yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (2)

  1. vegan değilseniz, almanız gereken günlük protein miktarını zaten yeterince alıyorsanız, glutene karşı allerjiniz yoksa ve dahi zengin değilseniz o kadar para verip yemeniz için sadece çok meraklı olmanız gerekir . amerika'nın pazarlama mucizelerinden biri, adamlar bu işte gerçekten çok iyiler ve bizi tanımışlar, hemen bir popi yarat türkler atlasın üstüne kilosunu da yap 60 tl .. almayanı dövüyorlar zaten.

  15 şubat 2015 04:03

  2. Anavatanlarından biri olan (gbkz: bolivya)'da avrupa ve amerika'ya son yıllarda başlayan yoğun ihracat yüzünden fiyatı fakirlerin alamayacağı şekilde artmıştır. Eskiden alt sınıfın temel besin maddelerindenmiş ama günümüzde alamıyorlar.

  24 nisan 2015 13:31

  3. lif oranı oldukça yüksek bi tohummuş.

  aynı zamanda bol enerji içeren ama az kalori içeren de bir besinmiş. yani diyet yapanlar için ideal bir besin.

  3 ekim 2015 19:14


  4. kinoa bence tam bir salata malzemesidir. 3-4 yemek kaşığı kinoayı haşlayıp mercimek yerine salatalarda tüketebilirsiniz. hem form tutmaya da katkısı olur canlar.

  5 ekim 2015 12:39

  5. biraz önce kısır gibi yapıp yediğim protein bombası. Tadı bulgurdan farklı değildi. İçerdiği protein ve lif oranına bakarsak artık vazgeçemediğim yiyecek olucak kendisi.

  9 ağustos 2016 19:59

  6. ben de her yediğimde kocaman sivilce çıkartan şey. normalde sivilce çıkaran bir cildim yoktur .ilginç yani ,başka birinde de bu etkiyi yaptı mı acaba?

  10 ağustos 2016 12:32

  7. Bizim şirkette haftada 1-2 kere öğlenleri kinoalı salata yapılıyor. Bildiğiniz yeşillikler ve kinoa karıştırılıyor. Tadı gayet güzel, protein ve lif açısından da oldukça zengin. Çalışanların hepsi beğeniyor ve herhangi bir kötü etkisi de olmadı.

  (link: http://www.gurmemutfakhikayeleri.com/salata/ http://www.gurmemutfakhikayeleri.com/salata/) adresinden tarifini görebilirsiniz. Bizimki bu tariftekine benziyor.

  10 ağustos 2016 13:20


  8. protein ve lif açısından zengin denilerek pazarlanan bir super-food. yabancı yemek bloggerlarında görüyorum, tipi bizim bulgura çok benziyor. hatta üzerine konulan malzemeler ile çeşit çeşit salatasını, tabule ve kısır benzerlerini yapıyorlar. az önce burada da görünce, acaba gerçekten mi süper bir yiyecek yoksa bulgur ile ikame edilebilir mi diye merak ettim. sonuç: evet. kandırılıyoruz.

  - her ikisinin de 100 gramında birbirine yakın kalori var,

  - her ikisinin de glisemik indeksleri düşük,

  - her ikisinin de protein miktarları çok yakın; 100 gram bulgurdan 12, 100 gram kinoadan 14 gram protein alınıyor,

  - kinoa biraz daha yağlı, o nedenle de içeriğinde biraz daha fazla omega 3 ve 6 barındırıyor (bulgurdan 13 kat fazla omega 3, 5 kat daha fazla omega 6 var kinoada); ancak bizim için önemli olan omega 3 ve omega 6 dengesi söz konusu olduğundan yine müthiş bir omega 3 zenginliğinden bahsedemiyoruz,

  - karbonhidrat değeri bulgurda daha fazla, ama bulgurun 100 gramından 18 gram lif alırken kinoadan 7 gram lif alabiliyoruz.

  kendisi görmek isteyenler için:

  bulgur: (link: http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5685/2 http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5685/2)

  kinoa: (link: http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5705/2 http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5705/2)

  (gizlinot: *)sayfanın başında ölçü kısmında seçenekler var, orayı 100 gram olarak değiştirmek gerekiyor benim bu dediğim değerlerin görülebilmesi için.

  anladım ki, kinoa meselesinde çok fena paramızı söğüşlüyorlar. bulguru bilmeyen, bulgur üretilmeyen coğrafyalarda yetişen bir başka benzer bitki büyük ihtimalle. hatta bitkisel protein almak zorunda olan veganlar için bulunmaz nimet olduğu konusunda hemfikirim; ancak amerika kıtası dışında yaşarken, hatta ve hatta ikamesi bulgurla nice lezzetli yemeklerin yapıldığı ortadoğu mutfağının bağrında otururken bunun ne kadar faydalı olduğunu kimse bana anlatamaz, kusura bakmayın.

  attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değsin hiç olmazsa: kinoaya harcanan para, bulgurdakinden fazla alacağınız 2 gram proteine veya bulgur yemediğiniz için alamadığınız 11 gram life bedel mi? hesabı siz yapın. tadı hoşa gittiği için yemek ayrı, besin değerleri tablosunu okuyup şifa niyetine yemek ayrı. ilk gruba bir şey demem, belki ben de bir gün tadına bakınca çok severim ve düzenli olarak tüketirim; ancak bize super food olarak tanıtılan ve tüketmemiz tavsiye edilen bir yiyecekten ben daha fazlasını beklerim. paramın karşılığı olmalı en azından -ki bizim coğrafyamızda yok bence o karşılık (veya çok düşük).

  10 ağustos 2016 14:24

  9. çook seviyorum. Az önce pişirdim şimdi soğuyor. Daha çok 2 kaşık beyaz kinoa üzerine yarım muz dilimleyerek yiyorum. Muzların üzerine çok az pekmez koymayı düşünüyorum tatlı ihtiyacımı karşılıyor. Benim için bol magnezyum bulunması, protein bulundurması şahane. Karbon hidrat içeren gıdalar tüketmiyorum ama oda gerekli olduğu için tahıllı ekmek tüketiyorum. Tadı da bir ilginç ama lezzetli. Böyle ilginç tatları denemeyi seviyorum. Hatta küçük paketlerde bim mağazalarına gelmiş bugün. Denemek isteyen olursa tarif etmiş olayım.

  1 bardak kinoayı 2 bardak suda haşlıyoruz. Ben kısık ateşte 20 dakka kaynattım sonra çatalla karıştırıp kapağını açtım şu an soğuyor. Salatada, yoğurtta ve smoothie de çok başarılı sonuç. Ben daha çok üzerine meyve koyup yemeyi seviyorum. Bu kadar :)

  29 kasım 2016 12:39

  10. Neredeyse hiçbir sebze yemeğinin içinde sırıtmayan ve tadını bozmayan, bu yüzden protein ihtiyacını dengelemek gereken her türlü yemeğe, salataya, mezeye ve atıştırmaya katabileceğiniz, fiyatı da geçtiğimiz senelere göre iyice düşmüş olan harika tohum. farklı renklerini yalnızca görüntüleri nedeniyle farklı fiyatlara satarlar, besin açısından bir farkları yoktur, alırken aklınızda bulunsun.

  29 kasım 2016 12:45