yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (0)

  1. Kaynananın daha kibar versiyonu

  24 ekim 2016 19:50

  2. Özellikle ortadoğu toplumlarında çok yaygın şekilde bir sorunsal olarak ortaya çıkan bireye verilen isim.

  Tıpkı "kaynana" gibi "kayınvalide" sözcüğü de çok itici ve soğuk, hatta korkutucu ayrıca.

  Oysa sevdiğiniz erkeği dünyaya getiren, onun olduğu kişi olmasında birinci seviye rolü olan bir kadın, bir "anne", sizin içinizde de doğal olarak, otomatikman bir takdir, hatta minnet duygusu uyandırmalıdır. İyi bir erkeği dünyaya getiren kadın da (gbkz: Ekseriyetle) iyi birisidir. Tersi de oluyor tabii, çok şükür ben istisnasına denk gelmedim. Ama gelmekten de yıllarca deliler gibi korktum!

  Kayınvalidem, kaynanam, kaynatam bu sebeple hiç olmadı. "Teyze" diyemeyecek olsam da bir çeşit ikinci annem olarak görebileceğim ve muhabbetle bakabildiğim bir kadın oldu.

  Arazlı "gelinler" olduğu gerçeğini de kabul etmekle birlikte, sizi de aynen gerçekten bir çeşit ikinci kızı olarak göremeyecek bir kadından "kayınvalide" filan olmaz. Sizin hayatınızın dışında duracak bir figür olur ancak, ve bu da Adam gibi normal bir geniş aile olmak varken üzücü bir durumdur.

  Annesi tarafından hiç sevilmeyen, küçükken dövülen edilen erkek bir arkadaşım var. Çok uzun yıllardır görüşmüyorlar annesiyle, ve gerçekten de adam birisiyle evlenecek olsa gelinine de hayatı cehennem edecek bir kadın. Peki ama böyle bir "kaynana"dan uzak da dursa, bu durumun annesi tarafından sağlıklı yetiştirilmemiş, sevilmemiş bir erkeğin psişesinde bıraktığı izler, etrafına ördüğü duvarlar vesaire, istediği kadar iyi ve iyi huylu birisi olsun o adam, bir yerlerden sızıp ilişkiye yansımayacak mı sanıyorsunuz? (Arkadaşımın duygusal olmakla, duygularını ifade etmekle ilgili sorunları var; çünkü hayatta kalabilmek namına o şekil bir mizaç geliştirmek zorunda kalmış adam.)

  Velhasıl "kayınvalide" doğurduğu çocuğun ve sizin hayatınızın içinde, (gbkz: Doğru şekilde) olması gereken bir faktör. (Eğer hayattaysa kendisi tabii.) en ideal ve sağlıklı durum budur herkes için.

  24 aralık 2018 23:07 25 aralık 2018 00:50

  3. özellikle bir kadın için çok büyük şans ya da şanssızlık olabilir. kötü bir kayınvalide evlilik hayatınızı eziyete çevirirken, iyi bir kayınvalide sizi dünyanın en mutlu gelini yapabilir.

  25 aralık 2018 17:50


  4. Çevremden sürekli korkunçlu kayınvalide hikayeleri duyuyorum. bence bunun nedeni, evliliğinde mutlu olamayan kadınların eşlerinden göremediği ilgi ve sevgiyi oğullarında araması.

  Evliliğinde mutsuz olan her kadın kötü kayınvalide olacak diye bir şey yok tabii.

  Bir noktadan sonraysa er kişisine büyük bir sorumluluk düşüyor.

  eğer annesinin bu şekilde yapmasına izin verirse kendi evliliği bir noktadan sonra ister istemez zarar görecektir.eğer annesinin bu mutsuzluğunu görmezden gelip kendi ilişkisine odaklanırsa, yine bir şekilde kendi ilişkisi zarar görecektir. çok uç örnekleri saymıyorum.

  Kayınvalidem ile çok iyi anlaşıyorum.tabii hoş olmayan şeyler yaptığı zamanlar oldu ve oluyor.ama mutlaka benim annemin de nişanlıma karşı hataları olmuştur ve olmaya devam ediyordur.annem bir keresinde şu minvalde bir şeyler demişti: ‘Anneanneni çok seviyoruz. Bana göre yengene karşı çok iyi hatta hayatımda gördüğüm en iyi kayınvalide. ama yengen için öyle olmayabilir. bizim için sorun olmayan yengen için sorun olabilir. sen de kayınvalidende hoş olmayan şeyler görebilirsin. ama unutma, ben de birgün kayınvalide olacağım ve benim de gelinim bize göre sorun olmayanları sorun edebilir. o yüzden her zaman bunu bilerek hareket et.’

   Annem sayesinde bu konuşmadan sonra bazı şeyleri görmezden gelmeye başladım.  Nişanlımı da arada kalmaktan kurtarmış oldum. böylece o da eskiden sorun ettiklerini tolere etmeye başladı.

  Belki bu düşünce başkalarının da bir şeyleri değiştirmesine yardımcı olabilir.

  Çok sonradan gelen edit: iyi kaynana yok kızlar, tecrübe ile sabit. Kötünün iyisidir o, çok şey yapmayın yani.

   Yukarıda yazdığım zırvaları görmezden geliniz. Çünkü kendinizi ezdirmekten başka bir işe yaramıyorlar. Ya ezileceksiniz, ya da oğlunu dolduruşa getiren kötü gelin olacaksınız, çünkü kendi oğulları asla onların sözünden çıkmaz, kötü olan her şeyi gelin yapar. Arası yok. Yok yani. Ben ikinci olmayı seçtim, tavsiyemdir.

  1 mayıs 2019 02:33 14 temmuz 2019 17:12

  5. Rahmetli babanem tam bir kaynanaydı. Yılın 6 ayı bizde 6 ayı amcamlarda kalırdı. Bizde kaldığı zamanlarda Bütün gün oturur bizimle Güler eğlenir babam işten gelince beni aç bıraktılar, beni bırakıp gezmeye gittiler, bana surat astılar imaları yapardı. Annem de sözünü hiç esirgemediği için ne zaman babanem bize gelse normalde tartışmayan annemle babam büyük kavgalar ederlerdi. Yani çocukluğumun kabusu resmen rahmetli. 

  Şuanda nişanlıyım umarım kaderim anneminkinine benzemez.

  13 temmuz 2019 15:26