yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. bir tür kişilik bozukluğudur. en kısa şekilde tanımlayacak olursak, kendini beğenme, aşırı bencillik, kendisini herkesten üstün görme diyebiliriz. aşağıdaki alıntıda, durumu biraz daha açalım:

  "erişkinliğin erken dönemlerinde başlayan, üstünlük hisleri, beğenilme ihtiyacı ve kendini başkasının yerine koyamayıp, insanlara uygun yaklaşımlarda bulunamama ile seyreden bir rahatsızlıktır.

  1. Kendisinin başkalarından çok daha önemli olduğu duygusu içindedir. (gösterdiği başarıları, sahip olduğu becerilerini çok daha olağanüstü olarak görüp, yeterli bir temeli olmamasına karşın çok değerli ve yüksek bir şahsiyet olarak bilinmeyi bekler)

  2. Düşünceleri, hayalleri büyük bir güç, engin bir deha, kusursuz bir güzellik ve mükemmel, sonsuz sevgi üzerinedir.

  3. Özel, benzeri olmayan biri olup, kendisini ancak çok zeki ve ustun nitelikli kişilerin anlayabileceğini düşünür ve sadece bu kişilerle ilişki kurup, dostlarını bu kişilerden seçmeyi düşünür.

  4. Çevresindekiler tarafından çok beğenilmeyi bekler.

  5. Hak ettiği duygusu içindedir. şahsına özel, başvuran diğer kişilerden farklı bir tedavi uygulanacağı düşünceleri ve davranışları içindedir.

  6. Diğer insanlarla karşılıklı ilişkilerinde bencilce, çıkar düşünerek hareket eder. Başkalarının zaaflarından yararlanıp, hedeflerine ulaşmayı gözetir.

  7. Kendini diğer kişilerin yerine koyup onların hissettikleri, düşündükleri ya da ihtiyaçları konularını anlamaya ve bunlara saygı duymaya isteksizdir. (gizlinot: hep bana hep bana)

  8. Genellikle başkalarının başarıları, yaptıkları, değerleri ve onların genel olarak varlıklarını kıskanabilirler. Diğerlerinin de kendilerini kıskandığını düşünürler.

  9. Kendini beğenmiş, ukala ve küstahça tutumlar içine girerler."

  (link: http://www.psikiyatr.com/kisiliknarsist.htm burdan alıntılanmıştır)

  ukteyi veren (yazar: lilithkrema), alınacaksanız ona alının. (gizlinot: swh)

  4 ekim 2014 13:53 4 ekim 2014 14:14

  2. küçük kız kardeşimde bulunan durum. kaç kere düzeltmeye çalıştım ama yok.

  kendisi 12 yaşında, 10 yaşındaki komşu kızları x abla ne kadar güzelsin dediğinde biliyorum deyip gözlerini devirir. düşünün.

  napcam bilemiyorum.

  4 ekim 2014 15:46

  3. ne yazık ki kişilik bozuklarının tedavisi yok. mod düzenleyiciler ile bastırılmaya çalışılırlar. lisede böyle bir insan vardı. zaten kendisine narsist derdi çok marifet gibi. gerçekte klinik olarak gerçekten bu bozukluk onda var mıydı bilmiyorum ama pislik bir insandı. insanları kullanır, onlarla oynar ve gururla söylerdi. yıllar sonra facebook'tan gördüm başına kötü bir şey gelmiş. oh olsun demedim ama üzülmedim de. çünkü bana da kötülüğü dokunmuştu. bir yerde karma mı adalet mi bilmiyorum ama ben kimsenin yaptığının yanına kalmayacağına inanmak istiyorum.

  bunun daha da kötü hali anti sosyal kişilik bozukluğudur. Allah kimseyi bunlarla karşılaştırmasın.

  1 mart 2016 14:18


  4. Narsizim: Kendini aşırı sevme, aşırı güvenme ve büyük görmedir. Narsistik kişilik bozukluğu ise kişinin kendisiyle ilgili önemlilik, yeteneklilik duygularına fazlaca sahip olması, zihninin sürekli başarı kazanma ve önde olma ile meşgul olması, başkalarından üstünlük, sürekli ilgi ve hayranlık görme ihtiyacı, eleştiri ve değerlendirmeye aşırı tahammülsüzlük, empati yoksunluğu özellikleriyle tanımlanan bir kişilik bozukluğudur.

  Tanımlardan da anlaşılacağı gibi bunlar son derece bencil ve ben merkezci kişilerdir. Çevrelerinde bir hayran kitlesi oluşturmayı hedefler ve ne yazık ki çoğunlukla başarırlar da. Övgüyle beslendikleri için sadece onları övenleri, övdükleri sürece etraflarında tutarlar. Amaçları için başkalarını kullanır ve atarlar.

  Narsist kendini başkalarından farklı görür. O, farklı ve özeldir. Diğerlerinden daha akıllıdır, güçlüdür, güzel veya yakışıklıdır. Bu nedenle başkaları ona tapmalıdır. O hata yapmaz. Hata varsa asla onun suçu değildir.

