yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (19)
  • medya (0)

  1. Normalde günde 2 kez fırçalamama rağmen hassas ve iltihaba yatkın diş etlerim olduğu için hekimim günde 3 kez fırçalamamı önerdi. Colgate 360 temizlik fırçasıydı sanırım kullandığım, dil temizleyicisi olması ve yumuşak fırça olması benim için en öncelikli kriter. İndirime denk geldiğimde Oral B fırçalarını tercih ediyorum. Diş macunu olarak R.O.C.S. Sensation Whitening kullanıyorum ve çok memnunum. Düzenli kullanımda gerçekten dişleri beyazlatıyor ve diğer beyazlatıcı diş macunları gibi dişlerimde hassasiyet yapmıyor. Her akşam diş ipi kullanmamı önerdi hekimim ama ben 2-3 günde bir uygulamayı tercih ediyorum.

  Hiç makyaj ürünü kullanmasanız bile bembeyaz sağlıklı dişlerinizle gülümsediğinizde sizden daha güzeli yoktur unutmayın süslüler :)

  14 mart 2019 13:22

  2. günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere diş fırçalamak (Bazen ofiste öğle molasında da fırçalıyorum.)

  Bir de akşamları dişlerimi fırçaladıktan sonra gargara yapıyorum.

  15 mart 2019 10:37

  3. Günde 2 defa , sabah ve akşam olmak üzere dişlerimi fırçalıyorum. Gece yatarken fırçaladığımda ise mutlaka ağız çalkalama suyunu da rutinime ekliyorum. Oral b nin elektrikli diş fırçasını kullanıyorum , diş macunu olarak da clinomyn kullanmaktayım. 2 günde bir ise diş ipi kullanıyorum (gizlinot: Diş hekimimin tavsiyesi). Bunların haricinde de 6 ayda bir diş hekimime gidiyorum , dişlerimi muayene ettirip temizlettiriyorum.

  15 mart 2019 10:57


  4. günde bir kez sabah fırçalıyorum, 2 haftada bir diş ipi kullanıyorum, bir de gargara düzenli kullanıyorum. bu ara aklım fikrim diş taşı temizletmede, dişlerim sık ve diş taşı oluşumuna fazlasıyla katkı sağlayan bir tükürüğüm olduğundan kafama taktım, napalım acıdan kaçan hayatlar biraz eksiktir.

  15 mart 2019 11:46

  5. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere mutlaka fırçalıyorum. Diş hekiminin tavsiyesi ile beyazlatıcısı falan olmayan dümdüz diş macunlarından kullanıyorum. Gece uyumadan önce de küçük başlı bir diş fırçası ile en arkadaki dişleri ve bütün dişlerin iç kısmını tekrar fırçalıyorum. Alt ve üst çenem o kadar küçük ki çareyi bu şekilde buldum. Her gün ya da iki günde bir mutlaka diş ipi kullanıyorum. Diş taşı oluşturmaya müsait dişlerim ve tükrük yapım var maalesef. Diş taşı temizliği yaptırdım ama bu kadar fırçalamaya ve diş taşı oluşmasın diye ağzımını içini fırçaladıktan sonra yice durulamama rağmen(gizlinot: Diş macunu artıkları da diş taşı oluşumuna sebep oluyormuş) minik bir tane oluştu. Listerine gibi ağız bakım suları diş fırçalamaya ek olarak çok bir işe yaramadıkları gibi ağız içi florasını bozarak hastalıklara da sebep olabiliyorlarmış. Ben uzmanların yalancısıyım ama kullanmayı bıraktıktan sonra yokluğunu fark etmedim yani. Zaten diş taşı temizliğinden sonra ne diş eti kanaması ne ağız kokum var. Gerek kalmadı.

  15 mart 2019 13:21

  6. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez fırçalıyorum. Haftada en az 4 gün, özellikle de akşam, diş ipi kullanıyorum. Sonra ağız suyu ile en az 30 saniye ağzımı çalkalıyorum. Ağız suyum kalmamışsa tuzlu su ile temizliğimi yapıyorum o da ağız suyu kadar güzel bir temizlik yapıyor.

  15 mart 2019 13:45

  7. sabah rocs'un gum balm'ı , gece de splat arpmatherapy ile fırçalıyorum, yıllardır çok yoğun olan dişeti kanamam tamamiyle ortadan kalktı bu iki diş macunu ile, keramet ne fırça ne de fırçalama şeklimdeymiş, ne doktorlar gezdim, neler kullandım, bu şikayeti olan varsa diye paylaşmak istedim özellikle.iki rus markası da gerçekten standartları market markası olmanın baya yukarısına çekmişler. oral b diş fırçası ve diş ipi kullanıyorum .

