sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. botoks; Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen proteindir. bu proteinin masseter yani çiğneme kaslarına enjekte edilmesine masseter botoksu denir.(gizlinot: bazılarının dediği gibi yılan zehri falan değildir)

  masseter botoksu neden yapılır?

  ilk olarak bruksizm(gizlinot: diş sıkma, gıcırdatma) şikayeti olan hastalara yapılır. tabii ki doktorlar her diş sıkana önermemektedir. önüne geçilemeyen diş sıkma problemlerinde botoks önerilir.

  ikinci olarak; bu kasları fazla geniş, belirgin olan kişiler haklı olarak bu durumdan hoşnut değildir. çünkü bu kasın hipertrofisi; yüze erkeksilik ve daha geniş bir görünüm verir. tek taraflı büyümelerde botoks çok kurtarıcı bir tedavidir.

  alt yüz şekillenmesinde gerçekten harika sonuçlar çıkarır. (link: https://www.google.com.tr/search?q=masseter+botoksu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwidp-3tgYDbAhVBEywKHUOaCywQ_AUICigB&biw=1366&bih=662#imgrc=CwOYC7epr_SKVM: mesela)

  küçük uçlu iğnelerle yüze enjekte edilir. neredeyse acısız bir işlemdir. gün içerisinde iğnenin oluşturduğu kızarıklar da geçecektir. morarma olursa birkaç güne o da geçer. birkaç saat dikkat etmeniz gereken kurallar vardır(gizlinot: bir şey çiğnememe, yüzü öne doğru eğmeme vs) bu kurallara dikkat etmezseniz enjekte edilen sıvıda sızma olur ve başka kaslara da kayabilir. geçici ama ciddi bir sorun ortaya çıkar. dudak çevrenizdeki kaslara kayarsa yamuk bir gülüş ve konuşma elde edebilirsiniz. inanın yaşayacağınız berbat bir durumdur bu.(gizlinot: sızdığı için gerçekleşen bu durum 6 ay sürmez 2 ay civarı eski haline döner)

  botoksun etkisi 6 aydır. bu süreden sonra kaslar eski gücüne kavuşmaya başlar. ilk yaptırdığınız zaman kaslarınızı rahat hareket ettiremezsiniz. bir nevi geçici felç uygulanıyor çünkü. bir şey çiğnerken yorulabilirsiniz. zamanla bu his azalır.

  baş ağrısı şikayetiniz varsa(gizlinot: örneğin migren)mutlaka bu işlemi yaptırırken doktorunuza söyleyin ve temporal kaslarınıza da uygulasın. 6 ay neredeyse hiç baş ağrınız olmayacaktır.

  altı ay sonra etkisi geçecek yazdım ama benim önerim etkisi geçer geçmez tekrarlanmaması çünkü çok uzun yıllar botoks yapılan kasların altındaki kemiğin deformite olduğunu gösteren örnekler var. zaten bıraktığınız an yüzünüz eski haline dönmez. tekrar o kasların gelişmesi için bir süre geçmesi lazım.

  botoks kimlere yapılmaz? hamilelere, uygulanacak bölgede bir deri hastalığı olanlara, kanama problemi ve nöromusküler rahatsızlıkları olanlara yapılmaz.

  son olarak; kesinlikle bu tarz işlemleri bir hekime yaptırın. güzellik merkezlerinde yapanlara(gizlinot: doktor değillerse) güvenmemelisiniz. yüzümüzdeki kasların yerini en iyi yüz anatomisine hakim insanlar bilebilir. gelişigüzel yapan bir insan ömrünüzden altı ay çalabilir.

  ukte; (yazar: sivilcekarsiti)

  12 mayıs 2018 14:26 12 mayıs 2018 14:27

  2. diş gıcırdatma sorunumdan dolayı uzun süredir araştırdığım ve olmayı düşündüğüm (link: https://www.guncelozturk.com/masseter-botoks/ botoks) türü. neredeyse her sabah çenemde oluşan inanılmaz ağrı ile uyanıyorum. geceleri rahatsız olan eşim de bu durumdan çok rahatsız. daha önce psikoloğuma sormuştum ve psikolojik olur demişti. hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen aylardır devam ediyor. bu botoksu olanların yorumlarını okuyup son kararımı vereceğim artık.

  21 kasım 2018 23:52

  3. Yaklaşık 4 saat önce yaptırdığım uygulama. Genellikle masseter kasını çok sıkmak sebebiyle çenede ve başta oluşan ağrıları hafifletmek için yapılıyormuş, bense çenemi sıktığımın farkında olmadan sadece estetik kaygılarım sebebiyle bu uygulamayı yaptırmayı seçmiştim. 

