yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (16)
  • medya (0)

  1. botoks; Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen proteindir. bu proteinin masseter yani çiğneme kaslarına enjekte edilmesine masseter botoksu denir.(gizlinot: bazılarının dediği gibi yılan zehri falan değildir)

  masseter botoksu neden yapılır?

  ilk olarak bruksizm(gizlinot: diş sıkma, gıcırdatma) şikayeti olan hastalara yapılır. tabii ki doktorlar her diş sıkana önermemektedir. önüne geçilemeyen diş sıkma problemlerinde botoks önerilir.

  ikinci olarak; bu kasları fazla geniş, belirgin olan kişiler haklı olarak bu durumdan hoşnut değildir. çünkü bu kasın hipertrofisi; yüze erkeksilik ve daha geniş bir görünüm verir. tek taraflı büyümelerde botoks çok kurtarıcı bir tedavidir.

  alt yüz şekillenmesinde gerçekten harika sonuçlar çıkarır. (link: https://www.google.com.tr/search?q=masseter+botoksu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwidp-3tgYDbAhVBEywKHUOaCywQ_AUICigB&biw=1366&bih=662#imgrc=CwOYC7epr_SKVM: mesela)

  küçük uçlu iğnelerle yüze enjekte edilir. neredeyse acısız bir işlemdir. gün içerisinde iğnenin oluşturduğu kızarıklar da geçecektir. morarma olursa birkaç güne o da geçer. birkaç saat dikkat etmeniz gereken kurallar vardır(gizlinot: bir şey çiğnememe, yüzü öne doğru eğmeme vs) bu kurallara dikkat etmezseniz enjekte edilen sıvıda sızma olur ve başka kaslara da kayabilir. geçici ama ciddi bir sorun ortaya çıkar. dudak çevrenizdeki kaslara kayarsa yamuk bir gülüş ve konuşma elde edebilirsiniz. inanın yaşayacağınız berbat bir durumdur bu.(gizlinot: sızdığı için gerçekleşen bu durum 6 ay sürmez 2 ay civarı eski haline döner)

  botoksun etkisi 6 aydır. bu süreden sonra kaslar eski gücüne kavuşmaya başlar. ilk yaptırdığınız zaman kaslarınızı rahat hareket ettiremezsiniz. bir nevi geçici felç uygulanıyor çünkü. bir şey çiğnerken yorulabilirsiniz. zamanla bu his azalır.

  baş ağrısı şikayetiniz varsa(gizlinot: örneğin migren)mutlaka bu işlemi yaptırırken doktorunuza söyleyin ve temporal kaslarınıza da uygulasın. 6 ay neredeyse hiç baş ağrınız olmayacaktır.

  altı ay sonra etkisi geçecek yazdım ama benim önerim etkisi geçer geçmez tekrarlanmaması çünkü çok uzun yıllar botoks yapılan kasların altındaki kemiğin deformite olduğunu gösteren örnekler var. zaten bıraktığınız an yüzünüz eski haline dönmez. tekrar o kasların gelişmesi için bir süre geçmesi lazım.

  botoks kimlere yapılmaz? hamilelere, uygulanacak bölgede bir deri hastalığı olanlara, kanama problemi ve nöromusküler rahatsızlıkları olanlara yapılmaz.

  son olarak; kesinlikle bu tarz işlemleri bir hekime yaptırın. güzellik merkezlerinde yapanlara(gizlinot: doktor değillerse) güvenmemelisiniz. yüzümüzdeki kasların yerini en iyi yüz anatomisine hakim insanlar bilebilir. gelişigüzel yapan bir insan ömrünüzden altı ay çalabilir.

  ukte; (yazar: sivilcekarsiti)

  12 mayıs 2018 14:26 12 mayıs 2018 14:27

  2. diş gıcırdatma sorunumdan dolayı uzun süredir araştırdığım ve olmayı düşündüğüm (link: https://www.guncelozturk.com/masseter-botoks/ botoks) türü. neredeyse her sabah çenemde oluşan inanılmaz ağrı ile uyanıyorum. geceleri rahatsız olan eşim de bu durumdan çok rahatsız. daha önce psikoloğuma sormuştum ve psikolojik olur demişti. hiçbir sıkıntım olmamasına rağmen aylardır devam ediyor. bu botoksu olanların yorumlarını okuyup son kararımı vereceğim artık.

  21 kasım 2018 23:52

  3. Yaklaşık 4 saat önce yaptırdığım uygulama. Genellikle masseter kasını çok sıkmak sebebiyle çenede ve başta oluşan ağrıları hafifletmek için yapılıyormuş, bense çenemi sıktığımın farkında olmadan sadece estetik kaygılarım sebebiyle bu uygulamayı yaptırmayı seçmiştim. 

