yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (6)
  • medya (0)

  1. perakende sektöründe çalışan satış yapmakla yükümlü çalışanlardır .

  (bkz: gratis)(bkz: watsons)(bkz: mavi)(bkz: teknosa)(bkz: vatan bilgisayar) örnekler çoğalabilir .

  biraz uzunca bir yazı oldu . bilgilendirme amaçlıdır .

  tanımı yaptığıma göre biraz zorluklarından ve güzelliklerinden bahsedeyim .

  zorlukları ;

  1. tüm mesainiz ayakta geçer (gizlinot: yemek molası haricinde çoğunda oturmak yasak ! )

  2. gelen müşteriler sabrınızı zorlar . günde belki 500 kişiyle muhattap olursunuz bunların hepsi iyi niyetli insanlar değildir . dış görünüşünüze göre sizi yargıyalan , sizi aşağılayan , hiç çekinmeden hakaret eden insanlar olur . böyle biri bile gelse "durun benim moralim bozuldu azcık şu köşede ağlayıp geleyim " diyemezsiniz , işinize devam etmek zorundasınız . mağazadan içeri girdiğinizde tüm sıkıntılarınızı bir kapının önünde bırakmak çok kolay olmuyor .

  3. içeri giren her müşteriyi karşılamak zorundasınız , göz hapsinde tutmak zorundasınız , öyle ki içeri giren her müşteri potansiyel hırsız olabilir . hırsızlık durumunda zararı satış danışmanlarına ödeten firmalar var ! (gizlinot: başıma geldi ondan biliyorum)

  4. size hedefler verilir , eğer gerçekleştiremezseniz ona göre para alırsınız , hiç bir zaman net maaşınız belli olmaz . prim sistemi oldukça zorlayıcıdır . alacağınız maaş için kırmak ve kırılmak zorunda kalırsınız (gizlinot: işi bırakmamın en büyük sebebi ).

  5. müdürünüz iyiyse çalıştığınız mağaza sizin için çiçek bahçesidir . ama eğer müdürünüz kötüyse , size takıksa burnunuzdan getirir . izin kullanmanızı engeller , fazla mesai yaptırır , göreviniz olmayan ağır yükler yükler ve bu ilgilendiğiniz müşteriye olan tavrınıza yansır .

  6. sebepsiz yere işten atılabilirsiniz .

  7. (bkz: gizli müşteri) konusundan (no:179856) burda bahsetmiştim burada ayrıntıya girmeye gerek yok .

  8. firmalar iş aşı eğitimi verir , benim ki 2 haftaydı ürün gamı onbinlerle ölçülen bir firmada çalıştım , görüğümüz eğitimin belli başlı konuları vardı , hiç bir zaman tüm ürünler tek tek anlatılmadı . bu yüzden tüm ürünler hakkında geniş bir bilgiye sahip olmadım . kimseninde olabilceğini sanmıyorum .

  9. perakende sektöründe tutunmak zordur , özellikle gratis ve watsons gibi mağazaları baz alarak söylüyorum satış danışmanı sirkülasyonu oldukça fazladır . böyle yerlerde senelerce çalışamazsınız , ben burdan emekli olurum gözüyle bakamazsınız .

  10. vardiyalı çalışırsınız avm ise çıkış saatiniz genelde 10 dur , cadde mağazaysa şanslısınız çıkış saatiniz 9 . tebrikler bütün sosyal yaşantınızı kaybettiniz. resmi tatillerde bile çalışmak zorundasınız

  olumsuz yanlarını daha sayabilirdim ama aklıma geldikçe darlandım , o yüzden olumlu yanlarından bahsedeyim ;

  1. eğer sosyal fobiniz varsa , çekingenseniz kendinizi aşmak için süper bir meslek .

  2. gerçek dostluklar kazanabilirsiniz .

  3. sattığınız bir üründen memnun olan müşterinin tekrar gelip size teşekkür etmesi sizi 1 kaç gün mutlu edebilir . kaçınız memnun kaldığınız satış danışmanları için çağrı merkezini arayıp teşekkür ediyorsunuz ?

