yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

  4. Tedavi bitince omur boyu geceleri plastik retainer takmak zorundasiniz. Takmayinca disler tekrar eski haline donuyor sonra bastan ikinci tur ucuncu tur tedaviye para bayiliyorsunuz. Dislere sonradan herhangi bir ekstra islem, dolgu, kron falan yapilirsa tekrar kalip aldirip yeni retainer yaptirmak gerekiyor.

  Simdiki kafam olsa En basindan porselen yaptirirdim. 

  14 şubat 08:57

  3. diş teli kullanmak istemeyen kişiler için tasarlanmış ortodonti yöntemi. ben de bugün 23 plaklık, tahminimce 7-8 ay sürecek olan tedavime başladım. invisalign paketlere ayrılmış bir tedavi. lite, moderate, comprehensive olarak gidiyor. moderate paket 20 plağa kadarki süreci kapsıyor, bazı yerlerde 20+5 olarak gördüm. 20 plağı geçince comprehensive paket alınıyor ve bu paket 3 yıl boyunca (benimki 3 ama bazı yerlerde 5 olduğunu gördüm) sayı sınırı olmaksızın tüm ek plakları karşılıyor. ilk muayenede üst çenenin de daha geniş olması için comprehensive paket önerildi bana, ben de uygundur dedim. sorun şu ki ölçüler alınıyor ancak burada net olarak kaç plak kullanacağınızı bilmiyorsunuz. doktorunuz ölçümler üzerinde planlamayı yapıp size bir hafta gibi bir sürede iletiyor ve onaylarsanız plakların üretimine başlanıyor. ben 3 plak için comprehensive almak durumunda kalmış oldum, bu kısım hala kafamı karıştırıyor. 23 plak da kullansanız 60 plak da kullansanız aynı tutarı ödüyorsunuz, en azından benim ortodontistimin verdiği bilgi bu yönde ki bence bu kısmı çok saçma.

  bugün plaklarımı almadan önce ön iki dişim hariç tüm dişlerime dolgu maddesinden ataçmanlar yapıştırıldı. maalesef bu ataçmanlar tedaviyi görünmez olmaktan çıkarıyor, belli bir mesafeye kadar da oldukça belli oluyor. acı eşiği yüksek biri olarak da plakların beklentimin üzerinde sızlamaya sebep olduğunu söyleyebilirim. özellikle de yemek yedikten sonra tekrar takınca o sızıyı çok daha fazla hissediyorsunuz, sonra hafifliyor. her plak değiştirmede ilk birkaç gün bu sızlamaların olması normal tabii, bu baskı ile dişler hareket edecek. bu arada ben bugün ilk beş plağımı aldım ve şimdilik her birini 10 gün kullanacağım. şu an çıkarırken biraz zorlanıyorum, hatta ilk çıkarmamda ataçmanlardan biri kırıldı gibi ama doktorum zaten bunun önemli olmadığını söylemişti. beni plağın oluşturduğu baskıdan daha çok rahatsız eden de dişlerimi kapattığımda azı dişlerimde plaklar üst üste geldiği için dişlerimin kapanmaması, normalde derin kapanışa sahip olduğum için de şu an tam kapatamıyor olmak garip geliyor olabilir. nasıl anlatsam bilmiyorum plastik eziyor gibi bir his, şu an çok rahatsızım bu histen. ilk gün benim için kafa karıştırıcı gidiyor ama alışacağım muhakkak, burayı da güncellerim.

  4 ocak 02:41 4 ocak 12:59

  2. süreciyle ilgili yeni aşamalarımı anlatmak istediğim ortodonti tedavisi ürünü ve markasıdır.

  ilk set plakların bitmesine yakın tekrar ölçüler alındı, dişlerim büyük ölçüde düzelmişti, ufak düzeltmeler için bir set daha plak kullanılmasına karar verildi.

  ikinci setin kullanılması olağan bir durum. invisalign bunu öngörerek paketine bunu da ekliyor, gerek duyulması halinde ikinci set plaklar da aldığınız pakete dahil oluyor, tekrar ödeme yapmıyorsunuz. bu konuda diş hekiminizden mutlaka paket içeriği hakkında güncel ve net bilgi almanızı öneririm.

  ek not: rakip firma olan orthero'da ikinci set pakete dahil değildi, ihtiyaç duymanız halinde ikinci seti tekrar satın alıyordunuz. yine bunun güncel paket içeriği için de diş hekiminizle bilgi almanızı öneriririm.

  yine baştaki gibi aşamalar gerçekleştirildi. ölçü alınması, yurtdışındaki invisalign merkez ve diş hekimimin birlikte program oluşturması, diş hekimiyle benim birlikte görüp benim de teyit vermem, yeni plakların gelmesi, eski ataçmanların sökülmesi, yeni ataçmanların yerleştirilmesi, kontrollerde gene törpülemeler ile ikinci aşamada invisalign tedavime devam etmekteyim.

  dolgu malzemesi gibi olan ataçmanların sökülmesinden de bahsedeyim. eski ataçmanların sökülürken hissettiklerimden çok hoşlanmadım da çok rahatsız da olmadım, işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir acı yada hassasiyet yaşamadım. lekelenme olmadı. iki dişimde oralarda halen incecik bir tabaka halinde malzeme var, onları da tüm ataçmanlar çıkarken hekimimle görüşeceğim.

  tedavinin sonuna yaklaştım. yeni aşamalarda güncelleyeceğim.

