sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (16)
 • medya (0)

1. hint geleneklerinden ve ayurveda öğretisinden gelen, her gün bir kaşık kadar yağın 15-20 dakika kadar ağızda gezdirilmesi ve ardından tükürülmesinden ibaret işlem. aynı zamanda şu aralar kafayı taktığım ve çok kısa süre içerisinde uygulamaya başlayacağım günlük ritüel.

bu işlemin bilhassa ağızda bulunan toksin ve zararlı bakterilerin yağın içine "çekilerek" (ki zannedersem osmoz denen basit bir biyolojik eylemdir bu, yani maddenin az yoğundan çok yoğun ortama geçişi) vücuttan atılmasını sağladığı düşünülür.

Yoğun kimyasal ve/veya alkol içermediğinden de iyi bakterilerin kimyasal gargaralara oranladaha az zarar gördüğünden bahsedebiliriz (ha onlar da yağa çekilmiyor mudur, elbet bir miktar çekiliyordur) Ki bu noktada hintlilerin dişlerini düşünürsek etkili bir yöntem olduğuna kanaat getirebilir, hemen yağlara sarılabiliriz.

Diş sağlığının yanı sıra sinüzite iyi geldiği, cildin ışıldamasını sağladığı da iddialar arasında. Eminim daha iddia vardır da, benim ilgimi en çok çekenler bunlar.

sabah kalkar kalkmaz aç karnına yapılması öneriliyor, ağızda gezdirilen yağ asla yutulmamalı ve gargara yapılmamalı deniyor. bu vücuttan atmaya çalıştığınız toksinlerin vücudun daha derinlerine inmesinden başka bir işe yaramazmış.

vatanında susam yağı ile uygulansa da hangi yağın kullanılacağı esasen tercihe bağlı. son dönemde oldukça revaçta olan hindistan cevizi yağı tadı dolayısıyla en tercih edilen yağlardan, hemen arkasından zeytinyağı geliyor. Ancak bütün doğal ve bitkisel yağlarla yapılabileceği söyleniyor.

20 dakikalık süre başlarda uzun ve rahatsız edici gelse de deneyen herkes, zamanla bu sğrenin hiç de sıkıntı olmadığını söylüyor. Tükürdüğünüz yağın hafif beyaz olması ve ağzınızda yağlı tat kalmamış olması işlemi başarı ile yapmış olduğunuzun ve yağı ağzınızda yeterince tutmuş olduğunuzun kanıtı.

14 ağustos 2013 11:17

2. susam yağı ile bir süredir düzenli bir şekilde uyguladığım ağzı bakterilerden arındırma yöntemi. dil altı dolaşım ve bakteri giriş çıkışı açısından epey önemli bir bölge olduğundan detoks etkisi de olduğu bilinmekte. yirmi dakika sonunda köpük haline gelen yağın bakteri değeri o kadar yüksektir ki lavaboya değil klozete tükürmek suretiyle yok edilmesi salık verilir.

24 eylül 2014 20:59

3. bir diş hekiminin yorumlaması gerektiği, daha önceden hiç duymadığım, "oil"leri ağzınıza "pull" ettiğiniz enteresan bir yöntem.

Yıl 2018 ve hala bir diş hekimi yazar yorumlamamış...

28 eylül 2014 16:55 5 nisan 2018 16:08

4. İlk defa süslü sözlük sayesinde duyduğum, diş hekimliği camiasınca pek de bilinmeyen ağzı yağ ile çalkalayarak bakterilerden arındırma işlemi.(no:1092)'da nedir güzelce anlatılmış, ben de bu yöntemi kendimce yorumlamaya çalışayım.