  15 mart 2019 22:13


  8. yatmadan önce ve sabah uyandığımda dişlerimi fırçalıyorum. diş fırçası olarak curaprox ultra soft kullanıyorum. fırçam hiç değişmiyor. diş macununa önem vermiyorum. dişlere çok etkisi olduğunu düşünmüyorum. temizlikte etki eden şeyin fırça ve temizleme tekniği olduğuna inanıyorum. şuan urtekram naneli diş macunu kullanıyorum. fırçalarkende mümkün olduğunca zaman harcayıp dişlerin diş etleriyle birleştiği kısmı özenle fırçalıyorum. diş ipi kullansam daha iyi olacak ama nedense hiç kullanmadım hayatımda. gargarayı ise arada bir yapıyorum. çay ağacı özlü yumuşak ve temiz içerikli gargaraları tercih ediyorum. yılda bir kez de diş taşı temizliği yaptırıyorum. diş taşı temizliği yaptırırken zerre bişi hissetmiyorum ancak bi 10 gün kadar ön alt iki dişimde hassasiyet ve sızı oluyor bu hissi sevmiyorum. 

  16 mart 2020 22:18

  9. size hiç üşenmeden günlük-haftalık-aylık-senelik olarak yaptığım bakımımı anlatacağım canım süslüler.

  günlük: güne başladığımda ilk olarak macunsuz, yumuşak bir diş fırçası ile önce dilimi, daha sonra diş macunuyla beraber dişlerimi fırçalıyorum. fırçalama sonrası diş ipi kullanıp sonrasında su ile birkaç defa gargara yaparak sabah rutinini bitiriyorum. öğle yemeği alışkanlığım olmadığı, aynı zamanda diş hekimi annemin "günde iki kere fırçalamak yeterli fazlası diş eti çekilmesine veya aşınmasına neden olabilir" dediği için her atıştırmalık sonrası fırçalamak gibi bir hatayı (artık) yapmıyorum. sakınan göze çöp batar demişler süslüler. 

  akşamları boğazım asla boş durmadığı için yemek sonrası değil uyku öncesi fırçalıyorum dişlerimi. sabahki sıranın tam tersi şeklinde önce dişlerimi sonra dilimi en son diş ipi kullanıyorum. 

  haftalık: gün değişik olmakla beraber genelde pazarları (klasik türk alışkanlığı) günlük diş fırçalama rutinimden ayrı olarak diş pastası, ağız gargarası, diş beyazlatıcı köpük kullanıyorum. siz sormadan ben söyleyeyim ağız gargarasının dişleri boyadığı için annem haftada bir kere kullanmamı önerdi. diş pastası da yapısından ötürü sürekli kullanımda dişleri çizebiliyormuş. köpüğe gelirsek; ne eksisi ne artısı olmadığı için tamamen işin "iç rahatlatma" kısmına giriyor. 

  aylık: yukarıdaki haftalık bakıma artı olarak internetten aldığım diş beyazlatıcı ışığı ekliyorum. bi işe yaramıyor köpük gibi süslüler. ama insan deniyor işte. 

  yıllık: diş taşı temizletme işlemini genelde yılda bir, ama çok fazla sigara tükettiysem 6 ayda bir şeklinde yaptırıyorum. 

  küçük faydalı bilgiler: diş fırçalayarak beyazlamaz, doğal rengi profesyonel yöntemlerle beyazlatılmadığı sürece açılmaz. ama benim gibi "iç rahatlatayım" diye beyazlatıcı ürünleri kullanabilirsiniz, ama her gün kullanımında diş minelerinizi aşındırırsınız haberiniz olsun. merak ettiğiniz şeyler için elimden geldiğince bilgilendirme yapabilirim.

  bonus: diş macunlarının ilk üretiminin tamamen insanları diş fırçalamaya alıştırmak için olduğunu biliyor muydunuz?

  16 mart 2020 22:54

  10. Günde 1 kere yatmadan önce sırasıyla dişlerimi, diş etlerimi fırçalıyorum. Bu arada Oral b şarjlı diş fırçası kullanıyorum, diş etlerimi masaj moduyla fırçalıyorum. Daha sonra dil kazıyıcı ile dilimi temizliyorum ve gargara ile sonlandırıyorum.

  16 mart 2020 23:53