yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. (gbkz: süslü sözlük günlük)'ün moderasyon versiyonu.

  format açıklamaları, kural hatırlatmaları, bir takım gözlemler ve süslü'de yaşananlara dair paylaşımların mekanı.

  elbette tüm yazarlara açık.

  (gizlinot: başlıyoruz)

  5 kasım 2014 00:52

  2. Her şeyden önce 0xff'e yöneltilen iddiaların tamamiyle kötü niyetle ve yalnızca süslüsözlük'ün sanal ortamdaki imajını zedelemeyi amaçlayan, intikam duygusuyla yazılmış olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, 0xff'in, her ne kadar özel mesaj içerisinde olmanın rahatlığıyla yazmış olsa da, süslüsözlük akışında yazılmış olsa ayrımcı içerik olarak kabul edilecek ifadesini doğru bulmuyoruz. Bu nedenle 0xff bundan sonra çok kısa bir süre için sürdürdüğü moderasyon görevine devam etmeyecek. (gizlinot: Kamuoyunu saygıyla duyurulur swh) (gizlinot: biseksüel kardeşlerimize sevgilerle)

  Sahtepetrucci'nin ise, sizlerden gelen bazı talepler doğrultusunda aynı şekilde süslüsözlük'te moderatörlük yapmamasını kararlaştırdık. Bir süre daha moderasyon ekibi bendeniz fifiri, moderatör ve ince eleyip sık dokuyarak aramıza kattığımız sevgili mod x tarafından yürütülecektir. Yazarlardan moderatör olmak isteyen kişileri de aramızda görmek istediğimizi belirtelim. Bu konuda bizimle mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

  5 kasım 2014 00:53 5 kasım 2014 01:15

  3. what a week! (gizlinot: swh)

  Bildiğiniz üzere, geçen haftasonu süslü'de çok sayıda paylaşımı olan birkaç yazarımızın hesapları kapatıldı.Bu hepimiz için sancılı bir süreç oldu. Aslında gerekli açıklamaların yapıldığını düşünüyorum ama bunu yeterli görmeyen yazarlarımızın olduğunu farkediyorum. Kendi bakış açımdan kısaca özetlemek istiyorum: aslında bu hesap kapatmalar uzun zamandır süregelen tartışmalar ve uyumsuzlukların sonucuydu. Sadece moderasyona karşı değil, diğer yazarlara, bloggerlara ve üçüncü kişilere karşı neredeyse linç boyutlarına varan saldırılar süslü'nün korumak istediği, yeri geldiğinde sert, eleştirel ama daima saygılı tutumu zedeliyordu. Sevgili (yazar: city kitty) bu ayın en beğenilen girdisinde de tam olarak bundan bahsetmişti zaten. (no: 0)

  tabii ki, bu kadar çok insanın olduğu bir yerde tartışmaların olmaması beklenemez. Ancak önemli olan, tartışmanın tartışma olarak kalabilmesi, kavgaya, çirkin söylemlere, alenen aşağılamalara başvurmadan saygı çerçevesinde hareket edilmesi. Böyle bir ortam sağlayabilmek için çeşitli adımlar atmamız gerekiyordu. Belki bu adımların atılma şekli çok ani oldu, moderasyonun açık ve yeterli olarak gördüğü uyarılar ve ricalar bazı yazarlar tarafından yeterli görülmemiş. O anda izlenebilecek en etkili yolun bu olduğunu düşündük ancak sizlerin görüşlerini de ilerki uygulamalarımızda dikkat alacağımızdan emin olabilirsiniz. Hiç bir yazarımızın kendini her an hesabı kapatılabilecekmiş gibi hissetmesini istemeyiz. Bir çok yerde yazılı olarak bulabileceğiniz gibi, kimsenin hesabını kapatma taraftarı değiliz. (gizlinot: Bu hafta sonuna kadar, süslü'nün yayın hayatı boyunca yalnızca bir hesap kapatılmıştı)

  5 kasım 2014 01:04


  4. Bu hafta yaşadığımız - ve aslında hala yaşamakta olduğumuz - süreçte, ne yazık ki, bana göre oldukça yakışıksız bazı iddialar ve söylemler ortaya atıldı. Bu arada, hesapların en başta bu iddiaların üstünü örtmek için kapatıldığını düşünenler olmuş, böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. yazarların hesaplarının yukarıda açıkladığım sebeplerle kapatılmasının ardından, birdenbire ortaya böyle iddialar çıktı.