  4. çalıştığınız arkadaşlarınız aileniz olur , eğer mutlu bir çalışma ortamınız varsa sizden iyisi yok .

  tabiki kibirli çalışanlarda var veya işini tam olarak yapmayan ona verilen eğitimleri bilinçli takip etmeyen . ama bunu genel tanımlandırmamak lazım yani (gbkz: gratis çalışanları) (gbkz: watsons çalışanları) . benim süper memnun olduğum bir satış danışmanı var mesela gittiğim gratisde her zaman selamlaşır muhabbet ederiz . ama hoşlanmadığımda var .

  tam 3 sene satış danışmalığı yaptım . burda yazılanlar sadece benim deneyimlerimdir . istediğim sadece biraz empati yapılması . karşındaki kişi bir ürünü bilmiyor diye aşşağılanmaması .

  benim hala görüştüğüm karşılaştığımda selamlaştığım müşterilerim var mesela yada arayıp hala ürünle ilgili soru soranlar . bu beni %100 süper bir satış danışmanı yapmaz aksine çokça şikayet almışlığım müşteri ile tartışmışlığımda var . insanız günümüz günümüze uymuyor malesef .

  22 ocak 2016 14:12

  2. bu mesleği yapan her insana saygım sonsuz. çünkü zor gerçekten.

  direkt olarak mağaza ve yerlerle anlatayım ispat istenilebiliyor yüce mahkemeden.

  3 sene boyunca teknosada satış danışmanlığı yaptım. eskişehir doktorlar caddesi ve kanatlı avm mağazalarında çalıştım.

  ablamın düğünü için erken izin alamadım. sadece düğün günü ve kına gecesinde izinliydim. çünkü yetersiz elemanla çalışıyorduk ve yüce merkez geçiçi olarak satış danışmanı yönlendiremedi. 2 kuzenimin düğününe hiç gidemedim yine aynı sebeplerden, kapının önünde ağladım ama yapacak bir şey yoktu.

  cadde mağazanın kapanışı 21:00 dı fakat kapanış yapar yapmaz çıkmak mümkün olmadığı için en erken 22:00 da çıkabildik genellikle. kadın - erkek ayrımı yok.

  ürünler bize günlük olarak gelirdi. belli bir sevkiyat zamanı yok yani. yeri geldi 140-150 ekran televizyonların tek başıma kurulumunu yaptım. yani kadın - erkek ayrımı yok.

  bir gün doktorlar caddesi mağazasında sattığım ürün, kanatlı avm de stok verdiği için tek müşterinin itirazı sonucunda tek başıma gidip kanatlıdaki ürünü söküp, yine tek başıma kendi mağazama taşıdım. ürün 146 ekran lg televizyondu. sen kadınsın dur canım yapma denmedi. bende ay ben kadınım tek başıma yapamam demeden gittim yaptım. çünkü benim prim ihtiyacım vardı, müşterinin ürün.

  daha sonra kanatlı avm mağazasına atandım. bilen arkadaşlar vardır 2 katlı ve birbiri ile hiç bir bağlantısı olmayan 5 bölümden oluşuyordu mağaza. o zaman ki müdürümüz tüm gün oturur kameradan bizi izler 2 satış danışmanı yan yana gelince telefonla arar, ayrılmamızı söylerdi. her birimiz ayrı ayrı köşelerde durmak zorundaydık.

  iş arkadaşımın sorumluluğunda olan bir bölümde hırsızlık meydana geldi. sony cep telefonu. o bölümde gerçek kamera(gizlinot: o zamanlar mağaza içerisinde ve dışında çakma kameralar vardı. sadece süs yani.) olmadığı için sorumlu olarak arkadaşım gösterildi ve ürünü kendi satın almış gibi kendine fatura kesmek zorunda kaldı. arkadaşım 8 aylık hamileydi, fatura tutarı 799 tl. şaka gibi değil mi?

  kanatlı avm mağazasının kapanış kararı verildi. tam 1 hafta günde yaklaşık 18 saat çalıştık. tüm ürünleri kendimiz toplayıp, kendimiz paketledik. kadın - erkek ayrımı yok.

