yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (1)

  1. ilk kez 1886 yılında abd'de üretilen, türkiye'de ise 1990'dan sonra kullanımı yaygınlaşan; kadınların regl dönemlerinde iç çamaşırlarına yapıştırmak suretiyle kullandıkları ürün. uzun süre hiyjenik ped piyasasında tekel oluşturan orkid markası, son yıllarda çeşitliliğin artmasıyla birçok rakiple karşılaşmış ve birçok alternatifi olmuştur.

  hijyenik ped bizler için ulaşması çok kolay ve günlük hayatın bir parçası olsa da, az gelişmiş ülkelerde kadınların hijyenik ped imkanı olmadığından bu dönemleri kabus gibi geçmektedir. bu konuyla ilgili hindistanlı (link: http://onedio.com/haber/kendini-yoksul-kadinlara-hijyenik-ped-uretmeye-adamis-regl-adam-in-sira-disi-oykusunu-mutlaka-okumalisiniz--652042 arunachalam muruganantham) 'ın hikayesine göz atmanızı öneririm. aslında hiç farketmediğimiz böylesi küçük konularda büyük şansa sahibiz.

  18 ocak 2016 00:12 18 ocak 2016 00:12

  2. özellikle yurtdışında, kadınlara ücretsiz dağıtılması gerektiği savunulan şey. bu durum, amerika’da cinsel eğitim derslerinde erkek çocuklara ücretsiz prezervatif dağıtılırken, kız çocuklarına ped dağıtılmaması sebebiyle gündeme gelmiş. 

  erkeklerin seks yapması (gizlinot: dolayısıyla prezervatife ihtiyaç duyması) bir tercihken, kadının regl olmasının bir tercih veya karar olmadığı halde lisedeki kız çocuklarına ücretsiz ped dağıtılmamasının haksızlık olduğunu savunuyorlar doğal olarak. Olay sadece bu da değil, Avrupa ve Amerika’da kadınlar aynı zamanda, yukarıdakiyle aynı sebepten pedlerden lüks vergisi alınmamasını istiyorlar. zira ped yada tampon bizler için bir parfüm yada ruj tarzı bir “lüks” değil, her ay duyduğumuz bir ihtiyaç sonuçta. 

  twitter’da bu akımı savunan kadınlarla kafa tutmaya çalışan, kadınların lüks vergisi olmadan ped almasına karşı çıkan erkekler öyle acınası durumda ki, “kadınlar egemenliği bu salaklara(gizlinot: erkekler) nasıl kaptırdı ya?” falan okuyorum bu yorumları okudukça. 

  bir sivri zeka mesela demiş ki “ben çişim gelince tutuyorum, siz de tutun. siz mesanenize hakim olamıyorsunuz diye vergi mükellefleri sizin adınıza vergi ödemek zorunda değil.” Zannediyor ki biz kanı tuvalete gidene kadar içimizde tutamadığımız için ped kullanıyoruz. Kendilerine (gbkz: meninist) diyorlar bir de, keşke gerizekalılık parayla olaydı da etrafımızda biraz zeki insan göreydik. 

  Hijyenik ped ve tampon, Türkiye’de de birincil ihtiyaç maddesi sayılmıyor, bu sebepten gelişine engel olamadığımız reglimize %18 vergi koymuşlar arkadaşlar. erkeksen sevişirsin, prezervatif kullanacaksan verirsin o parayı. Biz sadece kadın olduğumuz, kadın doğduğumuz için %18 veriyoruz. ihtiyaç değil lüksse, hiç birimiz 1 ay ped kullanmayalım o zaman. Lüksmüş madem, lüksümüzü kullanmayalım. Ama bir çüklü de “aaa bu kadının arkasına kan geçmiş” derse ağzınıza küreği yersiniz valla benden söylemesi. 

  25 temmuz 2018 20:37

  3. Benim sorunum günlük pedler. Daha önce yazan oldu mu yoksa ben mi yaşıyorum bu sorunu bilmiyorum ama ne zaman kullansam daha fazla akıntım oluyor. Ne kadar ince, pamuklu hava alan yüzey de deseler ben hava aldırmadığını düşünüyorum. Hele şu yaz günlerinde hiçbiri çekilmiyor sürekli iç çamaşırı değiştirmeyi tercih ediyorum. Kendisini adetin son günlerinde kullanıyorum artık. 

  25 temmuz 2018 22:06


  4. Fiyatları ile regl dönemine lanet ettiren ürün. Hele şu son çıkan boyasız parfümsüz temiz içerikli olduğu iddia edilenler ateş pahası. Geçen ay ve bu ay arasında indirimsiz fiyatlarda en az 1 tl fark var. Sigaradan beter zam yiyor.

  28 ağustos 2019 22:36

  5. Çoğu yere oranla eve nin daha ucuz olduğunu söyleyebilirim ped konusunda. Malum fiyatlardan dolayı eve de indirim yakalarsanız stoklayın derim. Ben yoğun kanaması olan biri olarak böyle yapıyorum çünkü. Böylece 3-4 ayda bir alıyorum. Bi de çoklu paket almak tekli paket almaktan daha ekonomik oluyor her zaman. Ayrıca pamuk olmasına lütfen özen gösterin, kendi bileceğiniz iş ama sistit in en büyük sebebi naylon ve pamuk adı altında satılan naylon pedler. İmkanınız varsa adet kabı kullanın, çünkü en ekonomik.

  28 ağustos 2019 23:13

  6. Çok uzun bir dönem orkid kullandım, ardından kotex’e geçtim. Kotex ile iyi gidiyorduk aslında ama tutmayan bir şeyler vardı aramızda, kanatları gibi... ama alerjik bir cildim olduğu ve mantara varan ani ve şiddetli tepki veren bir bünyem olduğu için oyna devam diye diye bugüne geldim. Her adet döneminde küloduma kan geçtiğini de belirteyim. Bu sefer aniden adet olup bimden ped almam gerektiği için önce kotexin yokluğuyla endişeye düştüm. Sonra elime orkid aldım, parfümlüydü. Parfümlü bir pedi bir saat takacağıma kendimi vajinamdan vururum, benim için aynı etki. Neyse dedim parfümsüz falan scarlett marka olanı aldım. 2,95 falan sanırım fiyatı. İnce, küloda baya tutunuyor ve Kaşıntı ya da terletme yapmadı. Durur muyum a101’den de molped aldım yine 4,95 falandı sanırım. Birini eve attım birini işe. Bir damla kan geçmedi küloduma. Bir kez olsun kaşınmadım. Bu yaz sıcağında poşet bağlamışım gibi hissettirmediler ve 20 pedi toplam 8 liraya falan mal ettim. Parfümsüz olmak şartıyla bundan sonra tüm pedlere şans tanıyacağım, herkese de tavsiye ederim. 

  6 eylül 2019 01:06

  7. Sleepy markası ped çıkarmış. Denedim ben beğendim vallahi. Kotex kullanıyordum yani kotexin yumuşaklığını seviyordum. Bu marka da yumuşak,yapışmıyor,poşet gibi de hissetmedim. Sleepy markasının ürünlerini ablam bebeği (yeğenim) için kullanıyordu ıslak mendili olsun alkol falan yok içinde güvenilir bir marka yani yeni çıktığı için sanırım şuanlık fiyatlar uygun fiyat artmadan stok yapmalı...

  6 eylül 2019 01:43


  8. hijyenik mi güldürmeyin beni?! pedin hijyenik olabilme ihtimali sıfır. #adetkabı kullanın.

  23 ağustos 2020 14:24