yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (1)

  1. uzun zamandır beklediğim ve nihayet izleme şansı bulduğum sade ve güzel film. ancak sanırım çok fazla beklentiye girmişim ki duygusal olarak pek fazla etkilenmedim. fragmanı filmin genelinden çok daha etkileyici ve umut vericiydi.

  filmin atmosferinin sadeliğini ve basitliğini sevdim. çok fazla zorlama olmadan günlük hayatın akışını yansıtmaya çalışmışlar ancak konusunu ve karakterlerin olaylarını bilince açıkçası bana duygusal yönden az geldi. çok abartmayalım derken çok boşluğa düşmüş bu sefer.

  ana hikayenin yanında esasen lee ve randi karakterinin başına gelen olay çok daha etkileyici. filmin duygu yönünü çok az bulduğumda bu iki karakterin olduğu sahneler ortaya çıkıyor ve lafımı geri alıyorum. bu iki karakterin başına gelen olaylar filmin en güzel sahneleri zaten. onun dışında kurgusal olarak iyi sayılabilir ancak ödül alacak kadar değil.

  ancak böyle sade bir filmde güzel oyunculuklar var. casey affleck'in performansının iyi olduğu yadsınamaz ancak genel ruh hali bana her zaman öyle geldiğinden sanırım ödüllere boğacak kadar efsane bir oyunculuk görmedim. filmin oyunculukta asıl yıldızı kesinlikle yan karakter olmasına rağmen michelle williams'dı. gözüktüğü birkaç sahne de kadın aldı götürdü resmen, karakterin tüm duygusunu geçirdi. kötü bir performans yoktu zaten filmde.

  müzik konusunda ise söylenecek söz yok, enfes bir uyum yakalanmış.

  senenin en şaşırtan yapımı oldu çünkü ödül sezonu için yarışsın diye çekilen bir film değilken bir anda favori oldu. üzerinde çok fazla oynanan, kurgulanan, artık doğallıktan aşırı kaçan yapımların yanında sadeliği ile yer almasını ben çok sevdim. sade dram sevenlerin beğeneceğini düşünüyorum.

  en iyi erkek ve en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında yarıştıkları performansları görünce kesinlikle bu dalda ödülü en fazla hak eden film olduğunu düşünüyorum.

  27 şubat 2017 01:39

  2. Spoilerimsi birkac sey soyleyebilirim. Ona gore yazinin devamini okumayin.

  Bilirsiniz ki filmlerde obje,kameranin durusu, karakterlerin hareketleri bircok simgesel alt mesaj verir biz izleyicelere. (Simdiki baya bi spoiler!!!!!).

  Basroldeki casey affleckin canlandirdigi karakter ilk dakikadan itibaren bize bi hapishane hayati yasadigini soyluyor, ornek verirsek yasadigi ev ve her karede istisnasiz parmakligi andiran objeler. Bu kimi zaman bir dizi agacti kimi zaman korkuluk ve hatta citti. Peki bu adam neden kendini cezalandiriyordu derken film bizi flashbacklare goturuyor. Basrolun dramina sahit oluyoruz ve sebebi aciga cikiyor. Buna benzer uzun uzun baya minik gostergeler var. Deniz ve ozgurluk iliskisi, filmdeki kadin anne figuru eksikligi buna bagli olarak capkin bi ergen vsvs. Kisacasi bizleri aglatmaya calisan yonetmenin, ortalama ustu bi filmi. Casey oscari hakketti mi evet hakketti.

  5 mart 2017 00:51

  3.  2021e girerken 21 tane izlemem gereken film listelemiştim, manchester by the sea onlardan biri değildi. bugün neden bilmiyorum içimden bir ses bu filmi izlemem gerektiğini söyledi. hayatta en çok etkilendiğim dizi olan leftoverstan sonra böyle karmaşık duygular hissettiğim bir yapım olmamıştı. film beni öldürüp bir de üstüne gömdü kısacası... dram filmlerinden hoşlanmam, hayatımda yeterince dram var bir de bununla uğraşamam derim, yavaş gelir ancak aktı gitti, son sahneye gelince bittiğini anladım, süreyi hiç kontrol etmemişim. bu kadar övgüden sonra, hala izlemeyi düşünen ama fırsat bulamayan varsa kesinlikle izlemeli. herkes lee'de kendinden bir parça bulacak eminim. 

  13 nisan 03:01


  4. gerçekten dünyanın en üzücü filmi olabilir.

  spoiler vermeden içerdiği hüznü anlatmaya çalışacağım:

  bir insanın hayatta başına gelebilecek belki de en kötü şeyi yaşayan bir adamın öyküsü. abartı falan yok, izlerseniz bundan emin olacaksınız.

