sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (1)

1. evde yemek planlama işleri sadece sizden soruluyorsa kulübe hoşgeldiniz.1 gün,2 gün,3 gün,5 gün değil,her gün ama her gün küçük çaplı bir kaos haline geliyor benim için.sorun tam olarak yemek yapmaya üşenmek değil,her gün ne pişireceğini bulamamak.Her türlü kombinasyonları artık motora bağlamış bir şekilde yaparsın ama bir yerden sonra sıkar ve aklına çeşit gelmez.1 haftalık menü hazırlayayım dersiniz ama haftanın bir kaç günü patlar o plan.Biri olmalı ve bana menüler vermeli şeklinde hayaller kurarsınız,şahsen benim her akşamüstü yaptığım şey,ama salonla buzdolabı arasında gider gelir neleriniz var ve bunlarla ne gibi şeyler uydurabilirim diye düşünürsünüz.Ben henüz radikal bir çözüm bulamadım ve bu kanayan yaraya hep birlikte parmak basabiliriz diye bu başlığı hizmete açmış bulunuyorum.

2 temmuz 2018 10:39

2. varsa bir programı gizli bir formulu olan allah aşkına paylaşsın. beyin hücrelerim ağlamaklı hergün.

2 temmuz 2018 11:22

3. Evliyseniz günün menüsünü eşinize de  sorarak oluşturabilirsiniz. Ben de artık planlayamıyorum. Bazı günler hatta birçok günler :) akşama yemek yapacak halim kalmıyor... akşama doğru eşime ‘akşam ne yeriz’ diye sorarım ya da o bana sorar; canımız ne istiyorsa ortaya döker, dışarıdan  söylemeye ya da pratik birşeyler yapmaya karar veririz genelde. Ev yemeği istiyorsak da yemek sitelerinden en hızlı en kolay ne yapılır, ufak bir araştırmayla bulup karar veriyorum. 

Yoksa çalışan insana hergün yemek yapma derdi külfetten başka birşey değil. Hayatlarımıza yazık... 

edit: beğenmeyenler neyi beğenmedi anlam veremedim :)

fakat bilgi eklemek istiyorum.

dışarıdan hamburgere, kumpire falan para verip alan insanlar değiliz. canımız bu tür şeyler çekerse evde yaparız. aylık alışveriş yapıyorum. aldığım beyaz ve kırmızı etleri iki kişilik porsiyonlara ayırıp derin dondurucuya atarım. hamburger köftesi için mesela kıyma aldığım zaman 200-250 gr hamburger köftesi yapıp buzluğa atarım. 

şipşak yemekler için benzer çözümler bulabilirsiniz. 

yoksa yirmi saat ıspanakları ayıkla, yıka, suda beklet, pişir falan her gün yapılacak işler değil çalışana. o kadar uğraşıyorsun iki günde bitiyor. 3 güne sarkan yemekten de bi fayda gelmiyor.

ben de isterdim bazılarınızın yaptığı gibi kışlık domates vs mevsimsel meyve-sebzeleri ayıklayıp/haşlayıp dondurucuya atmayı ama birkaç haftasonumu bu işe ayırmayacak kadar tembelim.

2 temmuz 2018 11:44 2 temmuz 2018 13:40

4. annemin süslü de yazar olduğuna inanmamı sağlayan başlık. Kadının bütün derdi bu.

Kahvaltı biter bitmez hemen düşüncelere dalar. "Akşam ne yapsam?"

Haftalık menüler yapmayı denedik, olmadı. Günü gününe karar vermeye alışmışız çünkü plana uyamadık. Çok zor yani hele bir de bizim ailedeki gibi yemek seçenleriniz varsa daha zor.

ilgili medya:
1
2 temmuz 2018 12:00

5. neredeyse hiç planlamıyorum. zaten haftada 2 gün annemdeyiz. annemden dönerken sağ olsun muhakkak yemek koyuyor bize. 2 günde öyle idare ediyoruz. 1-2 günde dışarıda yemek yiyoruz. kalan yemeksiz günlerde de uyduruyorum birşeyler.

2 temmuz 2018 12:01

6. anneciğimin her gün yaşadığı sorun.

elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum, yoğun bir işte çalıştığı için evi düşünmesin istiyorum, sürekli akşama şunu yiyelim bunu yiyelim diye fikir veriyorum hatta o gelmeden ben kendim yapıyorum sırf stres olmasın diye ama o eve geldiğinde bile “yarın ne yapıcaM??” diye kafayı yiyor djjdjdkfl 

2 temmuz 2018 12:06 2 temmuz 2018 12:07

7. Haftanın çoğu günü yaşadığım en büyük sorunsalım. İşten çıkmaya yakın 4 gibi başlıyor "ne pişireceğim" karın ağrım eve gidene kadar içimi kemirip duruyor. Bazı haftalar hafta sonundan dolapta olanlara bakıp kafamda haftalık plan yapıyorum. Ancak çoğu zaman hafta sonu koşturmacayla geçtiğinden pek de mümkün olmuyor bu durum. Çözüm şu oluyor genelde. Eve gidiyorum, dolabı açıyorum ve midemin götürdüğü yere gidip hemencecik bir şeyler pişiriyorum.

3 temmuz 2018 11:39

8. “Karnıyarık mı yapsam?” ile başlar menemenle sonuçlanır. 

3 temmuz 2018 12:23 3 temmuz 2018 12:31

9. Çalışırken hiç dert etmiyordum ve daha pratiktim sanırım. Ev hanımcılığı oynadığım şu dönemde resmen öğlene kadar ne yapıcam ya diye dört dönüyorum. 

3 temmuz 2018 12:39

10. 1 ay öncesine kadar yaşadığım sorundu fakat şuan çok rahatım. Cumartesi günü lazara ve markete gidiyorum dolaba koyduğum her şeyi listeliyorum. Daha sonra oturup bunlarla ne yemek yapabilirim diye planliyorum ve onları yazıp dolabın üstüne asıyorum. Ortalama yarım saatimi alıyor bu işlem. Daha sonra yeşilliklerin hepsini yıkıyorum ve kurutuyorum daha sonra buzdolabı poşetlerine ya da kavanozlara koyuyorum ve dolaba kaldırıyorum evde hiçbir şey olmazsa bile salata malzemeleri hazır oluyor hemen karıştırıp sosluyorum. Bu sayede hem hiçbir şey bozulmuyor, çöpe gitmiyor hem de bütün gün ne yemek yapacağım diye düşünmek zorunda kalmıyorum.

3 temmuz 2018 12:53