Öncelikle bu yöntem belirttiğim gibi diş hekimleri arasında bilinirliği olan bir yöntem değil, ne okuldayken ne de çalışma hayatımda, ne meslektaşlarımdan ne de hastalarımdan duydum. İlginç geldiği için biraz araştırmak istedim. American dental association(ada) yakın zamanda bununla ilgili bir (link: http://www.ada.org/en/science-research/science-in-the-news/the-practice-of-oil-pulling Açıklama) yapmış, benim anladığım kadarıyla tavırları "ne gerek var yeaaa" şeklinde. Konuyla ilgili yeterli sayıda ve nitelikli araştırma olmaması bu tavırlarının sebebi muhtemelen, bir de insanlar diş fırçalamak ve diş ipi kullanmaktansa bu yöntemi tercih ederler diye biraz tribe girmişler ki bu kısımda hak veriyorum. (gizlinot: bizim insanımızda da çok vardır benzer haller) (gizlinot: Diş fırçalama tekniğini, ne kadar plağı uzaklaştırabildiğini umursamaz, sensodyneden medet umar pahalı diye)(gizlinot: neyse bu başka mevzu(:) ayrıca mineral yağ aspirasyonu veya lipoid pnömoni gibi bana pek de olası gelmeyen yan etkilerinden falan söz etmişler, bir doktor yorumlasa daha iyi olur tabii.

Ancak böyle kesip atmaları, onu yapacağınıza (isim vererek) listerine kullanın demeleri falan beni biraz işkillendirdi, bakınmaya devam ettim. Olaya daha ılımlı yaklaşanlar da var, ben de bu gruptanım.

Oil pulling standart ağız bakım rutinine eklenirse, fırçalama ve diş ipinin yerine kullanılmazsa, faydalı olacağını düşünüyorum. Aklımı kurcalayan tek kısım, düzenli yapıldığında yararlı/zararlı bakteri dengesini bozup bozmayacağı, ama aynı endişe neredeyse tüm ağız gargaralarında kullanılan klorheksidin için de var sonuçta. Neyse karar verdim hindistan cevizi yağıyla deneyeceğim ben bunu, bakalım yazarım burada deneyimlerimi.

Buraya kadar bayılmadan okuduysanız teşekkür ediyor, shailene woodley de bu yöntemi kullanıyormuş bacım diyerek magazinimi de yapıyorum giderayak.

8 ekim 2014 17:20

5. 2. Kez susam yağıyla gerçekleştirdiğim olay. (gizlinot: Tam da şu an hatta) ilk yaptığımda hiç midem bulanmamıştı, yaparım ben bunu 2-3 günde bir demiştim ama ikincisinde bi olmadı yani.

Bana, mantıklı gelen bir olay bu. hindistan cevizi yağı alırsam onunla da denerim.

2 ekim 2015 08:48 2 ekim 2015 08:50

6. oil pulling diye bir şeyden hiç haberdar olmadığım, hatta haberdar olsam büyük ihtimalle şüphe duyup hiç yapmayacağım, fakat alakasız sebeplerle bir nevi uygulayıp sonuçlarıyla hayrete düştüğüm yöntem.

şimdi ben bu işin toksin moksin atmacalı kısımlarına hiç bulaşmayacağım. zira "toksin atmak" diye bir şeyin olmadığını, böyle şeylerin saçmalıktan ibaret olduğunu düşünüyorum (link: http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance (açıklama için bakınız)) . toksin meselesini bir kenara koyarsak, ben şöyle çok somut bir etkisini gördüm bu yağ işinin:

herhalde kafayı yediğim bir dönemde, hangi akla hizmetse dişlerimi hindistan cevizi yağıyla fırçalamaya karar vermiştim. (hiç sormayın. ne amaçladığımı ben bile bilmiyorum. sırf antibakteriyel bir yağ diye. allah akıl fikir versin.) neyse efendim, sonuçta yaklaşık bir hafta, on gün kadar dişlerimi hindistan cevizi yağıyla fırçaladıktan sonra bir gün ağzımın içine takır tukur bir şeyler geldi. hah, dedim, bütün dişlerim döküldü. aferin sana honeysuckle, onu bunu deneye deneye ağzındaki dişleri bile dökmeyi başardın(!) o takır tukur dökülen şeyleri bir çıkardım baktım ki - oh, dişlerim değil - diş taşı! dişlerimde öyle bir diştaşı oluşumu olduğunu bile bilmiyordum, şok oldum. ama elime ayna alıp dişlerimi inceleyince fark ettim ki dışarıdan bakınca görünmeyen kuytu iç kısımlarda bir miktar diş taşı varmış. diş bakımımla ilgili yaptığım tek değişiklik bu hindistan cevizi yağıyken pıtır pıtır çözülüp dökülmelerini de bizzat bu yağa bağladım elbette.