  ---spoiler---

  istemeden üç çocuğunun birden ölümüne sebep olan bir baba, daha üzücü ne olabilir? evlat acısı, vicdan azabı, istemsizce yapılmış bir şeyin ağır suçluluk duygusu... daha çok şey anlatılabilir.

  ---spoiler---

  çok özel, çok güzel film.

  21 temmuz 04:08

  5. çok güzel bir film olduğuna katılıyorum ama izlemek gerekir mi illa ki, ondan emin değilim işte. çünkü gerçekten insanı üzüyor. öyle oturup ağlamıyorsunuz, duygu sömürüsüne, abartılı dramatik müziklere yer verilmemiş ama insanı çok etkiliyor. mehmet açar'ın "son 10 yılın en iyi filmleri listesi"nde görmüştüm, izledim. iyi bir film ama nasıl desem, biraz six feet under gibi. insanı içten içe etkiliyor özellikle bilinçaltı düzeyince bir huzursuzluk oluşturuyor bence.

  21 temmuz 13:43

  6. İzleyebileceğiniz en sade, en gösterişsiz, en sessiz ama en güçlü ve en güzel filmlerden biri. Türkçe isminin aksine yaşamın kıyısında değil tam içinde bir film. Gerçekle birebir örtüşen ama sanatsallıktan da hiç ödün vermeyen bir kurgusal ürün nasıl olura harika bir cevap. İzleyin izlettirin.

  21 temmuz 19:19

  7. Baya baya uzun bir süredir bu film bilgisayarımda yüklü vaziyette kenarda duruyordu. Bazen kitap okuma hevesimin kaçtığı gibi film hevesimin kaçtığı zamanlara denk geldi ve öylece ertelendi durdu. Oluyor bazen böyle 6 yaşından beri kaliteli filmleri özenle seçip izlemeye tutkun olan bana bile.

  Geçenlerde burada adını görünce aklıma geldi tekrar. Filmleri tavsiye üzerine izlemeyi sevdiğimden şu ara bu kadar övgüyü görünce daha ertelemeyeyim dedim.

  Bana baştan sona hissettirdiği Nuri Bilge Ceylan İngiltere Manchester'da film çekse olacaklarmış gibi geldi. Benzer vurucu duygu aktarımları, benzer çekim ve kare yakalama çabaları. Ama şunu itiraf etmeliyim ki İngilizler o kadar da duygusuz değillermiş :) Tamam yine biz Türkler böyle yaşamazdık sanırım böyle benzer bir olay geçse ama İngiliz de taştan değilmiş dedirtti. İngilizlerin içten içe odun yanması misali Lee'nin filmin başından sonuna kadar hayatta yüklendiği ağırlıkları siz de göğsünüzde oturmuş gibi hissediyorsunuz sanki.

  Benim için 7.9/10'dur.

  26 temmuz 20:50 10 eylül 00:24


  8. Ekleme girdisi girme mecburiyeti doğdu mesaj atma tenezzülünü insanca yapamayanlar için. :) Hani yanlış varsa eğer insan toplum içinde millete aaa yanlış yaptı görün der gibi söylenmez ya adabı muaşeret çerçevesinde :D

  * Ben baştan sona İngiltere'deki Manchester şehrinde geçtiğini düşünmüştüm filmi. Manchester şehri vardır İngilitere'de ve İngiltere deniz ve balıkçılığı ile meşhurdur.

  * İngilitere'de sadece İngiliz aksanlı İngilizler mi yaşıyor? Amerikan aksanlı İngilitere vatandaşları yaşayamaz mı? Aksandan anla cahil demeye getirmiş arkadaş da baya doğma büyüme İngiltere prensesi misali İngilizleri anlatmış bize.

  *Soğuk havalar, filmde de geçen soğuk iklim ve insanların İngiliz tavırları bana hep bir İngiltere çekilme havası verdi. Adındaki Manchester'da deniz ülkesi İngiltereyi anımsattı. O yüzden sorgulamamıştım. Ama yanılmışım. Buradan yanlış bilgi verdiğimi ve düzeltme yaptığımı belirtmek isterim.

  Açıkçası film Amerika'da çekilmiş ve Amerikalılar ile çekilmiş olsa da baştan sona bana İngiliz filmi geldiği için benim için hala Nuri Bilge Ceylan'ın İngiliz filmidir. Teşekkürler :)

  26 temmuz 21:44 27 temmuz 08:59