  Açıkça söylemem gerekirse, başlangıçta bu hesap kapamaları ve konuk statüsüne düşürmeleri, daha önce bir kaç kez yaptığımız gibi süreli olarak planlamıştık. Ancak, gerek süslü'de, gerek açılan chat odasında, gerekse diğer sosyal mecralarda karşılaştığımız yorumlar bize bu yaptırımların süreli olmasının bir fayda sağlamayacağını düşündürdü. Bu nedenle de, yazarların hesapları süresiz olarak kapatıldı.

  Yaşananlardan dolayı rahatsızlıklarını ifade edip, hesaplarının kapatılmasını isteyen bazı yazarlarımızın hesapları ise kendi istekleri doğrultusunda kapatıldı. Keşke onları ikna edebilseydik.

  5 kasım 2014 01:20

  5. son günlerde verilen kararlar bir süredir yazarlardan gelen memnuniyetsizlikler ve tespitler doğrultusunda ortaklaşa alındı. Ancak bunların uygulanışı konusunda bazı hatalar yapıldığı da bir gerçek. Bildiğiniz gibi, kuruluşundan bu yana süslü'nün moderasyonu ile ağırlıklı olarak ben ve moderatör ilgileniyoruz. 0xff ve sahtepetrucci, esasında sözlüğün teknik altyapısından sorumlular. Geçtiğimiz bir iki ay, benim ve moderatör'ün yaşadığı kişisel sorunlar nedeniyle bize moderasyonda da geçici bir süre ile yardımcı olarak süslü'de ilk kez moderasyon görevini üstlenmişlerdi.

  Her ne kadar kendilerinin diğer mecralarda moderatörlük deneyimleri olsa da, süslü'nün yapısı biraz daha farklı ve belki biraz daha ılımlı bir tavrı gerektiriyor. Biz bu tavrı koruma konusunda elimizden geleni yapacağız.

  5 kasım 2014 01:35

  6. tanım: olaylara dair günlüktür.

  Bu konuda yazıp yazmamayı uzun süre düşündüm, beni ilgilendirmeyen bir mevzuydu sonuçta. ancak yine de olaylara dair kendi gözlemlediğim kadarıyla kısa bir şeyler yazacağım.

  Diyelim ki bu forumdaki nickiniz "oduncu". süslü'de bazı üyelerle fikir çatışması yaşıyorsunuz (ki bu normal bir durum, her insanın farklı görüş ve bakış açıları olabilir, bu fikirlerin çarpışması sebebiyle tartışma yaşamak da olağan kalması gereken bir durumdur.)

  ancak olay orada kalmıyor, birkaç gün sonra bazı üyelerin yazdıklarında sizi rahatsız eden bir şeyler hissediyorsunuz. Mesela bir bakıyorsunuz ki, "odun" diye başlık açılmış ve altına bir sürü giri girilmiş, üstelik tartıştığınız kişiler tarafından. Girilerde kural dışı hiçbir şey yok, size doğrudan yapılan bir saldırı yok ama size yöneltildiğini hissediyorsunuz, bu yaşadığınız mobbing de sizi huzursuz etmeye yetiyor. Size tepkili oldukları için, bu üyeler tepkisini sizi huzursuz ederek gösteriyor.

