sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  1. geçen yaz abimin nişanını yaptık. bizim de şehirler arası olduğu için söz-nişan bir oldu. bohça içinse sandık aldık. içerisine annem yengem için yazma, lif, havlu, patik, pijama takımı, ayna seti, seccade takımı gibi şeyler aldı koydu. zaten giyilcek kıyafet falan bize aitti, alışverişe çıkınca gömleğinden çantasına kadar her şeyi aldık. anne ve babasına da küçük öyle bi bohça hazırlandı. damadın nişanda giyeceği kıyafeti ve alyansını kız tarafı aldı (adet buymuş). onlar bize bohça getirmedi ama getirmesi gereken şeyler yine çamaşır, pijama takımı, gömlek gibi şeyler. umarım yardımcı olabilmişimdir özelden de sorabilirsiniz bildiğim kadarıyla cevaplarım :)

  ukte sahibi de irdeleyen bayan (etiket yapmayı bilmiyorum, henüz çözemedim kusuruma bakmayın)

  20 şubat 2016 00:54

  2. arada rekabet olmadığı sürece, "biz onlara şuradan şunu aldık, onların aldığına bak>:<" tarzı konuşmalarla nişanlı çiftin başının eti yenmiyorsa ya da güzel bir bohça getirmiş, size verdiği değeri göstermiş bir aileye paçavra gibi davranılmıyorsa devam etmesini temenni ettiğim olay.

  Herkesin alım gücü bir değil, kimse bir diğerini bu yüzden hakir görmemeli ya da cimrilik ederek karşısındakini değersiz hissettirmemeli. Bence gözden kaçırılmaması gerekn nokta bu.

  Böyle bir şey yaşamadım. Sonuçta aileler birbirlerinin maddi durumunu biliyor, bunun sadece bir nevi hediyeleşmek olduğunu düşünüyorlardı ama nedense çevremde nişan bohçasının sorun yapıldığı aileler gördüm, görmeye de devam ediyorum :(

  20 şubat 2016 13:49

  3. Nisan öncesi kız tarafının damada, erkek tarafının da geline yaptığı alışverişin sarıldığı bohça.

  Biz annelerimizle birlikte çıktık alışverişe. İç çamaşırı, kozmetik, terlik vs aldık. Hazır çıkmışken de o gün nisan takılarını, ayakkabı, kıyafeti hallettik.

  Başlığa yazmamın asıl nedenine gelirsek. Bu bohça genelde sandık oluyor ama biz çok güzel bavullar aldık. Nisan günü aldıklarımız bavulun içindeydi. Emin olun sandıktan daha kullanışlı. Köşe beklemiyor. Çok da güzel modeller var. Tavsiye ederim.

  20 şubat 2016 23:34

  4. Geçenlerde arkadaşımın ablası nişanlandı, kız tarafının bütün kadınlarına bohça hazırlamışlar.içinde envai çeşit nevresim havlu falan varmıs ve cogu el emegiyle işlenmiş.

  Hani güzel olmasına güzel ama hic kullanmıcagın seyler icin aile bosuna emek harcamıs oluyor.bilmiyorum ben evlenirken direk istemicem sanırım.

  Bi de bu nişan bohçasına işte kızın istedikleri şeyler falan koyduruluyomuş ya bu da benim yapıma ters hani maddi durumları iyi olsa bile ben bunu bunu istiyorum diyemem,zaten zibilyon tane kozmetik ürünüm olcak kıyafetlerim olcak falan fuzuli harcamadan baska bi sey degil bana göre

  23 şubat 2016 09:23

  5. boşuna masraf gibi geliyor bana. Karşılıklı olarak birbirini seven sağlıklı düşünen insanların bunlara takılmaması gerekir. Zaten pahalı hediyeye aklını takmaya başlamışsan bil ki sevgin giderek azalıyor, yerini maddi şeylerle dolduruyorsun.

  Hediyeleşme çok güzel bir olay. Ama zorunluluk halinde alınması, hatta istenilenin alınmak zorunda bırakılması hoş değil.

  Hele bütün sülaleye bohça hazırlamak çok kötü. Şimdi bu insanların gönlünü nasıl alırsın? Yarın bir gün gidersin evine çaya, yemeğe. O zaman ne istersen ver. Anneler günü, babalar günü, bayram, yılbaşı,doğum günü... Bahaneler çok hediye vermek için. Bence böyle günlerde vermek çok daha düşünceli ve özel bir davranış olur. Ben baştan kayınvalidem ile konuştum. O da aynı fikirde. Ama sağ olsun bana her fırsatta jestler yapar, bişeyler alır, örer, yapar... Ben de aynı şekilde. Önemli olan karşılıklı samimiyettir. Kendinize kurallar koyup bu kurallara uyulmadığı zaman strese girmek yerine insanlarla manevi ilişkiler kurmak sizi her zaman daha değerli kılar.

