yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

  1. bunu kullanmayan bir arkadaşım olduğunu tesadüfen öğrendim. olay anında ne düşüneceğimi bilmedim. kağıt her zaman çözüm olmaz, cidden olmaz ki.. düşünün ki reglisiniz ve su kullanmıyorsunuz. (gizlinot: allahım sen aklıma mukayyet ol.)

  25 kasım 2015 11:03

  2. Gayet kullanmıyorum. Nasıl kullanılır bilmiyorum. Özel popo mendilleri var bu iş için. Yurtdışında zaten yok ben hiç görmedim yaptıran varsa bilmiyorum ancak gayet güzel popo medilleri regl günleri için ph seviyesi uygun özel bölge mendilleri var. Hepsi ıslak mendil gibi. Türkiye için rossmanda bulunuyorlar.

  Düşününce ben su ve elimle orayı temizlersem duşa girmem lazım. Islak ıslak düşünemedim. Tabii nasıl kullanılır bilmiyorum bu düşünce onun etkiside olabilir.

  Aylar sonra editi: yahu popo benim kaka benim bunca yildir kendi evimde olmayan musluk su an ilgimi cekmiyor. Bu is icin ozel mendiller var. ben ve popom mutluyuz bok kokmuyoruz. Benim popoma kadar bence koltuk alti temizligine dikkat edilse sanirim bu kadar ter kokusu olmazdi, bok kokan otobus gormedim umarim gormem de, ama ter kokan elinde milyarlik telefonla gezen cok insan gordum. Sanirim popolarina gosterdikleri ilgi koltuk altlarindan biraz uzak. Cozumude basit. Bir karbonat kadar uzakta. O muslugu kullanmamam neden bu kadar rahatsiz etti bilmiyorum ama ben kendimi boyle gayet temiz hissediyorum.

  25 kasım 2015 11:16 13 ocak 2017 20:29

  3. İslama ve doktorların söylediğine göre taharet alırken önden arkaya doğru almalıyız ki mikrop bulaşmasın. Peki bu musluk arkadan öne doğru suyu fışkırttığında mikrop bulaşmıyor mu? Hep bunu merak ederim :)

  25 kasım 2015 14:06


  4. olmaz olsun cüzdanımda eurolar

  helamda musluk oldukça

  icabında kate middleton’lık neye yarar

  ıslak mendile muhtaç kaldıkça

  Açılın süslüler ortaya derdimi dökeceğim. Daha önce de bir girdimde bahsetmiştim. Benim için “yurtdışı” iki sorudan ibaret :

  1. Taharet musluğu var mı?

  2. Kızınca olsun, neşelenince olsun nasıl küfürlü konuşacağız?

  Bu sorulara gönlüme göre yanıt bulabilsem bugün sizlere bu satırları buckingham’dan yazıyor olabilirdim, ama kısmet değilmiş. Benim yerime türlü çeşit paçozun gezdiği avrupa saraylarına neden gelin gidemedim, hırsımdan taharet sorunsalı konusunda ne gibi bilgilere ualştım, nasıl çözümler buldum hepsini bir bir anlatacağım.

  Şimdi gezdiklerim, gördüklerim ve dahi sağdan soldan duyduklarım gösteriyor ki kabaca schengen ülkeleri diyebileceğimiz bilindik avrupa ülkeleri olsun, üzerinde güneşin batmadığı cağnım ingiltere olsun, dünya devleri abd, rusya ve çin olsun bu musluk olmaksızın yaşayıp gidiyor. Öte yandan müslüman ülkelerde, müslüman nüfusun yoğun olduğu bazı balkan ülkerinde ve japonya’da ise bu musluk mevcut. Hatta japonya’da klozetin yanındaki bir panelden suyun açısını, ısısını falan ayarlayabiliyorsunuz.

  Yani aslında nüfusun büyük çoğunluğu bu meret olmadan yaşıyor diyebiliriz ama bir kere alışınca da insan hep istiyor be süslüler! Ayrıca şunu da bilen beni aydınlatırsa sevinirim, hep derler ki ıslak mendiller var, yumuş yumuş siliniyorsun. Ben şimdiye kadar kaldığım tek bir otelde böyle bir efsanevi mendile rastlamadım. Bırakın ıslak mendili, tuvalet kağıdı niyetine koydukları kağıtlar da zımparadan halliceydi. Peki ne yaptık? Tabii ki kendi çözümümüzü ürettik.

  Su şişesi : en basit ve ucuz yöntem. Alın bir şişe su koyun çantanıza, ihtiyaç anında kullanın. Tabii aynı sudan içmeyin bir zahmet o ayrı bu ayrı. Benim açıklanamaz bir boş su şişesi ile balkanlarda 3 ülke gezmişliğim, her gümrükte çıkarıp göstermişliğim vardır.

  Duş başlığı : Gideceğimiz otelin banyo, tuvalet fotolarını büyük bir titizlikle inceleyip eğer klozet ve duş yakın ise o duş başlığı uzayıp klozete kadar ulaşır mı diye ince hesaplara giriyoruz. Eğer uzarsa en azından odamızda kıçımızı kurtarmış oluyoruz.

  Bide : Ayak yıkamak için dense de bidenin ilk çıkışının hamam kültürü olmayan avrupa saraylarında seks sonrası iki saat su taşıyıp küvet doldurmak yerine cinsel bölge temizliğini pratik olarak gerçekleştirmek amaçlı bir çeşit leğen gibi dizayn edildiği daha sonra bugünkü halini aldığı da söyleniyor. Klozetten kalk bideye otur falan açıkçası pis işler biraz ama heyhat akan suyun müptelası olunca gönül nelere katlanmıyor. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus, bidelerin klozet gibi bir kapağı olmayıp öyle lavabo misali açık durduğu, o yüzden şimdi burada daha grafik anlatımlara girmek istemiyorum ama biraz uzmanlık gerektiriyor, hijyen koşulları gözönüne alındığında. Bir de tabii bazı ülkelerde bide de yok, italya’da çok yaygındı mesela.