  Gittiğim estetik cerrah masseter hipertrofim olduğunu onayladı, bunun ben farkında olmasam dahi çene kaslarımı çok sıkıyor olmamdan kaynaklandığını ve bu uygulamayı bana yapmaktaki asıl amacının çene eklemi ve dişlerimi korumak olduğunu estetik kaygısının ikinci planda kaldığını belirtti.

  Çenemin sağ ve sol tarafına 3’er enjeksiyon yapıldı toplam 5 dakika bile sürmemiş olabilir, canı çok tatlı bir insan olmama ve o an baya gergin bulunmama rağmen pek bir şey (acı) hissetmedim açıkçası. Ancak sağ çenemde iğneden dolayı küçük bir morluk oluştu, becerebilirsem fotoğrafını medyaya ekleyeceğim.

  İşlemden sonraki ilk saat ben biraz ağrı ve uykum gelmiş gibi bir uyuşukluk hissettim ancak bunların psikolojik olabileceğini düşünüyorum. 

  Dikkat edilmesi gerekenler ise şöyleymiş: bugün sadece sıvı gıdalarla beslenmek, çok fazla konuşmamak, ilk 48 saat içinde parol hariç hiçbir ağrı kesici ve başta yeşil çay olmak üzere diğer bitki çaylarını tüketmemek.

  Uyku pozisyonumun önemli olmadığını söylediler ancak ben yine de sırtüstü kalmaya çalışacağım. Ve bundan bir hafta on gün kadar sonra çiğnemekte biraz güçlük çekebileceğimi ancak korkmamam gerektiğini söyledi doktorum.

  Çenemin şeklinde meydana gelebilecek olası değişimler için girdiyi güncellemeye devam edeceğim. 

  23 ocak 2019 20:39 23 ocak 2019 20:45


  4. Dişlerimi sıktığımdan dolayı yaptırmayı düşündüğüm işlem. Artık çenem kademe kademe kütürdeyerek açılıyor inşallah bir işe yarar. Ankara'da yaptıranlar varsa ve nerede yaptırdıklarını da yazarlarsa iyi-kotu yorumuyla çok çok memnun olurum.

  23 ocak 2019 21:46

  5. çene sıkmaktan ve hep aynı tarafla çiğnemekten dolayı çene asimetrisi oluştu, çenemin sol tarafı dışarıya doğru genişledi, kas kütlesi büyüdü ve diğer tarafa göre bayağı fark oluştu, bu durum aynada ve çektirdiğim fotoğraflarda ekstra gözüme batmaya başladı ve çok canımı sıktı, bunun üzerine önce çene törpüsü denemek istedim, sonra cesaret edemedim ve masseter botox'a döndüm. 20 gün içerisinde inanılmaz değişti, gün be gün çene kütlesi küçüldü tam eşitlenmese de gözüme batmıyor artık. ameliyat işini rafa kaldırdım. 2 seans daha yaptıracağım. umarım tekrarlamaz..

  20 şubat 2019 16:44

  6. Yaklaşık 15 gün önce yaptırdığım uygulama. Öncelikle şunu söylemeliyim ki bu benim ilk medikal estetik uygulamamdı. Arkadaşımla gittiğim klinikte ‘sizce benim yüzüme ne yapabiliriz’ diye sorduğumda direkt masseter kaslarımın büyüdüğünün bu sebeple yanaklarımın çok daha büyük göründüğünün söylenmesi üzerine işlemi yaptırmaya karar verdim. Son birkaç yıldır artmış olan diş sıkma problemim var ve masseter kasının büyümesindeki başlıca neden bu, işlem sonrasında diş sıkmanın ortadan kalkacağı yüzümün de inceleceği söylendi. Nitekim de öyle oldu diş sıkma sorunum ilk gecede ortadan kalktı, birkaç gün sonra da yüzümde gözle görülür bir incelme meydana geldi. Kontrol için gittiğimde sağ tarafımın - bu tarafımla çiğnediğim için daha çok gelişmiş olan taraf- biraz daha botoksa ihtiyaç duyduğu söylendi ve bir kere daha işlem yapıldı. Sonuç olarak çok memnun kaldım hem uyandığımda çenem ağrımıyor hem de yüzümde belirgin bir incelme var. Özellikle diş sıkma sorunu olanlara kesinlikle tavsiye ederim..

  Edit: 6 ay geçti gözlemlerimi yazmak istedim. Bu süreçte diş sıkma problemim hiç olmadı temmuzun başında işlem yapılmış şubat ayındayız şimdi daha yeni yeni sıktığımı hissetmeye başladım ve çene ağrılarım tekrar başladı, zaten botoksun da 6 aylık bir uygulama olduğunu söylüyorlar, bu açıdan memnun kaldığımı söyleyebilirim, yeniden yaptırmayı planlıyorum.

