sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (10)
 • medya (0)

1. Kışın mandalina yiyip battaniyelere sarınıp bol bol yatınca 2-3 güne düzeliyorum. Tabi çok su tüketmekte de fayda var. Yatarken kendimi terletince de iyi geliyor. Sıcak duşa da hayır demem.

19 eylül 2018 21:30

2. Ben hasta olunca birkaç gün yataktan kalkamayan birisiyim, çoğu zaman yatağa düşmeden geçiririm.

İlk belirtiler baş gösterdiği an gidip yatıştırıcı bir bitki çayı yapmak lazım bence. Yasemin çayı veya yaseminli yeşil çay içiyorum ben bu esnada, artık elime hangisi geçerse en kısa sürede. Yemeklerimde mutlaka bir çorbaya yer veriyorum. Gün içinde kahveyi çok içmemeye çalışıyorum, ağrıları tetikleyebiliyor bazen. Eğer çok ağrım yoksa sıcak bir duş alıp hiç vakit kaybetmeden uyumak topluyor beni bu dediklerimle birlikte. Birkaç gün ağrılı geçiyor ancak en azından ayakta geçirmiş oluyorum. Aksi takdirde birkaç günüm sadece sade krakerle ve suyla yatakta geçiyor.

19 eylül 2018 22:03

3. karabiberli tavuk suyu çorbası ve sarımsaklı limonlu çay yapıp ılınınca bal ekleyip tüketmek çok iyi geliyor. kimileri direkt çiğ soğana bal döküp limon sıkıp yiyormuş, çok iyi geliyor diyordu arkadaşım yani ilaçlardan hızlı iyileştiriyor. hazır burun tıkalı tat alma duyusu gerilemişken böyle şeylerin tadını o kadar algılamayız bence hızlı iyileşmek için yenmeyecek şeyler değil. ekstra olarak eğer işten izin alma okuldan kaytarma imkanınız yoksa enerji için pharmaton gibi ginsengli gıda takviyeleri de halsizliğe iyi geliyor

19 eylül 2018 22:45

4. ekinezya çayı - metabolizmayı güçlendiriyor

bal, bol zencefil ve limon karışımı çay - çok iyi terletiyor. bana genelde terlemek hastayken çok iyi geliyor.

bol c vitamini

bol bol şu, alkali olarak içiyorum genelde. (gizlinot: bir büyük bardak suya bir çay kaşığı bikarbonat ekleyebilirsiniz. )

eğer uyumakta zorlanıyorsam akşam için olan nyquil, veya Alka-Seltzer alıyorum ki beni iyice uyutsun. üzerinede terledim mi, sabaha zinde uyanıyorum.

19 eylül 2018 22:55

5. gece yatmadan tylol hot içip uyumanızı tavsiye ederim. ister istemez uyutup ertesi güne ağrı şişkinlik burun tıkanıklığı vs. bırakmıyor. ertesi güne toparlamış halde kalkacaksınız. tylol hot hakkında pek sağlıklı değil diyorlar (ki bence de öyle) fakat soğuk algınlığına/ gribe kimse günlerce katlanmak istemez. yine de abartmadan kullanmak gerek. benim tek çözümüm bu.. tylol hot'u keşfettiğimden beri doğal çarelerden uzak kaldım.

(yıllardır varmış fakat ben yeni tanıştım )

19 eylül 2018 23:15

6. *Her ne kadar hasta olduktan sonra yemenin bir anlamı yok dense de bolca turunçgil tüketmek hatta Hastalığı atlattıktan sonra da tüketmeye devam etmek.

*Çok halsizlik, kırgın hissetme durumu varsa aspirin plus c ve redoxon ikilisini bir bardak suda çözdürüp içmek.

*Gece uyumadan bir süre önce nurofen veya muadili bir soğuk algınlığı ilacı içmek. Bu sayede burun tıkalıysa bir nebze rahatlıyor ve daha iyi uyunabiliyor.

*Otrivine gibi burnunuzu açtığını hissettiren spreyler yerine serum fizyolojik veya deniz suyu spreyi kullanmak.

Boğaz ağrısına adaçayının iyi geldiği söyleniyor. Ben ıhlamurla beraber demleyip azıcık da bal ve limon ekleyerek içiyorum.

Bunlar benim hafif geçirdiğim griplerde kullandığım ve işe yaradığını gördüğüm yöntemler.(gizlinot: en azından kendi üstümde ehe) Doktora gidip ilaç yazdırmışsam bile bitki çayı içmeyi, portakal yemeyi devam ettiriyorum. 

20 eylül 2018 01:15

7. gücünüz varsa terletecek koşular yapmak hızlıca atlatmayı sağlıyor.

20 eylül 2018 01:47

8. Güçlü bağışıklık...

Probiyotik almak

Atlet giymek (gizlinot: Terlemek ve soğumak her hastalığın anası))

Bal zencefil karışımı bir de karabiber ohhh

Zencefil limon çayı

C vitamini(gizlinot: En çok yeşil yapraklılar da var)

Düzenli beslenme(gizlinot: Ev yemeği gülüm )

Su su su su

kemik suyu

Otacı meyan köklü pastil garanti veriyorum.

Karbonat ya da sirkeli su ile gargara

Ve en önemlisi rapor..

Baktın olmadı (en son çare) acilde yapılan 7 çeşit vitamin vs içeren serum .

20 eylül 2018 13:32 20 eylül 2018 13:34

9. Bitkisel çayları(dozunda) ve bağışıklığı kuvvetli tutmak için spor yapıp sağlıklı beslenmek işe yarayan yöntemlerdir.

***buradan tavsiye edilen ilaçları doktor kontrolü olmadan lütfen kullanmayın***

Toplum tarafından yaygın kullanılan/bilinen ilaçlar hastalığınızı değil semptomlarınıza iyi gelir. Sen nefesini açıp ateşini düşürürsün belki ama semptonlarını baskıladığın için hastalığın vücudunu nasıl ele geçirdiğini anlayamazsın.

Vücudumuzda hissettiğimiz rahatsızlıklar aslında gözle göremediğimiz sorunların uyarı sinyalleri. Bunları kendi yöntemleriniz ile baskılayarak esas sorunun daha da büyümesine sebep olabilirsiniz.

20 eylül 2018 19:16

10. Kışın çok içtiğim bir tarif var. 1kglık kavanoza; 1 kök zencefili rendeleyip üzerine limon dilimleyip içini aldığı kadar iyi bir bal ile dolduruyorum ve 1 gece ters döndürüp dolapta bekletiyorum. Bunu aşağı yukarı haftada 4 yada 5 bardak içiyorum. Ancak zencefil kan sulandırıcı etkiye sahip olduğundan günde 1 yada 2 bardaktan fazla içmek tavsiye edilmiyor. Bir de kan sulandırıcı ilaç kullananlara yasaklanıyor maalesef.

Bir de benim kendi tarifim var nam-ı diğer çıfıt çarşısı :) bir kaç yaprak adaçayı, bir tutam ıhlamur, biraz ekinezya, bir çay kaşığı bal, bolca limon, zencefil, bir tutam papatya, çok az civan perçemi (belki 2 ya da 3 dal).

Tabii bunları ben kendi üstümde deneyerek buldum çünkü alerjik bir yapıdayım bazı bitkilere karşı. Lütfen araştırmadan direk kullanmayın. Kronik farenjitim var ve bana bunlar iyi geliyor. Ben düzenli 3 adet ilaçta kullanıyorum ayrıca. Mesela ben Yasemin veya melisa bitkili herhangi bir şey -ki bu parfüm dahi olabilir- bir kaç dakika sonra fenalaşabiliyorum. Ve ben bunu deneyerek buldum. Şüpheniz varsa nasılsa bitki zarar vermez deyip kullanmayın.

20 eylül 2018 20:23