yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (4)

  1. ayak başparmak kemiği eğriliğidir.

  ucu dar ayakkabı kullanmak buna sebep olduğu gibi sadece spor ayakkabı kullanmasına rağmen bu sorundan muzdarip olanlar da var çünkü biraz da genetikmiş. 9-10 yaşlarında bile bu sorunla karşılaşan insanlar oluyormuş.

  duyduğum kadarıyla çok ağrı yapabiliyor, yürümeyi güçleştiriyor, hatta diğer parmakların kemiklerinin de eğrilmesine sebep olabiliyormuş bu olay. bunun için atelimsi aparatlar kullanmak geçici bir çözüm olmakla birlikte kalıcı çözümü ameliyatmış.

  benim böyle bir sorunum yok ama belki içimizde bu sorundan muzdarip süslüler vardır. çoğu kişi aslında bunun bir problem olduğunun farkında olmuyormuş çünkü. gerçi ameliyat olanların geneli "sadece estetik kaygı duyduğunuz için ameliyat olmayın" diyor ama, tercih meselesi tabii ki.

  daha açıklayıcı olması açısından görsele görüntüsünü yüklüyorum.

  3 eylül 2015 19:53

  2. balerinlerde de sık sık görülen bir sorun bu giyilen point tarafından acı çekmemiz yetmiyormuş gibi bi de bunun ağrısı çekeriz.

  3 eylül 2015 20:27 ed.9 ekim 2015 11:35

  3. diğer adıyla 'ayak başparmağı çıkıntısı' olan rahatsızlık.

  google'dan arakladığım fotoğrafları görsellere ekliyorum.

  türkiye'de oran fazla mı bilmiyorum ancak Amerikalı yetişkinlerin %23'ünde görülüyormuş. Kadınlarda tabii ki bu oran erkeklere göre 9 kat daha fazla imiş.(gizlinot: stiletto çok güzel dimi ) (gizlinot: b.k güzel ) oldukça yaygın. çoğunlukla sivri uçlu ayakkabı giymek ve tabii ki genetik faktörler etkiliyor.

  maalesef bende de var. şuan 1. evrede imiş. buna rağmen aşırı ağrı yapıyor ayaklarımda. topuklu ayakkabı giyince özellikle tam da bu kemik ağrımaya başlıyor. lisede vs çok fazla babet giydiğim için ve genetiğimde el verdiği için ayaklarım bu hale geldi diye düşünüyorum.

  ağrılra bir nebze olsun kesebilmek ve ilerlemesini önleyebilmek adına bunyon makarası aldım. (link: https://www.google.com.tr/search?q=bunyon+makaras%C4%B1&espv=2&biw=1280&bih=598&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0CAYQ_AUoAWoVChMIkvrbv_ClyAIVZPFyCh2SUAbz#imgrc=YvuM2rabr4n2MM%3A şöyle bişi) gerçekten rahatlatıyor ancak ayakkabı giyildiğinde ayaktan çıkıveriyor çorabın içinde savrulmaya başlıyor makara.

  çözümü ameliyat ancak ayaktan yapılan herhangi bir ameliyat beni korkutuyor.

  3 ekim 2015 10:28


  4. başımın belası hastalığım :(

  baş parmağın ayağa doğru eğrilmesinden dolayı ayak formunda bozulma ve daha da önemlisi çok ağrıya sebep olan bir rahatsızlık. Eğrilik 15 derece ve üzerinde ise ameliyat yapılabiliyor. Aynı anda iki ayak da yapılamıyormuş, uzunca süre ameliyatlı ayağın üzerine basılmadığı için. Ben iki sene evvel artık ağrılara dayanamadığım için bir kaç doktora görünmüştüm. Öncelikle tabanlık, atel ve makara ile engelleyici tedavi yapılmasını uygun gördüler henüz tam başında olduğum için. Çünkü ameliyat hem çok ağrılı olabiliyormuş hem de bu ameliyatı yalnızca bir kez olma şansı oluyormuş - son çare olarak. 2 senedir makara ve atelle eğrilmesini durdurdum sayılır. tabi topuklu ayakkabı hayal asla üzerinde duramıyorum. umarım ileride de olsa ameliyat olmak durumunda kalmam :/

  29 nisan 2018 23:50

  5. Sivri burun ayakkabi ve babetin korukledigi rahatsizlik. Hos bende genetik olarak vardi ama babetler nuksettirdi. Iki uc parmak topugu olan-kalin topuk- onu yuvarlak ya da kut burunlu ayakkabilar bulunca aliyorum. Topuklu niyetine. Onun disinda ortopedik ya da spor ayakkabi zaten. 

