yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (23)
  • medya (0)

  23. Geçenlerde beliz güçbilmez in konuk olduğu bir söyleşiye katıldım. (gizlinot: İfşa time) spoilera bakış açımı değiştirdi. Sürükleyici bulunduğu için heyecan duyarak hızlı okuma ve izlemeyi oburluk olarak tanımlıyor kendisi ve spoiler için muhteşem bir şey, dedi. Sonu bildiğimizde yazarın bizleri giriş cümlesinden itibaren adım adım o noktaya nasıl götürdüğünü görebilirmişiz çünkü. Buna fiction derslerinde foreshadowing idea diyorduk biz ama olağanüstü dikkat isteyen bir şeydi, spoiler bunun daha zahmetsiz versiyonu gibi geldi bana.

  27 aralık 2018 18:11

  22. tam olarak ne olduğunu yazmasanız bile filmin / dizinin sonunda mutluluk verici veya üzücü bir şey olduğunu yazmak da spoilera giriyor.

  25 mayıs 2018 14:12 25 mayıs 2018 14:14

  21. Hakikaten çok mu zor? Bir spoiler yazıp iki satır aşağı inilecek birsey de insanlar yememis icmemiş gibi ilk cümleden şak diye yazıyorlar.

  Hadi cok kült ve tarihten birebir olan bir olayı yanlıslıkla yazarsın hadi normal olsunda, özellikle populer güncel bir dizi veya filmi spoilersız yazanları, sezonluk dizilerin en kilit noktalarını yazanları biraz kıt buluyorum. Buluyorum yapıcak birsey yok :(

  19 şubat 2018 17:01


  20. Uyarı verilmediği için fi ve çi dizilerini izlememe gerek kalmadı. Teşekkürler

  25 kasım 2017 22:53

  19. Şöyle sözlüğün girişine bağdaş kurmak, elimde beyzbol sopam spoiler verene yer misin yemez misin yapmak istiyorum 

  Sakince elli kere uyarılmış hala aynı Tatava

  25 kasım 2017 22:47

  18. son cehalet bükücü bir kısım girdiler. ibretle okudum.

  şimdik şöyle oluyor bir film izleyeceksin onunla alakalı yorumlara bakıyorsun hani "iyi, kötü, sürükleyici, duvara baksam 2 saat daha çok eğlenirdim" gibi ama o da ne gitmiş biri lönk diye sonunu yazmış. oldu mu şimdi güzel kardeşim. halbuki kahvem, mısırım hazır sayılırdı. sıçtın tüm şevke şimdi işin yoksa yeniden film bul.

  geçen bir sözlük yazarı (gizlinot: nickini hatırlamıyorum) film miydi dizi miydi hatırlamıyorum başlığın altına sonuna kadar yazıp bildiğin özet geçmişti.

  ya da çok sezon sürmüş bir diziyi izlemeye karar verdin, geriden geliyorsun. mesela sherlock, mentalist, fringe gibi zihin açan tipten... göndermeler, boşluklar var dur bakayım 2.sezon 4. bölüme diyorsun zira yazar arkadaşlar anormal değilse "2x4 spoiler" diye ibare koyuyorlar ama aşırı zekalı biri(!) biri spoiler vermeden "matthew sakat kaldı, annie intihar etti" diye dizinin finalini (gizlinot: isimler atmasyondur ) yazıyor. hatta bu işi iyice abartıp finali başlık şeklinde açan gerzekler olmuştu ekşi'de. yani bu bir zevk ve kuraldır. spoiler yazıp biraz da alt&üst satırlarla boşluk bırakarak yazmak çok da zor olmasa gerek. yazdığınız ortamın kurallarını bir zahmet bilip takip edin. spoiler severler de yine okumaya zevkle devam edebilir.

  bu işi inatlığa götürecek kadar hırslı olmayın. zira bir külfeti yok bu işin.

  18 temmuz 2017 02:59

  17. ev, iş, okul, sokak zaten gergin şimdi bir de burada karşılıklı atışma ve gergin bir ortam doğuyor her fırsatta. ben kimse gitsin istemiyorum. aptal bir konu yüzünden karşılıklı hakaret edelim de istemiyorum. spoiler yemeyi ben de seviyorum. ama bazı dizi-filmler var ki okumak istemiyorum. 'spoiler var, ona göre dikkat' demek çok zor değil. ha yazana ağız dolusu hakaret etmek de doğru değil ama bir yazar dikkatimi çekti, o ölüyor, bu ölüyor diye bir ton şey yazmış. bir de dalga geçerek ekşiye girmiyoruz, sorunu çözüyoruz demiş. altına da eleştirin hadi diye eklemiş. neden ki? o tavra ne gerek var? birinin yazma hakkı varsa birinin de görmeme hakkı var. ben de spoiler okumayı sevdiğim halde bunu diyorum. yani küçük bir uyarı yazmak zor olmamalı kimse için.

  17 temmuz 2017 15:36


  16. Başına spoiler yazmak çok mu zor. Ben rahatsız olmuyorum sonunu bilmekten ama bilmek istemeyenler de var ayrıca spoiler yazmadan herşeyi açıklarsanız insanların kızgınlığını da hak etmiş olursunuz. Ne demek başlığa girme.. film/dizi eleştirmenin de bir adabı var.

  17 temmuz 2017 10:55

  15. herhangi bir sitede yer alan içerik içinde yazıyorsa okuyup öğrendiğimde hiç yazara kızmıyorum, bilerek okuyorm çünkü tamamı olmasa da illaki ucundan kıyısından bir şey öğreniyorsun. hatta çok bekleyerek izlediğim diziler varsa onların yayın gününde mümkün olduğunda hiçbir sosyal medya hesabına ya da sözlüklere girmem.

  eğer benim yazdığım bir ipucunu okuyup biri hakaret etseydi, mesela geçen seneki olay, sırf ona inat her bölümü anlık olarak izleyip her yere yazardım. psikolojik analizimi o zaman yazsın bakalım ne yazardı adfasda. (gizlinot: böyle minik pis huylarım var. ) hatta o dönem sadece okuyordum eski üyeliğimi sıfırlamıştım. eğer yazar olsaydım. hiç sevmeme rağmen got'u izleyip yazasım geldi valla ne yalan söylim.

  benim sinirlendiğim yer insta-storyler ya da snapler. arkadaşım evet izliyorsun anladık ama her anını story kısmına atmak ne demek ya? ayıp ama biz çalışıyoz gündüz :( ama yine de onlara gerizekalı, ruh hastası gibi şeyler demiyorum. storyleri engelliyorum geçiyorum.

  17 temmuz 2017 10:46

  14. tanım yapılmak yerine bir de "örneklerle spoiler" bölümü hazırlanan başlık. olur, spoiler yemek istemediğimiz dizi/film/kitapların başlıklarına girmeyelim. peki spoiler nedir, öğrenmek için girilen başlıkta özenle yazılmış spoilerları görünce hangi yöne sövelim?

  bir de spoiler verenler eleştiriliyor diye çemkirmiş ya.

  ilahi.

  17 temmuz 2017 09:54