yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (80)
  • medya (0)

  1. en temel hakkidir. turkiyede bunun pratikte dava yoluna gidilmeden gerceklesmesi icin her turlu caba gosterilmelidir.

  3 ekim 2014 06:01

  2. Evlenildiğinde yanına kocanın soyadı eklenerek Yapılabilen eylem. Akademik çevrelerde yaygındır. Malum makale işleri, tanınırlık vs vs.

  3 ekim 2014 09:37

  3. kendi soyadı dediğimiz soyad babanın soyadıdır. babanın ailesinden kocanın ailesine geçişi simgelemek için soyadı değişir.

  eski soyadımı, iki soyad birlikte çok uzun ve karışık olacağı için, kullanamam diye tutmadım.

  bu konudaki en büyük sorunlardan birisi de, anne baba boşandığında çocuğun babanın soyadını alması ve genellikle birlikte yaşadıkları anneleri ile soyadlarının farklı olması. bu nedenle haklı olarak eski eşinin soyadını taşımaya devam etmek isteyen kadınlar, ve buna izin vermeyen geri zekalı bir sistem var.

  kanada'da jest olsun diye evlendiklerinde eşler soyadı değiştiriyorlarmış diye duydum, o da değişik.

  3 ekim 2014 09:51

  4. Ülkemizde de bir an önce yasal hale gelmesini canı gönülden istediğim hak.

  Şu anda evlilik işlemleri yapılırken iki soyadımı da kullanmak istiyorum şeklinde belirtebiliyorsunuz ama daha sonra bütün resmi işlerinizde iki soyadını da kullanmanız gerekiyor. Eğer birbiriyle uyumsuz veya uzun soyadlarsa eziyet olacağından tercih edilmeyebiliyor.

  Sadece kocanın soyadı veya her iki soyadını kullanmak ise tamamen kadına eziyet olarak geri dönüyor. Evlilik sonrası bütün kimlikler, kredi kartları vb'nin değiştirilmesi gerekiyor. Sonra eğer boşanma falan olursa yine tüm evrakın eski haline getirilmesi gerekiyor ki bunun için boşanma kararınızın istenebildiğini diymuştum bu durum yine kadına külfet oluyor.

  Çocuğun soyadı konusunda anne-baba soyadının birlikte kullanılması, sadece anne veya sadece baba soyadının kullanılması ve bunların çok uzun prosedürlere gerek olmaksızın çocuk reşit olduğunda değiştirilebilmesi gibi uygulamalar olabilir.

  Neticede artık hepimizin tc kimlik numarası var ve örneğin evlendiğinizde e-devlet sisteminde zaten gerekli güncellemeler otomatik olarak yapılabiliyor. Soyadı diye tutturmaya ne gerek var bu kadar anlamıyorum.

  3 ekim 2014 10:53

  5. Yasallaştırılmasını canı gönülden destekledim hak. Ancak bana sorarsan, ben bu soyaddan kurtulup bir an önce başka bir soyadla hayatıma devam etmek istiyorum. babamın soyadını hayatım boyunca taşıyacak olma ihtimali resmen iğrendiriyor beni.

  ps:herkesin babası, babişkosu olmuyor

  3 ekim 2014 11:05

  6. Aklıma (link: http://galeri2.uludagsozluk.com/358/k%C4%B1zl%C4%B1k-soyad%C4%B1n%C4%B1n-evlendikten-sonra-kullan%C4%B1m%C4%B1_387078.jpg şu karikatürü) getiren başlık. Nedeni ise bu karikatürde tam olarak kendimi bulmam. hemen nedenini anlatayım...

  Şimdi benim iki adım var, ikisi zaten birbirine hiç yakışmayan garip bir kombinasyon oluşturan isimler. bir de soyadım var, ama soyadım da kadın ismi. soyadımı daha çok severim misal. yani üç isimli gibiyim. hatta arkadaşım yengesine benden bahsederken üç adımı birden söyleyerek "onunla beraber geleceğim" dediğinde yengesi "üçü de mi gelecek?" demiş. böyle şeyleri çok yaşadım.

  öte yandan müstakbel eşimin soyadı da bir kadın ismi. evlenirsem ve eğer kendi soyadımla beraber onun soyadını da kullanmak istersem dört kadın ismine sahip bir kadın olacağım. allahım çok komik bir şey.

  ama ben eşimin soyadını almak isterim. kendi soyadımdan sıyrılmamda bir mahsur yok. babama 'baba' bile demiyorum, soyadını taşımasam da olur. bir de sanırım biraz geleneksel bir kızım ben, o yüzden bunu babamla aram iyi olsa bile isterdim.

  ama tabi ki bu evlendiği zaman kendi soyadını kullanmak isteyen kadınları desteklemeyeceğim anlamına gelmiyor. soyadı da sonuçta uzun zaman boyunca alışılan bir şey, kimse bundan kopmak istemez. hele ki sevilen bir babanın ya da gurur duyulacak bir ailenin yadigarı ise.

  3 ekim 2014 11:16

  7. Kendi soyadımı da kullanıyorum eşiminkini de. Eğer uzun ve çirkin bir soyadım olsaydı kullanmayabilirdim. Ama bu halimle memnunum, eşim de destekliyor....

  3 ekim 2014 13:32

  8. Bence en güzeli hem kendi soyadını hem de eşinin soyadını kullanmak.

  3 ekim 2014 13:37

  9. hım ben de böyle düşünüyorum. sırf sosyal hayatta karışıklık çıkmasın diye yapılmış bi uygulama. sorarım biz mi sebeb olduk bu karışıklığa. neden kadın, erkeğe soyadı vererek bu karışıklık önlenmek istemedi. neden erkekler, illaki kadını ezerek yükselme çabalarında. halbuki fiziki anlamda güçlüler, yetmiyor sanırım bu güç. bizdeki güzelliğin yetmediği gibi.

  finlandiyada sanırsam kadın erkeğin soyadını alıyor, erkek de kadının. ee bi karışıklı çıkıyor mu. çocuklar kimin soyadını alıyor, tabisi bilemiyorum.

  bazıları da şunu düşünür: çocuğumla aynı soyadı taşımak gurur verici. evet, eyvallah da boşanırsan yine kendi soyadına geri dönüyorsun. bunda seçim hakkın var mı bilmiyorum da genelde böyle oluyor. medeni hukuk dersi almadım.

  ben bi kadın olarak onunla aynı soydan değilim, bu sebeble almak zorunda değilim. tabi sormuyorlar sana. benim erkeklerden istediğim evli de olsanız olmasanız sizden meydana gelen çocuklara soyadınızı verin. soyunuzun arkasında olun. çöpe atılmasına sebeb olmayın.

  3 ekim 2014 14:58

  10. Ben kendi soyadimi seviyorum. Aslinda cocugu da benim soyadimi tasisin istiyorum. Sirf bu yuzden cocugun babasiyla cocuk dogduktan sonra evlenebilirim.

  4 ekim 2014 09:28