  30 nisan 2018 09:06

  6. Havalı ayakkabı olarak geçen nike air,skechers gibi ayakkabılar rahatlatır.Bi de parmak aralarına koyulan pedler ilerlemesini önler tamamen yok olmuyo ama ilerlemesi ve ağrısı önlenebilir

  30 nisan 2018 23:23

  7. eskiden askeri öğrenci alınırken yapılan sağlık kontrollerinde elenmenize sebep olan rahatsızlık(gizlinot: eskiden asker olmaya heveslenmiş halluks valgus'lu süslü bildirdi).

  28 temmuz 2018 13:59


  8. halluks valgus hastalığı en yaygın görülen ayak şekil bozukluğu hastalığıdır. bu şekil bozukluğu ayak baş parmağının yana doğru sapması olarak tanımlanır. ayak baş parmağının sapması öncelikle yana doğru gerçekleşse de ilerleyen safhalarda ayak baş parmağının ucu ve tırnak da ön düzlemde yana doğru döner. eklemin şeklinin bozulmasıyla birlikte yavaş yavaş iltihap oluşumu gözlenir ve oluşan iltihap ayağın ayakkabıya doğru şişmesine yol açar. bu şişliğin içerisinde iltihap olduğundan oldukça ağrılı olabilir. bunun yanında ayak baş parmağı ucu da yana saparak diğer parmağın üstüne çıkabilir. bu da diğer eklemlerde de ağrı oluşmasına yol açar. bazı genetik sebeplerden dolayı ayağın hafif taraklı olması halluks valgus hastalığını işaret etmez. ayağı taraklı olan bireyler hayatlarının geri kalanında daha geniş ayakkabılar seçerek çoğunlukla halluks valgus hastalığından korunurlar. yalnızca şekilden dolayı bu durumdan rahatsız olan hastalarda halluks valgus tedavisi uygulanması önerilmez. ayrıca halluks valgusun ortaya çıktığı belirli bir yaş aralığı olmadığından her yaştan bireyde görülme olasılığı da vardır.

  15 şubat 2020 06:18

  9. hayatımda babet bir tane giymişimdir, topuklu ayakkabı ise özel günler dışında giymişliğim olmadı. buna rağmen bende olduğunu aletli pilateste parmak ucuyla yapılan hareketlerden sonra yürüyemeyecek kadar ağrım olup doktora gittiğimde öğrendim.

  ameliyat dışında bir çözümü yok fakat ameliyattan sonra dikkat edilmezse yeniden oluşabiliyormuş, bir de doktor şimdiki derecesiyle ameliyat olmakla ilerlediğinde ameliyat olmanın arasında zorluk açısından fark olacağını söyledi.

  Şimdilik ayakkabı seçimime dikkat ederek ve sporda zorlamayarak sıkıntımı bertaraf ettim.

  21 mayıs 2020 14:51 21 mayıs 2020 14:57

  10. bu konuda çok çekiyorum, o yüzden yardımcı olması için bir öneri ile geldim.

  bu çirkin şey geçmiyor arkadaşlar, ameliyat bunun tek çözümü gibi. en azından benim deneyimim bu.

  Almanız gereken iki şey var, bunlar ise sadece olayın daha da kötü gitmesini engelliyor.

  ilki: bir (link: https://www.google.com/search?q=atel%20halluks%20valgus\&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiSidyB-fvrAhWDlYsKHc-lBc8Q_AUoAXoECAwQAw&biw=1440&bih=789#imgrc=1AeGl-isqo0RsM atel)

  bu çirkin mi çirkin ateli her allahın günü takıyorum. yatmadan önce geçiriyorum, sabaha kadar. artık alıştım.

  diğeri: (link: https://www.google.com/search?q=bunyon silikon&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj85t-m-fvrAhXCsKQKHbh4AFsQ_AUoAnoECA0QBA&biw=1440&bih=789#imgrc=vKI_taIbPl0eUM bunyon silikonları)

  bunu da haftada 3-4 kere, gün içerisinde takıyorum.

  tüm bunlar düzeltiyor mü? hayır dostum noooo, bu meret düzelmiyor. ama daha kötüye gitmesini engelliyor gibi.

  benim de ayak fetişisti erkek turnusolumdur bu, napayım.

  22 eylül 2020 07:43 1 ekim 2020 14:32