  doktorlar caddesi mağazası revizyona girdi. 1 hafta boyunca gündüz satış, akşam düzen işleri ile uğraştık. 22 saat mesai yaptığım gün oldu ve 2 saat sonra tekrar iş başı yaptım. bak yine kadın - erkek ayrımı yok.

  bunlar sabancı bünyesinde olan teknosa da gerçekleşti. daha onlarca olay sayabilirim. fakat gerek yok.

  misal boykotta olduğumuz watsons da her ay yeni dergi çıktığı için ayın ilk günü tüm çalışanlar gece 1 gibi tekrar mesaiye gelip etiket değiştiriyorlar. biliyor musunuz? tabiki hayır.

  misal gratis çalışanları kampanya günlerinde sabah 9 akşam 23 çalışıyorlar. biliyor musunuz? hayır.

  ben kendi müdürlerim ve iş arkadaşlarım ile hala görüşüyorum. bana yaptıklarını/bazen yapmak zorunda kaldıklarını hala konuşuyoruz.

  satış danışmanlarının çalışma şekillerini anlamak için müdürle kanka olup, çay içip sohbet etmek yetmiyor. kimse dışarıdan bunlar yalaaaannn demesin. gitsin çalışsın 1 ay görelim.

  başlığın ilk girdisi de benim. üşenmeyen onu da okusun atladığım yada ikilediğim konular olabilir.

  14 ekim 2017 20:31

  3. Bununla alakalı başka bi girdi yazmıştım, buraya da yazayım.

  Satış danışmanlığı yapmak istiyorsanız inditex'e girmenizi kesinlikle ama kesinlikle öneririm.

  Öncelikle, insanlarla birebir muhatap olduğunuz her iş zordur. Bunun fiziksel yorgunlukla birleştiğini düşünün. Ben inditex'te çalışıyordum ve düştüğüm mağaza hem marka, hem avm, hem de müdürü açısından harikaydı. Buna rağmen ilk üç hafta hep ağladım, ayaklarımın ağrısından dışarı çıkmadım, hatta tuvalet molasına gidiyordum sırf biraz oturabilmek için, bunalıma girdim, yapamıyorum dedim. Gerçekten müdürüme de yapamıyorum kalifiye değilim demek ki dedim. "olur mu öyle şey senin shiftlerini alışana kadar hafifletirim yaparsın" dedi. Anca öyle devam edebildim sağolsun. Sonrasında birden şak diye alıştı vücudum. Yani işe yeni giren varsa umudunu kaybetmesin, vücut alışıyor.

  Alışıyor da hep bi yorgunluk oluyor yine üzerinizde. 7:30'ta ürüne geliyorsunuz, ispanyadan gelen ürünleri tek tek çıkar etiketle ayır duvar koordinasyonu yerleştirmesi bik bik bik. Ürünlerin fiyatı değişir akşam etikete kal. İndirim günleri iptalsin zaten. Kabus gibi müsteriler. Fare gibi dadanan hırsızlar yüzünden azar işit.

  Bunlara okeyseniz inditex'e başvurun derim. Verdiği para sizi tatmin eder. Öğrenci için muazzam bir meblağ. Tüm inditex ürünlerini altıncı aydan itibaren indirimli alırsınız. Ders programınıza ya da haftalık shift yapılmadan önce verdiğiniz isteklere göre ayarlarlar çalışma saatlerinizi. Yılbaşılarında hediye çeki verilir. Ve en önemlisi dediğim gibi insan muamelesi görürsünüz.

  Bu arada çalışmak istediğiniz avm'lerin başında İstinye Park ve akasya gelsin. Cevahir'i tavsiye etmem çünkü Türkiye'nin en yoğun ve en yorucu avm'si. Benim en yakın arkadaşlarımdan biri de uzun zamandır orada çalışıyor, başka süslüler de varsa orada çalışan kalbim sizinle <3 marka olarak da zara, zara home ve oysho'yu önermem. Zara en yüksek maaşlısı ama daha çok yıpranırsınız. Zara home ve oysho da görece biraz sıkıcı (mağaza küçüklüğünden vs)

  Bu arada benim işten çıkma sebebim ayağımda kemik kayması olduğu için doktorun bana ayakta yapılan işlerde çalışmayı yasaklamasıydı.