  23 şubat 2016 13:50 23 şubat 2016 13:50

  6. Nişan zamanımızda bahsi bile geçmeyen adet. Hatta başlığını burda görünceye kadar aklıma bile gelmemişti. Herkes birbirine içinden ne geliyorsa hediye ediyor zaten. Hem de canı ne zaman isterse. En güzeli...

  23 şubat 2016 14:07

  7. Ne zor süreçtir, ne illet bir şeydir. Düğün, nisan, kına sevmem, kendi düğünümden önce kınaya gitmişliğim görmüşlüğüm de yoktur ki yine allem ettim kallem ettim kına yaptırmadım (gizlinot: swh). Biz (gizlinot: güya çok uyanığız ya ) bu aşamaları zaman darlığında es geçilsin diye düşünerek nisan düğün arasını çok kısa tuttuk, 3 yıllık sevgililik sürecimizin 3 ayında nişanlı kaldık ama gel gör ki öyle olmuyor işte.

  Kullanılmayacak, beş para etmeyecek ıvır zıvıra delilerce para dökmek hem de o kadar maddi sıkıntılı bir süreçte neden?

  bekarken karar verdiginiz dusundugunuz sekilde yurumuyor malesef dugun isleri, her iki ailenin de nabzini tutmak gerekiyor, orta yol bulunmaya calisiliyor. Cok yadirgamamak gerek bekarken bazi surecleri (gizlinot:ihihihi ).

  Ben de geçtim bir güzel kayın pederimin karşısına (gizlinot: yaw ne safim ) karşılıklı anlaşalım, bohça hazırlamayalım, hiç gerek yok gereksiz masraf olmasın, başka bir ihitiyaç karşılanır dedim. Bana nisan kıyafeti de almayın bir sürü kıyafetim var benim onlardan birini giyeceğim de dedim.

  bir alevlendi, ben elalemi onlara güldürecek miymişim, sen yapmazsan yapma kızım biz kız alıyoruz heralde yapacağız haftaya size gideceğiz ortada bir şey yok yeter artık yarın izin mi alıyorsun ne yapıyorsun bilmem, artık haledilecek bu, her işiniz bir garip, bak hanım sana diyorum kıyafet alıyorsunuz, bohça hazırlıyorsunuz diye buyurdu.

  Biz en minimalı yaptık, 2 tane sutyen- külot takımı, bir tane saten gecelik takımı, bir tane penye pijama takımı, bir de minik bir manikür seti aldırmıştım. Benim onlara yaptığım bohçada da 2 takım atlet-külot takımı, penye pijama takımı, ayna, terlik. Sadece bunlara deli para vermiştik. gerçekten bu çeyiz dükkanları soyguncu. Hiç abartmıyorum 5 liralık şeyin üstünde 10 katı fiyat oluyor. Buradan alınacak, tanıdık dedi kayınvalidem aldık ama içim cız etti. Bir de ailedeki herkese hediye alınırmış. Birer kazak pantalon, falan birşeyler aldık işte. Ama kayınvalidem ne lifler, ne patikler ormuş koymuş, seccadeler bir sürü, biz de eksik idi, bilmiyorduk.

  Açıkçası biz kültür olarak baya baya farklıydık. Bizim önemsemediğimiz herşeyi çok önemsiyorlardı. Bir de şanssızlığımdan kayın biraderim de bizle aynı zamanda nisan- düğün yaptı(gizlinot: 2 hafta arayla). Hatun çok kalabalık ailede büyümüş, birsuru düğün görmüş, o herşeyi eksiksiz yaparken ben hiç bir şey yapmamıştım. halalar, teyzeler, kuzenler, yengeler, amcalar, kardeşler herkese bohça hazırlamışlardı.

  Düğün stresi de ayrı valla. Aileleri mutlu etmek için düğün yapıyoruz ama kendimizi mutsuz ediyoruz.

