sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (2)
 • medya (2)

1. öncelikle kanalıma hoşgeldiniz arkadaşlar, bugün size başımın belası fungal sivilceyi yani mantar kaynaklı sivilceyi anlatacağım, welcome to my world, yo!

herkesin bildiği sivilcelerin bakteriler sebebi ile çıktığıdır ancak bu sivilceler bakteri değil, mantar kaynaklı. 25'imden sonra sivilceler.m çıktı oysa hiç çıkmazdı diyorsanız ve egzama, seboreik dermatit geçmişiniz varsa bam! ilk şüphelenmeniz gereken şey bu. genelde çene ve alında, sırtta, kasıklarda, ensede kaşıntılı ve ağrılı olarak çıkıyor ki benim de alın bölgemde kaşınarak ve acıyarak çıkıyorlar ama sivilce kremlerine cevap vermiyorlar. aslında sivilcelerimin mantar kaynaklı olabileceğine dair şüphem çıkan sivilcelerimin clindoxyl'e değil momecon merheme cevap vermesi oldu ve araştırmaya başladım. 

 bu konuda maalesef çok az araştırma ve kaynak var doğal olarak ama sevgili reddit sayesinde bulduğum bir site bütün sorularıma cevap oldu. (link: https://simpleskincarescience.com/about-me/ buradan) site sahibinin doğru teşhis ve tedavi ile nereden nereye geldiğini görebilirsiniz. burada çok kısaca bahsedeceklerim ise (link: https://simpleskincarescience.com/pityrosporum-folliculitis-treatment-malassezia-cure/ burada) yazanların minimal bir özeti, yüzde 1'i falan. 50 sayfalık çok detaylı bir araştırma, elbette blog sahibi yalnızca araştırma yapmış ve deneyimlemiş biri. yüzde 100 doğrudur denilemez ama kendi adıma diyebilirim ki bazı noktalarda aydınlanma yaşadım. şunu da yazalım, herkesin cildi kendine has, birine iyi gelen şey diğerine gelmeyebilir.

cilt bakımında öncelikli amacımız yüzümüzdeki mantarların beslenmesini ve sivilceye yol açmasını önlemek. 

birinci uzak duracağımız şey, yağ asitleri ve esterler. s.d.'in ve diğer mantarların en büyük sebebi maalesef ki yağlar ve uzak durmamız gereken bazı yağ asitleri mevcut. kimyasal formülünde c(karbon) 11-24 arası olanlardan uzak duruyoruz, bunlar mantarların beslenmesine yol açıyor, sonra gelsin sivilceler, kapalı komedonlar. mesela hindistan cevizi yağı çok büyük miktarda laurik asit  (C12H24O2) içermektedir. ancak c'nin 12 olması hindistan cevizi yağını bizim için bir ''no'' haline getiriyor. çünkü çünkü antifungal özellikler gösteren yağ asidi oranı oldukça düşük, tam aksine mantarları besleyecek yağ asidi oranı oldukça yüksek. bu yüzden hindistan cevizinden kaçınmaya çalışıyoruz. çok sevdiğim shea yağı da yine aynı kategoride bulunuyor maalesef -ki ben shea yağı içeren nemlendirici kullandım hem de iki kutu-. 

 ikinci uzak duracağımız şey polisorbatlar, polisorbat 20, 40, 60, 80 kullandığımız ürünlerde dikkat etmemiz gereken ürünlerden. laurik asitten üretildiği için s.d. çeken ciltte problemlere yol açıyor. 

 üçüncüsü fermante maya içeren ürünler. Cosrx Galactomyces 95 Whitening Power Essence bu ürünlerden biri. süratle kaçıyoruz böyle ürünlerden. 

 bunun dışında inek sütü ve peynirinden uzak durmak gerekiyor. ben yaklaşık bir aydır tüketmiyorum. clindoxyl jel ile birlikte bir cilt bakımı rutini oluşturdum ve çok stresli olduğum bir günde bir dk içinde çıkan kistik sivilce dışında kistik sivilce çıkarmadım. şimdilik iyi gidiyorum ama sütlü kahveyi de özledim ne yalan diyim :(

sitede ilgili yazının sonunda içerik olarak temiz ürün tavsiyeleri var. ben de rutinimde değiştireceğim ürünü ya da ürünleri bu tavsiyelere dayanarak değiştireceğim. umarım cildim anlaşabilir. 