  14 ekim 2017 22:29

  4. Üniversitedeyken yaz döneminde boynerde çalışmıştım geçiçi bi iş olduğu için bikini mayo bölümüne vermişlerdi firma elemanı olduğu için mesai saatleri,prim ve maaş anlamında boynerle muhattap olmadımdan bi yorumda bulunamayacağım ama müşterilerle alakalı yorumlarda bulunabilirim.

  Cebinde parası olduğu için ve sizin yaptığınız mesleği küçük gördükleri için sizi eziyolar arkadaşlar hem de nası 

  Regl olmuş şekilde iç çamaşırsız bikini altı deneyen mi dersin bikini askılarını yürüten mi dersin bikiniye rujunu mu süren dersin neler neler korkunçlu

  14 ekim 2017 22:49

  5. ilk tercih edilecek meslek olmamasıyla beraber bu işte de en başarılı insanların diğerlerinden sıyrıldığı meslektir

  gözlem yeteneği olan iletişim becerisi olan biraz da zeki girişken satış danışmanları her zaman bana doğru alışveriş yapmama yardım etmişlerdir.

  süslü sözlük olduğu için gratisten örnek vereyim. bir şubesine ilk defa indirimde gitmiştim. soru soracak birini arıyorum. bir kadın danışmana rastladım. güvenemiyorum da ama doğru mu biliyor yanlış mı diye. kadın beni bir şaşırttı. süslü sözlük tek başına halt etmiş yani. tabi diğerleri de görünce bilgili danışmanı hemen geldiler herkes bir ağızdan soru soruyor :) nasıl daha önce bulamamışsak artık bilgilisini üstüne üşüştük

  kıyafet alışverişinde de bazen gidiyorum ben şu tarz bu tarz bir elbise/pantolon istiyorum diyorum. bazıları modacı gibi şıp diye önüme seriyor. zevk sahibi olanlardan yardım istemek keyifli oluyor. ve hep o çalışana denk gelmeye çalışıyorum

  çok zor bir iş ama. ben de elimden geldiğince derli toplu bırakmaya dikkat ediyorum denediklerimi

  14 ekim 2017 22:53

  6. Lcw'da çalıştım.ilk destek eleman olarak sonrasında part time olarak.hem okula gidip hem çalışmam gerekiyordu.aldığım burs ozalit paralarıma malesef yetmiyordu.bayram zamanları sinirden ağladığımı biliyorum.ayağımın altı su topladı kaç defa, molaya bile çıkamadığımız zamanlar oldu.ben bebek reyonundaydım.o kadar sorumsuz anneler var ki aklınız şaşar.1 saatte 3 defa kaybolan çocuklar vardı.bi defa tuvalet yok dedim diye adamın birisi ana avrat küfretti.gecesinde proje yetiştirip, sabahında dersten çıkıp işe geldiğim bi gün hanımefendinin birisi sırf gülmüyorum diye işini sevmiyosa defolsun gitsin diye şikayet etmişti.soyunma odamızda gencecik kızların bacaklarını görünce uzun süreli çalışmamam gerektiğini tekrarladım durdum kendime.2 seneye yakın çalıştım.suan asla aldığım ürünü katlamadan bırakmam.çünkü bizim bakıp bakıp yığdığımız o giysileri birileri ayakları parçalansa bile gece yarılarına kadar toplamak zorunda.ve gerçekten çoğu kişinin dediği gibi ihtiyacı olmayan çoğu kişi o işi yapmaz arkadaşlar.bu işi seçen var mı? Evet var ama çok az bi kesim.hani kızıyoruz ya bazen peşimizde dolaşanlara.hırsızlık olayı olduğunda veya girişim olup ürüne zarar geldiğinde o müdürler insanı itin götüne sokarlar.

  15 ekim 2017 22:19