  en başından beri moderasyonun onları uyardığı konu buydu. tartışalım, ancak fikirleri tartışalım. bir insanın düşüncesi hoşunuza gitmiyor diye onu alay konusu yapmak, üstelik ona kendisini savunma hakkı vermeyen pasif agresif saldırılarla bunu sürdürmek ve "ne de olsa derdimi anlatsam da uğraştığıma değmeyecek, öyleyse böyle biriyle tartışmaya değmez" diye düşünerek, o kişiye yaşatılan bu baskıyı onun hakkıymış gibi görmek ne yazık ki ne adil, ne de insaflı bir tavırdı. üstelik haklı oldukları zamanda dahi bu yanlış iletişim yolunu seçerek, moderasyonun gözünde haklıyken haksız durumuna düşmeleri de bu yaptırımın uygulanmasına sebep oldu.

  iletişim kurmak kolaydır aslında; örnek verirsem, biri ile tartışınca onun nick altına "kafası basmayan yazar" yazmak yerine "şu konudaki şu düşüncesine şu şu sebeplerle katılmadığım yazar" yazmanız yeterlidir. ne karşı tarafı kırmış, ne de fikrinizden ödün vermiş olursunuz. sonuçta tanımadığınız, yüz yüze görmediğiniz, gerçek hayatında nasıl biri olduğunu bilmediğiniz birine; burada okuduğunuz ve ekranınızda beliren birkaç pikselden ibaret harflerle size aktardığı düşünceleri yüzünden tavır almamalısınız. Onun yerine karşınızdaki insanın neden o düşüncelere sahip olduğunu anlamaya çalışırsınız, katılmıyorsanız da o kişiyle başka bir konu başlığı altında tatlı tatlı muhabbete devam edebilirsiniz.

  Ayrılan üyelerin hiçbiri ile sorunum yok, hala da onların herhangi birini tek bir olayla tanıyabileceğimizi ve yargılayabileceğimizi düşünmüyorum. Zira onlarla sanal bir ortamda karşılaştığımızı, yüz yüze olsaydık iletişimimizin farklı olacağını, üstelik bir insanı tek bir yönü ile anlatamayacağımızı biliyorum. Çoğu için sözlükte kendi nickleri altında güzel tanımlar yazılmıştı ve takip edilen üyelerdi, iyi insanlar olduklarına da eminim. ancak ne kadar iyi olursak olalım, sözlükte başka düşüncelere barınma özgürlüğü vermediğimiz anda burada belirecek huzursuzluk ortamının bir parçası oluruz. üst paragrafta bahsettiğim "bir kişiye toplu tavır alma" davranışlarının hoş olmadığını fark etselerdi, bu tarz bir yaptırımla karşılaşmayacaklardı.

  moderasyonun hatası ise, kabine gönderilen girilerde daha keskin cümleler kullanmamalarıydı. "şu tür tavıra izin verilmeyecektir, bu son uyarınızdır" gibi bir cümle hepimize moderasyonun sınırlarını daha keskin çizecektir. Bu yaptırımın ani gözükmesinin sebebi, hesapları kapatılan üyelerin gerçekten moderasyonun bu konuda rahatsız olduğunu bilmiyor olmasıydı. çünkü bizi uyarırken bile tatlı dille konuşan moderasyon, o üyelerin bu tavırlarından huzursuz olduğunu ve bunun tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini bence yansıtamadı. çoğu üyenin "bana uyarı gelmedi" demesinin altında yatan da buydu. kabine gönderilen giriler üzerinden yapılan bir uyarı varsa bile, uyarıya benzemiyordu.

  taciz ve diğer mevzulara, her iki tarafı da dinlemeden yorum yapamam. Aslında yukarıdakilerin de %100 doğru yorumlar olduğuna inanmıyorum. sadece tanık olduklarımın benim yorumladığım kadarıdır.

  5 kasım 2014 02:18

  7. Olaylar neydi, kişiler kimdi, ne yaşandı, nasıl bu noktaya geldi hiç anlayamadım. ama şunu anladım ki yönetimin kriz yönetimi politikası kangren olan uzvu sağlam damarlar var mı yok mu ayrıt etmeksizin kökünden kesip atmak şeklinde. olabilir tabi, bu da bir politikadır.

  haksız yere cezalandırılmış kişiler de vardır tabi ki ama konu ile ilgisi olan/olduğu sanılan hem yazarlar hem de moderatörler gönderilmiş. protesto ettiğini tahmin ettiğim bazı yazarlar da kendileri ayrılmış. böylece sorun kökünden çözülmüş ve taze nefes üflenmiş hissiyatı yaratılmıştır.

  hiçbir şey bilmeyen biri olarak anladığım budur. (gizlinot: yamuluyorsam düzeltin)

  6 kasım 2014 10:18 6 kasım 2014 10:20


  8. Oy verenlerin kimliğinin gizlenmesi ani bir şekilde getirilen, kimi yazarlarca tepki çeken kimisi tarafından da beğenilen bir uygulama oldu. Yazarlar anonimliğin verdiği rahatlıkla özgürce oy kullanmaya başladılar ancak bu rahatlık bazı sıkıntıları da beraberinde getirdi.

  Son günlerde alakasız girdilerinde "beğenmedim" oyunun arttığını söyleyen yazarların artması ve (gbkz: seri eksilemek) başlığının da açılmasıyla beraber bu dertten muzdarip yazarlarımızı somut bir şekilde görebilmemiz yazarlarımızın rahatsızlığını gidermeye yönelik yeni bir aparatımızı hizmetimize açtı.

  Hayır sevgili süslüler, oylama yazarlar tarafından hala görülmüyor ama moderatörlerin oy bilgisini görebilecekleri yeni bir aparatımız var artık. Bizim gözümüzden kaçan seri eksiler olabilir, böyle bir durumdan şüphelenirseniz bana, (yazar: isabel)'e, (yazar: fifiri)'ye,(yazar: moderator)'e mesaj atabilirsiniz.

  Seri eksilediği tespit edilen yazarlarımızı da 1 hafta süreyle konuk statüsüne geçirme kararı aldığımızı da bildirmek isterim.

  17 kasım 2014 00:54

  9. bugün moderatör olarak göreve başlamamın birinci ayını doldurmuş bulunuyorum. bir aylık sürede gözlemlediğim moderasyon ve yazarlar arasında formatla, kurallarla ilgili bazı uyuşmazlıklar var. onlara değinmek istiyorum.

  ilk olarak bir kabin sorunumuz var. bu konuda belirlediğim en çok sorun yaşanan başlıkları şöyle belirledim:

  1. girdiler neye göre kabin'e gönderiliyor? format nasıl belirleniyor?

  süslü sözlük'ün kurulma amaçlarından en önemlisi; internette ürünlerle ilgili bilgi arayanların forumların karmaşık atmosferinden kurtulmasını sağlamak, google'da karşımıza çıkan alakasız sonuçlar arasında kaybolmasını engellemek. bu sebeple ürün başlıklarında çok sıkı bir format uyguluyoruz. beğendiğiniz, beğenmediğiniz, merak ettiğiniz her şeyi gerekçelendirmenizi bekliyoruz. bu yüzden ürün başlıklarında oldukça sıkı bir format uygulanıyor. "ürünü kullanmadım merak ettiğimi yazıyorum nasıl ürün hakkında girdi girebilirim?" diyenler için önerim; ürünü istek listenize eklemeniz, ürünü aldıktan sonra ürün hakkında yazmayı da unutmamış olursunuz hem. :)

  2. kabin'e giden girdilerle ilgili "aynı şeyi bir çok kez yazmışlar ben bir kez daha mı yazayım?" en çok kullanılan itiraz gerekçemiz ancak süslü sözlük'ün amacı o kadar net ki bu itirazınızı geçerli olmadığını söyleyebilirim. her ürünün etkileri herkeste değişiklik gösterebilir, ürün hakkında deneyimlerinizi gerekçelendirerek açıklamanızı istemenin çok da yersiz olmadığı kanaatindeyim.

  3. bu süslü sözlük kuralları'nda yazıyor ama bir çok yazarımız gözden kaçırdığı için özellikle ekleme gereği hissediyorum; kabin'e gönderilen girdinin düzenlenip moderatör onayına gönderilmeden silinip, aynen veya benzer şekilde tekrar yazılması konuk statüsüne geçmenize neden oluyor. bu kuralı çok sıkı uygulamıyoruz şu an; bunu yapan yazarları uyarma yolunu tercih ediyoruz. ancak uyarılan yazar tarafından tekrar yapılırsa konuk statüsüne geçirme kararı aldık.

  4. yeri gelmişken soru-cevap aparatı'yla ilgili de sıkıntı yaşadığımızı söyleyebilirim. girdinizi tamamen soru sorar şekilde girip altına küçük bir tanım cümlesi eklediğiniz zaman (gizlinot: genelde başlıkta yazan tanımlardan biri kopyalanıyor burada) girdiniz yine kabin'e gönderiliyor. tekrar belirtiyorum; ürünlerle ilgili çok sıkı bir formatımız var, ürünler hakkında bilgi içeren girdiler olmasına ayrıca özen gösteriyoruz. burada atomu inceleyin demiyoruz, bunu yanlış anlamayın lütfen. tek istediğimiz dışarıdan gelip okuyan birine veya yazarlara fayda sağlaması ürün yorumlarının. konu dışı sekmemizde bu kadar sıkı bir format uygulamıyor hatta sözlük formatının dışına çıkan girdileri bile yayında bırakıyoruz.

  belirttiğim maddeler dışında kabin'e gönderilen girdilerle ilgili aklında soru işaretleri olan yazarlarımız varsa bize ulaşabilirler. atladığım bir şey varsa onu da ekleyebilirim bu sayede.

  29 kasım 2014 22:22

  10. bu aralar yazarlarımız sıklıkla editoryal düzenleme yapıldığının da farkındalardır. bunların da sebeplerini açıklayıp bu konuda kafası karışan varsa onları da aydınlatmak isterim. yine madde madde açıklayacağım:

  1. ürünlerle ilgili anket başlıklarda bakınız veya gizli bakınız ekliyoruz. bu sayede girdiyi okuyan kişi ürünü merak ettiyse hemen başlığa gidip ne olduğunu görebiliyor, ürün hakkında hiçbir şey yazılmamışsa ukte verip bilgisi olan bir yazarın doldurmasına da önayak olabiliyor. girdide bakınız veya gizli bakınız ürünün süslü sözlük'teki başlığından farklı yazılmışsa onu da düzelttiğimiz oluyor tabii ki.

  2. imla hatalarını düzeltiyoruz. bağlaçların ayrı yazılması, kısaltılan kelimenin tam yazılması gibi farklı imla hataları olabiliyor ancak farklı amaçla kısaltılan, normal halinden farklı yazılan kelimelere dokunmuyoruz, merak etmeyin.

  3. bir de noktalama işaretlerinden sonra boşluk kullanılmadıysa onları da düzenleyebiliyoruz bazen.

  bunlar dışında benim küçük bir hatırlatmam olacak; girdilerinizi yazarken (gbkz: türkçeleştir) butonunu hepiniz farketmişsinizdir. türkçe klavye kullanmadığınız zaman girdinizi, adı üstünde, türkçeleştiriyor. türkçe klavye kullanmayanların bu butonu kullanmalarını rica edeceğim.

  Ayrıca hatasız olduğumuz için böyle bir düzenleme yapmıyoruz, bizim de hatalarımız olacaktır ve daha önce olmuştur. Böyle bir durum yaşandığı takdirde yaklaşımınızın nasıl olacağını belirlemek sizin elinizde. Moderasyon olarak yapıcı olma niyetimiz olduğunu da eklemeliyim.

  29 kasım 2014 22:41 1 aralık 2014 16:34