sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (8)
 • medya (0)

1. İlk başlarda o kadar zor gelir ki kalkmamak için binbir türlü bahaneler uydurup bunlara kendiniz de inanabilirsiniz mesela:şuan uykudayım,uyku sersemliğinden kesin yanlış duyuyorum,uyanamadım ki,sabah kazasını yaparım,rüya görüyorum daha...(gizlinot: yalan olduklarını kendiniz de farkındasınızdır)

Fakat azmeder ve kalkarsanız ve bunu 1 2 ay civarı aynı istikrarla devam ettirebilirseniz gözleriniz aynı saatte açılmaya hatta ezan okunurken kalkmaya başlarsınız.

Evde sizi namaza kaldıran biri varsa yahut başkalarını da kaldırmakla görevliyseniz sırf onların da vebalini almamak için kalkarsınız.

Ayrıca bu konuyla ilgili buhariden bir hadis alıntılamak isterim:

"Sizden biri uyurken, şeytan kafasına üç düğüm atar. Her düğümün üzerine “Uzun bir geceye sahipsin uyu!” diyerek elini vurur. O kişi uyanıp da Allah-u Zülcelal’i zikrederse bir düğüm, abdest alırsa bir düğüm, namaz da kılarsa bütün düğümler çözülür. Artık o kimse neşeli ve hareketli olur. Aksi halde neşesiz ve tembel olur.”

ayrıca sabah namazını kılıp o saatte ellerinizi semaya açıp içiniz ferahlayana kadar dua ettikten sonra geri yatağa girmek,,,,o huzur,,,,

edit: yazdıklarım sadece ve sadece inançlı kişiler ve içinde ibadet isteği olan kişiler için öneri niteliğindedir.Yanlış anlaşılmasın.

ukte: (yazar: femme)

13 mart 2016 15:28 13 mart 2016 16:16

2. Namaz kılma gibi bir alışkanlığım olmadığı için hiç bir zaman yapmadığım eylem fakat şöyle ki okuduğum lisede yatılı kalıyordum. Okulun yurdu olmasına rağmen yurt cemaatin eline geçmişti. Bir kız vardı hiç unutmam, kız alarm gibi herkesi sabah namazına uyandırıyordu. Kızla hiç dialogum olmadığı için bana gelmemişti. Bigün kızla bi muhabbet oldu. Ertesi sabah namaz vakti kız tepeme gelmiş beni de uyandırmaya çalışıyo. Hayır yani daha önce namaz kıldığımı falan görsen gel uyandır insanlık yaptı derim. Ama yani benim tepeme gelip zorla uyandırmaya çalışıp uyanmayınca da "cehennemde yanacaksın!" moduna geçince küfrü ve ev terliğini yersin öyle bacım. Kusura bakmıycan :))

13 mart 2016 16:05

3. alışmak isteyenler için en uygun zaman ramazandır. tabi o zamana kadar sırf bunun için beklemek ne kadar doğru olur ona ben fetva veremem. neyse, eğer ramazanda yatsıdan sonra uyup da sahura kalkarsanız o yemek telaşından sonra zaten namaz vakti gelmiş oluyor. kılıp tekrar uyuduktan sonra insan o bir ay içinde sürekli hemen hemen aynı vakitlerde uyanmaya başlıyor. e ramazan bittikten sonra da ister istemez uyanmaya devam ediyorsunuz. ben en azından bu şekilde alışmıştım.

güneşin doğuşunu seyretmekten hoşlananlar için ezanın zamanlaması müthiştir. karanlıkta birden gelen ezan sesi gerçekten huzur verir ama namazdan bir süre sonra yavaştan kızaran gök. çok seviyom.

13 mart 2016 16:25

4. Uyanırsınız hava buz gibidir, yorganın altından çıkmak zor gelir :/

Namaz kılanlar için challenge budur :)

13 mart 2016 16:35

5. kalabalıkla olduğunda çok daha güzel olan durumdur.

inancım var, aynı zamanda da müslümanım. fakat ne yazık ki, gereklerini çok yerine getirebilen birisi değilim. başım açık, yazın şort giyerim ama özel günlerde namazımı kılmaya, ramazanda orucumu tutmaya özen gösteririm. ne kadar doğru, ne kadar yanlış tartışılır. zaten ben de yargısını allah'a bırakıyorum, çünkü doğru olan bu.

hayatımda sadece bir kere sabah namazı kıldım, o da ramazan zamanı sahurda uyanık olduğum için. bütün ailem namaz kılar, annem de daha yeni başladı beş vakit namaza.

bu ön bilgileri şu yüzden verdim; bütün ailenin bir araya geldiği zamanlar, bu sabah namazı sessiz bir olay olmaktan çıkıp curcunaya dönüşüyor ve insanın namaz kılası geliyor. en son hepimiz bir araya geldiğimizde, bir evde 12 kişiydik ve eksik olanlar bile vardı. ben hariç, 11 kişinin hepsinin sabahın köründe namaza kalktığını düşünün.

dayımın gelip annemi uyandırması, onların sanki hala 7-8 yaşlarındaymış gibi hallerini görmek, o kadar sese ister istemez uyanınca abim gibi olan kuzenimin yatak topuzumla dalga geçmesi, evde yeterince yer olmadığı için yengem ve yine ablam yerine koyduğum kuzenlerim sıkış tıkış kılmaya çalışırken sabahın köründe, namazın ortasında gülme gelmesi.

bunlar örneklerden sadece bir kaçı. ne zaman aile bir araya gelse derim ki "evet, ben de başlayacağım". ama maalesef eve gelince yatağın sıcaklığı daha ağır basıyor.

güzeldir. huzurludur. bana aileyi hatırlatan sayılı şeylerden biridir.

13 mart 2016 16:51

6. Yapmak istedigim ama yapmadığım hep bahaneler ürettiğimdir. Ayrıca arkadaşlar namaz bir ibadet dini gorevimiz evet ama farkindaysaniz namaz kilan insanlar cok dinc oluyor cunku bence hareketler tamamen insan bedenini rahatlatmak için özel olarak seçilmiş gibi. Hem bedenen hem ruhen rahatlik sagliyor bence. Umarım saçma Bahaneleri bir kenara birakip namaz kilmaya başlarim.

15 mart 2016 01:26

7. en kolayı ramazanda oluyor. zaten sahura kalkmışsın, bir şeyler atıştırmış, kendine gelmişsin. ev de ısınmış. hiç zorlamıyor.

18 mart 2016 12:08

8. ben yıllardır imama kahvaltı hazırlayıp "hadi kalk" diye dürtebilecek kadar erken uyandığım için hiç sıkıntı olmayan olay.

18 mart 2016 12:27