bu bilgiler ışığında kullandığım tek bir ürünü, (gbkz: isana age performance gece kremi) uzak durmam gereken yağların çoğunu içerdiği için rutinimden çıkarmayı tercih edeceğim. bu konuda çok üzgünüm çünkü benim holy grail seviyemde bir üründü ama n'apalım, cilt bu. :/ yerine yedi içeriği ile avene tolerance extreme emulsion'a geçeceğim. isana age performance serisinin bir diğer ürünü olan intensive serum ise gönül rahatlığı ile kullanabileceğim ürünlerden. bu yüzden rutinimden çıkarmayacağım. zaten inanılmaz memnundum, aynen devam!

temizleme jelim moos yosun ve çay ağacı özlü jel'de ise hindistan cevizinden elde edilen ürünler mevcut ancak bir yıldan fazla süredir herhangi bir sorun yaşamadan kullandığım için değiştirmeyi düşünmüyorum. sivilcelerim ve stres dönemlerinde vücudumda çıkan lezyonlarda çok başarılı çünkü. sitede ise avene'nin temizleme köpüğü, bioderma'nın misel suyu gibi ürünler tavsiye edilenler arasında. 

 corsx'den aldığım aha ve bha içerikli ürünler gönül rahatlığı ile kullanabileceğim ürünler, bu yüzden çok memnunum. ancak paula's choice'un aha içeren ürününde polisorbat bulunuyor, yani uzak durulmalı.

şu anda rutinim sabahları moos yosun ve çay ağacı özlü jel ile cildimi temizleyip sadece nemlendirici sürmek, gece ise gün aşırı jel ile temizlemek. diğer günler cosrx bha natural skin returning a-sol'u tonik gibi kullanarak cildimi temizliyorum. ardından 20 dk bekleyip nemlendiricimi, üzerine gün aşırı serumumu kullanıyorum. sol olarak sorunlu bölgelerime clindoxyl jel sürüyorum. haftada bir cosrx aha 7 whitehead power liquid kullanıyorum. yaklaşık iki haftadır bu rutini oturttum, şu anda memnunum. bu rutine dönüşümlü olarak kullanmak üzere cosrx bha blackhead power liquid ekleyeceğim. 

 cildim şu anda kontrol altında gibi, çok baharatlı, acı, yağlı yediğimde kaşınarak tepki göstermesi dışında. kapalı komedonlarımda gözle görülür bir azalma var, kistik sivilcelerimle şimdilik sorun yaşamıyorum. umarım böyle de devam eder.

edit: bahsettiğim sitede site sahibi kullanılabilecek yağlar arasında mineral yağları göstermiş. ilk aklıma gelen bebek yağı oldu. ama ben mineral yağları kullanmaktan hoşlanmadığım için pas geçtim.

bunun dışında ilgili yazının altındaki yorumları da okumanızı tavsiye ederim. ürün içerikleri ve ürün yorumları var. onlar da oldukça bilgilendirici. 

1 mart 2018 00:00 1 mart 2018 12:48

2. aknenin bakteri değil de mantar kaynaklı olanı, inatçı bir akne türü. ben de cildimdeki sivilcelerin bir kısmının mantar kaynaklı olduğunu düşünüyorum. o nedenle kullandığım ürünlerin içeriğinde fungal akneyi kötüleştirdiğine dair araştırmalar olan maddeler olmamasına dikkat etmeye çalışıyorum. bunu yaparken de başlığın ilk girdisinde verilen linkteki yazıya bakıyorum sürekli, gerçekten çok güzel bir şekilde araştırılıp derlenmiş bir yazı. reddit'te bayağı ünlenmiş bir yazı yukarıda dendiği gibi. simpleskincarescience blogunu da kesinlikle takip etmenizi öneririm, hakkaten ismi ile müsemma. yalnız bu fungal akneyle ilgili şöyle bir sorun var, bahsedilen yazıyı okuyunca görürsünüz, kaçınılması gereken o kadar çok madde var ki, bunların hiçbirini içermeyen ürünler bulmak biraz zorluyor. genelde sivilce sorununa yol açmadığını düşündüğüm ürünleri bu maddeleri içerse de kullanıyorum. bir de sivilcelerimin yine de büyük çoğunluğunun mantar değil de bakteri kaynaklı olduğunu düşünüyorum hala, benimki biraz ihtiyatlılıktan. o nedenle yüzde yüz güvenli bir rutin oluşturamadım henüz ama çabalarım devam ediyor.

not: bahsedilen (link: https://simpleskincarescience.com/pityrosporum-folliculitis-treatment-malassezia-cure/ yazı)

1 mart 2018 00:31 6 mart 2018 18:02