girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1)
  • medya (0)

1. botoks; Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen proteindir. bu proteinin masseter yani çiğneme kaslarına enjekte edilmesine masseter botoksu denir.(gizlinot: bazılarının dediği gibi yılan zehri falan değildir)

masseter botoksu neden yapılır?

ilk olarak bruksizm(gizlinot: diş sıkma, gıcırdatma) şikayeti olan hastalara yapılır. tabii ki doktorlar her diş sıkana önermemektedir. önüne geçilemeyen diş sıkma problemlerinde botoks önerilir.

ikinci olarak; bu kasları fazla geniş, belirgin olan kişiler haklı olarak bu durumdan hoşnut değildir. çünkü bu kasın hipertrofisi; yüze erkeksilik ve daha geniş bir görünüm verir. tek taraflı büyümelerde botoks çok kurtarıcı bir tedavidir.

alt yüz şekillenmesinde gerçekten harika sonuçlar çıkarır. (link: https://www.google.com.tr/search?q=masseter+botoksu&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwidp-3tgYDbAhVBEywKHUOaCywQ_AUICigB&biw=1366&bih=662#imgrc=CwOYC7epr_SKVM: mesela)

küçük uçlu iğnelerle yüze enjekte edilir. neredeyse acısız bir işlemdir. gün içerisinde iğnenin oluşturduğu kızarıklar da geçecektir. morarma olursa birkaç güne o da geçer. birkaç saat dikkat etmeniz gereken kurallar vardır(gizlinot: bir şey çiğnememe, yüzü öne doğru eğmeme vs) bu kurallara dikkat etmezseniz enjekte edilen sıvıda sızma olur ve başka kaslara da kayabilir. geçici ama ciddi bir sorun ortaya çıkar. dudak çevrenizdeki kaslara kayarsa yamuk bir gülüş ve konuşma elde edebilirsiniz. inanın yaşayacağınız berbat bir durumdur bu.(gizlinot: sızdığı için gerçekleşen bu durum 6 ay sürmez 2 ay civarı eski haline döner)

botoksun etkisi 6 aydır. bu süreden sonra kaslar eski gücüne kavuşmaya başlar. ilk yaptırdığınız zaman kaslarınızı rahat hareket ettiremezsiniz. bir nevi geçici felç uygulanıyor çünkü. bir şey çiğnerken yorulabilirsiniz. zamanla bu his azalır.

baş ağrısı şikayetiniz varsa(gizlinot: örneğin migren)mutlaka bu işlemi yaptırırken doktorunuza söyleyin ve temporal kaslarınıza da uygulasın. 6 ay neredeyse hiç baş ağrınız olmayacaktır.

altı ay sonra etkisi geçecek yazdım ama benim önerim etkisi geçer geçmez tekrarlanmaması çünkü çok uzun yıllar botoks yapılan kasların altındaki kemiğin deformite olduğunu gösteren örnekler var. zaten bıraktığınız an yüzünüz eski haline dönmez. tekrar o kasların gelişmesi için bir süre geçmesi lazım.

botoks kimlere yapılmaz? hamilelere, uygulanacak bölgede bir deri hastalığı olanlara, kanama problemi ve nöromusküler rahatsızlıkları olanlara yapılmaz.

son olarak; kesinlikle bu tarz işlemleri bir hekime yaptırın. güzellik merkezlerinde yapanlara(gizlinot: doktor değillerse) güvenmemelisiniz. yüzümüzdeki kasların yerini en iyi yüz anatomisine hakim insanlar bilebilir. gelişigüzel yapan bir insan ömrünüzden altı ay çalabilir.

ukte; (yazar: sivilcekarsiti)

12 mayıs 14:26 12 mayıs 14:27