yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. şuan benim de okumakta olduğum kitabın yazarı. :-)

  bazı kısımlarını acayip bulsam da (gizlinot: çorap olayı mesela :D ) genel olarak işlevini yerine getirip, o sadeleşme, fazlalıklardan kurtulma gazını veriyor.

  ayırma - atma aşamasındayım, birkaç torba fazlalıktan kurtuldum bile. (gizlinot: büyük boy çöp torbası)

  kıyafetleri bir süre önce elden geçirmiştim, iyi durumda olan ve giymediğim her şeyi bağışlamıştım. biraz daha ayırdım, 'evde giyerim' ((giymedi)) diye tuttuğum şeyleri de attım, kitapta böyle bir kısım da vardı, birçok şeye 'evet, aynen' dedim okurken. :-)

  pc parçaları en zorlandığım kısım oldu, bir insanda neden 7 tane güç kablosu olur, nereden gelmişler, nasıl birikmiş hiçbir fikrim yok. atmak çok saçma, bağışlanacak bir şey değil, hepsi bana hiç şüphesiz ki lazım değil. 2 tane yedek alıp gerisini erkek arkadaşıma iteledim. (gizlinot: lazımdır lazımdır)(gizlinot: kullanırsın sen)(gizlinot: swh)

  kitap konusunda çok bağlanmadığım ve bir daha okumak istemeyeceğim kitapları da seçtim ve bağışlanmak üzere torbalara doldurdum. kitap atma olayı bana da hem zor hem itici geliyor, kafamda hep bir 'kitap atılmaz!' var, ama benim için özel bir yeri olmayan ve artık herhangi bir işe yaramayacak kitapların boş boş odamda yer kaplayacağına, başkalarının işine yaraması ihtimali daha güzel. :)

  kozmetik olayı ayrı bir mesele, üzerinde çalışmaya devam. (gizlinot: :P)

  sadeleşmenin en güzel yanlarından biri de ne kadar fazla ve gereksiz şey aldığımızı net olarak görebilmemiz olsa gerek, eşyalardan ayrılırken bir yandan ferahlama, bir yandan 'ne zarar ziyan insanım yahu' aydınlanması gelebiliyor. geldi. lütfen gitmesin. (gizlinot: swh)

  12 mart 2015 01:46

  2. "hayatı sadeleştirmek için derle, topla, rahatla" kitabının capon yazarı.

  (gbkz: amazon.com)'dan e-book versiyonunu indirecektim ama türkçe olarak basıldığını görünce bu halini tercih ettim. dağınık, yer yer tembel ve ıvır zıvırı olan bir insan olarak çok fazla kitap geçmiştir elimden "5 saniyede harekete geçin", "beyin tipinize (?) göre hayatınızı düzenleyin" tarzı.

  marie kondo, kitabında bu tür kitapların eksiklerini ve yanlışlarını da vurguluyor. kendi deneyimlerinden yola çıkarak başlamış anlatmaya ama girişin özü "(gbkz: ben 6 yaşımdan beri ev topluyorum ulan)" olunca 'acaba okumasam mı?' hissiyatı oluşmadı değil.

  *kitabın özü açık ve net: bir konu/eşyaya odaklan, her şeyi tek tek eline al, hakkında düşün, alanını sıfırdan düzenle, bundan sonra çok dağılmadığını fark edeceksin.

  *gardrobumdaki bütün kıyafetleri bu kitap ışığında gözden geçirdim. gerçekten bazı kıyafetlerden ayrılmam daha kolay oldu.

  kıyafet düzenlemelerimi de yine kitaba göre yaptım, -abartıyorsam şerefsizim- "giyecek bişeyim yok" düşüncem sona erdi. sihirli değnek mi değdi bana ya da kıyafetlerime? hayır. ama neyim olduğunu çok daha net görebiliyorum. çorap ve iç çamaşırı çekmecelerim de daha düzenli görünüyor ve çekmeceyi açıp kapaması bile mutlu ediyor.

  *makyaj malzemelerimi de aynı şekilde dizip düzenledim.

  *iş kitaplara geldiğimde yan yattım.

