sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. kozmetik ürünlerinde bulunan ve genellikle açıklama bölümünde "e" vitamini şeklinde geçen alerjik madde. 7. yüzyılda tespit edilmiştir. kadın cildinin bazı makyaj ürünlerine karşı alerjik tepki göstermesinin ana sebeplerinden biridir.

20 ekim 2013 09:57

2. buğday, arpa, çavdar gibi tahılların içersinde bulunan bir proteindir. çölyak (gluten sebebiyle ince bağırdaktaki villus denen çıkıntıların tahrip olması) ve dermatitis herpetiformisin (deride kaşıntılı kabarcıklar ile seyreden bir hastalık) sebebidir.

Alerji listemin bir numarasıdır kendisi. piyasada bulunan neredeyse tüm yiyeceklerde bir şekilde bulunur. Hadi ekmek, kek, makarnanın içerdiği tahmin edilebilir. Peki çorbalarda ve salata soslarında kıvam vermek için kullanılan buğday unları?

21 nisan 2015 08:06

3. Gluten içermeyen ürünlerin yaygınlaşması ile insanların akıllarında sanki bir yer dürtülmüşcesine etki yaratmıştır. Gluten zararlı bir maddeymişcesine glutensiz ürünlere yönelim olmuştur bazı kesimlerce. Gluten buğday türevli bir proteindir ve daha çok buğday gibi ürünlerin kabuklarında bulunur. Normal yani sağlıklı bireylerin bağırsakları bu proteinin sindirimini yapabilir fakat çölyak hastaları yapamaz. İlk başta hissedilmez bu hastalık ama bağırsakta bulunan ve emilim işlevini üstlenen villuslar zamanla size hastalığınızı hissettirir. Tedavisi ne yazık ki yok. Doktorunuz size gluten free bir perhiz verecektir. Laktoz şekeri tüketemeyen insanlar gibi düşünün. Laktoz sütte bulunan bir şeker türüdü ve bazı insanların aynı glutende olduğu gibi laktoza karşı hassasiyetleri vardır ve yaşamları bpyunca laktoz free perhiz uygulamak zorundadırlar.

21 nisan 2015 08:20

4. bitkisel besinlerde bulunan proteinler çözünürlüklerine göre ikiye ayrılır. asit ve alkalide çözebilen formları 'glutelin' alkolde çözünen formları 'prolamin' olarak adlandırılır. buğday, arpa, çavdar ve yulafta glutelin ve prolaminler eşit miktarda bulunduğundan su ile birleştiğinde ekmeğin kabarmasını sağlayan elastik yapıya neden olan 'gluten kompleksini' oluştururlar. tam tersi olarak, pirinç ve mısırda prolamin ve glutelin eşit miktarda bulunmadığından, bu tahılların unuyla yapılan ekmekler kabarmaz yani gluten kompleks oluşmaz.

çölyak hastalığı olanlarda buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan prolaminler barsak duvarında toksik etki yapar. emilimden sorumlu villus dediğimiz parmak benzeri yapıların yıkımına sebep olur. ayrıca bu toksik materyal nedeniyle savunma sistemimizde hücresel yanıt artar ve normalde düşük olan humoral antikorlar dediğimiz Ig (gizlinot: immünoglobulin) a ve g'nin düzeylerini yükseltir (gizlinot: çölyak tanısında bu immunoglobulinlerin düzeyine bakılır).

13 ocak 2016 23:03

5. arpa, buğday, çavdar ununun suyla birleşmesiyle ortaya çıkan ve hamura esneklik kazandıran protein. usulen tanımı yaptıktan sonra doktor (gbkz: halit yerebakan)’ın (link: https://youtu.be/S-SNHeoM27g şu) videosunu koymak istedim. siyez, fırın ve pasta ununun içerdiği glutenle ilgili bir test yapmış. her üç unu suyla hamur haline getirip akan su altında yıkıyor; hamur nişasta ve gluten proteininden oluşuyor, nişasta suda çözündüğünden geriye büyük miktarda gluten kalıyor. siyez ununda oldukça az miltarda ve diğerleri kadar yapışkan olmayan gluten kaldı. ilginç bir deney olmuş, un konusunda önyargımı bir miktar kırdı diyebilirim.

3 mayıs 2018 16:44

6. Doktorum  roza hastalığı için 15 gün bırak dedi. Bırakalı 2 gün oldu, 51.7’den hop 50.9’a düştüm. Şişkinlik yok, daha hafif hissediyorum. Cildime etkisi ne olur bir şey demek için erken, 15 günün sonunda izlenimlerimi paylaşırım. 50 kilo olmak istiyordum ama umarım daha fazlasını vermem. 

4 mayıs 2018 10:31

7. ne yesem gaz yapan bir bünyem olduğunu düşünüyordum. çok hamurlu bir yemek yediğimde birkaç saat sonra kısa süreli bir iç sıkıntısı mutsuzluk yaşıyordum. ağız çevremde hep sivilce çıkıyordu. dermotologa gittiğimde gluten intoleransın olabilir bir kesmeyi deneyelim dedi. bir haftadır tüketmiyorum ve ikini günden itibaren gaz sorunum yok oldu ki bötülce yemeği falan yedim. sivilcelerimin görünümü hafifledi ve çok daha hafif hissediyorum. Bizim coğrafyamızda gluten intoleransı çok yaygınmış ama insanlar farketmiyorlarmış genelde. Çölyakdan bahsetmiyorum bu arada sadece sindirme güçlüğü bu. benzer şikayeti olan süslüler varsa bir deneme yapmanızı öneririm

4 mayıs 2018 14:58

8. Son kalan 3-5 kiloyu ne yapsam da veremediğim için;diyetisyenim glutensiz bir diyet uyguladı iki ay boyunca.O iki ayda vermem gerekn kiloları verdim;hayatımın en fit, en hafif dönemini geçirdim evet ama çok zor arkadaşlar.Glutensiz bir diyet sürdürülebilir değil bana göre.İşin kötüsü yeniden gluten içeren yiyecekler tüketmeye başladığımda ki sınırlı tüketim olmasına rağmen;verdiğim kiloyu geri aldım ne yazık ki.Sanırım hayatın her alanında olduğu gibi denge önemli yani çölyaklı değilseniz gluteni sıfırlamak çok akıllıca değil.

4 mayıs 2018 15:26

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar