yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (2)

  1. bir proteindir. doğadaki canlılarda özellikle memelilerde bulunur. yaş ilerledikçe kolajenin üretiminin azaldığı ve hücre yapısının zayıfladığı bilinir. hücrelerde yapıştırıcı etkisi vardır. elastikiyet bu proteinin azaldığı yerlerde minimuma düşer. ciltteki elastikiyeti korumak için kolajen takviyesi yaygındır.

  4 aralık 2013 23:01

  2. Şeker tüketimiyle kolajen üretimi azalmakta ve cildin altındaki yağ tabakası kaybolmaktadır. Dolayısıyla yaşlanma gözlenir, yanaklardaki şekiller bozulur ve ileride botoksa ihtiyaç duyulur.

  14 temmuz 2015 15:42

  3. elastik bir madde değildir. ve 1. yorumda söylendiğinin aksine bulunduğu yerlerde elastikiyet azalır. kıkırdak ve kemik kolajen bakımından çok zengindir mesela. elastiklik aranan yerlerde (gbkz: elastin) bulunur.

  bu maddenin asıl işi dokular ve hücreler arası bağ kurmaktır. bunu da hücreler üzerindeki özel plaklara bağlanarak yapar. bundan başka, hücreler arasında tight junction ve zonula adherens denen başka bağ türleri de vardır. onlar genelde epitelde bulunur. kolajen daha geniş alanlarda, içeriden sıvı akışına izin verecek şekilde bağlanma sağlar.

  yani basit denklemle, ne kadar cok kolajen varsa o kadar gergin bir yüzünüz vardır çünkü kolajen yapıları bir arada tutar. yaşlanmayla birlikte kolajen üretimi sekteye uğrayabilir o da ciltte sarkmalara, kıkırdak ve kemiklerin zayıflamasına sebebiyet verir.

  29 temmuz 2016 03:26


  4. Ameliyatım sonrası yaraların iyileşme sürecinde doktorum kolajen önerdiği zaman tanıştım ''kolajen' ile'. Ben marka olarak peptage kolajeni kullandım.iyileşmeyi büyük oranda hızlandırdı. Çok memnun kaldım böyle bir süreçte olanlara da tavsiyemdir ✌🏼

  21 aralık 2020 09:23

  5. Voonka tablet formundaki kolejeni 1 ay kadar kullandım, ben özellikle tırnaklarımdaki kırılmalar ve saçlarımdaki dökülmeler nedeniyle deneyimlemek istedim. Bir ayın sonunda tırnaklarımda farkedilir bir gelişme oldu, 2. ay için solgar kollajene geçtim ancak onu düzenli olarak kullanamadım. Tavuk ya da balık kollajeni olmasına dikkat etmek gerekebilir..

  21 aralık 2020 19:26 21 aralık 2020 19:27

  6. Son zamanlarda çok popüler bir besin takviyesi. Reklamlarda görüyoruz ünlüler tanıtımını yapıyor, anlatıyor her marka her gün yeni bir kolajen çıkarıyor. Bana da çok soruluyor kullanalım mı, hangisini kullanalım diye. En anlaşılır şekilde özetlemeye çalışacağım.

  Kolajen bir proteindir ve deri, eklem gibi bir çok yapıya katılır(gizlinot: Yanında bir çok şeyle tabiki, bunun önemini ilerde anlatacağım ). Kendi içerisinde tipleri vardır ve gördüğümüz takviyelerde karşımıza en çok tip 1,tip 2, tip 3 şeklinde çıkar. Tip 2 en çok eklem kıkırdağında bulunurken tip 1 ve 3 için cildimizde daha etkilidir diyebiliriz. Peki tip 1 kolajen içeren bir ürün ekleme iyi gelmez mi? Gelir tabi ki. Bu kolajenler arasında çok minik farklar var. Biz dışarıdan zaten hidrolize edilmiş halini alıyoruz onları vücut bir araya getiriyor. O eksik aminoasiti de başka yerden alıyoruz ve tepkime tamamlanıyor. Gelelim diğer bir soruya, balık mı sığır mı? Etki açısından ikisi arasında anlamlı bir fark yok. Sadece sığır kolajeni çiftlik hayvanlarından elde edildiği için o hayvanlara da dışarıdan çok fazla ilaç, hormon, antibiyotik verildiği için daha düşük kalitede kolajen diyebiliriz. Yoksa balık kolajeni cilde, sığır ekleme iyi gelir diye bir genelleme yapamayız, böyle bir çalışma da yok.

  Peki kim kolajen kullanmalı, herkes fayda görür mü? Kolajen üretiminin yaşla azaldığı bir gerçek bu nedenle 30 yaş altı hiç kolajene bakmasın bile. 30 yaş üstü için de yaşlanma sebebi önemli. Kuruluktan kaynaklı yüzde kırışıklık donukluk varsa kolajenin hiç bir faydası olmaz örneğin. Ama her bakımı yapıyorsunuzdur, anti aging ürünler nemlendiriciler ama hala bir gevşeklik vardır o zaman kolajen evet işe yarar. Yani cilt probleminin kaynağını bulmak önemli. 34 yaşında birinin hafif kırışıklıklarının sebebi kolajen eksikliği olamaz. 50 yaşında her türlü bakımı yapan kadın ise kolajenden max verim alıp gözlü görülür sonuçlar elde edebilir. Demek istediğim işte cildin neye ihtiyacı olduğunu bulmak gerekli.

  Çoğu kolajen takviyesinde hyalüronik asit, biotin, çinko vb içerikler de oluyor bunlar zaten cilt saç tırnak sağlığına etkisi kanıtlanmış şeyler. O yüzden kolajen kullanalım mı diye sorulduğunda ilk sorduğum şey cildiniz için şu an hangi ürünleri kullanıyorsunuz oluyor. Kendim kullandım mı, hayır. Anneme kullandırdım mı, evet. Zaten düzenli bakımını yapan bir kadındı ve faydasını hem cilde hem ekleme gördü.

  21 aralık 2020 20:19

  7. 50 yaşındaki anneme doktorun eklem ağrıları için önerdiği takviye gıda. Minik minik tüpler halinde, portakal suyu görünümünde sıvı bir forma sahipti. Biz doktorun önerdiği markayı gittik eczaneden aldık. Adını bile unutmuşum ama 600 tl idi fiyatını ölsem unutamam :) 30 tane emilerek içilecek tüp vardı içinde kutunun fakat annemin eklem ağrılarına bi faydası olmadı maalesef. Ama sevgili süslüler yüzündeki ince kırışıkları gerçekten açmıştı ve daha gergin bir cilt görünümü kazandı. Tabi eklem ağrısına faydası olmayınca bidaha almadık. Benim annem normal bir devlet memuru yani aylık 600 tl'sini kolajene yatıramaz. Ha maddi imkanları yüksek orta yaşlı kadınlara bence çok faydası olur. 20'li yaşlarda kullananları anlamak zor. 50 yaşındaki kadın sen gibi görünmek için kullanıyor, sen bebekliğine mi döneceksin? :)

  21 aralık 2020 20:44


  8. bu kadar çok ünlü reklamını yapıp piyasada çoğalınca yine güvenmedim tabi :)

  cildiye doktoruna sordum, henüz cilde faydası ile ilgili bir klinik çalışması yok dedi. kullanabilirsin zararlı diyemem ama faydalı da diyemem dedi.

  paça çorbası ve kemik haşlaması ile elde edilen doğal kolajen dururken hap kullanmak mantıklı gelmiyor.

  21 aralık 2020 21:29

  9. geçtiğimiz yaz kullanmaya başlayıp, doz azaltarak kullanmaya devam ettiğim takviye edici gıda.

  yaş 43. cildimde belirgin kırışıklık yok ancak alnımda görece belirgin ve kaz ayaklarımda ince çizgilerim, yanaklarımda bir miktarda sarkma diyemem ama gevşemiş hissi veren kısımlar var.

  zaten pek çok girdimde bahsettiğim üzere, beslenmenin cilt ve saça doğrudan etkisi olduğunu düşünenlerdenim.

  yaz başı karar verip, kullanmaya başladım.

  toz formunda satılan 300 gr.lık ürünleri tercih ettim.

  ilk kullandığım marka voonka collagendi. 1 ölçekte 10.000 mg kolajen bulunuyor. servis miktarını düşürerek, bir kutuyu yaklaşık 1,5 ayda tükettim. zaten tavsiye edilen miktar 5.000 mg üzeri. sonrasında ise hyaluronik asit de içerdiği için Suda Collagenin yine toz formundaki ürününü edindim. Bunda 8.000 mg hidrolize kolajen bulunuyor. aynı mantıkla yaklaşık 1,5 ay da bunu tüketerek 3 aylık kür yapmış oldum. normalde tavsiye edilen yılda 2 defa 3 aylık kür ancak birkaç yerde 1.000 mg ile devam edilebileceğini okumuştum. kışın dermaroller yaptığım için kullanmamın iyi olacağını düşündüm ve çeyrek ölçek ürünle yaklaşık 2.000 mg alıyorum.

  toz ürün fiyat/içerdiği kolajen miktarı olarak en hesaplı olanı.

  tabletlerin kullanımı kolay ancak bir tablet ortalama 1.000-1.500 mg kolajen içeriyor.

  gelelim faydalarına, ben oldukça fayda gördüm. bahsettiğim sorunlar tamamen yok olmadı ama cildim daha pürüzsüz, daha sıkı görünüyor. parmağımda hafif bir esnememe sorunu vardı o da büyük oranda düzeldi.

  birçok girdide bahsedildiği gibi kolajen üretiminin devam ettiği genç yaşlarda kullanmanın hiç gereği yok.

  edit: voonka toz ürünü aroma, tatlandırıcı içermiyor. suya 1 damla yağ, 1 damla limon damlatmış gibi bir tat algılanıyor ancak ben hiç rahatsız olmadım.

  suda collagen toz ürününün farklı aroma seçenekleri var. tatlandırıcıyı fazla koymuşlar görece içimi zor ama içilemez değil.

  21 aralık 2020 22:38 22 aralık 2020 02:16

  10. kilo verme sürecinde sarkma olmasın, mevcut bağ dokuya destek olması amacıyla doktorumun önerdiği takviye. yaklaşık 40 kilo verdim ve sporla birlikle kolajen tükettim bu süreçte. etkisi var mıdır bilmiyorum ama sarkmam olmadı. 

  ilikli kemikleri önce fırınlayıp, sonra saatlerce haşladıktan sonra jöle gibi yağlı bir su elde ettim. içine hafif su katıp her öğlen 1 kupa içtim çorba niyetine. ben toz ya da tablet formunu kullanmak istemiştim, doktorum bu yöntemi tavsiye etti ısrarla.

  22 aralık 2020 18:11