  26 kasım 2015 02:32

  3. bu düzenleme sanatı ustası japon ablanın metodundan ve varlığından habersiz bir süredir kitaplığımı, gardrobumu ve makyaj malzemelerimi sadeleştirerek düzenlemeye çalışıyordum. bugün tesadüf eseri varlığından ve metodundan haberdar olunca kitabı okumak şart oldu.

  1 şubat 2016 00:42

  4. kesinlikle ben de psikolojik sorunları olduğunu düşünüyorum bu kadının. ama sayesinde don çekmecem düzene girdi o yüzden kendisine teşekkürü bir borç bilirim.

  3 kasım 2016 11:55

  5. Psikolojik olarak sıkıntılı olduğu kısmına benim de +1 ile katıldığım bayan yazar.

  Kitabı okuduğum zaman ana fikri "atın" olarak algıladım.

  Benim tek takıldığım nokta "bağışlayın, değerlendirin, hediye edin...vs." dan ziyade "çöpe atın" kısmı. Bilmiyorum belki de çeviri olduğundan beni bu kadar rahatsız etti. Ama eşyaların çöpe atılmasına karşı olduğumdan bunu gözardı ettim ve ben "bağışlayın" kısmına odaklandım.

  Ancak gerçekten okuduktan sonra insan gaza geliyor ve daha az eşya ile yaşamak istiyor.

  Lakin yazarın biraz kibirli yaklaşımları da var...

  Satın alacağınıza birisinden ödünç alınarak okunabilecek bir kitap...

  8 mayıs 2017 15:51

  6. Kitabını an itibariyle bitirdim. 22 liramı çöpe atmışım. Kesinlikle ruh hastası olduğunu söyleyebilirim. Ya da biz japon kültürüne çok aykırıyız bilemedim.

  22 ağustos 2017 14:36 22 ağustos 2017 14:36

  7. 2019 un ilk programı olarak netflix  8 bölümden oluşan marie kondo’nun tidying up’ını yayınlamış. açıkçası sadeleşmeyi istediğimden beri kitabını merak ediyordum, ama  fırsat bulup okuyamamıştım. bu şekilde yayınlanmasına çok sevindim çünkü edebi bir eser olmadıkça okumaktansa izlemeyi tercih ederim. thank u, netflix!

  1 ocak 18:18

  8. marie kondo'dan haberim yokken ve son dönemlerde çok fazla taşınmam nedeniyle evi oda oda elden geçirip tüm eşyaları tek tek ayıklamıştım. yüzlerce dvd, cd, kitap ve makyaj malzemesi de dahil olmak üzere ne kadar çok şeyi ayırdığımı görünce bunalıma girmiştim. bunu düzenli aralıklarla üç kere daha yaptım ve artık yılda iki kere yapmaya karar verdim. ev inanılmaz ferahladı. işe yaramayan ve kullanmadığım her şey gitti. arkadaşlar bahsedince biraz araştırdım, meğerse bilmeden etmeden marie hanım'ın yöntemine yakın bir şeyler uygulamışım. ama kendisinin katlama olayını sevmiyorum. bana kıyafetler kırışırmış gibi geliyor.

  2 ocak 02:28

  9. Derle-topla-rahatla isimli kitabı olan, şu sıralar Netflixte dizisi yayınlanan hanımefendi. 

  Kitabını okuyunca biraz abartılı bulmuştum, kendimce uyguladım yöntemi. Elimden ‘bana neşe vermeyen’ birçok şeyi çıkardım. Bazılarını bağışladım, tarihi geçen kozmetikleri attım vs. 

  Yalnız, katlama mevzusunda kendisiyle anlaşamadık. Evet, dik yerleştirdiğimiz zaman çok daha rahat bir şekilde buluyoruz aradığımızı ve daha az yer kaplıyorlar. Ama şöyle de bir durum var ki, tshirtler çok buruşuyor. Ya da ben katlama işini tam kapamadım, bilmiyorum.

   Bir de bu yöntemi uygulayacaksanız kendi evinizde ya da yalnız yaşıyor olmanız gerekiyor bence. Çünkü annelerimiz attığımız/verdiğimiz şeyleri görünce pek hoş karşılamıyorlar. 

  Tam olarak uygulayamasam da, verdiği temizlik hissi, düzen hissi beni tatmin etti. 

  5 ocak 21:24