hammadde kanserojen mi, diğeri iritant mı bakmadan konuluyormuş açıkçası. o yüzden de yeni standartlar geldikçe parfümler reformüle ediliyor, ve her ne kadar orijinal yön ve yoğunluk korunmaya çalışılsa da kayıplar veya değişimler yaşanabiliyor. Yani muhteşem yoğunlukta ve zenginlikte kokan eski üretimli parfümünüzü kullanırken bir daha düşünün.

  Edit: yazımı dönüp tekrar okuyunca parfüm reformülasyonlarının tek nedeni ifra standartları gibi bir anlam çıkıyor diye düşündüm. tabii ki başka dünya kadar etken var. doğal girdi üretimleri artık büyüyen talebe cevap veremiyor (ve çoğu alerjik hammaddeler olduğu için yasaklı veya kısıtlı), veya bu tip hammaddelerin koku profilleri her yıl iklim, bitkisel hastalıklar vs gibi birçok faktöre bağlı olarak değiştiği için parfüm üreticileri aynı hammaddenin sentetiğine yöneliyor, böylece hem her yıl koku profili değişmiyor hem de maliyet avantajı getiriyor. gibi gibi. ama evet nihayetinde parfümler eskisi kadar kalıcı değil :)

  10 ağustos 2022 12:36 10 ağustos 2022 18:35

  16. Her çeşit parfümün bütün bilgilerini bulabileceğiniz bir çeşit wikipedia. Ben başka bir özellikten bahsetmek istiyorum. Malum kur yüzünden parfüm fiyatları aldı başını gitti. Mecburen bazı parfümlerde muadil arayışa girdim. Muadili bulmak istediğiniz parfümü bu sitede aratıyorsunuz. Parfümün notalarından sonra this perfume reminds me of bölümü var. Bu bölümde kullanıcıların verdikleri oylarla en çok benzeyen parfüm ortaya çıkıyor. Artık muadil videosu çekenler bilgileri burdan mı alıyor bilmiyorum ama insanların önerileriyle sitenin uyuştuğunu fark ettim. Merak edenler bakabilirler.

  16 ağustos 2020 00:54

  15. Genelde vakit öldürmek için girdiğim ama aynı zamanda işe de yarayan site. Önceden sadece 2 3 parfüm notası bilirken paçuli gibi bir sürü değişik şey öğrendim sayesinde. Mesela çiçek kokularını seviyordum ama hepsini değil. Bir türlü kategorize edemiyordum. white flowers denilen bir grup olduğunu fark ettim. Yasemin, portakal çiçeği, gardenya vs bu gruba giriyormuş. Tam olarak benim sevdiğim kokular olduğu için bunlara sahip parfümleri bir arada görebiliyorum. Kalıcılıkları, hangi mevsime uygun olduklarına dair oylamalar da var. İlk Maaşımla hangi parfümü alırım acaba diye bakınıp duruyorum sıkıldıkça.(gizlinot: Estee lauder modern muse ile ciddi düşünüyorum ama)(gizlinot: Maaş almama daha 3 sene var)

  18 temmuz 2018 00:40