  Gittiğim estetik cerrah masseter hipertrofim olduğunu onayladı, bunun ben farkında olmasam dahi çene kaslarımı çok sıkıyor olmamdan kaynaklandığını ve bu uygulamayı bana yapmaktaki asıl amacının çene eklemi ve dişlerimi korumak olduğunu estetik kaygısının ikinci planda kaldığını belirtti.

  Çenemin sağ ve sol tarafına 3’er enjeksiyon yapıldı toplam 5 dakika bile sürmemiş olabilir, canı çok tatlı bir insan olmama ve o an baya gergin bulunmama rağmen pek bir şey (acı) hissetmedim açıkçası. Ancak sağ çenemde iğneden dolayı küçük bir morluk oluştu, becerebilirsem fotoğrafını medyaya ekleyeceğim.

  İşlemden sonraki ilk saat ben biraz ağrı ve uykum gelmiş gibi bir uyuşukluk hissettim ancak bunların psikolojik olabileceğini düşünüyorum. 

  Dikkat edilmesi gerekenler ise şöyleymiş: bugün sadece sıvı gıdalarla beslenmek, çok fazla konuşmamak, ilk 48 saat içinde parol hariç hiçbir ağrı kesici ve başta yeşil çay olmak üzere diğer bitki çaylarını tüketmemek.

  Uyku pozisyonumun önemli olmadığını söylediler ancak ben yine de sırtüstü kalmaya çalışacağım. Ve bundan bir hafta on gün kadar sonra çiğnemekte biraz güçlük çekebileceğimi ancak korkmamam gerektiğini söyledi doktorum.

  Çenemin şeklinde meydana gelebilecek olası değişimler için girdiyi güncellemeye devam edeceğim. 

  23 ocak 20:39 23 ocak 20:45

  4. Dişlerimi sıktığımdan dolayı yaptırmayı düşündüğüm işlem. Artık çenem kademe kademe kütürdeyerek açılıyor inşallah bir işe yarar. Ankara'da yaptıranlar varsa ve nerede yaptırdıklarını da yazarlarsa iyi-kotu yorumuyla çok çok memnun olurum.

  23 ocak 21:46

  5. çene sıkmaktan ve hep aynı tarafla çiğnemekten dolayı çene asimetrisi oluştu, çenemin sol tarafı dışarıya doğru genişledi, kas kütlesi büyüdü ve diğer tarafa göre bayağı fark oluştu, bu durum aynada ve çektirdiğim fotoğraflarda ekstra gözüme batmaya başladı ve çok canımı sıktı, bunun üzerine önce çene törpüsü denemek istedim, sonra cesaret edemedim ve masseter botox'a döndüm. 20 gün içerisinde inanılmaz değişti, gün be gün çene kütlesi küçüldü tam eşitlenmese de gözüme batmıyor artık. ameliyat işini rafa kaldırdım. 2 seans daha yaptıracağım. umarım tekrarlamaz..

  20 şubat 16:44

  6. Bazı girdileri okuduğumda şaşırdığım ve adeta insanların moda diye yaptırmaya başladığını fark ettiğim uygulama. Demet özdemir, nurgül yeşilçay vs yaptırdı diye sizin de yapacağınız anlamına gelmiyor. Masseter kaslarınız çok güçlü olup bu güç dişlerinizde çatlaklara, yüzünüzde de düz üçgen gibi alt kısmın aşırı geniş görüntüye neden oluyorsa yapılıyor. Yoksa bütün insanlar bu botoxu yapınca güzelleşmiyorlar, nurgül yeşilçay hiç olmuyorlar. 

  23 mart 21:15

  7. Bruksizm sebebiyle yaptırmak istediğim işlem. Uyurken dişlerimi öyle bir sıkıyorum ki genelde sabahları çenem kilitlenmiş oluyor, uzun bir süre gece plağı kullandım halen daha kullanıyorum fakat o da sıkmayı engellemiyor, sıkmaya bağlı dişlerin zarar görmemesini sağlıyor. Antidepresan kullandığım dönemde de sıkmaya devam ettim o sebeple artık son çare bunu denemeyi düşünüyorum ve fakat hiç bilgim yok. İstanbulda doktor, klinik önerisi olan varsa çok mutlu olacağım 

  16 nisan 18:08