  29 eylül 2022 12:13 29 eylül 2022 12:14


  1. diş teli tedavisine alternatif olarak, dişinize sabitlenen diş renginde ataçmanlar ve istediğinizde çıkarabildiğiniz kişiye özel tasarlanmış bir dizi şeffaf plak ile dişlerinizdeki çapraşıklıkları düzeltmeyi vadeden marka.

  sürece daha evvel başlamakla birlikte, ağustos 2021’de plakları takmaya başladığım tedavim ile ilgili güncelleme yapacağım.

  ukte sahibi (yazar:boyle delirdim)

  süreç ve kapsadığı süreler herkese göre değişkenlik gösteriyor, sizin tedaviniz bambaşka olabilir. 4 aydır devam eden kendi sürecimden yola çıkarak tedaviden bahsedeyim.

  ön görüşme, karar verme ve ölçülerin alınması ile başladık. ölçüler kalıpla da alınabiliyor, daha teknolojik bir tarama yöntemiyle de. fotograflarınız da çekiliyor.

  veriler amerika’ya gidip değerlendiriliyor. önce merkez ve doktorunuz programı düzenliyor. sonra sizinle paylaşıyor. ekranda süreci ve sonucunu kendi fotografınız üzerinde görüyorsunuz. mutabık kaldığınızda sipariş veriliyor. plaklar yurtdışında üretilip kargoyla geliyor. programın hazırlanması ortalama 1 hafta, üretim yapılıp kargonun gelmesi 1-2 hafta sürüyor.

  diş telindeki braketler gibi invisalign’da da ataçmanlar dişlerinize yapıştırılıyor. ataçmanlar beyaz dolgu malzemesi formunda, diş renginde, farklı boyutlarda, dikdörtgen ve üçgen şekilli oluyor. sayısı tamamen tedavinize özel bir durum. benim neredeyse bütün dişlerimde birer yada ikişer tane ataçman bulunmakta. tedavi sürecinde de eklenmeye devam edecek. kimi insanlar 3-4 ataçmanla da tedavi oluyor.  

  dişlerime metal kancalar yapıştırıldı, lastik takıyorum. bu da tamamen kişisel tedavi programınıza göre değişen bir durum.

  plaklarınızı haftada bir, on günde bir, iki haftada bir gibi kişisel tedavi sürecinize göre tespit edilen aralıkla değiştiriyorsunuz. gelişime göre tedavi aırasında da bu süre değiştirilebiliyor. 

  ağrı sızı çekiyorsunuz. bu açıdan diş telinden pek farklı değil. bazen çok ağrınız oluyor, yemek yerken zorlanıyorsunuz, ağrı kesici almak zorunda kalıyorsunuz. bazen yalnızca bir bası hissediyorsunuz. zamanla alışıyorsunuz. o acı eşiği yeni normaliniz oluyor.

  avantajı istediğinizde çıkarabiliyor olmanız, böylece dilediğiniz şekilde yemek yiyebiliyorsunuz ve dişlerinizi rahatça temizleyebiliyorsunuz. yalnızca yemek yerken ve temizlik için çıkarmak gerekli. genelde dikkat ediyorum. bazen bikaç saat geri takamadığım oluyor. hemen geri takmak gerekiyor. ara sıra bikaç saat tolere edilebilir ama bir gün iki gün yada günlerce takmamak asla olmamalı.

  temizliği için corega’nın ve rossmann’ın plaklar için özel temizleyicilerini kullanıyorum. kalıntılardan temizliyor, sararmayı ve koku oluşumunu önlüyor. plak temizleme tableti olmazsa olmaz bir ürün. her çıkardığımda ve tablete koymadan önce yumuşak diş fırçası ve diş macunu ile de temizliyorum, her ne kadar plaklar ağzınızdayken yemek yenmese de ağız dokularının kalıntıları plakta birikiyor, tabletli suya öylece koyunca tam temizlenmiyor, öncesinde fırçalayınca tam temizleniyor. 

  çok yakınınızda olmayan kimse fatketmiyor. lastikler görünüyor ama:) plaklar arada konuşmanızı hafif bozuyor, “s”ler “ş”ler zor çıkıyor, sonra geçiyor, alışıyorsunuz :)

  ilk değişimi 2 ay sonra yakınlarım farketmeye başladı. ben 3. ayda farketmeye başladım. bu da tedavinize göre değişen bir durum. kimi insanlar ilk aydan farkediyor.

  ataçmanlar ve plak nedeniyle çay kahve tiryakisi bir insan olarak lekelenme yaşıyorum, bu vesileyle kahveyi azalttım. tedavi bitip ataçmanlar çıktıktan sonra temizleme işlemi ve kafama yatarsa zarar vermeyen bir beyazlatma işlemi yaptırmayı planlıyorum.

  süreci ve gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim. 

  26 ağustos 2021 10:03 30 aralık 2021 11:44