  İşte bu 3 yöntem bu zamana kadar tatillerimde deneyip sonuçtan memnun kaldığım, tavsiye edebileceğim yöntemlerdi. Orta ve uzun vadeli çözümlere gelirsek;

  Taharetmatik : bunu duvara monte ediyorlar, harici kullanım sağlanıyor.yine duş başlığı mantığında fakat o derece büyük bir başlığı yok, lavabonun tesisatına falan bağlanmış oluyor. Bunu da kullandım, başarılı buldum. Orta vadeli, ucuz yollu güzel bir çözüm.

  Paraya kırıp duvar kırdırıp adam gibi taharet musluklu tuvalet taktırmak : bu tabii ancak o ülkeye yerleşip hayatınızı orada geçirecekseniz yapılası bir yöntem. Usta bulup anlatmak etmek nasıl olur orası size kalmış ama geleceğe, torunlarınıza bırakacağınız en güzel miras olur.

  Evet süslüler, buckingham’a gelin gidemememin en önemli nedenlerinden olan taharet musluğu ile ilgili olan hikayemin sonuna geldik. Madem uzun vadeli çözümün tesisatı kırdırıp taharet musluklu tuvalet taktırmaktı yine de prens william ile bir şansın olabilirdi diyenler, reca ederim bu bahsi kapatalım, o camilla olacak paçozla elizabeth olacak babaanneye “nereye sıçacak bu cinnamon” diyemezdim takdir edersiniz ki.

  25 kasım 2015 15:17

  5. bunun bi değişik modeli: çömelmeli tuvaletlerde; musluğun ucuna takılan, ilk kez görenlerde yılan etkisi yapan uzunca hortum.

  25 kasım 2015 18:21

  6. Islak mendilin asla bildiğimiz taharet işlemiyle aynı işlevi görebildiğini, aynı hijyeni, temizliği sağlayabildiğini düşünmüyorum. alkollü olsun kolonyalı olsun sağlayamaz bence. Affedersiniz, bölgede bulunan bütün pisliği gideremedikten sonra - o bölgede ıslak da olsa bir kağıt parçasıyla gerçekten tam bir temizlik sağlanamaz çünki - hijyeni nerde bu işlemin?

  Taharet musluğuna gelince, bana da hijyenik gelmiyor. Kullanması da zor ayrıca, en azından alışkın olmayanlar için. Zaten yaşadığım ülkede bulunmuyor. Dolayısıyla (link: http://www.dinaltan.dk/images/aquarius%20watering%20can%203ltr%20lime%20green%208711904256975.p1-p.jpg şu resim)de ki gibi ucu ince ve uzun olan plast çiçek sulama kaplarını kullanıyoruz buralarda. Hem daha hijyenik geliyor, hem de isabet ettirmesi kolay.

  Bu arada taharet yapanları "taharet için kullandıkları elleriyle sifona, musluğa dokunuyolar" diye kınayanlar oluyor bazen. Taharet adabını bilen her insan taharet için kullanılan el ile diğer işlemler için kullanılan el'in farklı olduğunu bilir. Sol el ile taharet işlemini halleder başka hiç bir yere dokunmaz, temiz kalan sağ elle de sifon, musluk, tuvalet fırçası her neye ihtiyacı varsa onları kullanır.

  14 ocak 2016 01:59

  7. teşekkürler arkadaşlar hepimiz kıçınızı nasıl temizlediğinizi merak ediyorduk.

  tanım: kıç yıkama musluğu

  25 temmuz 2016 14:17


  8. varlığı bir dert yokluğu yara olan yegane nesnelerden. benim ülkemin tuvaleti bile başkadır dedirten yüzyılın icadı.

  yurtdışında yaşayan bir arkadaşımın oğlu ilk defa burada görünce başta bir korkmuş, sonra evde gidip gidip suyu açıp elini orada yıkamaya başlamıştı. 'hand wash hand wash' diye etrafta dolanıp kendince oyun oynuyor, gözden kaybolduğu an soluğu orada alıyordu. çocuğa kullanım amacının farklı olduğunu dilimiz döndüğünce anlatınca yüzündeki o hayal kırıklığını hala unutamıyorum (gizlinot: swh )

  11 ocak 2017 23:41

  9. başlığa girerken kullanmadığım için taşlanırım diye düşünmüştüm ama yalnız değilmişim (gizlinot: kalp)

  küçükken annem öğretmek için elinden geleni yaptı, baktım yapmak istemiyorum pis geliyor dokunamıyorum, he he öğrendim diyip kandırdım. zaten 2-3 günde bir çıkabildiğim için banyo öncesine denk getiriyorum, bir taşla iki kuş oluyor. ha es kaza dışarda gelir ya da banyoya denk gelmezse de benden önceki arkadaşların dediği gibi ıslak mendillerle banyoya kadar idare ediyorum.

  12 ocak 2017 10:25

  10. el kullanmayı, sadece musluğu açmak ve kapamak için gerektiren aparattır.

  eliniz vücudunuzun herhangi bir bölgesine değmeden, tuvalet sonrası temizlik işleminin hijyenik şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. alafranga diye adlandırılan ve bir adet klozetten oluşan tuvaletlerde bulunur ki, kendisinin varlığında temizlik işlemi gerçekleştirilirken ellerin de bir şekilde olaya dahil edilmesi gereksizdir ve bu musluğun işlevine/mantığına aykırıdır.

  12 ocak 2017 15:07

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar