yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (25)
  • medya (0)

  1. ben bunu üniversitede öğretim üyesi ayracı gibi görüyorum. ne zaman öğrencisine siz diye hitap eden bir hoca var, işte orada karşısındakini kendisine eş gören, saygı duyan ve sohbetine doyum olmayacak hoca var demek. bir nevi hiyerarşi belirteci olarak görüyorum yani. biz kendisine sen diyemiyorsak onun demesi öğrenciyi küçümsemekten başka bir şey değil bence.

  21 mart 2017 22:46

  2. en sinir olduğum şeylerden biri. karşımdaki ister benden küçük olsun ister büyük hep siz şeklinde hitap ederim ki bu asla saygı duymadığım ya da yaşça benden çok küçük aşırı laubali bir tip bile olsa.

  özellikle satış görevlilerinde ve sağlık sektörü çalışanlarında bu tavır çok fazla var ve ben çok rahatsızlık duyuyorum. benden 10 yaş küçük birinin bana bu şekilde senli,benli tavırları hoşuma gitmiyor. bu benim piremsesliğimden ileri gelmiyor kendini bilmeyen, adabı muaşeretten nasibini almamış olanların seviyesizliğinden geliyor.

  valla yazdıkça gaza geldim ama sevmiyorum yani. siz dese ağzı yamulacak sanki, incileri dökülecek.

  ha bir de bizim millet kibar insan sevmez zira kibarlık bir kısmı için "ezin beni" anlamını taşır. siz dedikçe bunlar hindi gibi kabarıp daha da baskınca senlemeye başlar.

  kullanın efendim siz diye hitap edin, teşekkür edin, merhaba deyin. güzel şeyler bunlar.

  21 mart 2017 22:50

  3. Sosyal hayatta yaşandığında can sıkar.hele ki hizmet aldığınız bir sektörde dallamanın tekinin sizinle senli benli konuşması sinir eder bünyeyi. İkaz etmek en güzelidir bu durumda.

  Neyse konuya dönecek olursak sizli bizli konuştuğum insanla 44.kez karşılaştığımda dahi 'sen'e geçemiyorum bazen ama sanal alemde çok da takılmamak lazım belki bilemiyorum ? Bi de yaşça senden çok küçük birine illaki sen diye hitap ediyorsun bu ona saygı duymadığından değil. Duygusal yaklaştığından olaya.

  22 mart 2017 00:03


  4. hiç hoşlanmadığım, bana fazla saygısızca gelen bir durum. tipimden dolayı genelde küçük sanıldığım için "amağ o sına gitmez cınım" şeklinde konuşanlar oluyor. bunu yapan satış elemanlarına üzerine basa basa defalarca "siz" diyorum konuşma esnasında, devam etmeye çalışırsa da uyarıyorum güzelce. hiç başıma gelmedi ama uyardığım halde devam ederse şikayet etmeye kadar götürürüm muhtemelen, kibarlık önem verdiğim bir durumdur. karşımdaki kişinin yaşından bağımsız olarak ben bunu yapabiliyorsam, bana da aynı şekilde davranılmasını beklerim.

  sözlükteki konuşmalar sırasında da buna çok dikkat etmeye çalışıyorum ama bazen karşımdaki kişinin yazı tarzından aldığım elektrik ile daha samimi konuşabileceğime karar vererek siz yerine sen demeye geçiyorum. uyaran hiç olmadı şimdiye kadar ama umuyorum kimseyi rahatsız etmemişimdir bu konuda.

  22 mart 2017 00:28

  5. Çok önem verdiğim davranış. Elit değilim, kraliyet soyundan değilim, hayır sosyetik de değilim sadece kendime ve karşımdakine saygım var. Samimiyet karşılıklı kurulan bir duygu ve inanır mısınız tanımadıklarımızla samimi olmayız, olmamalıyız.

  22 mart 2017 00:33

  6. Bizim alt kattaki markette bir kasiyer/çalışan var. Yaşça da büyük belli. ısrarla bana sen diye hitap ediyor. Benden önce birini geçirdiyse kasadan sıra bana gelirken bana bunlar 'senin ürünlerin mi' diye soruyor, 'şifreni girer misin' diyor. Mesela bir seferinde badem almıştım bekliyorum sıra bana gelecek. Karşı kasiyere laf atıyor bademle ilgili bişiler zırvalıyor alsak da yesek gibisinden. Nasıl laubali hareketler görmelisiniz. Genelde onu görünce farklı taraftan gidiyorum veya diğer kasanın sırası upuzun olmasına rağmen o kasaya geçiyorum. Geçenlerde yine kahve tanıtımı şeyiyle kahve veriyorlarmış karton bardakta. Ben girdim, girişimden yanına yaklaşana kadar izleyip kahve tanıtımı var kahve içer misin diye sordu. sözünü yarıda kesip hayır deyip ilerledim. Benden sonra gelen orta yaşlı bir kadına da hamınefendi kahve tanıtımı yapıyoruz içmek ister misiniz diye sordu. Kahve isteyip suratına atasım geldi aşağılık herif. Böyle kendini bir bok sanan, milleti rahatsız etmekten zevk alan insanlar da topluma karışmasın gerçekten.