  Genellikle narsizim ve özgüven birbirine karıştırılır. Narsist olan kişinin, özgüvenin yüksek olduğu sanılır. Dahası narsizim özgüven zannedilir halbuki ikisi birbirinden çok farklıdır. Çevremizde sıkça gördüğümüz; kendini paragraflarca öven, kendini dünya harikası zanneden insanlar çokça vardır. Hatta bu tip kişiler konu ile alakasız olmasına rağmen çoğunlukla kendinden de bir paragraf boyunca bahseder ki ne kadar muhteşem olduğunu eline geçen her fırsatta görelim ister.

  Kaynak; Kernberg O. F.(1975). Borderline Conditions And Pathological Narcissism. New York: Jason Aronson

  7 eylül 2018 01:50

  5. Yaşam alanı instagramdır.

  7 eylül 2018 23:05

  6. herkesin onu kıskandığını düşünür halbuki hayatta övünülecek hiçbir şey yapmamıştır. (gizlinot: çoğunlukla)

  11 ekim 2020 18:54

  7. Narsistik kişilik bozukluğu nüfusun yüzde 1'lik kısmında görülmekle beraber bu kişiler bir ebeveyn ya da partner olabilirler. Narsistler, kendi hatalarıyla yüzleşmekten veya hatalarını kabul etmekten kaçındıkları için bu bozukluğa sahip kişilerin terapi ile değişmesi imkansız olmasa da oldukça zordur, ya da nadirdir. Narsistler, kendi partnerlerini, çocuklarını, ya da yakın çevresini pek çok farklı yöntem kullanarak manipüle veya istismar edebilir. Bu bağlamda bilinmesi gereken kavramlar:

  - Suistimal döngüsü: Yıkıcı ve yapıcı davranışların olduğu istismar döngüsüdür. Eğer narsistler sürekli olarak yıkıcı davransaydı, zaten karşı taraf hemen terk ederdi. Narsistler tam bu noktada yaptıkları için özür dileyebilir, değişeceklerine inandırabilir, çok iyi davranabilir, hediyelere boğabilir. Bu şekilde istismara uğrayan taraf narsistin değişebileceğine inanır, belki güzel anılarına tutunur, bu nedenle ilişkiden ayrılmaz. Bu şekilde döngü tekrarlanır.

  - Uzaklaştırma: Narsist, partnerini ve çocuğunu arkadaşlarından ya da sevdiklerinden uzaklaştırıp izolasyona neden olabilir.

  -Ya hep ya hiç cümleleri: Karşı tarafa abartma yoluyla genelleme içeren cümlelerdir. Gerçeği yansıtmazlar, ve neredeyse hiçbir zaman doğru değildir.

  -Oltalama: Karşı taraftan agresif, kızgın bir yanıt almak için provakatif davranmaktır.

  -Küçümseme

  -Suçlama ve İnkar: Karşı tarafa sorunun hepsini yükleme ama asla kendi davranışları ile yüzleşememe durumudur.

  -Kronik olarak sözünü tutmama: Aldatma, değişebileceği hakkında sözler vermek örnekleri olabilir.

  -Taraf tutma ve günah keçisi ilan etme: Eğer ebeveyn bir narsistse, kendi koyduğu standartlara uyan ya da kendine fiziksel veya mental olarak benzeyen çocuğu ayırır, bu standartlara uymayan çocuğa karşı ise ihmal etme davranışları gösterir. Genelde iyi davranışlar altın çocuğa ithaf edilirken, tüm kötü davranışlar diğer çocuğa ithaf edilir.

  -Haksız yere dava etme ya da yasayı kullanma

  -Gaslighting: Kişiyi kendi düşünceleri hakkında şüphe ettirmeye yönelik davranışlardır. Doğru olduğunu bildiğiniz konularda yalan söylenmesi, sizin kafanızda kurduğunuzla alakalı suçlanması bu durumun örnekleri olabilir.

  -Projeksiyon: Bir savunma mekanizması olarak narsistin kendi bilinçaltına ait düşünceleri ya da ( pozitif ya da negatif olabilir) özellikleri kendinde reddederek başkasına atfetme durumudur. Kendi aldatmasına rağmen partnerini aldatmakla suçlamak ya da çocuğunu kendine rakip olarak görmesine rağmen ''sen beni rakip olarak görüyorsun.'' demek örnek olabilir.

  -Seçici Hafıza veya hafıza kaybı: Kendi istediklerini hatırlayıp istemediklerini unutma durumudur. Bilinçli veya bilinçsiz olabilir.

  -Kendinde hak görme: Kişinin kendi durumu hakkında gerçekçi olmayan beklentilere sahip olma durumudur. Kişi, kendine ait ayrıcalıklara sahip olduğunu düşünür ve diğer insanlardan ona özel davranmasını bekler.

