girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

6. Kesinlikle aksatılmaması gereken muayenedir.

Zamanında kist gibi dertlerle uğraşırken bu konuyu çok ciddiye almaya başladım.

Bir gariplik yoksa 6 ayda bir mutlaka gidiyorum.

Ayrıca 21. yüzyıldayız hala ilişkim var diye ters bakan doktor mu var ya?

Benim doktorum benden daha heyecanlıydı, son hamilelik şüphemde, inşallah değilsindir diye jdjsjdj

16 ağustos 17:27

5. Muayene koltuğunun beni çok strese soktuğu, en sevmediğim muayene şeklidir. Her kadının mutlaka belli periyotlarda jinekolojik muayene olması gerekir.

16 ağustos 16:29

4. Bunun için ekstra özen gösterip,kötü bir muamele ile karşılaşmamak için en özel,en güzel hastaneleri seçersin ve karşına en hödük jinekologlar çıkar dangıl dungul evli misin bekar mısın soruları havada uçuşur.Bunun medeni durumla ne ilgisi var ? Tıbbi bir gerekçe ile sorulan sorunun medeni durumla tabiki bir ilgisi olamaz.Tıbbın bilmek istediği cinsel olarak aktif misin değil misin.İşte sorulması gereken soru bu! İnanır mısınız gittiğim doktorlar içinde hayatımda bu soruyu bu şekilde bana bir tek küçük bir ildeki aile hekimi yöneltti.Vereceği ilacın yan etkileri bakımından cinsel olarak aktif bir hayatımın olup olmadığını sordu,dedim evet var ha tamam öyleyse kusura bakmayın yan etkilerinden dolayı sizi uyarmak için sordum lütfen yanlış anlamayın diye de baya utandı sıkıldı adamcağız.Dedim rica ederim tabiki sorabilirsiniz,keşke herkes sizin gibi usülünce sorsa bu soruyu.çok haklısınız malesef bu çok yanlış şekilde soruluyor bunun medeni durumla hiç bir alakası yok diye ekledi.Yani kısacası süslüler burda doktor en büyük etken,üslubundan hoşlanmadığınız hiçbir hekime mahremimizi açmak zorunda değilsiniz,sorununuz ne olursa olsun sizi anlayan size saygı duyan doktorlara muayene olun.İnanın işini layıkıyla yapan hekimler de var.

23 mayıs 06:11


3. iki klişesi vardır , altta yazıldığı gibi evli misin sorusu bir de sıkışık mısın (ultrasona girenler bilir )

22 mayıs 22:21

2. en en en bilinçsiz olan ülkelerdeniz bu konuda. soru-cevap aparatındaki soruların yarısından kurtuluruz şunun rutini otursa kadınlarda. biz ortaokuldayken cinsellik dersi almıştık, heh işte tam orada öğretilmelik. normalde her kadının bir de jinekoloğu olmalı gittiği, düzenli testlerini yaptırdığı, sorularını sorduğu.

sanırım o yüzden (link: https://www.suslusozluk.com/ertesi-gün-hapı?i=759579 şu) girdim çok eksilendi. herkes nasıl bulalım ertesi gün hapını aynı gün diye düşündü. ama halbuki bir düzenli doktorun olsa acil durumu anlar ve ona gidersin, hormonlar şeker gibi ortalıkta reçetesiz bulunmaz.

hak vermiyor değilim tabii ki kadınlara, ilk girdide de belirtildiği gibi "evli misiniz" diye tıbbi geçerliliği olmayan bir soruyla karşılaşıyoruz. evlenmeden cinsel ilişkiyi geçtim, evli ve bakire de olabilir bir kadın. o doktorların, hemşirelerin kafasında sopalar patlasın, bunlar öğretilmiyor mu size o fakültelerde.

yine de bir iki tutturamazsınız, sonunda iyi bir doktor bulursunuz.

22 mayıs 21:20

1. jinekolojik muayene için kliniğe gittiğinizde daha kayıtta başlayarak ultrasona girilene kadar sorulan tek bir soru vardır “evli misin bekar mı?” sorusudur. bu soru yanlış ve baskıcı bir şekilde sorulan cevabına göre yanlış anlaşılmalara sebep olan sorudur çünkü sorunun amacı cinsel birleşme yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek, kaba tabirle bekaretinizi sorgulamaktır. çünkü henüz bir cinsel birleşmeniz olmamışsa size vajinal muayene yapmazlar, hatta bazı hastanelerde erkek doktor dahi muayene etmez. ultrason da rahim içinden değil karından yapılır. bu nedenle soruyorlar “evlilik” durumunuzu. 

ben evliyim. nüfus kaydım da evli çıkıyor ama hastanede buna bakmıyorlar zaten. ultrason odasına geldim sordu evli misin diye. doktor zaten yazmış kağıda transvajinal ultrason diye sen yap geç ne diye sorguluyorsun! benden önce 50 yaşlarında bir kadına sordu. kadın bekarım dedi, doktor ultrasonu yanlış yazmış herhalde deyince hasta duruma uyandı ve boşandım dedi. tamam o zaman deyip aldılar ultrasona. 

velhasıl bu mal ülkede her şey gibi bunu da yanlış yapıyoruz ama yapacak bir şey de olmuyor. burada çok arkadaşımız evlilik dışı ilişki yaşadıkları için muayeneden çekiniyorlar. muayeneye gidin. sordukları şey medeni haliniz değil. evli misin diye sorunca evliyim deyin ve olun muayene. sizin özel hayatınızı yaşama biçiminizi resmiyete döküp dökmediğinizi sormuyorlar. dertleri aslında fizyolojik durumunuzu sormak. ha ama şuna dikkat edin. evlisinizdir de cinsel birleşme olmamış ve hala bakiresinizdir bu durumda transvajinal muayene olmak istemeyebilirsiniz uyarın mutlaka.

olması gereken ise şu, sadece muayene edecek doktor “aktif cinsel birliktelik var mı ya da daha önceden oldu mu?” diye sorar. ultrason cihazı odasındaysa ona göre kendi muayene eder, değilse nasıl ultrason istediğini yazar ve bir daha bu sorgulanmaz ama işte bu seviyeye nasıl gelinir bilemiyorum. 

22 mayıs 10:53