dolayısıyla ağız bakım rutinine (mümkünse antibakteriyel etkisi de yüksek) bir yağ eklemenin, başka bir işe yaramasa bile en azından diş taşı temizlediğini kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim. geri kalan etkileri içinse bir şey söyleyemeyeceğim, zira ben yöntemin aslındaki gibi ağzımda 20 dakika çalkalamadım hiç.

21 şubat 2016 14:13 21 şubat 2016 14:19

7. hindistan cevizi yağı ve karbonatı karıştırarak yapmaya başladığım işlem. 10 dakika bekleyerek uyguluyorum diş beyazlatma amacıyla.

19 mayıs 2016 13:18

8. hindistan cevizi yağı ile bir ayı aşkın süredir yaptığım eylem. diş çürükleri, mine aşınmaları vs. gibi şeylerin tek başına oil pulling ile halledilmesi mümkün değil elbette ama kesinlikle işe yarıyor bu yöntem. her şeyden önce dişlerim 1 - 2 ton beyazladı, bu zaten temel özelliği. bunun yanında ağız bakım rutinime diş ipini ve arayüz fırçalarını da dahil ettikten sonra dişlerim hiç olmadığı kadar sağlıklı şu an. hindistan cevizi yağı antioksidan olduğundan yalnızca dişleriniz için değil, tüm vücudunuz için iyi bir hareket. ilk başladığımda geceleri yapıyordum ancak sabah yapılmasının daha faydalı olduğunu öğrendiğimde sabah yapmaya başladım. başta 20 dakika zor gelse de alışıyorsunuz. sabah makyajımı yaparken ağzımda yağı çeviriyorum mesela, en son dişlerimi fırçalayıp rujumu sürüyorum. kendinizi colgate optic white reklamındaki kadın gibi ayna karşısında kırmızı rujunuzla gülerken bulabilirsiniz, dikkat.

21 temmuz 2017 17:11

9. Bu sabah itibariyle başladığım uygulamadır. Başlama sebebim bembeyaz olan dişlerimin bir süredir sarımsı hale dönmesi, başlamaya iten şey ise (gbkz: süslü sözlük etkisi) :dd

Sabah uyanır uyanmaz 1 yemek kaşığı zeytinyağını ağzıma alıp boğazıma getirmeden evirip çevirdim fakat zamanım olmadığından sadece 5 dakika yapabildim. Tükürdükten sonra ağzımda yağlı bir his kalmadı, sanki suyla gargara yapmışım gibi ama biraz temiz bir histi. Sonrasında önce karbonatla sonra diş macunuyla dişlerimi fırçaladım. Gözle görülür etkisi benim için beyazlık oldu. Sadece zeytinyağından böyle bir etki görmem beni çok şaşırttı. Eğer diğer etkilerini de görürsem (gbkz: dadından yinmez) <33

21.02.18 editi: bu sabah bildiğimiz ayçiçek yağı ile 15 dakika yaptım. beyazlık etkisini yine gözlemledim. ama sanki tükürük olayı zeytinyağı ile kıyaslandığında çok daha fazla oldu. sanki zeytinyağı daha etkili ve daha yoğundu. ama sıvı yağ ile denenebileceğini de öğrenmiş oldum böylece.

20 şubat 2018 09:01 21 şubat 2018 18:17

10. Düzenli aft oluşuyor ağız içimde önce bunu söyleyeyim. Aft oluşumu engellemiyor fakat yaranızı çok hızlı bir şekilde hafifletiyor ayrıca çabukta iyileşiyor yara. Ben 20 dakika çalkalamıştım ve yağı bardağa tükürmüştüm görmek için bildiğiniz bembeyaz opak bir şekilde çıktı yağ. Çok şaşırmıştım. 

20 şubat 2018 13:02