  Edit: kasiyer tavrını sürdürmeye hız kesmeden devam ediyor. Kasadan ürünlerimi geçirirken geçirdiği ürüne, kasaya hiçbir şeye bakmadan gözlerini dimdik bana dikiyor. El yordamı ile alıyor ürünü de yandan milleti dikizlemekte nasıl profesyonelse barkodun hangi kısımda olduğuna bakmadan ürünü okutabiliyor. Hissediyorum müthiş rahatsız ediyor ama yüzümü saçımla gizlemekten başka bir şey yapamadım o an. Sonrasında hep kendime kızıyorum bir şey niye söylemiyorsun diye. Ama sıra kalabalık olunca bir an önce ödeyip kaçmalıyım kafasına herhalde. Kabuslarımın baş kahramanı oldu kendisi bir kez aynı marketten ekmek alırken popoma dokunduğunu görmüştüm rüyamda. Bu arada arkadaş halen "sen" demekten vazgeçmiyor. Artık bu marketi kullanmıyorum. İlla ki buradan almam gerekirse giriş kısmından süzüp sonra içeri giriyorum. İğrenç birisin çok geçmeden kovulman dileği ile.

  22 mart 2017 00:37 11 temmuz 2017 17:30

  7. açıkçası benim kendi adıma pek tercih ettiğim bir durum değil. yaşı benden büyük ya da küçük olsun, herkese hitap şeklim eğer tanımıyorsam ilk etapta 'siz'dir. günlük hayatta bazen benden küçüklerin hitap ederken siz demekle sen arasında kaldığı noktalar da oluyor mesela. Ortada herhangi bir rahatsız edici durum yoksa, Sırf yaştan dolayı, zorlanarak siz diyeceğine sen demesini tercih ederim tabii o ayrı.

  mağaza gibi yerlerde de çalışanların sınırı aşıp, fazla laubali davranmadıkları sürece sen demelerine de artık takılmıyorum. iş ortamı söz konusu olduğunda doğrusu tabii ki siz, ama bazı insanların ağız alışkanlığı gereği bu hitap şekline hiç alışkın olmadıklarını, zorladıkça hepten batırdıklarını da gördüm çünkü.

  bir de şu var ki diliyle siz dediği halde, vücut dili, el kol hareketleriyle bunu bir bütün halinde karşısındakine yansıtamayan insanlar da var. ağzı siz diyor, vücut dili canım cicim modunda. elini omzuma vura vura bir şeyler anlatan, aradaki mesafeyi koruyamayan sürekli temas halindeki biri bana siz dese ne olur, demese ne olur yani. o çoktan senli benli konuşmaya geçmiş durumda zaten.

  not: aklıma geldi de sözlükte yazışma esnasında ya da soru cevapta, bugüne kadar yaşı benden küçük olan yazarlara belki farkında olmadan sen demiş olabilirim, buna çok dikkat etsem de. Bu yüzden Bilmeden birilerini rahatsız ettiysem de peşinen özür dilerim.

  22 mart 2017 02:16


  8. cok dikkat ederim, ilk basta siz diye hitap ederim eger kaynasirsak sen olarak degisir. samimiyetime bagli.

  ayrica burada bazi yazarlar var ki asla siz diyemem, yazdiklarindan ve etrafina olan nefretlerinden oturu onlar hep sen sen sen sen... saygi oyle bedava degil cicisim.. kazanacaksin. insanin kendisine olan saygisi ve sevgisi, bu baskasina siz diyerek sahte kibarlik sarfederek olculmuyor, oraya gelene kadar daha o kadar cok sey var ki.. mesela, karsindakini yermeye kucuk gormeye calismamak, kendini kaf daginda sanmamak, etc..

  22 mart 2017 04:15

  9. Eskiden ciddi anlamda buna dikkat etmeyerek sen diye yaklaşıyordum herkese, fakat bi gün alakasız biri bana " sen " diye hitap etti , o kadar rahatsız oldum ki bir de yakın zamanda yaşadım bunu. Şimdi birisi " siz " deme "sen " diyebilirsin dese bile çok samimi olana kadar diyemiyorum.

  tanım : benim için rahatsız edici bir olay.

  22 mart 2017 09:45

  10. Ben kendimi bildim bileli girdiğim her yeni ortamda karşımdakine siz diye hitap ederim, eğer yakınlık oluşursa sene geçiş yapabiliyorum ama arada komik durumlara da sebebiyet veriyor, vermiyor değil. iş hayatındaki artısı herkese laubali konuşan tipler sizden hanım olarak bahsetmeye devam eder ki ben iş yerinde mesafeyi korumanın önemine inanan birisiyim, özellikle erkeklerin çoğunlukta olduğu bir yerde çalışıyorsanız azami dikkat etmek gerekiyor çünkü enseye şaplak moduna geçişleri çok hızlı olabiliyor. öte yandan ağdacı ablaya da siz aşağı siz yukarı konuşunca kadının isyan etmişliği de vardır:) Bu sen diye hitap edenlere üstüne basa basa siz dediğinizde bozulma eşliğinde size dönüş yapıyorlar genellikle. Yalnız ben karşımdaki çok yüksek konumdaysa ve aramız iyiyse siz dediğim halde sen olarak cevap vermesine bozulmuyorum onu da belirteyim, iş yerinde öğreten-öğrenci ilişkisi yaşadığınız birileri illa ki olur, onlar bu durumdan muaf.

  22 mart 2017 09:48