  20 temmuz 2019 01:10 2 şubat 2020 01:03

  7. 2 gün önce yaptırdığım uygulama. Çok fazla diş sıkma problemim olduğundan çenem son 1 yıldır bana daha erkeksi geliyordu. Nısantasın da güvenilir bir kliniğe gidip sıkıntımı söyledikten sonra doktor Alper bey de inceledi ve çenemin bu işleme uygun olduğuna karar verdi. İşlem sırasında hiç bir acı hissetmedim. Şuan çenemde hafif bir uyuşukluk hissediyorum sadece bunun olacağını doktor demişti zaten. 1 2 hafta sonra ki gelişmeleri buraya editleyecegim. Umarım sonuç güzel olur...

  EDİT: 6 gün oldu diş sıkma problemim %70 oranında azaldı ve çenemde belirgin ama hafif incelme mevcut. ( beni gören tüm arkadaşlarım da inceldiğini onayladı ) 23 eylül de kontrole gideceğim. tamamen oturması zaten 4-6 hafta sürüyormuş bakalım...

  yolumuz uzun, heyecanımız yüksek ajdgsagjh

  9 eylül 2019 10:29 13 eylül 2019 11:47


  8. yavaş yavaş ağrılarımın dönmesiyle botoksun gittiğini haftasonu anlamaya başladım.

  zaten doktorum 3 kere yenilemek gerekicek demişti. bu arada ben diş doktoruma yaptırdım.

  eğer benim gibi diş sıkmadan dolayı oluşan çene ağrısı çekiyorsanız öneririm. 4 aydır çok mutluydum çünkü ciddi derecede hayat kalitem düşmüştü. uygulamadan Artan botoks sıvısını migrenim için kullanmıştı ve bu konuda da işe yaradığını gördüm. biraz daha sabredip 2-3 ay sonra yaptırmak istiyorum, ağrılarım umarım şiddetlenmez.

  esas 3. botokstan sonrasını merak ediyorum çünkü en az 1 sene yaptırmamam lazım ki alternatif tedavi aramayayım çünkü maliyeti yüksek bi uygulama.

  16 eylül 2019 11:40 16 eylül 2019 11:44

  9. yamuk kapanan çene, bruksizm derken ve asla kullanmadığım gece plağından sonra bir kriz anında dün gittim yaptırdım. medikal anlamda hayatımda yaptırdığım ilk işlemdi. yapılan bölge uyuşturuldu ve herhangi bir acı hissetmedim ancak sıkılan kas üzerine yapılınca bir miktar rahatsızlık hissi oldu sadece bende. 3 iğne birer tarafa olmak üzere 6 noktadan yapıldı. bir iki iğnenin girdiği noktalar çok hafif morardı. şu an bir etkisini hissetmiyorum. 2 haftaya hissediliyormuş sanırım beklemedeyim. 2 hafta sonra tekrar kontrole gidicem. umarım kurtulurum şu illeten. burayı da güncellerim inşallah güzel haberlerle.

  güncel edit: 1 ay geçti üstünden. 2. defa kontrole gittiğimde biraz daha yaptı doktor. sıkma hissi var ama ağrım geçti, çok az da yüzüm inceldi. ancak bende şöyle bir durum oluştu: benim yüzüm zaten ince bir yüzdü, botox yaptırınca sanki bana yanaklarım biraz ağız kısmına doğru çöktü gibi geldi. nazobial çizgilerim sanki arttı gibi hissediyorum ama bundan mı tam olarak emin değilim. yaptıracaklar bunları da doktoruna sormayı unutmasın.

  19 haziran 2020 15:29 5 ağustos 2020 17:07

  10. Yılların diş sıkıcısı olarak artık gece dişimi kıracağım korkusuyla yaptırdığım işlemdir. İlkini diş hekimine yaptırdım ama hiç memnun kalmadım. Sadece diş sıkmamın şiddetini biraz azalttı. İkincisini ise bir estetik kliniğinde doktora yaptırdım. Yaparken minicik anlık bir acı oluyor ve bittiğinde hemen normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bende üçer tane olmak üzere iki tarafıma toplam 6 kez iğne yapıldı. Bir nokta fındık büyüklüğünde morardı ama hem beyaz tenliyim hem de cildim hassas olduğundan olabilir. Haziran ayında yaptırdım ve bir daha ekim ayında gideceğim, ihtiyaç durumuma göre. Hayatımda kendime yaptığım en büyük iyiliklerden biri. Diş sıkma illetinden muzdaripseniz kesinlikle tavsiye ederim. 

  7 temmuz 2020 11:41