  -Başka insanların yanında oldukça farklı davranma: Narsist partnerler, partnerinin ailesine karşı ideal biri gibi davranırken partneriyle yalnız kaldığında yıkıcı davranışlar gösterebilir. Narsistik bir ebeveyn başkaları tarafından çok iyi bir anne, baba olarak nitelendirirken evde çocuğuna şiddet uygulayabilir ve çocuğunu kısıtlayabilir.

  -Duyguları hükümsüz kılma, ya da karşı tarafı duygusallıkla suçlama: Karşı tarafın endişelerini, duygularını geçersiz kılma olarak ifade edilebilir. Narsist kişi karşı tarafın bu kadar takmaması gerektiğini, çok duygusal olduğunu söyleyebilir.

  -Grey-rocking: Bu yöntemde narsist birey ile kısa konuşmalar yapılır, tartışmadan uzak konulardan konuşulur ( hava durumu, selamlaşma). Eğer narsistik birey provakatif bir davranışta bulunursa karşı taraf tepkisiz durarak narsistin sıkılmasını ve ilgisini kaybetmesini bekler. Bunun için savunmaya geçmemek, dikkatini başka yere yöneltmek, bağlantıyı kesmek gerekir. Bu yöntem uygulanacaksa eğer kişinin onaylanma, sevilme, kendini ifade etme ihtiyacını diğer arkadaşları ile paylaşması tavsiye edilir.

  Bu yazı out of the fog websitesinden uyarlanmıştır. Daha ayrıntılı bilgi için:

  (link: https://outofthefog.website/personality-disorders-1/2015/12/6/narcissistic-personality-disorder-npd Out of the fog website)

  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Narsistler hakkında youtube kanalları:,

  -DoctorRamani

  -Patrick Teahan LICSW

  Narsistik ebeveynler hakkında kitaplar:

  -Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları

  -Will I Ever Be Good Enough? Healing the Daughters of Narcissistic Mothers

  -Mothers Who Can't Love: A Healing Guide for Daughters

  Not: Eğer narsistik partnerler hakkında okuduğunuz ve tavsiye etmek istediğiniz kaynaklar varsa paylaşabilirsiniz. Benim okuyup etkilendiğim kaynaklar bu şekilde.

  15 temmuz 2021 00:22 15 temmuz 2021 10:39


  8. Maalesef duzelmesi imkansiz bir kisilik bozuklugu.

  Bunu bilin ve ona gore davranin lutfen arkadaslar, sakin ama sakin "ben onu duzeltirim, sevgi her seyin ustesinden gelir" gibi pembe hayallere dalmayin. Cunku karsinizdaki insanin sevginin s'sinden haberi yok. Bunu yermek icin vs soylemiyorum. Gercekten karsinizdaki insan duyguya dair bir sey barindirmiyor.

  Aslinda iki tip olarak ayirabiliriz narsistleri, buyuklenmeci ve gizli olanlar diye. Buyuklenmeci olani hemen fark edip, eleyebilirsiniz ama gizli olanini cozmeniz baya zaman alabilir. Cunku onlar kendilerini cok iyi saklarlar. "aa ne hos, gizemli biri" dersiniz, tanistiginiz gibi sizin iyiliginizi hoslugunuzu fark edip sizden beslenebilecegini dusunur ve yaklasir, size "lovebombing" dedikleri teknigi uygular, sizde "hayatimin askini buldum" diye saf saf kanarsiniz. Peki bu arkadas elde ettigini fark edince ne yapar? Surekli ustunuze oynar, sinirlarinizi asmaya calisir, sizi asagilar, degersizlestirir, manipule eder, cevrenizden sizi izole eder ve siz "aman kavga cikmasin" diye dusunerek hep alttan alirsiniz ama sonu yoktur. En sonunda patlarsiniz, "ne var canim, senin iyiligin icin ya da saka yapiyorum ne abarttin" diyebilir. Sizin resmen algilarinizla oynar. Artik iliski icinde HUZURSUZ ve ARAFTA kalmis hissedersiniz, kaygilariniz baslar. Bi gun iyisinizdir, 2 gun kotu. O yuzden bi iliski icinde huzursuz, degersiz, yetersiz hissediyorsaniz sakin orada durmayin. 

  Ayrica bu gizli narsistler, asiri depresif, empati yoksunu, kontrol delisi, tutarsiz ve dengesiz olurlar. Cunku iclerinde doldurulamaz bi bosluk vardir ve kendilerini aslinda asiri yetersiz hissederler. Uzuluyorum bu insanlara cunku hicbir zaman gercek sevgiyi bilemeyecekler. 

  Konuyla ilgili Sezer Ergor'un kanali harikadir. Alttaki linkte gizli narsistlerle ilgili kisa bi ozet gorebilirsiniz.

  https://youtu.be/sgrrxpBm8CQ

  27 ağustos 19:34

  9. (link: https://www.instagram.com/p/CiScCXUDm7u/?igshid=MDJmNzVkMjY= )

  13 eylül 18:34