sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (92)
 • medya (0)

1. hormonal veya başka tıbbi yardım gerektiren sebeplerden kaynaklanmıyorsa pahalı kozmetiklerle ömür tüketmeden uyanabileceğiniz kabustur. önce rahatlayın.

en basit tedbirlerden başlayalım. yastık kılıfınızı, özellikle fırça ve sünger gibi uygulama aparatlarınızı ve yüz havlunuzu asla başkalarıyla paylaşmayın. çingene olun, bencil olun. sizi sevenler zaten durumu anlayacaktır. ayrıca düzenli aralıklarla tüm bunları temizleyin ve ömürlerini doldurduklarında yenileyin.

beslenmenize dikkat edin diyeceğim ama mürebbiye dırdırı gibi olacak şimdi. şu gerçeklerden başlayalım madem. çikolata, kızartma falan sivilce yapmaz. bir rahatlayın. yalnız bazı kuru yemişler kendi tecrübelerime ve bazı gözlemlerime göre ciddi yağlanma yapıyor. ortalıkta gezinen hain bakteri durumuna göre sivilce yapmasa bile mini mini yağ bezeleriyle gezmenize sebep olabilir. çekirdek çitlemeyiverin bir süre, fındık, fıstık ve özellikle yer fıstığı yememeye çalışın ve durumu gözlemleyin. cildinizi en iyi siz tanırsınız. falan markanın filan ürününü geliştiren güzellik tüccarları değil.

sabırlı olun. bahsettiğim tedbirleri alıp aşağıda anlatacağım yardımları cildinize düzenli olarak sağlayın, sizi sarıp sarmalayan teninizden desteğinizi esirgemeyin. bu rutini oturttuktan sonra da ne kadar sinir bozucu olurlarsa olsunlar unutun her türlü sivilce, siyah nokta ve minik beyaz yağ bezelerini. ek bir maske yapmak, üstüne limon sıkmak, sivilceye hıyar sürmek gibi ekstra icatlar çıkarmayın. aşağıdaki masum adımları günde iki kere takip ederseniz kısa sürede cildinizdeki iyileşmeyi etrafınızdaki insanlar size haber verecektir. hadi etrafınız haset cadalozlar ve kör parmağım gözüne erkeklerle dolu diyelim. e ayna diye bi icat var di mi. artan güzelliğinizi aynalar güzel güzel gösterir, merak etmeyin.

bildik doğru bilinen yanlışlara girmeyeceğim zira o iş koca bir kitap olur. burda daha kısa ve pratik bir yol izleyeceğim çünkü sivilce sahiplerinin çabucak kurtulma arzusundan ziyadesiyle haberdarım.

temizlik: piyasadaki hemen her türlü yıkama jelini, köpüğünü, sulusunu, susuzunu, hepsi bir arada olanını, yurt dışından alırsan beş türkiyede onbeşini denedim. ilgili başlıklarda fırsat buldukça aktarırım.

bir kere o salisilik asit içeren hede bilmemnelere pek bulaşmayın. bugün geçirse yarın geri azdırır. temizleyicinin görevi işini yapıp kalıntı bırakmadan cildinizi terk etmektir. benim tavsiyem kil alın. evet bildiğimiz kil. fiyatı oldukça ucuzdur. yapabiliyorsanız rasoul kili edinin, beyaz kil de olur. işin açığı hepsi iş görür. kaliteli bir gül suyu, lavanta suyu gibi bir şeyle kili macun haline getirin ve uygulayın. yüzünüzü incitmeden ovalayın ve yıkayın. maske gibi kullanmak isterseniz bırakın yüzünüzde kurusun, sonra durulayın. maske olayını abartmayın, haftada birkaç seferi yeter. içime sinmiyor veya seyahatlerde ne yapacağım derseniz ben bildiğimiz bebe şampuanının lavanta özlüsünü kullanıyorum bazan. kurutmuyor, temizliyor ve içindeki yüzey aktif maddeler öteki jel formlu temizleyicilere göre çok daha masum. eğer sadece sabun bazıyla yapılmış sabun bulabilirseniz öpün, başınıza koyun ve güle güle kullanın çünkü en iyisi odur. kendisine (gbkz: kastilya sabunu) denir. marketlerde satılan, doğal geçinen bar sabunlara itibar etmeyin. içeriğini okusanız çoğu zibilyon çeşit kimyasal doludur. siz en azından sivilcelerden kurtulana kadar daha emin yoldan gidin.

tonik: hani o gül suyu, lavanta suyu vardı ya. işte onu mümkünse dolapta muhafaza edin zira kendisi sırf yüz yıkama malzemeniz değil, aynı zamanda toniğiniz olur. buzdolabında hem kullanım ömrü artar hem de kullanırken soğuk olacağı için gözeneklerinizi daha iyi sıkıştırır. isterseniz tonik olarak kullanacağınız kısmı ayırıp bazı yağlar ekleyebilirsiniz ama lütfen iyi araştırın zira yağ milleti şakaya gelmez. şu haliyle de gayet güzel arınır cildiniz çünkü bu bitki suları zaten az miktarda da olsa ilgili bitkinin yağını kendiliğinden içerir. yine tonik olarak sulandırılmış veya maden suyuna karıştırılmış elma sirkesi de işinizi görür. direk uygulamayın zira sirke asidiktir, tek başına sert gelir. bir de sirke sirke kokar meret. gerçi hemen uçar o koku, pek kalmaz. şahsen bitki sularını tercih ediyorum. içinizden hangisi geliyorsa onu seçip, temiz bir pamukla her yıkamadan sonra cildinizi nazikçe siliniz. bu tantanayı göz çevrenize uygulamayınız. milianız varsa o ayrı hikaye, başka bir giride anlatırım. normal şartlar altında göz altlarınızı rahat bırakınız.

nemlendirme: en az temiz tutma kadar önemlidir. cildiniz kuru olduğu halde mülteciler gibi çoğalan sivilceleriniz olabilir. hatta yağ damlıyor sandığınız cildinizin sivilce dolma sebebinin nemsiz kalmış olması kuvvetle ihtimaldir. bu her halükarda iyi bir nemlendiriciye ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. memlekette henüz tam olarak masum nemlendirici görememiş olmakla birlikte jel yapılı kremlere meyletmenizi tavsiye ederim. yalnız marketlerde satılan markalara pek bulaşmayın. bütçe sizin için önemliyse (gbkz: bepanthol) kullanın. kendisi aynı zamanda iyi bir makyaj bazıdır. nemlendirmesini biraz yetersiz bulursanız iki üç güne bir nem maskesi yaparak takviye edebilirsiniz ki cildinizi üzmeden nemlendirebilecek bir maske tarifini alternatif nemlendiriciniz olabilecek (gbkz: aloe vera) başlığı altında verdim. bulabilirseniz aloe vera daha makbul bir nemlendiricidir ancak onun da tam katkısızı malesef türkiye' ye gelmiyor. en iyisi sanırım yüzde doksanlar düzeyinde aloe vera içeriyor, geri kalan içerik meçhul. içindekilere bakınca bepanthol kendi çapında masum duruyor.

sivilceler siz farketmeden çok önce deri altında oluşmaya başlar ve yağ bezleri genelde geceleri azar. ben bu hususta yağ tedavisi uyguladım kendime ama korkudan buraya yazamıyorum. neticede bu derin bir ilim, ben çırak sayılırım ve böyle tarifleri tutturmak başka iken insanlara tavsiye etmek bambaşka bir mesuliyet. ben yazarım, bazı arkadaşlarımız uygular ve hayrını görür ama ordan bir hanım abla hazırlarken kapları alkolle yıkamadığı için cildi reaksiyon gösterir sonra gelir yakama yapışır. inan şu aralar tek eksiğim yakama yapışacak birileri sözlük. zor bulduğum huzuru çok görme. yine de paylaşmak isterim (gbkz: biberiye yağı)nın çokça faydasını gördüm. olmazsa olmaz değil ama aklınıza eser de uygulamak isterseniz (gbkz: bitkisel yağ kullanımında dikkat edilecek hususlar)ı okuyun.

yağ kürü yapsanız da yapmasanız da düzenli olarak sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa bu temizleme, tonikle arındırma ve nemlendirme adımlarını özellikle marketlerde satılan kozmetiklerden uzak durarak uygulamaya başladıktan sonra keyfinize bakın. sivilceler sizi terk edecektir.

davetsiz sivilcelere karşı acil durum editi: müzmin bekar ya da sevgilim de idare ediversin veya canın cehenneme hüsnü modundaysanız, sarımsağı ezip suyunu sürün. bir süre sonra koku reseptörleriniz yorulur, burnunuz kokuya alışır. duyduğunuz rahatsızlık oranında bir küçülme, ardından iz bile bırakmadan kaybolma gözlemlersiniz sivilcede.

bu yöntem işinize gelmiyorsa o zaman bir minik çay ağacı yağı edininiz. cildiniz aşırı hassassa badem yağıyla seyreltiniz. değilse tırsmadan direk sıkılmamış sivilce üzerine bir minicik damlacık sürünüz. en üfürük çay ağacı yağı bile iş görür zira o bitki öyle çok nazlı, pahalı, bir damla yağ için bilmem ne kadar gereken şımarık bir şey değildir. sağlama bağlamak isterseniz organik olanından temin edin. organik olanı diğerlerine göre daha pahalı da olsa her halükarda iyi kalite geçinen sivilce zipleyicilerden kat kat iyidir.

tüttüren bünye editi: sigara kullanıcısıysanız sivilcelerle yaşamaya mahkum değilsiniz. üzülmeyin. becerebiliyorsanız azaltın, olmuyorsa iradenize lanet edip bir sigara yakın. yalnız fırsat buldukça açık havaya çıkın, derin nefes alın. yatak odanızda sigara içmeyin veya yatmadan önce iyi havalandırın.

telkin editi: geceleri yatarken cildinizin ipek gibi olduğunu hayal edin. hayır, yüzünüzü ellemeyin. hatta yüzünüzü bakım ritüeliniz hariç hiç ellemeyin.

eli durmayan bünyeler için edit: şimdi ben ne dersem diyeyim bazıları dayanamayıp sivilcelerini sıkacaktır. siz dayananlardan olun. siyah nokta ve tıbbi müdahale gerektirmeyecek boyut ve sayıdaki beyaz bezeler über hijyen önlemleri alınarak ve uygun aparatlarla temizlenmekle beraber ben yine de tavsiye edemiyorum. bahsettiğim rutinde cilt bunları zaman içinde kendiliğinden atıyor, sıkmanıza gerek kalmıyor. bir süre sonra tonikli pamuğunuza pıtır pıtır yapışmış çirkin küreler görürseniz şaşmayın.

iltihaplı sivilceleri sıkmaya ise değinmek bile istemiyorum. öyle bi iş yaptıysanız, bari hemen ellerinizi ve yüzünüzü yıkayın, tonikleyin ve sivilceli bölgeye seyreltilmiş çay ağacı yağı uygulayın ki olay iyice kontrolden çıkmasın. sonra güzelce nemlendirin ve ilk fırsatta dini inancınıza göre tövbe edin veya günah çıkartın.

dediğim gibi sabırla ve cildinize nazik davranan bir rutinle gayet de kolay gerçekleşir sivilcelerden kurtulma mucizesi. bu illetten muzdarip tüm arkadaşlarıma şifalar dilerim.

14 ocak 2014 17:22

2. (no:4225)

15 ocak 2014 16:31

3. (bkz: roaccutane)

17 ocak 2014 00:15 ed.17 mart 2014 16:45

4. Benim bünyediki tek ve kökten çözümü roaccutane sağlamıştır gerisi yalandır. Yalnız ilaç aldım kurtuldum demekle iş bitmez sonrasında cilt temizliğine önem vermek gerekir. Bir de çerezi çikolatayı daha az tüketip boğazı tutmak şart tabi yoksa bi anda geri pırtlar o sivilceler.

4 şubat 2014 02:56

5. Ergenlik dönemi sivilcesi, veya dermatolojik, alerjik kaynaklı sivilcelerde olsa çözüm hep aynı yoldan geçiyor;kozmetik kimyasallar içermeyen temizleyicilerle düzenli olarak yıkamak, baharatlı aşırı yağlı ve tatlı yiyecekleri çok tüketmemek, kızlar için, eve gelince makyajın mutlaka iyi bir şekilde temizlenmesi ve en önemlisi ucuz diye alınan ne olduğu belli olmayan kozmetik ürünlerini kullanmamak! Uzun suren bir sivilce problemimden sonra cildimi sivilcelerden uzak tutmayı bu şekilde başardım.

6 şubat 2014 02:26

6. Sivilceleriniz daha yeni oluşmaya başladıysa (ağrısını derinden derinden hissedersiniz) o zaman bi pamuğa "elma sirkesi" döküp sivilcenize bastırın. Kokusuna dayanmak belki çok zor ama sivilceler için net çözüm!

6 şubat 2014 04:25

7. dış kaynaklı çareler aramak yerine doktora görünmek ve akabinde gerekiyorsa içten tedavi olmak en garantili ve bence en doğru çözümüdür.

9 ağustos 2014 00:14 9 ağustos 2014 00:14

8. hayat tarzını ve beslenme şeklini kökten değiştirmeyi gerektirir, sabır ister.

17 ağustos 2014 18:19

9. Yuzumde hic olmayan 13 yasimdan beri sirtimda olan illet. Ne denediysem bir gitmiyor, hep kaymak gibi sirti olanlara ozenmisimdir. Doktora gittim antibiyotigi dayadi ama hic bir faydasi yok, bir turlu gecmedi sirtim. En zayif noktam sirti belli edecek seyler hic giyemiyorum.

Suslulerin onerilerini bekliyorum.

13 kasım 2014 14:00

10. Kesinlikle salisilik asit ve benzoyl peroxide içeren kremleri dönüşümlü kullanmak en iyi çözümdür.

13 kasım 2014 21:20