  23 şubat 2016 16:46

  8. Girdileri okurken aklımda hep aynı sorular vardı, cevap bulamadığım: o güne kadar iyi kötü gelmiş, giyinmiş etmiş bir yetişkin olarak bana niçin iç çamaşırı alınıyor? Benim giyeceğim iç çamaşırını niye görümcem, kayınvalidem falan seçiyor (ya da beraber seçiyoruz)? Hayır, onlara ne benim giyeceğim dondan?(gizlinot: aşfvh)

  Sonra seksi/saten gecelik, iç giyim almak, seçmek seçtirmek nedir?(gizlinot: Arkadaşımın ablasında yapılmıştı, bu da gerçekmiş yani) bak seni oğluma alıyorum, karşısına bunlarla çık mı demek istiyor? Ben mi fesatım acaba ya, düşündükçe daha da saçma bir hal alıyor bu konu kafamda.(gizlinot: :D)

  Hadi bu yatak odasına müdahil olma durumunu geçtim, gelinin/damadın dıdısının dıdısını niye giydiriyoruz? Çok mu zenginiz ki biz? Günümüzde insanlar sırf bu evlilik yüzünden dünya borcun altına girmiyorlar mı?

  Yakında evlenecek biri olmadığım halde (gizlinot: bunları duysaydı annem, böyle evlenemezsin zaten derdi hoşnutsuz bir ifadeyle:D) bana bütün bunlar fazla masraflı geliyor açıkçası. Zaten evlilikle ilgili her şey ama her şey maddi ve manevi yıpratmıyor mu bizim toplumumuzda? Tamam, sadece nişan bohçasından yola çıkıp biraz abartmış olabilirim ama genel anlamda böyle düşünüyorum.

  Ve son olarak konuyla alakalı itirafımı edip gideyim :) bütün bu "aykırı" sayılabilecek düşüncelerimin yanında bir ortamda bunları bu şekilde dile getirmekten çekinirdim herhalde diye düşünüyorum. Düşüncelerimin arkasında durmadığım için değil, büyük konuşmaktan çok çekindiğim için. yarın bir gün evleneceğim zamanlar gelir çatar da o aileler, adetler kargaşasında mecburen "aman tadımız kaçmasın alı rıza bey" diyerekten tüm bu söylediklerimi çiğnemek istemem açıkçası.(gizlinot: swh) Ben ki tutarsızlıktan nefret ederim...

  Hediyeleşmek olarak görülüp çok mahreme ve asla abartıya kaçmadan sadece geline ve damada(gizlinot: başka isteğin?:d) yapılanını hoş görebileceğim güzide geleneklerimizden biri.

  23 şubat 2016 17:42 23 şubat 2016 17:58

  9. yemin ederim uzun süredir girmiyordum hatta şifremi unutmuşum.

  sırf cevap vermek adına şifre falan yeniledim, uğraştım.

  hayat size naptı arkadaşlar.

  onu da yapmayalım bunu da yapmayalım, zaten iki anlaşan insanız ne gerek var.

  ulan heralde iki anlaşan insansınız, orası öyle olmak zorunda zaten.

  nişan bohçası yaptırın, istediğinizi söyleyin alsınlar deyince yiyecek ekmek bulamayan insanlara gidip dior ruj mu aldırın diyoruz. hiç merak etmeyin herkesin bugünlere sakladığı bir parası vardır. yapamıyorlarsa yapamıyoruz derler, azıcık gözlemleyin tartın. ona göre isteklerinizi belirleyin ve bırakın alsınlar. insanların size bir şeyler alması sizin güçsüzlüğünüzü, satın alamamanızı göstermiyor. onların sizi isteseniz de istemeseniz de kendi ailelerinden görmesini sağlıyor.

  mantıksız savunmasına hastayım hele. hiçbir şeye gerek yoksa evlenmeye de gerek yok sonuçta sizin aşkınızı kimsenin ne kabullenmesine, ne onaylamasına gerek var di mi? evlilik de mantıksız. artık dna testi diye bir şey var. ilerde çocuğunuz olur da adam sizden ayrılmak isterse test yaptırırsınız. babası olduğu kanıtlanınca evli olmanıza bakılmaksızın nafaka ödenir. zaten çocuk yoksa ortak ev vs alırsanız ortaklı tapu yaptırırsınız. ayrılsanız da hakkınız baki kalır. o da çözüldü.

  o yüzden hiç girmeyin bence evlilik işlerine falan.

  modern duruşunuz bi tek gelin bohçasında ortaya çıkmasın. te allam ya.

  6 aralık 2016 16:38 6 aralık 2016 16:40

  10. Biraz önce anneme " anne ben bohça falan istemiyorum çok gereksiz.sevmiyorum öyle şeyler" dedim. Olmaz öyle şey. Yapılıyo bohça. Hele damada özellikle yapılıyor. Biz çekirdek ailesine yaparız sadece o zaman, dedi. İlla yapılacak yani. Ne kadar gerekli olduğu tartışılır ama anneler, büyükler istiyorlar işte. Biz istemesek de.

  6 aralık 2016 21:29